Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
PCBway
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Sterownik discolitez, lightning - 8x230v

artek_nosek 31 Mar 2007 00:36 20296 47
  • Sterownik discolitez, lightning - 8x230v

Witam!!
    Zainspirowany postami o discolitez postanowiłem tez sobie taki zmontować na 8 kanałów na 230V. Wszystko wykonałem sam. Płytkę zaprojektowałem w Eagle wg Schematów zamieszczonych w sieci. Wytrawiłem i nawet całkiem dobrze wyszła.
    Jeden kanał ma moc (co podają katalogi triaka zamontowanego w nim) 250W co przy 8 kanałach daje moc 2000W przez co byłem zmuszony zamontować grubszy przewód zasilający(komputerowy).
    Do tego z przodu obudowy wmontowałem wyłączniki podświetlane, którymi może wyłączyć poszczególne kanały.
    Sterownik działa jako iluminofonia sterowana z portu LPT komputera przez specjalny program dostępny w Internecie.
    Sterownik może tez włączać i wyłączać urządzenia przez komputer dzięki programom.
    Wyjścia kanałów tak skonstruowałem aby można podłączyć wtyki typu „banan” lub zwykłe wtyczki sieciowe płaskie jak widać na zdjęciu.

Sterownik może być obsługiwany przez takie programy jak: DISCOLITEZ, DISCOLITEZ PRO czy LIGHTNING ...itp.

Sterownik discolitez, lightning - 8x230v Sterownik discolitez, lightning - 8x230v Sterownik discolitez, lightning - 8x230v Sterownik discolitez, lightning - 8x230v

Fajne! Ranking DIY
    Potrafisz napisać podobny artykuł? Wyślij do mnie a otrzymasz kartę SD 64GB.
    O autorze
    artek_nosek
    Poziom 10  
    artek_nosek napisał 10 postów o ocenie 0, pomógł 0 razy. Mieszka w mieście Kraków. Jest z nami od 2006 roku.
  • PCBway
    Tedij
    Poziom 16  
    Ładna,czysta robota.
    A jak z zakłóceniami w sprzęcie AV?
    Maciek4141
    Poziom 22  
    Nie no pięknie wykonana. Jestem w trakcie robienia czeoś takiego, dla kumpla, tyle że na cztery kanały. Masz wszystko ładnie rozmieszczone na płytce. Odemnie 6/6.

Pozdrawiam.
  • PCBway
    Uszol 1990
    Poziom 29  
    :) bardzo ładna konstrukcja :D
    5+/6
    jaki koszt budowy?

Cytat:
    A jak z zakłóceniami w sprzęcie AV?

jeśli są zastosowane MOC3041 to nie ma zakłóceń
    ponieważ on załącza rządzenie jak nie ma prądu w gniazdku (tzn. ma detektor przejścia przez zero)

pozdrawiam
    Maciek4141
    Poziom 22  
    Powiedz mi tylko jakie kondensatory zastosowałeś? Stosowałeś 0,01uf na 400V, czy jakiś większy??

Pozdrawiam.
    c++
    Poziom 22  
    Witam,
    calkiem ladnie, ale nie dales prawie zadnego opisu, schematu, wykazu elementow, kosztorysu.
    Podaj, a bedziemy oceniac :D
    chaka
    VIP Zasłużony dla elektroda
    Sam kiedyś popełniłem bardzo podobne urządzenie ale szybko je przerobiłem. Moje sterowało 2 modułami z 4 żarówkami wiec do każdego modułu musiało lecieć kilka przewodów. Byty to grube wiązki, niewygodne w transporcie i użytkowaniu wiec przerobiłem swoje światła umieszczając sterownik w samych lampach. Teraz przewód jest jeden plus przewód sterowania. Urządzenie jest mniejsze i o wiele wygodniejsze.
    Jeśli twoje lampy nie są zbytnio rozproszone to myślę ze sam pomyślisz nad takim rozwiązaniem bo naprawdę ułatwia ono życie.
    Moje światła sterowane były poprzez proste układy logiczne a nie komputer który wszędzie trzeba zabierać.
    artek_nosek
    Poziom 10  
    barteusius napisał:
    Witam,
    calkiem ladnie, ale nie dales prawie zadnego opisu, schematu, wykazu elementow, kosztorysu.
    Podaj, a bedziemy oceniac :D

Schemat w całości z discolitez łącznie z wartościami elementów wiec ich juz tu nie zamieszczałem. Koszt to jakieś 60zł.

