Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Europejski lider sprzedaży techniki i elektroniki.
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Combo gitarowe 60W by Joker

Joker2 12 Lip 2007 14:08 4587 7
  • Combo gitarowe 60W by Joker

Piecyk został przeze mnie skonstruowany przez kilka ostatnich dni. Buda z płytki wiórowej 18mm (akurat taką posiadałem, więc uznałem ża ją wykorzystam). Komora dla głośników 25l, uchylona na 1/3 powierzchni tylnej ścianki i wyżej osobna mała komora zamknięta z elektroniką. Całość oklejona wykładziną "ala' estrada" po 6zł za metr bieżący :)
    Głośniki użyte to szeroko pasmowe Tesla ARZ6604 połączone szeregowo (wiem, że powinno się unikać połączeń szeregowych głośników, ale tak było najwygodniej). Wybór padł na te głośniki głównie dlatego, że z założenia piecyk miał współpracować z gitarą elektro-akustyczną, która nie musi mieć ograniczonego pasma od góry. Końcówka mocy to LM3886T (pewnie niektórzy użytkownicy nie uznają tego rozwiązania za rozsądne).
    Zasilanie wzmacniacza 2x30V, filtracja 2x4700µF mostek 25A (taki miałem w szufladzie akurat. Przynajmniej się nie grzeje). Mocy mierzonej końcówka osiąga ponad 70W (8Ω), jednak powyżej 65W zniekształcenia są już słyszalne. Taka moc jest w pełni wystarczająca dla głośników. Transformator 100VA toroidalny (nawinięty przeze mnie, dzięki czemu kosztował 30zł) Jeśli chodzi o pre-amp to chyba wszyscy się domyślają z jakiego schematu jest wykonany :) Wprowadziłem w nim małą poprawkę; zauważyłem że niskie tony reguluje się do około 1/10 pr-ka, więc zamieniłem go na potek 5kΩ szeregowo z rezystorem 45kΩ. Teraz jest w porządku.
    Ze względu na to że lubię wiedzieć (w przybliżeniu) z jaką mocą pracuje wzmacniacz zdecydowałem się na zastosowanie wskaźnika wysterowania (standardowa aplikacja LM3914 i 5 diod w kolorze czerwonym świecących średnio mocno - nie rażą w oczy). Miał być na wykładniczym LM3916, ale nigdzie nie mogłem go dostać a z neta zapłacił bym za przesyłkę więcej niż jest warty. Wskaźnik jest podłączony równolegle z głośnikami i ustawiony tak, że przy 60W świeci wszystkie 5 diod.
    Kiedy umieściłem wszystkie "moduły" (wszystkie na płytkach drukowanych uniwersalnych) w komorze i podłączyłem je zacząłem walkę z szumami :) Cisze idealną, której brakuje w gotowych piecach uzyskałem po kilkunastu różnych prowadzeniach masy i podłączenia zasilania pre-ampa przez układ kondensatorów (doświadczalnie dobranych) i 2 szeregowo podłączone stabilizatory 7812 co bardzo mnie zdziwiło (doszedłem do tego przez przypadek). Zmasowałem również struny w gitarze :)

Na razie tylko tak prowizorycznie. W najlbiższym czasie zrobię to na porządnie.
    Podczas "synchronizacji" umieściłem między wyjściem pre-amp'a a wejściem końcówki potek 50kΩ, który miał "chronić" głośniki (dołączanie masy i zasilania pre-amp'a, oraz włączanie i wyłączanie powodowało silne trzaski w głośnikach). Po zakończeniu części elektronicznej zostawiłem ten potencjometr, oraz wyprowadziłem wejście przed nim na końcówkę mocy z tyłu (to drugie to wyjście końcówki mocy do podłączenia np. większej kolumny.)
    Jeśli chodzi o wygląd wizualny i wykonanie to myśle że jest przyzwoite. W najbliższych czasie na przedni panel trafi blaszka aluminiowa z podpisami potencjometrów.

