Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Najprostszy regulator obrotów silnika prądu stałego

24 Sie 2006 23:48 21021 6
  • Poziom 10  
    Mam pytanie jak zrobić najprostszy regulator prądu stałego do silniczka 3V tak na tranzystorze i potencjometrze? Proszę o pomoc i sugestie.
  • Pomocny post
    Poziom 39  
    NAjprościej możesz srobić na potencjometrze i tranzystorze. Ważna jest dioda zwrotna włączona równolegle z silnikiem.
    Ewentualnie można wykonać tzw. chopper. Czyli zastosować np. generator (chociażby 555) i zmieniając współczynnik wypełnienia sterować momentem silnika. Układ ma dużo mniejsze straty.
  • Poziom 19  
    Napewno można w taki sposób jak napisałes, lecz tego typu regulacja ma zasadniczą wadę - obroty silnika są zależne dość mocno od obciązenia osi silnika. Przy większym obciążeniu silnik będzie zwalniał obroty.

Dodano po 2 [minuty]:

Korzystniejszy jest układ z regulacją wypełnienia impulsu na NE555.
  • Poziom 29  
    Wykonałem ten układ regulacji PWM, z tą tylko różnicą że zamiast bipolarnego NPN jest PNP sterujący bramką 65A mosfeta. Układ nawet przy ogromnym obciążeniu (mały rozrusznik) wydziela minimalne ilości ciepła (ze względu na mosfeta) co jest wielką zaletą. Jednak schemat ten MA KARYGODNE BŁĘDY. Ta zwora pomiędzy R1 i D1 idąca do 7 wyprowadzenia 555 nie ma prawa tam być. Poza tym nawet początkujący zauważy (o ile się przyjrzy, ja za pierwszym złożeniem nie zwróciłem na to nawet uwagi) że diody są odwrotnie spolaryzowane, należy obie odwrócić. Aaa, i ja z braku perka 1M użyłem 470k, też działa. Koszt układu (nie licząc tranzystora wykonawczego, bo taki jak mój kosztuje z 20zł) nie ma prawa przekroczyć 5zł, nie grzeje się i oszczędza zasilanie. Ma ogromną wydajność, zwłaszcza przy użyciu tranzystora typu mosfet sięgającą nawet 99,7% (otwarty mosfet ma kilkanaście MILI OHM czyli prawie nie spowalnia silnika). Silnik może działać na pełnych obrotach, podczas gdy tranzystor z potencjometrem nie daje takich luksusów.
  • Poziom 15  
    Witam, wykonałem układ regulatora PWM 506k, w instrukcji jest napisane że mozna zwiekszyć moc zmieniając tranzystor, ja wstawiłem BD440 (PNP) jednak na nim uzyskałem zaledwie 200mA, czy jest możliwość zmiany tranzystora na NPN? np. 2N3055?

A może użyc tego wlutowanego BD440 jako sterownika do 2N3055 tworząc drabine?
  • Użytkownik obserwowany
    Witam.Ja swojego czasu robiłem taki regulator na kostce CD4011 wg takiego schematu:

Tu podaję wykaz elementów potrzebnych do zbudowania układu:

R1,R2,R3,R5-1kΩ
    D1,D2-1N4148(lub podobna)
    D3-dioda Zenera 12...15V
    D4-1N5822
    P1-potencjometr minniaturowy(PR)-100kΩ
    C1-100µF/25V
    C2-22nF(może być oznaczony jako 223)
    C3-470nF stały(może być oznaczony jako 474)
    Z1,Z2-złącze ARK-2 duże
    T1-BUZ10(może być rownież BUZ11,IRF540)
    J1-zworka na kołki typu goldpin
    U1-CD4011

Jest to jednocześnie układ ściemniacza żarówek,no ale my potrzebujemy podłączyć do niego tylko zwykły silniczek.Na kołki nakładamy zworę typu"jumper",wkładamy układ scalony do podstawki i tak oto mamy całkiem przyzwoity bezstratny regulator świecenia zarówki lub regulator obrotów silnika.Warto dodać,że na wyjściu naszego układu wystpuje przebieg prostokątny o dość krótkim czasie trwania impulsu,przez co nasz regulator ma takie,a nie inne właściwości.Tranzystor typu MOSFET został tu użyty tylko z tego względu,że ma dość dużą obciążalność dlatego świetnie się spisuje jako element sterujący obciążeniem(żarówka lub silnik).Układ zmontowany ze sprawnych i nowych części będzie działał od razu zaraz po zmontowaniu(tak było u mnie przynajmniej).Układ ten jest bardzo prosty w montażu,dlatego też śmiało mogę go polecić do wykonania nawet całkiem początkującym kolegom elektronikom.Układ robiłem dla swojego taty pod wiertarkę modelarską jeszcze na początku września i ani razu jeszcze nie zawiódł mnie,ani mojego taty.Jeśli chodzi o koszt wykonania tego układu to jest on bardzo niski(ok.20złotych w sklepie AVT)w stosunku do oddawanych przez ten mały i jakże prosty układzik usług.Myślę,że kolega póki co będzie bardzo zadowolony,jeśli wykona ten układ,a gorąco go polecam,bo naprawdę warto.Pozdrawiam.