Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Witam. Jakie glosniki do basu dla wzmacniacza blaupunkta

kodzin tm 29 Dec 2006 10:50 1458 13
    kodzin tm
    Level 13  
    Witam Serdecznie.

Na wstępie przepraszam za brak polskich literek ale pracuje na zdalnym pulpicie z linuxa na winde i cos mi ogonki niechca dzialac, niektore slowa mi firefox poprawil.

Moj problem plega na tym ze mam ten oto wzmak http://www.allegro.pl/item151489306_wzmacniac...punkt_gta_4_limited_ed_gwar_fvnowy.html#photo
    i wielki dylemat jakie glosniki zastosowac do niego na bas, ma on 4 wyjscia i front juz jest wykorzystany.
    Pod rear chce podlaczyc subwoofer.......

1.jeden glosnik a wzmacniacz w mostku na 4ohm "Moc sinusoidalna@4 Om 170W"
    2.dwa glosniki po 4ohm "Moc sinusoidalna@4 Om 55W"
    3.cztery glosniki 4ohm po dwa równolegle czyli tak jak 2 po 2ohm, wzmacniacz bez mostka "Moc sinusoidalna@2 Om 85W"

Pomozcie wybrać najlepsza opcje?

Mi sie wydaje ze 3 bedzie najlepsza ponieważ najwięcej mocy bedzie wykorzystane ze wzmacniacza.

Pozdrawiam
    żarówka rtęciowa
    Level 37  
    greg-si
    Level 27  
    Ja wybrałbym jakoś głośniczek pod mostek. Napisz ile masz kasy na ten cel.
    Pozdrawiam

ps. mam na sprzedarz głośnik Carpowera CRB-250TCR jakby co to PW
    qscgu
    Level 34  
    ja bym wolal jeden sub, np wlasnie tego CRB-250 ktorego kolega ma do sprzedania, dobre są te glosniczki z tej seri. i przypuszczam ze juz te 110W powinny go rozbujac [musialbys podpiąc oddzielnie cewki do oddzielnych kanalow]
    mukade
    Level 31  
    Oddzielnie cewki do odzielnych kanałów? Ale po co, a nie lepiej cewki w szereg i całość pod mostek? Obciążenie jest dokładnie to samo czyli równie dobrze wykorzysta się moc wzmacniacza, a przynajmniej cewki będą "równo chodzić".
    mukade
    Level 31  
    Oddzielnie cewki do odzielnych kanałów? Ale po co, a nie lepiej cewki w szereg i całość pod mostek? Obciążenie jest dokładnie to samo czyli równie dobrze wykorzysta się moc wzmacniacza, a przynajmniej cewki będą "równo chodzić".
    kodzin tm
    Level 13  
    szereg to troche niebardzo bo ten mostek na 8ohm to bedzie bez sensu
    greg-si
    Level 27  
    u mnie to chodzi na wzmacniaczu 150W 4ohm w mostku i jest dobrze
    kodzin tm
    Level 13  
    z tego co widzialem ten glosnik ma 2 cewki po 4ohm to jak z tego zrobiles 4ohm, rownolegle wychodzi 2ohm a szereg 8, tak zle a tak niedobrze

co do kasy to max 300pln

tak mysle ze ciekawie by mogly wygladac 4szt stx jakies 20cm, tylko bude trzeba bedzie policzyc, i wtedy by byla opcja 3
    mukade
    Level 31  
    No racja - głośnik który ma 2x4ohm zawsze bedzie źle podłączony. Jak polączysz jego cewki równolegle to obciążysz mostek impedancją 2 ohm (a mostek jest stabilny od 4 ohm w góre), jak połączysz szeregowo, to obciążysz go impedancją 8ohm i wtedy nie wykorzystasz jego mocy. Ale mi chodziło o coś innego. A mianowicie, że jak już masz taki wzmacniacz i masz taki głośnik to lepiej połączyć cewki głośnika w szereg i dać to pod mostek, niż jeden kanał na jedną cewkę a drugi na drugą. W jednym i drugim przypadku wzmacniacz odda 110wat rmsu na głośnik, ale w drugim przypadku będzie gorzej bo cewki mogą grać w lekkim przesunięciu fazy.
    powalla
    Moderator of CarAudio
    mukade wrote:
    No racja - głośnik który ma 2x4ohm zawsze bedzie źle podłączony. Jak polączysz jego cewki równolegle to obciążysz mostek impedancją 2 ohm (a mostek jest stabilny od 4 ohm w góre), jak połączysz szeregowo, to obciążysz go impedancją 8ohm i wtedy nie wykorzystasz jego mocy. Ale mi chodziło o coś innego. A mianowicie, że jak już masz taki wzmacniacz i masz taki głośnik to lepiej połączyć cewki głośnika w szereg i dać to pod mostek, niż jeden kanał na jedną cewkę a drugi na drugą. W jednym i drugim przypadku wzmacniacz odda 110wat rmsu na głośnik, ale w drugim przypadku będzie gorzej bo cewki mogą grać w lekkim przesunięciu fazy.

popieram
    qscgu
    Level 34  
    "a mostek jest stabilny od 4 ohm w góre" zalezy na ktorym wzmacniaczu, moze na badziewnym blaupunkcie tak ale u mnie dopiero zaczyna sie pocic przy 2ohm... z 4ohm nic sobie nie robi nawet.
    greg-si
    Level 27  
    u mnie na wzmacniaczu grał ten głośnik w konfiguracji 2ohm bez problemu (wzmacniacz stabilny na 4ohm w mostku). Fakt grzał się wtedy bardziej ale wszystko grało jak trzeba. Zresztą identyczna kontrola jest przy podłączeniu tego głośnika w 2 jak i w 8ohm. Gra to u mnie teraz na mostku w konfiguracji 8ohm i jest dobrze(głośnik dostaje ~75W).
    mukade
    Level 31  
    qscgu mówiłem o tym blaupunkcie, bo na jego temat rozmawiamy.
    greg - si jasne że zagra ale może się w pewnym momencie przeciążyć a i dźwięk podobno czasem może ucierpieć na jakości.