Wrażenia odsłuchowe, czyli to co najważniejsze:
    Piecyk zbytnio mnie nie zaskoczył, ale w 100% spełnił moje oczekiwania. Gra dynamicznie i naturalnie. Nie mam go za bardzo z czym porównać ani sprawdzić (na razie) jak gra na nim gitara elektryczna, ale do elektro-akustyka na pewno się sprawdzi. Efektywnością raczej też dorównuje lepszym piecom. Wysokie tony po zbytnim dodaniu robią się takie sztuczne, ale nie jest to jakiś bardzo skomplikowany pre-amp.
    Głośniki są dwa, efektywność wzrasta o 3db, więc przekracza 100db na około 4kHz.
    Combo gitarowe 60W by Joker Combo gitarowe 60W by Joker Combo gitarowe 60W by Joker
    Combo gitarowe 60W by Joker Combo gitarowe 60W by Joker Combo gitarowe 60W by Joker

Koszty:
    2xARZ6604 60zł
    końcówka 35zł
    pre-amp 35zł
    transformator 30zł
    wykładzina 12zł
    kleje 11zł
    wkręty 5zł
    narożniki 11zł
    rączka 7zł
    grille 12zł
    wskaźnik wysterowania 12zł
    "drobnica" + kable około 20zł
    Razem około 250zł, więc chyba było warto, bo w tej cenie nie kupi się nic porządnego tej mocy.

Fajne!
  • #2 12 Lip 2007 14:48
    tgaudio
    Poziom 13  

Witam-jestem pierwszy :)
    Na wstępie pytanie o wykłądzinę-to kocyk samochodowy do tub czy wykładzina techniczna z leroy ? (chodzi tam własnie po 6zł za m.b ale jest grubsza).
    Z punktu widzenia akustyki nie będę nic pisał bo wybór głosników raczej dobry jak za tę cenę, ktoś mógłby dać jeden 25 lub 30cm i ewentualnie coś wysokotonowego ale to kwestia konstrukcji-tu przynajmniej masz wiecej miejsca na elektroniką bo glośniki są obok siebie.
    Z punktu widzenia elektroniki: według mnie przewody AC idące z uzwojenia wtórnego są zdecydowanie za długie-mostek i kondenstarory powinny być bardzo blisko trafa i wzmacniacza, u Ciebie przewody idą po całej szerokości i ostro sieją.
    Na Twoim miejscu dla porzadku dokupiłbym kilka płytek dwustronnych z miedzią i zrobił wewnątrz konstrukcję ekranującą zwłaszcza dla preampa i wzmacniacz, no i dla trafa też by sie przydało...No i nie mogłem sie dopatrzyć czy przewidziałeś uziemienie z sieci do którego mozna by podłaczyć masy poprzez rezystor i kondzioł jeśli brum byłby złośliwie duży.
    Zauwazyłem też ze nie ma nóżek lub są bardzo małe, chyba że rogi pełnia ich funkcję ;)

Ogólnie konstrukcja solidnie wygląda, przemyślana (poza tym co napisałem) no i koszt niski.
    Pozdrawiam i gratuluję udanej roboty :)

• #3 12 Lip 2007 18:40
    dalex1
    Poziom 12  

jak widac jest to wykladzina techniczna ..
    co do samej konstrukcji to respekt! Zwłaszcza za obrobke plyty bo widze ze to OSB a nie wiorowka :)

• #4 12 Lip 2007 19:55
    Jareen
    Poziom 21  

Konstrukcja bardzo ładna, gratulacje !! ja korzystając z własności obudowy zastosowałbym jedną dużą siatkową maskownicę, pozwoli na to kształt samej obudowy. Po drugie :D odwróć dekielek mocujący trafo bo zamontowany odwrotnie. Pozdrawiam

• #5 12 Lip 2007 22:16
    synbmx
    Poziom 20  

po co do głośnika 30 cm jeszcze WYSOKOTONOWY?
    przecież pasmo gitary zamyka się w granicach około 5kHz, więc nie ma potrzeby stosowania wysokotonowca, czasami stosuje sie je w pakach basowych (gitar basowych)
    ogólnie konstrukcja w porządku tylko że cena trochę duża, ja często swoje konstrukcje lampowe zamykam w mniejszych kwotach ale tak się składa że mam świetny dostęp do części

wykonanie ładne i estetyczne, pozdrawiam

• #6 12 Lip 2007 23:27
    karpiu
    Poziom 10  

Troche bałagan z zasilaniem ale jeśli nie brumi to nie istotne. Nie polecam w takich miejscach uzywać tasmy izolacyjnej bo się rozkleja potwornie. Potem albo odpada i masz zwarcie albo przy serwisowaniu utrudnia zycie brudząc wszystko do okoła. Ja nie używam żadnych taśm wewnątrz urządzeń. Albo pewne luty które nie pozwalają na zadne zwarcia albo już naprawde cacy czyli termokurczki.

Co do tych zmian w preampie rozumiem że poszerzyłeś zakres regulacji basu tak ? Myśle że to bardzo cenna zmiana :)

Jak zachowują się ARZ tki przy dużej mocy dostarczonej ? grają czysto w całym zakresie ? U mnie troche ciężko z kontrolą basu i dziwne rezonanse były.

• #7 13 Lip 2007 10:30
    Joker2
    Poziom 23  

Dziękuje za pozytywne komentarze :)
    tgaudio z tymi przewodami AC masz rację (przykręciłem tak, ponieważ mam wzmacniacz 2xLM, trafo w nim 400VA znajduje się w odległości 3-4cm od płytki wzmacniacza i szumów nie ma kompletnie żadnych, więc uznałem że w piecyku te kable też nie będą przeszkadzały). Ekran jakiś przydał by się dla pre-amp'a, bo jak odkręci się wszystkie gałki, to słychać "szum biały", ale wystarczy wstać (odległość piecyka od uszu około 1,5m) i jest cisza. Uziemienia nie robiłem, nie ma sensu chyba. Nóżki miały być, ale zauważyłem, że te narożniki są dość wytrzymałe, więc niech na nich zostanie :)
    Jareen w sumie to miała być maskownica (dlatego robiłem taki kształt), ale później uznałem, że w razie przypadkowego uderzenia grille lepiej ochronią głośniki, a jakby się przewrócił, to grille się nie wegną bo minimalnie więcej wystaje kołnierz skrzynki. A co do dekielka od trafa, to wsadziłem go odwrotnie, bo śruba którą jest przykręcone ma 2cm gwintu i jakbym miał dawać kilka podkładek to wolałem go odwrócić :)
    karpiu zmian w pre-amp'ie dokonałem, bo zauważyłem, że "poziom" basu zwiększa się tylko do około 1/10 potka i to bardzo gwałtownie (albo nie ma wcale, albo aż sprzęża gitara). Trochę mnie to zdziwiło, bo przecież wiele osób już korzystało z tego schematu i nikt by tego nie zauważył? Nie chciało mi się tego dociekać, więc wymieniłem pr 50k na 5k + rezystor 45k żeby reszta układu zachowywała się tak jakby nie było żadnych modyfikacji. I efekt jest. Teraz bas reguluje się w na całej powierzchni gałki (w tym samym zakresie). Co do mocy dostarczonej, to ARZ'ki grają czysko w całym paśmie do momentu, aż wzmacniacz straci kontrolę (>65W). Wtedy membrany prawie wylatują, aż ich szkoda, dlatego nie rozkręcam go tak mocno :) Przyjąłem koniec jako 60W i 5 zapalonych diod. Nie przekraczam bo nie chce wymieniać głośników :) A przy okazji to Twoja konstrukcja piecyka jest zamieszczona na diyaudio "Combo gitarowe Karpia" czy z kimś pomyliłem? Może dlatego masz rezonanse, że skrzynia jest za duża, chociaż podobno to nie ma znaczenia przy gitarze...

• #8 14 Lip 2007 18:53
    karpiu
    Poziom 10  

Moja skrzynia jest mniejsza od twojej ;) Właśnie jestem po wyregulowaniu preampa i wstawieniu ściany tylnej i już wszystko gra pięknie ale to już napisze w wątku odpowiednim.
    Tak moja konstrukcja jest na DIYaudio i na elektrodzie też.
    Szczerze to nie zauważyłem żeby potek tak reagował ale z drugiej strony nie słysze tak dobrze :P hehe
    W moim piecu mam tda 7294 i przy wykręconych potencjometrach na max nic nie brzęczy i głośniki nie wypadają. Napięć na preampie nie mierzyłem więc nie wiem czy jest maxymalnie wysterowana końcówka w każdym razie nie słychać zniekształceń i końcówka nie jest napewno przesterowana

A może twoja jest mniejsza :P who cares

Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME