Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
PCBway
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Wzmacniacz na TDA1554 2X22W

szpiq 19 Maj 2007 15:12 14015 61
  • Wzmacniacz na TDA1554 2X22W
    Witam!
    Chciałem wam przedstawić, mój wzmacniacz do którego schemat i pomysł znalazłem gdzieś na elektrodzie sprzed jakiegoś czasu:) Wzmacniacz działa na układzie TDA1554 (choć mój kolega-RaDiK88 twierdzi że na TDA1556 byłby lepszy efekt, zaś ja twierdzę że cena też by się różniła). Niewątpliwie do najważniejszych zalet tego układu należą cena oraz prostota wykonania. Na przedstawionym obrazkuwidać co posłużyło mi za obudowę wzmacniacza- jest to zwykłe pudełko po butach. Chciałem jak nabardziej zaoszczędzić jednak żeby nie wyglądało to na totalną prowizorkę:) Jedne z najważniejszych parametrów układu to: zakres pracy przy napięciu 6-18V, prąd spoczynkowy: typ. 80mA max 160 mA, no i chyba to że jak prąd będzie zbyt wysoki to układ samoczynnie się wyłączy:) Wzmacniacz zrobiony został na tzw. "pająku" przez co jest mały, koszta znów zostały obcięte o parę złotych, zaś jednak jest straszna plątanina kabli. no cuż, jak coś jeszcze chcecie wiedzieć to poprostu piszcie:) Pozdrawiam kolegę RaDiK88 oraz całą elektrodę:)

zdjęcia:

Fajne! Ranking DIY
    Potrafisz napisać podobny artykuł? Wyślij do mnie a otrzymasz kartę SD 64GB.
    O autorze
    szpiq
    Poziom 13  
    Elektryka prąd nie tyka, chyba że się z nim ktoś zbytnio drażni...
    szpiq napisał 122 postów o ocenie 2, pomógł 2 razy. Mieszka w mieście Łódź. Jest z nami od 2006 roku.
  • PCBway
    danlancher
    Poziom 27  
    HAha nie no,niezle. Ogolnie nie wiem co ocenic. Mogles sie postarac o jakas obudowe...
    Moze niedlugo zawidnieja tu moje glosnieczki przenosne.

BTW,czy obudowa glosnikow <4W ma jakis wplyw na dzwiek. Chodzi mi o material. Musibyc z drewna czy moze byl plastik lub karton,jak wyzej :)

sorry za malego offtopa.

Juz poprawilem :P
  • PCBway
    szpiq
    Poziom 13  
    danlancher napisał:
    HAha nie no,niezle. Ogolnie nie wiem co ocenic. Mogles sie postarac o jakas obudowe...
    Moze niedlugo zawidnieja tu moje glosnieczki przenosne.

BTW,czy obudowa w glosnikach <4W ma jakis wplyw na dzwiek. Chodzi mi o material. Musibyc z drewna czy moze byl plastik lub karton,jak wyzej :)

sorry za malego offtopa.

Wiesz co, wydaje mi się że napewno w jakimś stopniu wpływa na dźwięk, zdecydowanie lepiej byłoby gdybym wsadził te głośniczki w jakąś specjalnie dobraną wymiarowo kolumnę,ale podkreślam że chciałem jak najbardziej obciąć koszty. Mój kolega wsadził głośnik basowy w plexe ale oczywiście sam wszystko wymierzył i powycinał. Tektura to zdecydowanie nie jest najlepsze rozwiązanie ale zapewniam że lepsze niż same głośniki. Pozdrawiam

P.S. nie "obudowa w glosnikach" tylko głośniki w obudowie bo to jest różnica:P
    ciapciok
    Poziom 20  
    Wzmacniacz w pudełku po butach ? To już było.

W sumie nie ma czego oceniać, zrobione na pająka... w sumie dobrze to poizolowałeś, ale nie spodziewaj się wysokich not.

Zasilacz to zasilaczem wtyczkowym ?

Pozdrawiam
    kokodin
    Poziom 21  
    haha przawdziwe grające pudło :D

no dobra teraz pytania
    nie otwiera sie toto na basach??
    czy w pokrywie jest jakaś sklejka zeby głośniki nie wpadły do środka w autobusie ??
    jaki jest koszt całościowy głosniki kabelki i inne duperele
    Lewho
    Poziom 15  
    BOOM BOX :D

Widziałem podobny sprzęt na tylnej półce w Caibrze :D

Powstrzymam się od oceniania, ale przyczepię się do przykręcenia końcówki do radiatora tylko jedną śrubką.

