Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
IGE-XAO
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Masa w starym gramofonie. Jak wyciągnąć uziemienie?

28 Gru 2006 21:10 5572 25
  • Poziom 14  
    Witam!
    Niewiem czy trafiłem do dobrego działu, jeśli nie bardzo przepraszam.
    Otóż niewiem jak wyciągnąć uziemienie do miksera DJskiego. posiadam stare gramofony unitra na których uczę się grać. W nowych gramofonach sprawa jest załatwiona, kabelek jest przy gramofonie, lecz w starych gramofonach nie ma takiego kabla i jest problem. Próbowałem z wielu metalowych części i tylko ze swojego ciała udało mi się wyciągnąć :]
    Proszę o pomoc i pozdrawiam
  • IGE-XAO
  • Poziom 14  
    A ten mikser z czego jest zasilany ?
  • Poziom 14  
    z zasilacza 9V
  • IGE-XAO
  • Poziom 28  
    te napiecie miesci sie w tzw: "przedziale bezpiecznych napięć " i nie wymaga uziemienia

nie rozumiem tego problemu
  • Poziom 16  
    Kolega dymeq walczy prawdopodobnie z przydźwiękiem i nie chodzi mu o uziemienie ochronne.
  • Poziom 28  
    no to zle trafił ...bardziej powinien szukac pomocy w dziale akustyka
  • Admin grupy audio
    Witam

:arrow: Wiśnia

Trafił dobrze, gramofony dla DJ-ów sa wyposażone w kabelek uziemienia, któy łaczy sie z odpowiednimi punktami w mikserze. Pewnie nie spotkałeś sie z czymś takim dlatego piszesz że źle trafił.

Co do tematu :

"Zwykłe" gramofony niezbyt nadają sie do zastosowań DJ-skich.
    Możesz spróbować połączyć obudowe gramofonu (a przynajmniej samo ramie) z punktem uziemienia w mikserze.
    Można też spróbować połączyć mase wkładki gramofonowej z uzieminiem.

Pozdrawiam
  • Poziom 14  
    Witam!
    Skąd wyciągnąć masę w starym gramofonie UNITRA GS434 Bernard oraz GS464?

Pozdrawiam
  • Poziom 16  
    Masa jest na obudowie gniazda wyjściowego gramofonu.

Dodano po 13 [minuty]:

Tak to wyglądaMasa w starym gramofonie. Jak wyciągnąć uziemienie?
  • Poziom 14  
    tylk ze w moich deckach ktos bardzo glupio przerobil wyjsciowe gniazdo z DIN na chinche. Mianowicie poprostu po obudowa gramofonie przecial kabel i poprostu skrecil kabelki z chinhami na koncu i zaizolowal wiec niewiem juz totalnie gdzie szukac masy
  • Poziom 22  
    Witam.
    Masa jest na ekranie kabli. Czerwony kanał prawy, biały lewy.
  • Poziom 14  
    ale niestety to nie pomaga...

Dodano po 5 [minuty]:

odkrylem ze najlepszym uziemieniem jestem ja sam :P ale nie przywiażę sobie kabelka masy do nogi przecież :)

Dodano po 2 [minuty]:

szkoda ze gramofony sa z plastiku lub z drewna...
  • Poziom 17  
    podlacz sie pod mase i bedzie ok, lub gdy masa zasilania i masa sygnalu jest osobna to pod mase sygnalu.
  • Poziom 14  
    Mój mikser to Jaytec DJM-3. Próbowałem zrobić na twoje sposoby, tzn. próbowałem połączyc masę wkładki gramofonowe, próbowałem z ramieniem i innymi metalowymi częściami. NIc nie pomogło...
  • Poziom 22  
    Ekran kabla to siatka oplatająca żyły. Takim kablem (ekranowany, dwużyłowy) łączysz gramofon z mikserem. Na dzisiaj tyle. Dobrej nocy.
  • Poziom 14  
    Niestety mój kabel jest nieekranowy :(
  • Poziom 22  
    I tu może być problem. Ponadto wypadało by zrekonstruować zdewastowane obwody przesyłu sygnału fonicznego:
    1. Usunąć połączenia dodatkowych gniazd chinch.
    2. Odtworzyć połączenie kabla audio (dwużyłowy, indywidualnie ekranowany) z trzema punktami lutowniczymi gdzieś koło podstawy ramienia (ekran pośrodku), wyprowadzić na zewnątrz i zakończyć wtykiem Din albo dwa razy chinch. Najwyżej 1 mb długości.
    3.Sprawdzić połączenia w ramieniu. Ekran kabla z ekranem wkładki. O ile się nie mylę, rurka, z której wykonano ramię też jest połączona z ekranem. Zakładam, że wkładka jest sprawna, odpowiednio połączona (zielony i niebieski kabel do ekranu kabla, czerwony i biały-kable sygnałowe audio dołączone do żył kabla wyjściowego.
    4. Mam schemat GS-461 Bernard i tu jest połączenie ekranu z punktem lutowniczym suwak P3 i katoda diody Zenera. Troche to dziwne, ale tak jest.
    5. Podłącz to do normalnego urządzenia, polski wzmacniacz albo amplituner. Jeżeli przydźwięku nie będzie, a w twoim mikserze będzie to znaczy, że z mikserem jest coś nie tak.
    Te działania mają na celu przywrócenie sprawności gramofonu. Do działań Dj-skich te gramofony raczej się nie nadają. Wkładka gramofonowa działa jak mikrofon i może wprowadzać bliżej nie określone dźwięki do zestawu nagłaśniającego.
  • Poziom 14  
    Troszkę załapałem zawiechę i nie do końca wszystko rozumiem. Są 4 kable w ramieniu dwa czarne, jeden czerwony i jeden zielony. czyli zamiast niebieskiego będzie któryś czarny. W środku gramofonu widze, że wychodzi jeden czarny, czyli łącznie z ramienia wychodzi 5 kabli. Mam rozumieć, że ten dodatkowy to masa??

Dodano po 15 [minuty]:

niestety ramie nie jest masą...

Dodano po 10 [minuty]:

Jeszcze jedna sprawa, czy winą może być to, że zamiast oryginalnych wkładek MF-100 uzywam normalniejszych i lepszych jak na dzisiejsze czasy Audio Technica 3600??
  • VIP Zasłużony dla elektroda
    dymeq napisał:
    Troszkę załapałem zawiechę i nie do końca wszystko rozumiem. Są 4 kable w ramieniu dwa czarne, jeden czerwony i jeden zielony. czyli zamiast niebieskiego będzie któryś czarny. W środku gramofonu widze, że wychodzi jeden czarny, czyli łącznie z ramienia wychodzi 5 kabli. Mam rozumieć, że ten dodatkowy to masa??

Kolory nie mają znaczenia. Od styków w gnieździe łączącym "koszyk" z wkładką z ramieniem, powinny biegnąć cztery przewody. Piąty, powinien łączyć rurkę ramienia z podstawą/masą gramofonu. Połączenia możesz sprawdzić omomierzem, przy zdemontowanym "koszyku" z wkładką.

dymeq napisał:
    niestety ramie nie jest masą...

A powinno być.

dymeq napisał:
    Jeszcze jedna sprawa, czy winą może być to, że zamiast oryginalnych wkładek MF-100 uzywam normalniejszych i lepszych jak na dzisiejsze czasy Audio Technica 3600??

Absolutnie nie.

Jeśli mikser ma wejścia RCA (cinch) i ma on zacisk GND, to na Twoim miejscu zrobiłbym tak:

1. Cztery przewody z ramienia podłączone do wkładki, połączyłbym z ekranami i żyłami kabli sygnałowych, zakończonych wtykami cinch. We wkładce AT-3600, patrząc od tyłu wkładki, górne styki należy przewodami w ramieniu podłączyć do właściwych żył kabli sygnałowych, a dolne z ekranami kabli sygnałowych. Ekrany kabli nie mogą się ze sobą łączyć w żadnym punkcie.
    2. Przewód łączący się z ramieniem, połączyłbym z podstawą gramofonu i dalej ten punkt z zaciskiem GND miksera osobnym przewodem.

GM
  • Poziom 14  
    Ale ramię nie jest masą, wiec dlaczego... wspominałem już, że muszę wyciągnąć masę z dwóch gramofonów, także z unitry GS 464, ale ona ma plastikowe ramię...

Dodano po 32 [minuty]:

http://dymeq.ovh.org/deck.jpg

Tutaj zrobiłem fotkę, ale niskiej jakości bo telefonem, która przedstawia kabelki wychodzące z ramienia

Dodano po 9 [minuty]:

dobra chlopaki, udalo mi sie znalezc to w pierwszym decku. na fotce po srodku z trzech punktow lutowniczych tak jak podpowiadaliscie, dzieki :)

Zaraz jeszcze spróbóje zrobic to w drugim, decku, dzieki chlopaki wam za pomoc wszystkim, a w szczególności Grześkowi Markowskiemu i hos7433. Zaraz spróbuje zrobić to w drugim decku i podzielę się wrażeniami :D Szacunek!
  • VIP Zasłużony dla elektroda
    dymeq napisał:
    Ale ramię nie jest masą, wiec dlaczego... wspominałem już, że muszę wyciągnąć masę z dwóch gramofonów, także z unitry GS 464, ale ona ma plastikowe ramię...

Zgodnie ze schematem ideowym GS-464, z jego ramienia "wychodzi" pięć przewodów.
    http://www.elektroda.net/service.php?dir=/Audio/PL
    Trzy są zwarte "na krótko" i podłączone do... plusa napięcia zasilania?

Myślę, że aby uzyskać właściwy efekt, trzeba dokonać przeróbek opisanych wcześniej. Nie jestem pewien, ale rurka ramienia w tym gramofonie, jest chyba wykonana z włókna węglowego.

GM
  • Poziom 14  
    oj pomylilem się... połąćzyłem + z +, ale ja pała jestem... jak połączę z minusowymi nic się nie dzieję. Z powyższych postów opisanych dziwnym dla mnie językiem rowniez nic nie rozumię, ehh chyba dam sobie spokój...

Dodano po 12 [minuty]:

http://www.elektroda.net/service.php?dir=/Audio/PL zgodnie ze schematem z tej strony w drugiej unitrze gs464 podlaczylem czarny przewod (ten ktorzy przechwodzi min. przez punkt Ł14) podłaczylem do masy - nadal przydzwiek, ehh...
  • Poziom 15  
    Udało mi się zlikwidować ten przydżwięk w taki sposób:
    Podłączyłem trzy kable idące do ramienia do masy a dwa dałem na L i P kanał.
    Oczywiście czarny był do masy.
    Podłączyłem półtorametrowy dobry kabel ekranowany do tych trzech pinów Masa L i P.
    Kabel zakończyłem cinczami.
    Wszystko zaczęło dobrze działać i już nie buczało.
    Ale poeksperymentowałem i doszedłem do wniosku żę kiedy gramofon jest podłączony pod wzmacniacz i nie buczy i podłączysz masę wzm do samej igły tam gdzie wchodzi masa to zaczyna buczeć.
    Wniosek taki że te kable działają jak anteny.
    Kiedy ściągłem tależ i przesówałem ramię do środka to zaczynało mi lekko buczeć więc wyciągłem transformator i podłączyłem go na przewodach.
    Został tylko ostatni problem kiedy ramieniem dalej przesówałem to w połowie pomiędzy końcem płyty a środkiem buczało więc odkręciłem płytkę stabilizatora i przestało buczeć.
    Nie miałem zbyt dużo czasu przeciołem płytkę na pół w miejscu gdzie idą grube opory a kondensator , zaraz tam gdzie zaczyna się wycięcie płytki i sam ten prostownik dałem tam gdzie miałem wcześniej transformator.
    Kabelki popodłączałem i jestem zadowolony.
    Nic mi już nie buczy.
    Do tego gramofonu podchodziłem już wiele razy i okazało się że musi być dobry przewód ekranowany do wzmacniacza. Widać nie ważne jest że podłączy się osobnym kabelkiem masę bo to nic nie da.
    Kabelek co kupiłem i działa jak należy z firmy Prosonic. był z cinczami a z drugiej strony miał małego dżeka więc go odciołem i to podłączyłem do kabelków co wychodzą z ramienia.
    Podłączyłem masę ramienia i spręzyny co ekranuje podstawę.
  • Użytkownik usunął konto  
  • Poziom 14  
    hmmm... czyli byle jaki kabelek nie wystarczy, ja wlasnie robilem to bylejakim

Dodano po 5 [minuty]:

w sumie dobrze ze zwrociles uwage ze kable dzialaja w tym wypadku jak anteny, bo zatkalo mnie wczoraj jak podlaczylem taki najprostrzy do trzech mas i nagle uslyszalem radio... choc i tak przydzwieku nie zlikwidowalem...

Dodano po 6 [minuty]:

Jeszcze jedno, ja nie podłączam gramofonu prostu do wzmacniacza, ale najlpierw do miksera...