Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Przeróbka latarki sygnalizacyjnej

Larry_088 20 Jun 2020 20:11 3417 8
 • Przeróbka latarki sygnalizacyjnej
  Lubię świat latarek oraz jako, że gotowe konstrukcje przestały mnie interesować postanowiłem zrobić połączenie klasyki z technologią LED.
  Założenia:
  1) Dioda mocy LED
  2) Akumulator LI-ION
  3) Wysoka sprawność
  4) Zamknąć koszta w 20zł

  Jako klasyka padło na lampki sygnalizacyjne. Nową, z dwoma żarówkami można mieć za 9zł. Przeliczając koszt gotowego drivera na PT4115 czy nawet koszt samego układu i dławika doszedłem do wniosku, że poświęcę jedną z moich latarek kupioną z sieci dyskontów za około 5zł zasilana z 4xAA (swoją drogą, koszt samych baterii jest większy, niż cały reflektor). Akumulator pochodzi z jakieś komórki - li-ion 2000mAh. Całość polutowana z wykorzystaniem oryginalnego przełącznika. Dioda z soczewką umieszczona została na aluminiowym radiatorze. Układ ładowania z zabezpieczeniem ogniwa przed nadmiernym rozładowaniam i złączem mikroUSB - kupiony kiedyś w chinach.
  Dwa tryby świecenia (+ stroboskop) o takim prądzie diody:
  1)1.36A 3.12V
  2) 670mAh 2.73V

  Więc jest siła :-)

  Całość wyszła prawie darmo. Jedynym minusem całego urządzenia jest to, że dla czerwonego szkiełka strumień swiatła jest zbyt mocny przez co świeci na różowo.
  Przeróbka latarki sygnalizacyjnejWhatsApp I...38.59.jpeg Download (275.27 kB) Przeróbka latarki sygnalizacyjnejWhatsApp I...38.56.jpeg Download (115.83 kB) Przeróbka latarki sygnalizacyjnejWhatsApp I...6 (1).jpeg Download (126.82 kB) Przeróbka latarki sygnalizacyjnej1.jpeg Download (345.7 kB) Przeróbka latarki sygnalizacyjnejWhatsApp I...38.48.jpeg Download (266.42 kB)
  Can you write similar article? Send message to me and you will get SD card 64GB.
  About Author
  Larry_088
  Level 15  
  Offline 
  Powyższy post wyraża jedynie opinię autora w dniu dzisiejszym. Nie może on służyć przeciwko niemu w dniu jutrzejszym, ani każdym innym następującym po tym terminie. Ponadto autor zastrzega sobie prawo zmiany poglądów, bez podawania przyczyny
  Has specialization in: mechanika samochodowa
  Larry_088 wrote 296 posts with rating 83, helped 0 times. Live in city Radomsko. Been with us since 2008 year.
 • #2
  ArturAVS
  Moderator of HydePark/Cars
  A może zamiast LED białej użyć power RGBW? Masz wszystkie kolory, a sterowanie elektroniczne.
 • #3
  398216 Usunięty
  Level 43  
  Larry_088 wrote:
  dla czerwonego szkiełka strumień swiatła jest zbyt mocny przez co świeci na różowo.
  Tu chyba raczej chodzi o inne widmo promieniowania LED niż za silny strumień. Musiałbyś chyba zastosować filtr UV na samym reflektorze.
 • #5
  szymoniasty79
  Level 10  
  Hmm dziwnym zbiegiem okoliczności, miesiąc temu chciałem zrobić przeróbkę latarki na baterię płaską i miałem dokładnie te same założenia co ty. Mój projekt nie doszedł do skutku, ale po przeczytaniu twojego artykułu zacząłem się na nowo nad nim zastanawiać. Gratuluje!
 • #6
  Larry_088
  Level 15  
  Polecam, miejsca w środku jest sporo, nie trzeba nic toczyć ani wciskać. Gdybym nie miał tego ogniwa, spokojnie można zastosować 2x18650 może nawet w koszyku. Gdyby elektronikę przkleić do drzwiczek, mogłyby wejść nawet 3x18650.

  Przy odrobinie chęci można zamontować sterownik na p4115 z płynną regulacją mocy święcenia (nota aplikacyjna). Pomysłów jest tysiąc.
 • #7
  japko1024
  Level 18  
  398216 Usunięty wrote:
  Larry_088 wrote:
  dla czerwonego szkiełka strumień swiatła jest zbyt mocny przez co świeci na różowo.
  Tu chyba raczej chodzi o inne widmo promieniowania LED niż za silny strumień. Musiałbyś chyba zastosować filtr UV na samym reflektorze.

  Nie sądzę, żeby chodziło o UV (chyba, że filtr wykazuje fluorescencję). Przyczyną jest pewnie różnica w widmie światła widzialnego. Żarówka ma niską temperaturę barwową (ciepłą barwę światła), więc emituje mniej światła o małych długościach fali (np. niebieskiego) - mimo, że filtr trochę go przepuszcza, jest raczej niezauważalne i widzimy barwę czerwoną. W przypadku LED pewnie jest go stosunkowo więcej (chyba, żeby zastosować LED o ciepłej barwie światła) i już zaczyna mieć znaczenie, że filtr go nie wyłapuje idealnie.
 • #8
  Piotrek#G
  Level 25  
  Do wyszukania dla kolegów wyżej hasło CRI R9, to po prostu wyrób diodopodobny, gdyby zastosować coś o lepszych parametrach nie byłoby tego problemu. Nie da się odfiltrować czerwonego światła z widma które go nie posiada.

  W sumie przeróbka taka sobie, na plus większa długość swiecenia, no i niski koszt konstrukcji.
  Do codziennego zastosowania zdecydowanie wolę konstrukcje oparte o nowsze obudowy, chociażby ze względu na wodoszczelność.
 • #9
  User removed account
  Level 1