Pozdrawiam i życzę głębokiego basuuuuuu!
    Bum Bum Bum
    pkris74
    Poziom 12  
    Totalna żenada. Nie długo ktoś wbuduje kolumnę i wzmacniacz do plecaka i powie że efekt jest super. Takie rozwiązania zastosowałem jak miałem 5 lat.
    Popracuj nad wyglądem a nie nad oszczędnością. Na marginesie jak chciałeś zaoszczędzić trzeba było przewody z aluminium zastosować są tańsze niż miedź. :)
    Gigantor
    Poziom 18  
    Uklad ma niewatpliwa zalete - nie bedzie go zal po zalaniu piwem na wycieczce. Karton zawsze mozna wymienic na nowy.
    Rozumiem, ze regulacji glosnosci brak (znaczy ustawiasz na zrodle).
    No i co z zasilaniem - czy kontynuujesz zamysl urzadzenia i przyczepiasz tasma klejaca baterie do wnetrza kartonu (by nie lataly) czy uzywasz zasilacza zewnetrzego rezygnujac z mobilnosci?
    Na plus zasluguje dosc staranna izolacja kondziora. Az dziw ze chcialo ci sie robic cos takiego, by potem umiescic to w kartonie. Ja bym dal plaster.

Nawiasem...
    Przypomiala mi sie moja pierwsza (i ostatnia) konstrukcja z gatunku "glosnikowych". Zrobilem ja majac lat ok 8-9. Glosnik wyjety ze starego radia przyszylem do kartonu (oczywiscie dziurawiac membrane). Przewody byly skrecane i umieszczone w pudelku po filmie do aparatu fotograficznego. Napedzal to walkman firmy Anitech.

Generalnie widac na elektrodzie wysyp konstrukcji typu "jak najtaniej". Czekam na wzmak w torebce foliowej.
    lukas_sa
    Poziom 16  
    Witam,
    Też właśnie robię ten wzmacniacz i mam pytanie-
    Jakiego używasz zasilacza? Tzn czy masz w tym pudełku jakieś trafko czy co?
    Jeżeli tak to proszę o informacje :).
    lechoo
    Poziom 39  
    Przysłowiowe pakowanie elektroniki do pudełek po butach stało się rzeczywistością...
    Naucz się Kolego robić porządne zdjęcia, ilość megapikseli nie jest tu najważniejsza!
    Ogro
    Poziom 16  
    Co to jest??? juz mogłeś to z jakichkolwiek desek zrobic, bo takie zawsze sie znajdą, a zresztą z czego kolwiek, ale z kartonu bo butach!!! nie no tym to mnie rozwaliłeś... z niecierpliwością czekam na komentarz androot`a :D
    GOLECKI
    Poziom 15  
    Moja ocena 4 w skali 10 za wykonanie, zapał i chęć pochwalenia sie tym co się stworzyło, jeśli jesteś początkujący elektronik to się nie dziwię ale przez takie projekty elektroda "zchodzi na psy".
    Napisz coś więcej o zasilaniu, regulacji glośności i przydała by się jakaś płytka w twoim projekcie, choćby pisakiem narysowana i wytrawiona w chlorku żelaza. (wyzwanie czy brak czasu???)
    Ździół
    Poziom 11  
    Może zapodałbyś jakiś schemat, bo jak to jest proste i tanie w wykonaniu to chętnie cos takiego zrobię.
    Kirek90
    Poziom 10  
    To jak z tym schemacikiem?? bym sobie takie cos zrobił:)
    Meeshell
    Poziom 10  
    Ja jestem tutaj zupelnie nowy (jak widac), z elektronika mialem w swoim zyciu troche do czynienia (jak kazdy facet z garnkami etc., ale mimo wszystko wiem z czym sie to je) i mimo ze dla profesjonalistow takie projekty jak ten sa zalosne, to dla kazdego kto potrzebuje cos zrobic na poczatek to nie ma nic lepszego. Oczywiscie potrzeba tutaj schematu i wzoru plytki do wytrawienia itp.

Proponowalbym podzial DIY na zaawansowane i dla poczatkujacych, poniewaz ten i tym podobne projekty wcale nie osmieszaja elektrody, lecz po prostu sa mniej zaawansowane (oczywiscie pomijam pudelko po butach ;) ) Pozdrawiam.
    szpiq
    Poziom 13  
    Cytat:
    Wzmacniacz w pudełku po butach ? To już było.

W sumie nie ma czego oceniać, zrobione na pająka... w sumie dobrze to poizolowałeś, ale nie spodziewaj się wysokich not.

Zasilacz to zasilaczem wtyczkowym ?

Pozdrawiam

jak już mówiłem wzmak robiony był jak najbardziej po kosztach... Byłem pewien że ktoś się do tego przyczepi no ale cuż... Jeżeli robi się wzmaka na jakieś wypady na melanże albo coś to wydaje mi się że to jest naprawde dobre rozwiązanie- nieprawdaż? Szczerze powiedziawszy narazie zasilane to było tylko akumulatorem żelowym, a zasilacz 500mA nie chciał "uciągnąć"(było słychac tylko takie charakterystyczne buczenie).

Cytat:
    haha przawdziwe grające pudło

no dobra teraz pytania
    nie otwiera sie toto na basach??
    czy w pokrywie jest jakaś sklejka zeby głośniki nie wpadły do środka w autobusie ??
    jaki jest koszt całościowy głosniki kabelki i inne duperele

Nie otwiera się, osłonki są od spodu pozaginane- może jeszcze wrzucę jakieś foto. Koszt to:
    TDA1554 około 15 zł
    przewody to zależy jakie kto chce używać- za metr około 1 zł...
    kondensatory około 1 zł
    głośniczki miałem
    pstryczek chyba 50 gr
    wszystko jest w zaokrągleniu więc nie sugerujcie się dokładnie tymi cenami

Cytat:
    Totalna żenada. Nie długo ktoś wbuduje kolumnę i wzmacniacz do plecaka i powie że efekt jest super. Takie rozwiązania zastosowałem jak miałem 5 lat.
    Popracuj nad wyglądem a nie nad oszczędnością. Na marginesie jak chciałeś zaoszczędzić trzeba było przewody z aluminium zastosować są tańsze niż miedź.

coś takiego zrobił mój kumpel kilka lat temu:P wygląd jak już wspomniałem wcześniej nie gra dla mnie roli ponieważ nie jest to urządzenie na które wydałem kilkaset złotych, zaś kilka a grać ma po to żeby umilić czas powiedzmy na jakimś ognisku(wolisz wziąć tam wieże czy właśnie takie coś?...)

Cytat:
    Witam,
    Też właśnie robię ten wzmacniacz i mam pytanie-
    Jakiego używasz zasilacza? Tzn czy masz w tym pudełku jakieś trafko czy co?
    Jeżeli tak to proszę o informacje .

Żadnego trafo- to jest naprawde prosty układ- zasilisz go choćby podłaczając pod akumulator w samochodzie...

Cytat:
    Moja ocena 4 w skali 10 za wykonanie, zapał i chęć pochwalenia sie tym co się stworzyło, jeśli jesteś początkujący elektronik to się nie dziwię ale przez takie projekty elektroda "zchodzi na psy".
    Napisz coś więcej o zasilaniu, regulacji glośności i przydała by się jakaś płytka w twoim projekcie, choćby pisakiem narysowana i wytrawiona w chlorku żelaza. (wyzwanie czy brak czasu???)

No trzeba przyznać, to są jedne z moich pierwszych projektów... Ale cieszę się że chociaż coś takiego mi wychodzi:( regulacja głośności na źródle, a o zasilaniu napisałem wcześniej. Jeżeli chodzi o płytkę to mam już za sobą wytrawianiu kilku płytek i uwierz mi że to nie jest żadne wyzwanie...

