Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Masa w starym gramofonie. Jak wyciągnąć uziemienie?

dymeq 28 Gru 2006 21:10 3961 25
  • #1 28 Gru 2006 21:10
    dymeq
    Poziom 14  

Witam!
    Niewiem czy trafiłem do dobrego działu, jeśli nie bardzo przepraszam.
    Otóż niewiem jak wyciągnąć uziemienie do miksera DJskiego. posiadam stare gramofony unitra na których uczę się grać. W nowych gramofonach sprawa jest załatwiona, kabelek jest przy gramofonie, lecz w starych gramofonach nie ma takiego kabla i jest problem. Próbowałem z wielu metalowych części i tylko ze swojego ciała udało mi się wyciągnąć :]
    Proszę o pomoc i pozdrawiam

• #2 28 Gru 2006 22:45
    JanuszJ26
    Poziom 13  

A ten mikser z czego jest zasilany ?

• #3 29 Gru 2006 11:02
    dymeq
    Poziom 14  

z zasilacza 9V

• #4 29 Gru 2006 11:11
    .Wiśnia
    Poziom 28  

te napiecie miesci sie w tzw: "przedziale bezpiecznych napięć " i nie wymaga uziemienia

nie rozumiem tego problemu

• #5 29 Gru 2006 11:20
    Gregor55
    Poziom 16  

Kolega dymeq walczy prawdopodobnie z przydźwiękiem i nie chodzi mu o uziemienie ochronne.

• #6 29 Gru 2006 11:21
    .Wiśnia
    Poziom 28  

no to zle trafił ...bardziej powinien szukac pomocy w dziale akustyka

• #7 29 Gru 2006 18:21
    Artur k.
    Admin grupy audio

Witam

:arrow: Wiśnia

Trafił dobrze, gramofony dla DJ-ów sa wyposażone w kabelek uziemienia, któy łaczy sie z odpowiednimi punktami w mikserze. Pewnie nie spotkałeś sie z czymś takim dlatego piszesz że źle trafił.

Co do tematu :

"Zwykłe" gramofony niezbyt nadają sie do zastosowań DJ-skich.
    Możesz spróbować połączyć obudowe gramofonu (a przynajmniej samo ramie) z punktem uziemienia w mikserze.
    Można też spróbować połączyć mase wkładki gramofonowej z uzieminiem.

Pozdrawiam

• #8 29 Gru 2006 19:17
    dymeq
    Poziom 14  

Witam!
    Skąd wyciągnąć masę w starym gramofonie UNITRA GS434 Bernard oraz GS464?

Pozdrawiam

• #9 29 Gru 2006 20:58
    Gregor55
    Poziom 16  

Masa jest na obudowie gniazda wyjściowego gramofonu.

Dodano po 13 [minuty]:

Tak to wyglądaMasa w starym gramofonie. Jak wyciągnąć uziemienie?

• #10 29 Gru 2006 22:20
    dymeq
    Poziom 14  

tylk ze w moich deckach ktos bardzo glupio przerobil wyjsciowe gniazdo z DIN na chinche. Mianowicie poprostu po obudowa gramofonie przecial kabel i poprostu skrecil kabelki z chinhami na koncu i zaizolowal wiec niewiem juz totalnie gdzie szukac masy

• #11 29 Gru 2006 22:57
    hos7433
    Poziom 22  

Witam.
    Masa jest na ekranie kabli. Czerwony kanał prawy, biały lewy.

• #12 29 Gru 2006 23:14
    dymeq
    Poziom 14  

ale niestety to nie pomaga...

Dodano po 5 [minuty]:

odkrylem ze najlepszym uziemieniem jestem ja sam :P ale nie przywiażę sobie kabelka masy do nogi przecież :)

Dodano po 2 [minuty]:

szkoda ze gramofony sa z plastiku lub z drewna...

• #13 29 Gru 2006 23:19
    Artur k.
    Admin grupy audio

dymeq napisał:
    ale niestety to nie pomaga...

Co nie pomaga ?

Napisałem Ci dwa sposoby.

Jaki masz mikser ?

Pozdrawiam

• #14 29 Gru 2006 23:22
    Elektronick
    Poziom 17  

podlacz sie pod mase i bedzie ok, lub gdy masa zasilania i masa sygnalu jest osobna to pod mase sygnalu.

• #15 29 Gru 2006 23:27
    dymeq
    Poziom 14  

Mój mikser to Jaytec DJM-3. Próbowałem zrobić na twoje sposoby, tzn. próbowałem połączyc masę wkładki gramofonowe, próbowałem z ramieniem i innymi metalowymi częściami. NIc nie pomogło...

• #16 29 Gru 2006 23:44
    hos7433
    Poziom 22  

Ekran kabla to siatka oplatająca żyły. Takim kablem (ekranowany, dwużyłowy) łączysz gramofon z mikserem. Na dzisiaj tyle. Dobrej nocy.

