Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Jak zbadać regulator w alternatorze

Leap 02 Lis 2003 21:38 3458 22
  • #1 02 Lis 2003 21:38
    Leap
    Poziom 17  

Witam.
    Jak mozna sprawdzic czy regulator ktory lezy na stole warsztatowym jest sprawny uzywajac do tego np zasilacza, transformatora, miernika, zarowki czy czegokolwiek.
    Chodzi glownie o to w jaki sposob przeprowadzic pomiary aby stwierdzic czy reg. jest sprawny i czy daje np 14.4 i jak to sie ma do jego rzeczywistej pracy, czy ten pomiar bedzie wiarygodny ??

0 22
  • #2 02 Lis 2003 22:31
    picador
    Poziom 33  

nie sprawdzisz na stole przy jakim napięciu dokładnie odcina napięcie wzbudzenia ale sprawdzisz czy działa , podpinasz napięcie z zasilacza laboratoryjnego , w miejsce wyjścia podpinasz żarówkę i podnosisz napięcie , przy ok 14 V powinien wyłączyć , po obnizeniu ponizej progu przy którym zgasła powinna się ponownie włączyć , zazwyczaj jest to ok 0,2V różnicy

a co u ciebie nie działa ? , jakie sa objawy ?? , może masz uszkodzone diody od wzbudzania ...

1
  • #3 02 Lis 2003 22:35
    henryk61
    Poziom 21  

Jeśli jest to reg. 3 punktowy tzn. wej +, wyj nap. wzbudzenia, masa.

Taki reg . mozemy sprawdzic za pomocą zasilacz reg. oraz żarówki 12V/21W. Zasilacz podłanczamy + do wej +,minus do masy a żarówkę między masą a wyj.nap. wzbudzenia. Np. jeśli reg. jest na 14,5V to przy 14V żarówka świeci ( pełne nap. wzbudzenia) po przekroczeniu 14,5V w idać wyrażnie jak przygasa czli ogranicza prad wzbudzenia. ( nie mierzyłem napięca prądu wzbudzenia )

pzdar.

0
  • #4 03 Lis 2003 00:31
    PCMAN
    Poziom 16  

Generalnie reglerów się nie sprawdza tylko poprostu wymienia - jeśli nieprawidłowe ładowanie nie wynika z ich wady, to uszkodzenie alternatora bankowo uszkodzi regler. W zwiąku z tym, kiedy leci wymieniony regler (awaria się powtarza), oznacza to, że winę ponosi alternator (i tam trzeba szukać usterki + wymienić regler), a kiedy wszstko działa - to naprawiłeś usterkę.

A jak już sprawdzać to najlepiej na na krótko włączyć do sprawnego alternatora i sprawdzić napięcia ładowania.

0
  • #5 03 Lis 2003 13:20
    Leap
    Poziom 17  

Chcialem sie dowiedzie o sposob pomiaru dlatego aby czlowiekowi w sklepie udowodnic ze daje mi uszkodzony element. Kupuje u niego 10 regulatorw to 5 dziala.

0
  • #6 03 Lis 2003 19:01
    picador
    Poziom 33  

to w jakim Ty sklepie kupujesz ?? , może na rynku ...

0
  • #7 03 Lis 2003 19:14
    Leap
    Poziom 17  

to jest normalny sklep z czesciami samochodowymi, i wyglada to tak ze na czesci elektroniczne niema gwarancji i nieprzyjmuja reklamacji po odejsciu od kasy . Mowia ze to wina elektryka jak podlaczal ze zrobil zwarcie i niedziala. Wiec jak sprawdzic przy nim czy jest sprawny.

0
  • #8 03 Lis 2003 19:39
    PCMAN
    Poziom 16  

A może zmienić dystrybutora (chyba nie jest zbyt uczciwy lub jest conajmniej niesolidny skoro 50% sprzedanych towarów nie działa).

0
  • #9 03 Lis 2003 19:56
    Leap
    Poziom 17  

Nie chcem aby teraz tematem dyskusji byl dystrybutor, wolalbym skupic sie na zbadaniu regulatora, mysle ze innym tez takie informacje sie przydadza

0
  • #10 05 Lis 2003 23:27
    Kuncioch
    Poziom 11  

A jaki to jest regulator?[font=Arial:e247e33027] [/font:e247e33027]

0
  • #11 09 Lis 2003 00:24
    Henryk_WS
    Poziom 12  

[font=Tahoma:73e9a0537d] [/font:73e9a0537d]

Sprawdzenie jest proste.
    Na wejście regulatora ( tam gdzie wchodzi napięcie z 3 diod wzbudzenia )
    podłączasz zasilacz regulowany. Do wyjścia na szczotki żarówkę 21 W.
    Masa jest wspólna.
    Żarówa świeci poniżej napięcia regulacyjnego.
    Podjeżdżasz z napięciem na zasilaczu do 13.8 - 14.3V i żaróweczka gaśnie. Dobry regulator przełącza w zakresie 0.1 V.
    Można sprawdzić każdy regulator.
    Jeżeli potrzebny schemacik podłączenia daj znać.

Powodzenia ! 8)
    Henryk

0
  • #12 10 Lis 2003 08:41
    bolek
    Specjalista - oświetlenie sceniczne

a ja mam takie pytnie w zwiazku z reglerami. jest potrzebny regler 24V a mam tylko na 12V (powiedzmy że kupno nie wchodzi w rachube). Czy da sie zmieniać napiecie odłaczenia reglera?. Mozna zmieniać, np: taki "fiacikowy" regler?.
    Domyślam sie że jego budowa jest prostrza od cepa- dioda zenera i tranzystor. Myślałem żeby dać w szereg (od strony diod wzbudzenia) kilka zwykłych diod (1N4001?) i w ten spsoób go nieco oszukać- jak myslicie dało by sie tak?

0
  • #13 10 Lis 2003 09:04
    picador
    Poziom 33  

ile tych diod chcesz dać :?: 23 :?: , już lepiej zastosować dzielnik napięcia , a jeżeli regulator jest rozbieralny to zmienić rezystor i zenerkę

0
  • #14 10 Lis 2003 14:38
    bolek
    Specjalista - oświetlenie sceniczne

no wychodzi że niby 17 tych diod by miało być.... :D
    żeś mnie Picador zjechał... :( - ja tylko pytałem...

regler z malucha zwiera twornik (czy jak sie to zwie) do masy tak?. W takim razie jestem ciekaw ile prądu bierze z diod wzbudzenia i czy zwykły dzielnik wystarczy

0
  • #15 11 Sie 2018 00:23
    pasqot
    Poziom 10  

Jak zbadać regulator w alternatorze Jak sprawdzić ten regulator za pomocą zasilacza regulowanego, miernika i żarówki? Co oznaczają Symbole L, W? Jest to RTM151B Magneti Marelli z Seicento 1.1

0
  • #17 11 Sie 2018 11:19
    pasqot
    Poziom 10  

Jakiś sposób jest?
    Z tego alternatora wychodzą tylko 2 przewody.
    B+ plus akumulatora
    L cieńszy przewód (żarówka ładowania na zegarach, informacja o ładowaniu?)
    D- masa
    W tam idzie coś tylko z środka alternatora (informacja o ładowaniu, obracaniu się rotora?)

Podał by ktoś z was schemat ideowy tego alternatora?

0
  • #19 11 Sie 2018 11:55
    Megawe
    Poziom 29  

Czy ten alternator jest 6 diodowy?
    Wyjście W jest podłączone do uzwojenia stojana przed diodami i jest na nim napięcie przemienne w czasie pracy i po nim regulator rozpoznaje kiedy ma zacząć pracować. Można spróbować zrobić wyjście W z zasilacza. Trzeba do uzwojenia wtórnego transformatora, tam gdzie jest niskie napięcie przemienne 12V podłączyć szeregowo dwa kondensatory. W środek pomiędzy kondensatory wlutujemy przewód i będzie to wyjście W . Będziemy mieć sygnał o stałej częstotliwości 50Hz co daje 3000 obrotów. Nie wiem czy regulator wymaga zmiennej częstotliwości do poprawnej pracy.
    Pomiędzy L a B+ należy podłączyć żaróweczkę 2W i będzie to kontrolka ładowania.
    Tego rozwiązania nie testowałem, tak, że gwarancji nie daję.

0
  • #22 11 Sie 2018 12:28
    andrzej20001
    Poziom 42  

Popieścisz go kontrolką i też ruszy :)

0
  • #23 09 Wrz 2018 12:04
    pasqot
    Poziom 10  

Tak jest to 6 diodowy alternator.
    Pieszczenie kontrolą nic nie dało ale podłączenie 6V zasilacza od wkrętaka akumulatorowego obudziło regulator.

0
  Szukaj w 5mln produktów