Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
IGE-XAOIGE-XAO
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Wzmacniacz 2x22W TDA1552Q

deejayeq 26 Mar 2017 15:34 17952 36
 • Wzmacniacz 2x22W TDA1552Q
  Witam! Chciałbym zaprezentować Wam moją konstrukcję wzmacniacza którą budowałem ok 3miesiące. Mam nadzieję, że ten projekt jest lepiej zaprojektowany niż ostatni. :D Podobnie jak w ostatniej konstrukcji wszystko robiłem sam (mam 13 lat). Jest to wzmacniacz o mocy 22W na kanał. Niestety nie posiadam urządzeń do pomiarów zniekształceń itp. Front obudowy projektowałem w programie FrontDesign. Jest to obudowa plastikowa Z1W (czarna z otworami wentylacyjnymi).
  Wzmacniacz 2x22W TDA1552Q Wzmacniacz 2x22W TDA1552Q Wzmacniacz 2x22W TDA1552Q Wzmacniacz 2x22W TDA1552Q Wzmacniacz 2x22W TDA1552Q Wzmacniacz 2x22W TDA1552Q Wzmacniacz 2x22W TDA1552Q
  Płytki drukowalne były wytrawiane środkiem B327. Ścieżki były malowane pisakiem laminat o grubości 1,2mm. Otwory do elementów wiertło 1mm.
  Zasilacz standardowo na transformatorze.
  Schemat zasilacza:
  Wzmacniacz 2x22W TDA1552Q
  Transformator z odzysku o mocy ok100W. Moc pobierana z sieci przy maksymalnej mocy wzmacniacza to ok. 25W. Moc w trybie standby i mute to 5W.
  Schemat przedwzmacniacza:
  Wzmacniacz 2x22W TDA1552Q
  Przedwzmacniacz został zbudowany przy pomocy układu TL072. Jest to wzmacniacz operacyjny. Potencjometrami R1 i R2 reguluję wzmocnienie opampa.
  Schemat końcówki mocy:
  Wzmacniacz 2x22W TDA1552Q
  Końcówka mocy zbudowana jest przy pomocy układu TDA1552Q.
  Schemat opóźnionego załączania głośników:
  Wzmacniacz 2x22W TDA1552Q
  Zdecydowałem się na układ opóźnionego załączania głośników ponieważ podczas uruchamiania wzmacniacza jest trzask w głośnikach. Zmniejszając pojemność kondensatora C1 lub zmniejszając rezystancję rezystora R1 można zmniejszać czas włączania się przekaźnika. Przy takim doborze elementów czas włączania się przekaźnika wynosi: 6,5s.

  Na ucho wzmacniacz brzmi bardzo dokładnie i czysto. Płytki drukowalne były robione starannie. Niestety nie mam ich zdjęć. Musiałbym rozebrać cały wzmacniacz. Bardzo bobrze słucha się na nim muzyki. Nic nie przerywa, nic nie (pierdzi). :D
  Wzmacniacz 2x22W TDA1552Q Wzmacniacz 2x22W TDA1552Q Wzmacniacz 2x22W TDA1552Q Wzmacniacz 2x22W TDA1552Q Wzmacniacz 2x22W TDA1552Q Wzmacniacz 2x22W TDA1552Q
  Niestety radiator nie chciał się zmieścić pod wtyczkę JACK. Ale przylutowałem TDA tak że w końcu radiator się zmieścił. Korzystam z kolumn 25W RMS 4Ω. Wzmacniacz jeszcze bez przesterowywań gra bardzo głośno. Doskonały do nagłośnienia pokoju. :D We wzmacniaczu nic nie było robione na siłę. :D

  Fajne! Ranking DIY
  Potrafisz napisać podobny artykuł? Wyślij do mnie a otrzymasz kartę SD 64GB.
  O autorze
  deejayeq
  Poziom 9  
  Offline 
  deejayeq napisał 106 postów o ocenie 69, pomógł 1 razy. Jest z nami od 2016 roku.
 • IGE-XAOIGE-XAO
 • #2
  jankazik
  Poziom 16  
 • IGE-XAOIGE-XAO
 • #3
  deejayeq
  Poziom 9  
  Na początku chciałem zbudować wzmacniacz na TDA7394 do którego potrzebne jest 5V żeby go wzbudzić. Jak zasilacz miałem już zbudowany stwierdziłem zrobić wzmacniacz na TDA1552Q. Linia 5V została pusta i wykorzystałem ją do zasilania diody led.
 • #5
  deejayeq
  Poziom 9  
  Moc mierzona była miernikiem który wsadza się do gniazdka 230V AC można go kupić w zwykłym sklepie. Moc wyjściowa wzmacniacza była mierzona oscyloskopem. Podziałka V RMS. Wzór: P=U²/R. Pomiar na częstotliwości 1kHz. Wychodzi ok 22W na kanał. Napisy robione były w programie FrontDesign.
 • #6
  Rezystor240
  Poziom 39  
  W środku jest jedna wielka plątanina przewodów, wygląda jakby było to upchane na chama.
  Radiator trzyma się tylko na przewodach a płytka pod nim jest krzywo zamocowana.
  Transformator powinieneś ekranować bo przewody sygnałowe audio idą obok niego co skutkuje przydźwiękiem, buczeniem.
  Zrobiło by lepsze wrażenie gdybyś nie pokazywał wnętrza.
  Czym tu się chwalić?
 • #7
  Freddy
  Poziom 43  
  deejayeq napisał:
  Moc pobierana z sieci przy maksymalnej mocy wzmacniacza to ok. 25W
  Skoro taka jest moc pobierana, to na wyjściu nie ma prawa być 2x22W - cudów nie ma.
 • #8
  deejayeq
  Poziom 9  
  Chciałem ekranować transformator ale nie ma przydźwięku sieciowego nawet przy maksymalnym położeniu gałki. (Spodziewałem się brumu ale go nie ma. Nie wiem dlaczego.) Czy może mieć na to wpływ uziemienie rdzenia transformatora? We wzmacniaczach audio moc się ciągle zmienia ma na to wpływ (głośność, ilość tonów niskich, wysokich itp.). Moc sieciowa była mierzona podczas odsłuchu muzyki gdzie głośność itp. się ciągle zmieniają. Mogę wykonać ten sam pomiar na częstotliwości 1kHz. Taki miernik też ma tolerancję i nie przechwytuje nagłych skoków mocy.
 • #11
  Rezystor240
  Poziom 39  
  deejayeq napisał:
  Nie wiem dlaczego niema przydźwięku. Zrobiłem pomiar mocy przy częstotliwości 1kHz. Miernik mocy przy napięciu 230V wahał się między 35W a 40W. Oczywiście moc kiedy wzmacniacz nie obcinał końcówek sinusoidy. :D


  Pozostaw go włączonego przez 30 minut i dopiero zrób taką próbę, aby radiatory się rozgrzały.
 • #13
  krzbor
  Poziom 19  
  Autor ma 13 lat, a mimo to stworzył niezły układ. Rzeczywiście radiator nie wygląda pięknie, ale to wszystko przez brak miejsca. Podczas użytkowania środka nie widać :), a zewnętrzna obudowa prezentuje się ładnie. Chciałbym pochwalić projekt młodego autora za bardzo ładne i profesjonalne rozwiązanie obwodu zasilania 230V. Wszystko zgrupowane w jednym miejscu, dobrze zaizolowane, bezpiecznik. Jak sobie przypomnę niedawno prezentowaną na forum wytwornicę pary w metalowej obudowie bez uziemienia to jeszcze teraz ciarki przechodzą.
 • #14
  actron
  Poziom 12  
  W wieku 13 lat zrobić taki układ to naprawdę dobry początek.
  Brawo za zrobioną dokumentację/schematy. Wypełnij jeszcze tabelki rysunkowe i zarchiwizuj. Nawet nie wiesz jak to może być kiedyś ważne.
  Będzie dobrym zwyczajem jak będziesz miał poukładane gdzieś w jednym miejscu wszystkie projekty. Teraz masz schematy, potem dojdą kody (pewnie różne wersje), rysunki itp.
  Ogólnie - tak trzymaj, następne projekty będą lepsze i lepsze.
 • #15
  badworm
  Poziom 18  
  Rezystor240 napisał:
  Transformator powinieneś ekranować bo przewody sygnałowe audio idą obok niego co skutkuje przydźwiękiem, buczeniem.

  Skutkuje czy może skutkować? Toroidy mają najmniejsze pole rozproszenia ze wszystkich typów transformatorów. Ekranowanie musiałoby być zrobione naprawdę z głową, by dało sensowny efekt. Pole magnetyczne 50Hz nie jest tak prosto stłumić.
 • #16
  krychast
  Poziom 20  
  jankazik napisał:
  7805 to tylko do zasilania LED 1? marnotrawstwo. Wystarczyłby jeden rezystor.


  Nie przesadzaj 7805 to "aż" 50 gr czyli 1/4 kiepskiego piwa. Chłopak ma 13 lat.A stabilizator można będzie do czegoś wykorzystać-jakiś wentylator itp.
 • #17
  Fredw
  Poziom 20  
  To teraz tylko bateria audiofilskich kondensatorów i można sprzedać za grubą kasę, chociaż może nie będzie to aż 12k pln :D
  Pierwszy wzmacniacz do komputera też zrobiłem na tej kości i bardzo miło go wspominam. Przeżył aż 3 komputery i 5 kart dźwiękowych.

  Tylko ten radiator jakiś malutki, ja dałem ze 2 razy taki i po dłuższym mocniejszym graniu potrafił parzyć.
 • #18
  deejayeq
  Poziom 9  
  Cytat:
  Tylko ten radiator jakiś malutki, ja dałem ze 2 razy taki i po dłuższym mocniejszym graniu potrafił parzyć.

  Zgodzę się, że potrafi parzyć ale nie przekracza 100 stopni C. :D Maksymalna temperatura układu TDA1552Q to ok.150 stopni C. Które kondensatory to audiofilskie? Ja użyłem kondensatorów Jamicona i Leauguera. :D
 • #19
  Marcin7254
  Poziom 12  
  Hmm czego wy się czepiacie mi to się akurat podoba jedyne co mnie kłuję w oczy to ten krzywy radiator gdyż jestem cholernym perfekcjonistą i czasami potrafie wyginac nożki niektórych elementów tak że wszystkie sa proste jak drut a konkretnie jeśli mogę zapytać skąd masz to trafo ono samo jest warte ze 80zł :D
 • #21
  398216 Usunięty
  Poziom 43  
  Gąszcz przewodów, krzywo zamontowany radiator... tych wszystkich niedociągnięć można by było uniknąć gdyby najpierw (nawet na kartce) przeprowadzić próbne rozstawienie wszystkich podzespołów. Najpierw rozmieszczanie, potem przymiarka do konkretnej obudowy (może inna by lepiej podpasowała?), a na koniec montaż i uruchomienie.
  Moim skromnym zdaniem wyłącznik z tyłu zbędny. Zamiast tego wystarczyłoby dać z przodu (pod kontrolką "power") taki jak od st-by, a sam wyłącznik st-by można z powodzeniem zlikwidować.
  Poza tym - nawet jak to ma być 2x22W to transformator jest ze zbędnym zapasem - mniejszy by wystarczył (nawet 50-60VA) a przy okazji byłoby więcej miejsca na porządne ułożenie podzespołów. Jedyne wytłumaczenie takiego stanu rzeczy - "miałem i się kurzył".
  W jaki sposób mocowana jest płytka z mostkiem i kondensatorem? Wisi sobie (a przynajmniej tak to wygląda), a przecież to dość spora masa.
  Do tego wszystkiego razi jeszcze niezbyt schludnie zaprojektowana płyta tylna - gniazdo sieciowe prawie "włazi" na zaciski głośnikowe, a bezpiecznik pod nim jest niesymetrycznie - niby to wszystko drobiazgi i nie rzutują na efekty akustyczne, ale widząc tak wykonany wzmacniacz ma się wrażenie (jak to ktoś wcześniej napisał), że poutykałeś wszystko do obudowy żeby się zmieściło nie zwracając uwagi na estetykę - a ta jest jednak ważna - przecież to widać od razu - nawet zanim się włączy sprzęt.
  13 lat jest jakimś argumentem, więc nie traktuj tych kilku słów krytyki jako ataku, czy wyśmiewania: jak pisałem w pierwszym zdaniu: "tych wszystkich niedociągnięć można by było uniknąć gdyby najpierw (nawet na kartce) przeprowadzić próbne rozstawienie wszystkich podzespołów". Masz więc naukę na przyszłość.
  Powodzenia w kolejnych konstrukcjach.
 • #22
  deejayeq
  Poziom 9  
  Cytat:
  W jaki sposób mocowana jest płytka z mostkiem i kondensatorem? Wisi sobie

  Jest przykręcona do obudowy dystansem.
  Cytat:
  Poza tym - nawet jak to ma być 2x22W to transformator jest ze zbędnym zapasem - mniejszy by wystarczył (nawet 50-60VA)