• #17 30 Gru 2006 10:59
    dymeq
    Poziom 14  

Niestety mój kabel jest nieekranowy :(

• #18 30 Gru 2006 12:32
    hos7433
    Poziom 22  

I tu może być problem. Ponadto wypadało by zrekonstruować zdewastowane obwody przesyłu sygnału fonicznego:
    1. Usunąć połączenia dodatkowych gniazd chinch.
    2. Odtworzyć połączenie kabla audio (dwużyłowy, indywidualnie ekranowany) z trzema punktami lutowniczymi gdzieś koło podstawy ramienia (ekran pośrodku), wyprowadzić na zewnątrz i zakończyć wtykiem Din albo dwa razy chinch. Najwyżej 1 mb długości.
    3.Sprawdzić połączenia w ramieniu. Ekran kabla z ekranem wkładki. O ile się nie mylę, rurka, z której wykonano ramię też jest połączona z ekranem. Zakładam, że wkładka jest sprawna, odpowiednio połączona (zielony i niebieski kabel do ekranu kabla, czerwony i biały-kable sygnałowe audio dołączone do żył kabla wyjściowego.
    4. Mam schemat GS-461 Bernard i tu jest połączenie ekranu z punktem lutowniczym suwak P3 i katoda diody Zenera. Troche to dziwne, ale tak jest.
    5. Podłącz to do normalnego urządzenia, polski wzmacniacz albo amplituner. Jeżeli przydźwięku nie będzie, a w twoim mikserze będzie to znaczy, że z mikserem jest coś nie tak.
    Te działania mają na celu przywrócenie sprawności gramofonu. Do działań Dj-skich te gramofony raczej się nie nadają. Wkładka gramofonowa działa jak mikrofon i może wprowadzać bliżej nie określone dźwięki do zestawu nagłaśniającego.

• #19 30 Gru 2006 21:36
    dymeq
    Poziom 14  

Troszkę załapałem zawiechę i nie do końca wszystko rozumiem. Są 4 kable w ramieniu dwa czarne, jeden czerwony i jeden zielony. czyli zamiast niebieskiego będzie któryś czarny. W środku gramofonu widze, że wychodzi jeden czarny, czyli łącznie z ramienia wychodzi 5 kabli. Mam rozumieć, że ten dodatkowy to masa??

Dodano po 15 [minuty]:

niestety ramie nie jest masą...

Dodano po 10 [minuty]:

Jeszcze jedna sprawa, czy winą może być to, że zamiast oryginalnych wkładek MF-100 uzywam normalniejszych i lepszych jak na dzisiejsze czasy Audio Technica 3600??

• #20 30 Gru 2006 21:57
    Grzegorz Markowski
    VIP Zasłużony dla elektroda

dymeq napisał:
    Troszkę załapałem zawiechę i nie do końca wszystko rozumiem. Są 4 kable w ramieniu dwa czarne, jeden czerwony i jeden zielony. czyli zamiast niebieskiego będzie któryś czarny. W środku gramofonu widze, że wychodzi jeden czarny, czyli łącznie z ramienia wychodzi 5 kabli. Mam rozumieć, że ten dodatkowy to masa??

Kolory nie mają znaczenia. Od styków w gnieździe łączącym "koszyk" z wkładką z ramieniem, powinny biegnąć cztery przewody. Piąty, powinien łączyć rurkę ramienia z podstawą/masą gramofonu. Połączenia możesz sprawdzić omomierzem, przy zdemontowanym "koszyku" z wkładką.

dymeq napisał:
    niestety ramie nie jest masą...

A powinno być.

dymeq napisał:
    Jeszcze jedna sprawa, czy winą może być to, że zamiast oryginalnych wkładek MF-100 uzywam normalniejszych i lepszych jak na dzisiejsze czasy Audio Technica 3600??

Absolutnie nie.

Jeśli mikser ma wejścia RCA (cinch) i ma on zacisk GND, to na Twoim miejscu zrobiłbym tak:

1. Cztery przewody z ramienia podłączone do wkładki, połączyłbym z ekranami i żyłami kabli sygnałowych, zakończonych wtykami cinch. We wkładce AT-3600, patrząc od tyłu wkładki, górne styki należy przewodami w ramieniu podłączyć do właściwych żył kabli sygnałowych, a dolne z ekranami kabli sygnałowych. Ekrany kabli nie mogą się ze sobą łączyć w żadnym punkcie.
    2. Przewód łączący się z ramieniem, połączyłbym z podstawą gramofonu i dalej ten punkt z zaciskiem GND miksera osobnym przewodem.

GM

• #21 30 Gru 2006 23:23
    dymeq
    Poziom 14  

Ale ramię nie jest masą, wiec dlaczego... wspominałem już, że muszę wyciągnąć masę z dwóch gramofonów, także z unitry GS 464, ale ona ma plastikowe ramię...

Dodano po 32 [minuty]:

http://dymeq.ovh.org/deck.jpg

Tutaj zrobiłem fotkę, ale niskiej jakości bo telefonem, która przedstawia kabelki wychodzące z ramienia

Dodano po 9 [minuty]:

dobra chlopaki, udalo mi sie znalezc to w pierwszym decku. na fotce po srodku z trzech punktow lutowniczych tak jak podpowiadaliscie, dzieki :)

Zaraz jeszcze spróbóje zrobic to w drugim, decku, dzieki chlopaki wam za pomoc wszystkim, a w szczególności Grześkowi Markowskiemu i hos7433. Zaraz spróbuje zrobić to w drugim decku i podzielę się wrażeniami :D Szacunek!

• #22 31 Gru 2006 08:29
    Grzegorz Markowski
    VIP Zasłużony dla elektroda

dymeq napisał:
    Ale ramię nie jest masą, wiec dlaczego... wspominałem już, że muszę wyciągnąć masę z dwóch gramofonów, także z unitry GS 464, ale ona ma plastikowe ramię...

Zgodnie ze schematem ideowym GS-464, z jego ramienia "wychodzi" pięć przewodów.
    http://www.elektroda.net/service.php?dir=/Audio/PL
    Trzy są zwarte "na krótko" i podłączone do... plusa napięcia zasilania?

Myślę, że aby uzyskać właściwy efekt, trzeba dokonać przeróbek opisanych wcześniej. Nie jestem pewien, ale rurka ramienia w tym gramofonie, jest chyba wykonana z włókna węglowego.

GM

• #23 03 Lut 2007 01:39
    dymeq
    Poziom 14  

oj pomylilem się... połąćzyłem + z +, ale ja pała jestem... jak połączę z minusowymi nic się nie dzieję. Z powyższych postów opisanych dziwnym dla mnie językiem rowniez nic nie rozumię, ehh chyba dam sobie spokój...

Dodano po 12 [minuty]:

http://www.elektroda.net/service.php?dir=/Audio/PL zgodnie ze schematem z tej strony w drugiej unitrze gs464 podlaczylem czarny przewod (ten ktorzy przechwodzi min. przez punkt Ł14) podłaczylem do masy - nadal przydzwiek, ehh...

• #24 03 Lut 2007 06:27
    forumelektronika
    Poziom 15  

Udało mi się zlikwidować ten przydżwięk w taki sposób:
    Podłączyłem trzy kable idące do ramienia do masy a dwa dałem na L i P kanał.
    Oczywiście czarny był do masy.
    Podłączyłem półtorametrowy dobry kabel ekranowany do tych trzech pinów Masa L i P.
    Kabel zakończyłem cinczami.
    Wszystko zaczęło dobrze działać i już nie buczało.
    Ale poeksperymentowałem i doszedłem do wniosku żę kiedy gramofon jest podłączony pod wzmacniacz i nie buczy i podłączysz masę wzm do samej igły tam gdzie wchodzi masa to zaczyna buczeć.
    Wniosek taki że te kable działają jak anteny.
    Kiedy ściągłem tależ i przesówałem ramię do środka to zaczynało mi lekko buczeć więc wyciągłem transformator i podłączyłem go na przewodach.
    Został tylko ostatni problem kiedy ramieniem dalej przesówałem to w połowie pomiędzy końcem płyty a środkiem buczało więc odkręciłem płytkę stabilizatora i przestało buczeć.
    Nie miałem zbyt dużo czasu przeciołem płytkę na pół w miejscu gdzie idą grube opory a kondensator , zaraz tam gdzie zaczyna się wycięcie płytki i sam ten prostownik dałem tam gdzie miałem wcześniej transformator.
    Kabelki popodłączałem i jestem zadowolony.
    Nic mi już nie buczy.
    Do tego gramofonu podchodziłem już wiele razy i okazało się że musi być dobry przewód ekranowany do wzmacniacza. Widać nie ważne jest że podłączy się osobnym kabelkiem masę bo to nic nie da.
    Kabelek co kupiłem i działa jak należy z firmy Prosonic. był z cinczami a z drugiej strony miał małego dżeka więc go odciołem i to podłączyłem do kabelków co wychodzą z ramienia.
    Podłączyłem masę ramienia i spręzyny co ekranuje podstawę.

• #25 03 Lut 2007 14:20
    344979
    Usunięty  
  • #26 03 Lut 2007 16:34
    dymeq
    Poziom 14  

hmmm... czyli byle jaki kabelek nie wystarczy, ja wlasnie robilem to bylejakim

Dodano po 5 [minuty]:

w sumie dobrze ze zwrociles uwage ze kable dzialaja w tym wypadku jak anteny, bo zatkalo mnie wczoraj jak podlaczylem taki najprostrzy do trzech mas i nagle uslyszalem radio... choc i tak przydzwieku nie zlikwidowalem...

Dodano po 6 [minuty]:

Jeszcze jedno, ja nie podłączam gramofonu prostu do wzmacniacza, ale najlpierw do miksera...

Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME