Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Relpol przekaźniki
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Przepalające się halogeny.

08 Paź 2007 08:46 4550 10
  • Poziom 20  
    Witam. Co może być przyczyną bardzo częstego przepalania się halogenów w łazience? Napięcie zasilania 230V.
  • Relpol przekaźniki
  • Poziom 39  
    Użyj funkcji Szukaj. Temat często poruszany na forum.
  • Relpol przekaźniki
  • Poziom 24  
    Wilgotny klimat podczas kąpieli-para ,halogeny jak są nie zabudowane(otwarta oprawa),lub usytuowane bezpośrednio nad brodzikiem,Halogeny 230V częściej ulegają uszkodzeniu niż inne np: 12V z dodatkowym szkiełkiem.Mozesz spróbować kupić droższe -lepszej firmy ,może dłużej pożyją.
  • Poziom 20  
    Czytałem, że halogeny szczególnie przepalają się w momencie włączenia wtedy kiedy włókno jest zimne i ma niską rezystancje. Cz zasilenie lamp w momencie włączenia przez szeregowo włączoną żarówkę poprawiwo by sytuacje ? Żarówka po chwili zwierana by była przez styki przekażnika.Czy to dobry pomysł ?
  • Poziom 16  
    Jak z marketu i nie firmowe to tak będzie.Kup droższe i po problemie.
  • Spec od Falowników
    mirekkk:) napisał:
    Czytałem, że halogeny szczególnie przepalają się w momencie włączenia wtedy kiedy włókno jest zimne i ma niską rezystancje. Cz zasilenie lamp w momencie włączenia przez szeregowo włączoną żarówkę poprawiwo by sytuacje ? Żarówka po chwili zwierana by była przez styki przekażnika.Czy to dobry pomysł ?

A jak pierwsza przepali się żarówka? :D

Lepiej najpierw włączyć przez diodę albo duży kondensator, po sekundzie zewrzeć ten ogranicznik. Opór nie nadaje się, bo gdy przekaźnik nie zadziała - może nawet dojść do pożaru (szybkie nagrzewanie).
  • Poziom 36  
    Najlepiej jest zastosować rezystor NTC z ATXa lub podobny.
  • Poziom 20  
    Jak się pierwsza przepali żarówka to poprostu oświetlenie zapali się z chwilowym opóżnieniem i tyle. Opór to faktycznie rozwiązanie nie najlepsze, ale np. 25 W żarówka w przypadku niezadziałania przekażnika nie rozgrzewa się tak mocno żeby spowodować pożar.O diodzie też myślałem, ale czy ograniczeni będzie wystarczające?
  • Poziom 17  
    Że tak się wtrącę , nie lepiej wywalić te halogeny w diabły i zastosować jakieś świetlówki czy kompaktowe cz choćby liniowe . Ja też miałem w kibelku halogeny i szlag mnie z nimi trafiał jak co tydzień wymieniałem żarówkę , teraz mam oprawę na 4 świetlówki 18W z klasycznym zapłonem i jakoś śmiga mi to już 2 lata bezawaryjnie , może efekt świetlny nie jest taki ładny jak przy halogenach , ale przynajmniej zaoszczędzę prądu troszkę 4 X 18W a nie 8 halogenów po 35W , a przy świetlówkach jest jednak znacznie jaśniej . Możesz zastosować wyłącznik dwu klawiszowy i zapalać halogeny przez diodę i potem drugim przyciskiem już normalnie , przy okazji uzyskasz bardzo prymitywny softstart/ściemniacz , choć żarówki połączone w szereg z diodą będą troszku mrugać , ja jednak polecam Ci świetlówki .
  • Poziom 11  
    Witam.
    Ja włączam halogeny w łazience przez sciemniacz i po dwóch latach takiego użytkowania spalił się po raz pierwszy jeden z czterech halogenów. Halogeny najtansze chinskie 230V 35W.
    Pozdrawiam.
  • Specjalista elektryk
    Halogeny na napięcie 230V mają tę wadę, że ich włókno jest bardzo cieniutkie i nawet przy niewielkim drganiu po prostu się przerywa.
    Co innego halogen na 12V. Tam włókno jest grubsze, bo płynie znacznie większy prąd - a więc i rezystancja włókna musi być mniejsza.
    Jeżeli nie chcesz za często zmieniać tych halogenów, to załóż jakieś odpowiednie trafo (najlepiej toroidalne) na 12V i po sprawie.