  Transformator był z odzysku i nie miałem innego toroida.
 • #23
  Mark II
  Poziom 21  
  Na zdjęciach widać 5-watowe ceramiczne rezystory, do czego służą? Nie znalazłem tych elementów na schematach. Druga sprawa, w przedwzmacniaczu zamiast potencjometrów w obwodzie sprzężenia zwrotnego lepiej jednak zastosować dzielnik złożony z dobranych rezystorów. Wystarczą nawet zwykłe 5%. Z jakim wzmocnieniem pracuje ten przedwzmacniacz?
  Kolejna sprawa - radiator. W zasadzie dość dużo pracy wymagało wykonanie tylnej ścianki. Choć była gotowa, to należało jednak wyciąć otwory na gniazdo, wyłącznik itp. A może warto pójść o krok dalej i wykonać taką ściankę z aluminium i do niej przykręcić wzmacniacz? powierzchnia będzie większa, a i sam radiator zmieni położenie na korzystne, bo pionowe. Może w następnej wersji ? :)
  Proponuję natomiast nie przejmować się poradami o ekranowaniu transformatora, toroid ma małe pole rozproszenia, a obwody wejściowe nie mają w sumie zbyt wielkiej czułości.
 • #24
  deejayeq
  Poziom 9  
  Jak już pisałem ekranowanie transformatora nie ma sensu ponieważ brumu nie ma. 5 watowe rezystory służą do tego aby wzmacniacz się aż tak nie nagrzewał po drugie lepiej brzmią tony niskie niż wtedy kiedy ich nie było. Układ był składany wcześniej na płytce prototypowej to przy maksymalnej mocy bez rezystorów wzmacniacz bardzo mocno się grzał po kilku sekundach działania a z rezystorami nie jest tak gorący i rozgrzewa się dłużej. :D Jak sprawdzić wzmocnienie przedwzmacniacza?
 • #25
  yacoob1991
  Poziom 10  
  Moim zdaniem jest czym się chwalić przy dzisiejszej młodzieży....
 • #26
  Mark II
  Poziom 21  
  deejayeq napisał:
  Jak już pisałem ekranowanie transformatora nie ma sensu ponieważ brumu nie ma. 5 watowe rezystory służą do tego aby wzmacniacz się aż tak nie nagrzewał po drugie lepiej brzmią tony niskie niż wtedy kiedy ich nie było. Układ był składany wcześniej na płytce prototypowej to przy maksymalnej mocy bez rezystorów wzmacniacz bardzo mocno się grzał po kilku sekundach działania a z rezystorami nie jest tak gorący i rozgrzewa się dłużej. :D Jak sprawdzić wzmocnienie przedwzmacniacza?

  Rezystory włączone są w szereg z głośnikami? Jeżeli tak, to powiększają rezystancję wewnętrzną wzmacniacza, a więc pogarszają współczynnik tłumienia. Czyli to w jakim stopniu wzmacniacz panuje nad naturalną dla głośników "chęcią" uwypuklenia własnych rezonansów (głośników i obudowy). Może być więcej basów, ale wcale nie lepszych.
  Co do przedwzmacniacza. Najłatwiej podać na wejście (przy potencjometrze głośności ustawionym na max.) sygnał sinusoidalny o znanej wartości, np. 0,5V i częstotliwości akceptowanej przez miernik,raczej nie większej niż 500 Hz, a następnie zmierzyć napięcie przed i za przedwzmacniaczem. Potem podzielić wartość napięcia na wyjściu przedwzmacniacza przez wartość wejściowego i otrzymasz wartość wzmocnienia.
 • #28
  Fredw
  Poziom 20  
  deejayeq napisał:
  Cytat:
  Tylko ten radiator jakiś malutki, ja dałem ze 2 razy taki i po dłuższym mocniejszym graniu potrafił parzyć.

  Zgodzę się, że potrafi parzyć ale nie przekracza 100 stopni C. :D Maksymalna temperatura układu TDA1552Q to ok.150 stopni C. Które kondensatory to audiofilskie? Ja użyłem kondensatorów Jamicona i Leauguera. :D

  Drogie i w duuużej ilości :D
  https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic3311769.html

  Ja bym jednak popracował nad lepszym ułożeniem gratów i większym radiatorem, skoro ten rozgrzewa się do ~100*C przy pracy na ~połowę swoich możliwości.
 • #29
  deejayeq
  Poziom 9  
  Cytat:
  skoro ten rozgrzewa się do ~100*C przy pracy na ~połowę swoich możliwości.

  Rozgrzewa się tak ale jak jest ustawiony na maxa. Podczas normalnej pracy 1/3 maksymalnej głośności radiator jest tylko ciepły można go dotknąć.

  Tych kondensatorów użyłem ponieważ bardzo fajnie brzmią. :D
 • #30
  Mark II
  Poziom 21  
  deejayeq napisał:
  Końcówkę mocy mierzyłem na podziałce V RMS przy obciążeniu głośnikami.

  Jeżeli oscyloskopem, to w zasadzie na dowolnej ale tej samej dla wejścia i wyjścia przedwzmacniacza, wynik i tak jest wielkością niemianowaną.