Cytat:
    Może zapodałbyś jakiś schemat, bo jak to jest proste i tanie w wykonaniu to chętnie cos takiego zrobię.

schemat wziąłem z elektrody, poszukaj we wcześniejszych postach
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic342898.html

Dziękuję za komentarze i przepraszam że zawiodłem was tak prostą konstrukcją- może następna będzie trochę lepsza. Teraz postawiłem na prostote wykonania i jak najniższe koszty. Pozdrawiam
    ja_dzik
    Poziom 18  
    To że miało być możliwie tanio to jeszcze da się zrozumieć, ale mogłeś przynajmniej równo umieścić głośniki bo to kasy nie kosztuje a jedynie troszke wysiłku i to naprawdę niewiele.
    szpiq
    Poziom 13  
    ja_dzik napisał:
    To że miało być możliwie tanio to jeszcze da się zrozumieć, ale mogłeś przynajmniej równo umieścić głośniki bo to kasy nie kosztuje a jedynie troszke wysiłku i to naprawdę niewiele.

Hehehe, zgadzam się z kolegą, tu jest mój błąd. Pierwszys głośnik jak zrobiłem było wszystko ok, ale potem nie pomyślałem i wstawiłem pstryczek i okazało się że miejsca na drugi głośniczek nie ma żeby było równo:P lol może jak będę miał trochę czasu to pobawię się wycinaniem plexy:)
    lukas_sa
    Poziom 16  
    szpiq napisał:

Żadnego trafo- to jest naprawde prosty układ- zasilisz go choćby podłaczając pod akumulator w samochodzie...

Łał no normalnie nie domyślił bym się ;) W datasheetach pisze, że przy zasilaniu 14,4V pobiera max. 6 A (tylko:) ) dlatego się pytam bo chcę wiedzieć jakim napięciem go zasilasz i ile prądu pobiera w twoim przypadku
    gumisie
    Poziom 40  
    Fajna "kicha" Ja nie miałbym odwagi pokazać TAKIEGO COŚ na pierwszej stronie elektrody.
    W skali 1 - 5 masz 1 punkt za odwagę.
    szpiq
    Poziom 13  
    lukas_sa napisał:
    szpiq napisał:

Łał no normalnie nie domyślił bym się ;) W datasheetach pisze, że przy zasilaniu 14,4V pobiera max. 6 A (tylko:) ) dlatego się pytam bo chcę wiedzieć jakim napięciem go zasilasz i ile prądu pobiera w twoim przypadku

odpowiedź jest naprawde prosta, zasilam to akumulatorem żelowym(7Ah). Jeżeli poszukasz w internecie parametrów scalaka TDA1554 to jestem pewien że znajdziesz ile on pobiera prądu. Jak liczyłem z kolegą to na tym akumulatorze mogłoby grać bez przerwy około +/-tygodnia. Pozdrawiam
    mac_ker
    Poziom 12  
    Witam,jaką mają moc te głośniczki????
    batorystefan
    Poziom 14  
    szpiq napisał:

odpowiedź jest naprawde prosta, zasilam to akumulatorem żelowym(7Ah). Jeżeli poszukasz w internecie parametrów scalaka TDA1554 to jestem pewien że znajdziesz ile on pobiera prądu. Jak liczyłem z kolegą to na tym akumulatorze mogłoby grać bez przerwy około +/-tygodnia. Pozdrawiam

Chyba coś wam sie pomylilo w obliczeniach! nie ma opcji żeby to grało bez przerwy tydzien! nie wiem czy by 24h wytrzymało. Co do tematu z obudowami to jest to chyba BARDZO ważne w co wsadzisz głosniki. Mając dwa głosniki: noname w najlepszej i najbardziej dopasowanej skrzyni na świecie. i najcudowniejszy głosnik świata zamontowany w pudle po telewizorze to co zagra lepiej? Chyba noname:idea:

Konstrukcja ogolnie nie najgorsza z tym że postaraj sie może o jakieś zasialanie do tego, jakąs obudowe a głośniczki wsadź w chociażby nie policzoną skrzynke z płyty wiórowj chociarzby 10/12 mm. Wtedy całośc bedzie o niebo lepsza!

Jak narazie daje 6+/10 Pozdrawiam
    szpiq
    Poziom 13  
    batorystefan napisał:
    quote="szpiq"]

Chyba coś wam sie pomylilo w obliczeniach! nie ma opcji żeby to grało bez przerwy tydzien! nie wiem czy by 24h wytrzymało. Co do tematu z obudowami to jest to chyba BARDZO ważne w co wsadzisz głosniki. Mając dwa głosniki: noname w najlepszej i najbardziej dopasowanej skrzyni na świecie. i najcudowniejszy głosnik świata zamontowany w pudle po telewizorze to co zagra lepiej? Chyba noname:idea:

Konstrukcja ogolnie nie najgorsza z tym że postaraj sie może o jakieś zasialanie do tego, jakąs obudowe a głośniczki wsadź w chociażby nie policzoną skrzynke z płyty wiórowj chociarzby 10/12 mm. Wtedy całośc bedzie o niebo lepsza!

Jak narazie daje 6+/10 Pozdrawiam[/quote]

Nie jestem pewien ale prawdopodobnie obliczyliśmy wtedy chyba 4 albo pięc dni- wszystko jednak skłania się do rodzaju akumulatora. Nie ja wtedy szukałem info o poborze prądu, jeżeli kolega chce to może obliczyć i skorygować moje informacje. Pozdrawiam

P.S.Jak zmniejszyć rozmiar tych zdjęć? Może ktoś poradzić?
    szymo92
    Poziom 15  
    Myślę, że mogłeś zrobic jakąś obudowe przecież to dużo nie kosztuje- sam robię obudowę(z drewna) i jak narazie nie wydałem na to wcale kasy (i sie nie szykuje żebym coś wydał) :) Wszystkie materiały miałem w domu.

Pozdrawiam
    MaThiR
    Poziom 16  
    No naprawdę mogłeś zrobić jakąś konkretniejszą obudowę. Porządna piła ręczna do cięcia desek jakaś mała piła stołowa z tarczą do szlifowania (najlepiej cienka giętka deseczka z przyklejonym papierem ściernym) za 200zł w hipermarkiecie, trochę resztek z paneli i można zrobić kapitalne pudełka. Co do akumulatora to chyba najlepiej kupić kilka tanich chińskich latarek i powyjmować akumulatory.
    szpiq
    Poziom 13  
    Cytat:
    Myślę, że mogłeś zrobic jakąś obudowe przecież to dużo nie kosztuje- sam robię obudowę(z drewna) i jak narazie nie wydałem na to wcale kasy (i sie nie szykuje żebym coś wydał) Wszystkie materiały miałem w domu.

Pozdrawiam

Zgadza się, zapewne dałoby się zrobić jakąś konkretniejszą obudowę, ale jeżeli wzmak jest tylko na wypady jakieś to wiesz... Jednym słowem po co się męczyć skoro i tak moja praca może zostać zniszczona, nieprawdaż?

Cytat:
    No naprawdę mogłeś zrobić jakąś konkretniejszą obudowę. Porządna piła ręczna do cięcia desek jakaś mała piła stołowa z tarczą do szlifowania (najlepiej cienka giętka deseczka z przyklejonym papierem ściernym) za 200zł w hipermarkiecie, trochę resztek z paneli i można zrobić kapitalne pudełka. Co do akumulatora to chyba najlepiej kupić kilka tanich chińskich latarek i powyjmować akumulatory.

dokładnie to samo co napisałem wcześniej a co do akumulatorków to musiałbyś wziąć pod uwagę natężenie, ponieważ ten wzmak tak jak napisałem wczesniej na zasilaczu 500mA mi nie chciał działać.

Pozdrawiam

P.S. Może mi ktoś poradzić jak zmniejszyć rozmiar zdjecia?
    batorystefan
    Poziom 14  
    rozmiar zdjeć możesz zmniejszyć miedzy innymi w programi irfanview ctrl+r.
    Rudolf2
    Poziom 16  
    jak dla mnie to radiator zdecydowanie za maly...
    lukas_sa
    Poziom 16  
    Cytat:
    W typowym układzie pracy kostka
    cały czas jest pod napięciem, a do jej
    włączania stosuje się niewielki wyłącznik
    w obwodzie nóżki 14.
    Według danych katalogowych przy
    zasilaniu napięciem 14,4V i obciążeniu
    2x4W można uzyskać moc wyjściową
    2x22W przy zniekształceniach 10%. Po−
    bór prądu wynosi przy tym ponad 5A.

z: Elektronika dla wszystkich

Te dane odnoszą się do napięcia 14,4V. Przy 12V pobór powinien być mniejszy /tak mi się wydaje/.
    Zapuść więc amperomierz i powiedz ile ciągnie u ciebie ;)