Maciek4141 napisał:
    Powiedz mi tylko jakie kondensatory zastosowałeś? Stosowałeś 0,01uf na 400V, czy jakiś większy??

Kondensatory to: 10NF/400V

chaka napisał:
    Sam kiedyś popełniłem bardzo podobne urządzenie ale szybko je przerobiłem. Moje sterowało 2 modułami z 4 żarówkami wiec do każdego modułu musiało lecieć kilka przewodów. Byty to grube wiązki, niewygodne w transporcie i użytkowaniu wiec przerobiłem swoje światła umieszczając sterownik w samych lampach. Teraz przewód jest jeden plus przewód sterowania. urządzenie jest mniejsze i o wiele wygodniejsze.
    Jeśli twoje lampy nie są zbytnio rozproszone to myślę ze sam pomyślisz nad takim rozwiązaniem bo naprawdę ułatwia ono życie.
    Moje światła sterowane były poprzez proste układy logiczne a nie komputer który wszędzie trzeba zabierać.

ok. tak chciałeś to tak zrobiłeś. Ja wolę tak bo dla mnie to wygodniejsze. Na takiej długości przewodu przy 20mA prądu i 3V to napewno pojawiają się straty. Więc wolę ciągnąć przewody 230V.
    Uszol 1990
    Poziom 29  
    :) ja myślałem podobnie :) i też tak zrobiłem jak Ty
    kupiłem 100m kabla i było wszystko okej...
    tylko ile schodziło to na sali rozwiesić! szok :P parę godzin roboty...
    Teraz mam tak i mam skrzynkę z triakami i transoptorami i sygnał z sterownika podciągam skrętką 2x12m i teraz elegancko :D w godzinę można wszystko rozłożyć :)
    artek_nosek
    Poziom 10  
    No może ja tez myślałem żeby tak zrobić ale dla moich potrzeb wole tak jak jest. No i ja mam dużo kabla wiec nie musze kupować to jest chyba też plus dla mnie. Ale ja więcej używam do sterowania innymi urządzeniami niż jako kolorofon. Z resztą mam jeszcze drugi podobny do tego opisanego wyżej (zdjęcia niżej).

tylko ma troszkę prostsze przyłącza bo juz nie potrzeba wtyczek a środek taki sam jak tego wyżej.
    Uszol 1990
    Poziom 29  
    :( dlaczego zakładacie takie gniazda ?
    przecież tutaj występuje napięcie 230V !!!!!!!!!
    a sami dobrze wiecie jak jest na imprezie...
    pozdrawiam
    artek_nosek
    Poziom 10  
    a co jest nie tak w takich gniazdach??
    drakon3
    Poziom 14  
    Wlaśnie co niby jest nie tak w gnaizdach??? Bardzo dobrze pomyślane, jest jakby dwa w jednym: zwykła wtyczka albo normalne kable można podpiąć. Wykonanie eleganckie.
    harnasx
    Poziom 22  
    Spoko wykonanie - duży plus! niepodoba mi się tylko "poziome" rozmieszczenie włączników - gdyby je dać tak aby załączały się "z góry na dół" byłoby moim zdaniem o wiele lepiej - malutki minus :).
    Szkoda że nie ma fotki płytki od strony scieżek - zobaczyłibyśmy to i owo.
    Uszol 1990
    Poziom 29  
    może i są praktyczne ale niebezpieczne :)
    artek_nosek
    Poziom 10  
    harnasx napisał:
    Spoko wykonanie - duży plus! niepodoba mi się tylko "poziome" rozmieszczenie włączników - gdyby je dać tak aby załączały się "z góry na dół" byłoby moim zdaniem o wiele lepiej - malutki minus :).
    Szkoda że nie ma fotki płytki od strony scieżek - zobaczyłibyśmy to i owo.

Co do wyłączników masz może rację ze było by lepiej w pionie ale zrobiłem tak na ile mi miejsce pozwalało.

widok płytki?? hmm.. proszę bardzo:

Uszol 1990 napisał:
    może i są praktyczne ale niebezpieczne

Nie wcale nie są niebezpieczne. Ja sprawdzałem i są tak samo niebezpieczne jak zwykłe gniazda w sieci domowej. Nic nie wystaje czego można by się było obawiać ze porazi.
    William Bonawentura
    Poziom 31  
    drakon3 napisał:
    Wlaśnie co niby jest nie tak w gnaizdach??? Bardzo dobrze pomyślane, jest jakby dwa w jednym: zwykła wtyczka albo normalne kable można podpiąć. Wykonanie eleganckie.

Łączenie "banankami" jest wyjątkowo niebezpieczne. Po podłączeniu tylko jednego na drugim występuje napięcie. Zawsze jakieś dziecko albo pijany mogą ci wyjąć jeden wtyk. Po drugie nie dałeś styku ochronnego. Raz że reflektory mają metalową obudowę i są w I klasie ochrony p.porażeniowej, czyli zgodnie z przepisami MUSZĄ być podłączone do styku ochronnego, a dwa że chcąc podłączyć np. przedłużacz przed reflektor nie zmieścisz normalnej, pełnowymiarowej wtyczki.
    artek_nosek
    Poziom 10  
    Po pierwsze właśnie mi chodziło o to żeby gniazda nie zajmowały dużo miejsca.

Po drugie masz wybór nikt Ci nie kazuje łączyć banankami. Możesz sobie wtyczkę założyć, wtyczki płaskie tez można bez problemu kupić i przedłużacze sobie też zrobić

A po trzecie ja nie planowałem reflektorów z obudową metalową. W sklepach jest wiele zwykłych obudów( np. z klipsami) do których można zamontować kolorowe żarówki i tam nie ma przewodów ochronnych wiec mi to nie potrzebne a za dużo miejsca zajmuje.

Poniżej pokazuje mój poprzedni sterownik który mi sie właśnie nie podobał bo zajmował dużo miejsca i ładnie z tymi gniazdami nie wyglądał.

Dodano po 5 [minuty]:

Myślałem jeszcze o założeniu takich gniazd i wtyczek jak przy zasilaniu komputera ale to też jest kosztowne i sprawiałoby troszkę kłopotu. musiałbym do każdego kanału dorobić specjalny przedłużacz z jedną wtyczka taka jak gniazdo zasilania komputera a z drugiego końca zwykła sieciowa na 2 lub 3 bolce.
    elektronik999
    Poziom 26  
    Mi sie bardzo podoba ta konstrukcja 6/6
    ...KUBA...
    Poziom 23  
    artek_nosek a mozesz dokładniej opisac jakie to gniazda urzyłes bo swojego projektu bo szukam czegos podobnego. A moja ocena to 6/6
    Uszol 1990
    Poziom 29  
    ...KUBA... napisał:
    artek_nosek a mozesz dokładniej opisac jakie to gniazda urzyłes bo swojego projektu bo szukam czegos podobnego. A moja ocena to 6/6

zwykłe gniazda bananowe
    ...KUBA...
    Poziom 23  
    aha tylko, ze przykręcone na wymiar wtyczki do sieciowej.
    artek_nosek
    Poziom 10  
    Dokładnie tak jak napisał Uszol 1990 zwykłe bananowe (GNIAZDO IZOLOWANE 4mm) i przykręcane na wymiar wtyczki.
    kwierzyk
    Poziom 15  
    Bardzo estetycznie wykonane. W jakim programie rysowałeś płytkę ? Jeśli w programie to czy mógłbyś udostępnić plik chociażby w postaci PDF ?

Jeśli to nie problem to poprosiłbym jeszcze o fotke jak wygląda połączenie gniazda lpt z pytką w obudowie :)

Pozdrawiam, aha i moja ocena to 5 z wielkim +
    artek_nosek
    Poziom 10  
    Płytka jak będzie to jako JPG. gdyż miałem problemy z dyskiem i cały projekt znikł, tyle co mi pozostały wydruki i teraz kseruje.Jak zeskanuje to będzie wzór płytki i go załączę do posta. A program to Eagle bardzo fajny i dość prosty, jak dla mnie to wystarcza.
    kablarz
    Poziom 12  
    Wykonanie fajne , a co do ochrony od porażeń to zawsze można zastosować transformator separacyjny i wtedy nie jest potrzebny przewód PE . A tak poważnie zwracajcie uwagę w swoich konstrukcjach na ochronę od porażeń bo ponosicie pełną odpowiedzialność za skutki szczególnie używając ich w miejscach ogólnie dostępnych.
    wilga_xp
    Poziom 11  
    Super projekt bardzo estetycznie wykonany
    wilga_xp
    Poziom 11  
    Mam prosbe niech mi powie jak mam rozmiescic rezystory
    przy porcie lpt przy triakach
    jestem poczatkujacy