Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Przeróbka latarki sygnalizacyjnej

Larry_088 20 Cze 2020 20:11 2397 7
 • Przeróbka latarki sygnalizacyjnej
  Lubię świat latarek oraz jako, że gotowe konstrukcje przestały mnie interesować postanowiłem zrobić połączenie klasyki z technologią LED.
  Założenia:
  1) Dioda mocy LED
  2) Akumulator LI-ION
  3) Wysoka sprawność
  4) Zamknąć koszta w 20zł

  Jako klasyka padło na lampki sygnalizacyjne. Nową, z dwoma żarówkami można mieć za 9zł. Przeliczając koszt gotowego drivera na PT4115 czy nawet koszt samego układu i dławika doszedłem do wniosku, że poświęcę jedną z moich latarek kupioną z sieci dyskontów za około 5zł zasilana z 4xAA (swoją drogą, koszt samych baterii jest większy, niż cały reflektor). Akumulator pochodzi z jakieś komórki - li-ion 2000mAh. Całość polutowana z wykorzystaniem oryginalnego przełącznika. Dioda z soczewką umieszczona została na aluminiowym radiatorze. Układ ładowania z zabezpieczeniem ogniwa przed nadmiernym rozładowaniam i złączem mikroUSB - kupiony kiedyś w chinach.
  Dwa tryby świecenia (+ stroboskop) o takim prądzie diody:
  1)1.36A 3.12V
  2) 670mAh 2.73V

  Więc jest siła :-)

  Całość wyszła prawie darmo. Jedynym minusem całego urządzenia jest to, że dla czerwonego szkiełka strumień swiatła jest zbyt mocny przez co świeci na różowo.
  Przeróbka latarki sygnalizacyjnejWhatsApp I...38.59.jpeg Download (275.27 kB) Przeróbka latarki sygnalizacyjnejWhatsApp I...38.56.jpeg Download (115.83 kB) Przeróbka latarki sygnalizacyjnejWhatsApp I...6 (1).jpeg Download (126.82 kB) Przeróbka latarki sygnalizacyjnej1.jpeg Download (345.7 kB) Przeróbka latarki sygnalizacyjnejWhatsApp I...38.48.jpeg Download (266.42 kB)

  Fajne! Ranking DIY
  Potrafisz napisać podobny artykuł? Wyślij do mnie a otrzymasz kartę SD 64GB.
  O autorze
  Larry_088
  Poziom 15  
  Offline 
  Powyższy post wyraża jedynie opinię autora w dniu dzisiejszym. Nie może on służyć przeciwko niemu w dniu jutrzejszym, ani każdym innym następującym po tym terminie. Ponadto autor zastrzega sobie prawo zmiany poglądów, bez podawania przyczyny
  Specjalizuje się w: mechanika samochodowa
  Larry_088 napisał 252 postów o ocenie 70, pomógł 0 razy. Mieszka w mieście Radomsko. Jest z nami od 2008 roku.
 • #3
  398216 Usunięty
  Poziom 43  
  Larry_088 napisał:
  dla czerwonego szkiełka strumień swiatła jest zbyt mocny przez co świeci na różowo.
  Tu chyba raczej chodzi o inne widmo promieniowania LED niż za silny strumień. Musiałbyś chyba zastosować filtr UV na samym reflektorze.
 • #4
  Larry_088
  Poziom 15  
  398216 Usunięty napisał:
  Tu chyba raczej chodzi o inne widmo promieniowania LED niż za silny strumień. Musiałbyś chyba zastosować filtr UV na samym reflektorze.


  Jak miałby wyglądać taki filtr? Jak go wykonać?
 • #5
  szymoniasty79
  Poziom 10  
  Hmm dziwnym zbiegiem okoliczności, miesiąc temu chciałem zrobić przeróbkę latarki na baterię płaską i miałem dokładnie te same założenia co ty. Mój projekt nie doszedł do skutku, ale po przeczytaniu twojego artykułu zacząłem się na nowo nad nim zastanawiać. Gratuluje!
 • #6
  Larry_088
  Poziom 15  
  Polecam, miejsca w środku jest sporo, nie trzeba nic toczyć ani wciskać. Gdybym nie miał tego ogniwa, spokojnie można zastosować 2x18650 może nawet w koszyku. Gdyby elektronikę przkleić do drzwiczek, mogłyby wejść nawet 3x18650.

  Przy odrobinie chęci można zamontować sterownik na p4115 z płynną regulacją mocy święcenia (nota aplikacyjna). Pomysłów jest tysiąc.
 • #7
  japko1024
  Poziom 18  
  398216 Usunięty napisał:
  Larry_088 napisał:
  dla czerwonego szkiełka strumień swiatła jest zbyt mocny przez co świeci na różowo.
  Tu chyba raczej chodzi o inne widmo promieniowania LED niż za silny strumień. Musiałbyś chyba zastosować filtr UV na samym reflektorze.

  Nie sądzę, żeby chodziło o UV (chyba, że filtr wykazuje fluorescencję). Przyczyną jest pewnie różnica w widmie światła widzialnego. Żarówka ma niską temperaturę barwową (ciepłą barwę światła), więc emituje mniej światła o małych długościach fali (np. niebieskiego) - mimo, że filtr trochę go przepuszcza, jest raczej niezauważalne i widzimy barwę czerwoną. W przypadku LED pewnie jest go stosunkowo więcej (chyba, żeby zastosować LED o ciepłej barwie światła) i już zaczyna mieć znaczenie, że filtr go nie wyłapuje idealnie.
 • #8
  Piotrek#G
  Poziom 25  
  Do wyszukania dla kolegów wyżej hasło CRI R9, to po prostu wyrób diodopodobny, gdyby zastosować coś o lepszych parametrach nie byłoby tego problemu. Nie da się odfiltrować czerwonego światła z widma które go nie posiada.

  W sumie przeróbka taka sobie, na plus większa długość swiecenia, no i niski koszt konstrukcji.
  Do codziennego zastosowania zdecydowanie wolę konstrukcje oparte o nowsze obudowy, chociażby ze względu na wodoszczelność.