Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Kolumna aktywna / głośnik do mp3

gregrzesiek 26 Paź 2007 21:20 8104 19
  • Witam, chciałbym zaprezentować moją pierwszą konstrukcję audio.

Pomysł narodził się przed wyjazdem na wycieczkę klasową, potrzebne było mobilne nagłośnienie, z wewnętrznym zasilaniem.
    Całość budowy trwała ok. 2-3 tygodnie, z przerwami.

Obudowa- stara kolumna wygrzebana u kuzyna w piwnicy, nie było w niej głośników, ani płyty czołowej, nadawała się idealnie.
    Nowy front został wykonany z panela podłogowego.
    Grill wykonany z blachy perforowanej wklejony silikonem w drewnianą ramkę.
    Wymiary pudła: 360x200x170mm

Panel czołowy- płyta aluminiowa, napisy wykonane w programie Inkscape, naniesione metodą papieru kredowego w całości polakierowane.

Głośniki- w sumie trzy: wysokotonowy (piezoelektryczny), średniotonowy (wygrzebany w piwnicy, bliżej nie określona marka), niskotonowy - GMS5800 70W, 40W rms zakupiony na allegro

Wzmacniacz- oparty na aplikacji TDA1554, przeleżał kilka lat w szafie.
    Wejście jest zmostkowane, do lewego kanału podłączony jest głośnik niskotonowy, do prawego średnio i wysokotonowy z osobną regulacją.
    Czy można w tym momencie uznać go jako 1x40W?

Zasilanie- wewnątrz znajduje się akumulator żelowy 12V 7Ah oraz transformator sieciowy do ładowania.

Gniazdo USB służy do ładowania/ zasilania odtwarzacza mp3, palmtopa itp.

Jeśli chodzi o odsłuch, w mojej ocenie i w ocenie innych jest ok, gra głośno i wyraźnie.

Na wycieczce miałem okazję przetestowania go w warunkach plenerowych (ognisko) i sprawdził się bardzo dobrze, w pełni naładowany akumulator pracował przez ok. 2,5 godziny.

W przyszłości przewiduję zainstalowanie przedwzmacniacza mikrofonowego (drugie gniazdo na panelu czołowym)

Fotki:

Jeśli brakuje czegoś w opisie to proszę pytać.

Pozdrawiam
    Grzegorz

Fajne!
  • #2 26 Paź 2007 21:31
    Vitu
    Poziom 20  

Wyglada jak paczka gitarow ; ] Piekny panel od wzmacniacza , naprawde ! nie tylko w sesie napisu ale także komponowania sie z pokrętłami . Do glosnikow sie nie czepiam bo to tylko kolumna do mp3 i obudowa nie naganna. Pozdrawiam

• #3 26 Paź 2007 22:12
    dzetix
    Poziom 18  

Nom ładnie ;] ale proszę o fotki ze środeczka pozdróweczka :D

• #4 26 Paź 2007 22:17
    gregrzesiek
    Poziom 13  

Z fotkami środka może być ciężko, ponieważ zaraz za przednim panelem znajduje się akumulator i wszystko zasłania :/
    Może jutro coś wykombinuję.

Pozdrawiam
    Grzegorz

• #5 26 Paź 2007 23:04
    pop6
    Poziom 15  

Fajna konstrukcja jak na ogniska itp.
    tylko jak by ten akumulatorek wytrzymał tak 4h było by wypas
    mógłbyś coś więcej powiedzieć o sposobie naniesienia napisów na tą płytę tylną (co do wykonywania tą metodą płytek to coś wiem)podgrzewałeś ją czy jak?
    napisy się nie rozmazywały, jak usunąłeś potem papier?
    co to za program,darmowy?
    a te gałeczki(pokrętła) to miałeś czy kupowałeś jak tak to gdzie?
    to samo panel aluminiowy - gdzie kupiłeś?

• #6 26 Paź 2007 23:18
    gregrzesiek
    Poziom 13  

Niestety akumulator nie wytrzyma dłużej, ponieważ nie jest nowy i nie ma pełnej pojemności.

Napisy wykonuje się tak samo jak płytki drukowane, wystarczy przyłożyć kartkę z nadrukiem i przeprasować żelazkiem, tyle że na koniec trzeba całość polakierować żeby napisy się nie ścierały.

Gałki wytoczone na tokarce.
    Płyta aluminiowa z odzysku, leżała na półce.

Inscape: http://pl.wikipedia.org/wiki/Inkscape program do edycji grafiki wektorowej, darmowy na licencji GNU GPL.

• #7 27 Paź 2007 11:25
    pop6
    Poziom 15  

A jak wykonałeś prostokątny otwór na USB?

• #8 27 Paź 2007 14:20
    gregrzesiek
    Poziom 13  

Najpierw wiertarką, małym wiertłem wywierciłem kilka otworów obok siebie, potem piłowałem pilnikiem iglakiem.

• #9 28 Paź 2007 09:46
    daro9925
    Poziom 13  

Witam
    Nonono Bardzo fajnie wyszło. Super wyszły te napisy. daj schemat wzmacniacza.
    pozdro

• #11 28 Paź 2007 19:18
    4064484
    Użytkownik obserwowany

świetna konstrukcja, jednak ja bym zastosował inne głosniki - tesla arz6608 miała by pewnie wyższą efektywność...
    Szczerze - przerost treści nad formą
    ale z mojej strony w skali 1-10 daje 15
    ile to waży? współczuje dźwigać to ze sobą przez 10 KM.
    Moze da sie wymyśleć jakas ładowarkę??
    na korbkę etc...
    a tak na poważnie - moze dobrym rozwiązaniem było by skonstuować akumulator z większej ilosći akumulatorków R6? - troche drogo wyjdzie - zakup 20 sztuk takich akumulatorków - ale mamy wtedy 12V i ponad 6AH

• #12 28 Paź 2007 21:35
    SzokalML
    Poziom 36  

Mógłbyś napisać coś więcej o glośniku niskotonowym? To oznaczenie nic mi nie mówi. może link do aukcji? Jest jakaś zwrotnica (kondensatory?)

• #13 29 Paź 2007 18:55
    gregrzesiek
    Poziom 13  

Więc tak...
    Waga: ok. 7kg
    Ładowarka jest, ale sieciowa ;]
    Dodam, że konstrukcja jest/miała być nisko budżetowa, koszt całości to ponad 50zł.
    Załączam link do aukcji z głośnikiem: http://www.allegro.pl/item256667782_gms8500_midwoofer_bas_130_mm_f_vat.html
    (Jeśli łamię w tym momencie regulamin to dajcie znać)
    Jaka jest cena tej tesli? Pytam z ciekawości, jak na razie nie będę nic wymieniał, pudełko gra tylko okazjonalnie.
    Zwrotnicy jeszcze nie ma, chciałem wpiąć w szereg z głośnikiem niskotonowym kondensator, ale w końcu zapomniałem i jak na razie gra bez niego.

• #14 30 Paź 2007 14:09
    jawoks
    Poziom 20  

Jak wygląda ta ładowarka ? Jakie daje napięcie ?
    Też mam zamiar zrobić coś takiego - wzmacniacz samochodowy (obudowę zdjąć dla mniejszej wagi) oraz głośniki samochodowe free air, normalne głośniki ciężko dobrać dlatego, że cała ta kolumna z założenia musi być jak najmniejsza...
    Do tego akumulator żelowy 12V i mamy sprzęt na ognicho :)

• #15 30 Paź 2007 22:02
    gregrzesiek
    Poziom 13  

Ładowarka to transformator ze stabilizacja, który daje na wyjsciu 13,6V, czyli tyle ile potrzeba do pracy buforowej akumulatora żelowego.

• #16 31 Gru 2007 19:05
    artis666
    Poziom 26  

co chcesz uzyskac wpinajac w szereg z głośnikiem niskotonowym kondensator? jak chcesz zrobić zwrotnice dla 2 glosnikow to w szereg z glosnikiem basowym wlacz cewke a kondensator daj w szereg z glosnikiem wysokotonowym. kondensator obcina niskie częstotliwosci( zakres zalezy od pojemności) wiec prawdopodobnie ten glosnik Ci nawet nie zagra jak dasz kondensator dla gl. basowego albo bedzie gral cicho i nie bedziesz mial ani basu ani sopranu

• #17 01 Sty 2008 10:49
    chaka
    VIP Zasłużony dla elektroda

Zamiast gniazdas sieciowego IEC c14 mogłeś dac c8 bo kabel sieciowy bylby znacznie wygodniejszy a Twoje urządzenie nie wymaga 10A:)

Czemu zrezygnowałeś z regulacji głośności? Jest ona w kazdym odtwarzaczu ale sprzętowa byłaby znacznie wygodniejsza.

Można bylo pomyśleś o zmniejszeniu wagi i wydłużeniu czasu pracy.

Co do końcówki mocy to jesli porywałeś sie na konstrukcje 3-drożną (co nie było najlepszym pomysłem) to wykorzystując wszystkie walory tda1554 mogłeś zrobić podział aktywny - ta kostka świetnie się do tego nadaje.

• #18 04 Sty 2008 23:27
    4064484
    Użytkownik obserwowany

dokładnie jak napisał chaka - można było zrobić z tego TDA 3 kanały, i ciąć aktywnie - nawet jakimiś prostymi filtrami RC.

• #19 10 Sty 2008 18:23
    gregrzesiek
    Poziom 13  

:arrow: artis666
    Faktycznie, pomyliłem się, oczywiście kondensator obcina niskie częstotliwości ;)

:arrow: chaka i 4064484

Zastosowałem to gniazdko, ponieważ miałem je akurat pod ręką, taki mój mały kaprys ;)

Regulacja głośności jest, oddzielnie dla każdego głośnika.
    Zastanawiałem się nad 3 kanałami, jednak stwierdziłem, że osobny kanał dla piezoelektryka się nie opłaci, ostatecznie skończyło się na dwóch.

Rysunek poglądowy

Nad zmniejszeniem masy nie ma co za bardzo myśleć, 1/3 wagi to akumulator. Czas pracy można by zwiększyć, wystarczy wymienić aku na nowe, to jest używane.

Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME