Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Modyfikacja karty dźwiękowej Behringer UCA202

montertb 01 Lis 2007 22:14 8768 7
 • Modyfikacja karty dźwiękowej Behringer UCA202
  fot.11 Wyjścia i wejścia liniowe XLR.  Pomysł modyfikacji karty powstał niedawno i wynikał z potrzeby doprowadzenia do laptopa sygnału audio długim (40m), symetrycznym kablem zakończonym wtykiem XLR. Sygnał ten następnie jest transmitowany w internet (za pomocą technologii shoutcast) lub nagrywany na dysk twardy.

  Na początku planowałem nosić ze sobą mikser Soundcraft Compact4 i podpinać go do wejścia liniowego w laptopie, ale nie jest to zbyt mobilny zestaw, następnie przyszedł pomysł zmodyfikowania taniej karty dźwiękowej Behringer UCA202.

  Jej modyfikacja polega na “dołożeniu” symetrycznych wejść i wyjść audio pracujących z poziomem liniowym. Do tego użyłem dostępnych układów firmy Analog Devices SSM2142 i SSM2143, oraz przetwornicy napięcia z 5V na symetryczne +-12V zasilającej wspomniane układy. Układ SSM2142 można kupić w sklepie TME, natomiast użyta przetwornica akurat pochodziła z wylutu ze złomu, ale tego typu elementy są do kupienia także w sklepie TME (w cenie około 50zł sztuka).

  Układ wejściowy i wyjściowy został zbudowany w oparciu o typowe schematy proponowane przez producenta w notach katalogowych układów. Wejście i wyjście każdego złącza XLR zostało zabezpieczone kondensatorami, które zapobiegają podaniu napięcia stałego bezpośrednio na układ SSM (np phantom 48V), co może doprowadzić do jego uszkodzenia. Wyjście z przetwornicy oczywiście należy wzbogacić o kondensatory filtrujące napięcie (100nF i 100uF/16V). Kompaktowe złącza XLR zakupiłem w firmie RED’S MUSIC, a obudowa pochodzi od starego modemu telefonicznego, ma małe wymiary i elegancki wygląd.

  Na samym początku należy ostrożnie wlutować wszystkie złącza, przełącznik i potencjometr, za pomocą odpowiednio dociętych tasiemek i kabelków ekranowanych przedłużamy je do płyty czołowej obudowy, oraz łączymy wewnętrznie z układami SSM. W mojej wersji postanowiłem porzucić cyfrowe złącze SPDiF, nie używam go, a poza tym w obudowie nie było już miejsca na jego umieszczenie. Kabel USB został obcięty, w jego miejsce przylutowane zostało gniazdo typu “B”.

  Układ symetryzatora sygnału audio i jego zasilania został zmontowany na uniwersalnej płytce, odpowiednio dociętej do wewnętrznych wymiarów obudowy. Ponadto obudowa pozwalała na jej dobre zamocowanie, w szynach. Do płytki przykręcona została elektronika karty dźwiękowej. W płytach czołowych obudowy należy wyciąć odpowiednie otwory pod złącza, przełącznik, gniazda cinch. To w sumie wszystko :)

  Poziom szumów na wejściu i wyjściu karty waha się na poziomie -78dB, więc jest to wynik bardzo dobry. Karta po modyfikacji umożliwia profesjonalne podłączenie do np. miksera długimi kablami i rejestrację sygnału audio, czy wysyłanie go na żywo w internet (np. z koncertu - transmisja live, czy z jakichś ważnych spotkań. Umożliwia także emisję muzyki, jingli prosto do systemu PA, symetrycznymi złączami, odpornymi na zakłócenia.

  (opis pochodzi z mojej prywatnej strony: http://www.monterdiy.vel.pl/?p=120)

  Dodatkowo można się pokusić o zasilenie wzmacniaczy operacyjnych wyższym napięciem zasilania (z przetwornicy) - ale to zadanie na przyszłość, na razie karta jest OK :)

  Kilka fotek:


  Modyfikacja karty dźwiękowej Behringer UCA202
  fot.01 Oto co wykorzystałem do modyfikacji karty Behringer UCA202.

  Modyfikacja karty dźwiękowej Behringer UCA202
  fot.02 Rozmieszczenie układów symetryzujących wejście i wyjście audio, oraz przetwornicy.

  Modyfikacja karty dźwiękowej Behringer UCA202
  fot.03 Układ wejściowy audio zmontowany jest na płytce uniwersalnej dociętej na wymiar do obudowy. Umieszczona ona jest w prowadnicy wewnątrz obudowy.

  Modyfikacja karty dźwiękowej Behringer UCA202
  fot.04 Przymiarka i rozkład elementów karty dźwiękowej.

  Modyfikacja karty dźwiękowej Behringer UCA202
  fot.05 Płyta czołowa przed obróbką.

  Modyfikacja karty dźwiękowej Behringer UCA202
  fot.06 Zmontowany układ elektryczny karty.

  Modyfikacja karty dźwiękowej Behringer UCA202
  fot.07 Płyta czołowa karty dźwiękowej.

  Modyfikacja karty dźwiękowej Behringer UCA202
  fot.08 Gniazda XLR.

  Modyfikacja karty dźwiękowej Behringer UCA202
  fot.09 Zamontowana płytka karty dźwiękowej na płytce uniwersalnej.

  Modyfikacja karty dźwiękowej Behringer UCA202
  fot.10 Płyta czołowa, zostały wejścia i wyjścia cinch, wyjście słuchawkowe z regulacją jego poziomu, oraz przełącznik MONITOR ON/OFF i gniazdo USB z kontrolką prawidłowego połączenia.

  UWAGA! BARDZO PROSZĘ O ZAPOZNANIE SIĘ Z ZASADAMI ZAMIESZCZANIA ZDJĘĆ W DIY! JEDNO ZDJĘCIE MA BYĆ NA SAMYM POCZĄTKU, ŻEBY BYŁO WIDOCZNE NA STRONIE GŁÓWNEJ! OD TEJ PORY BĘDĄ ZA TO OSTRZEŻENIA! . Androot

  Fajne! Ranking DIY
  Potrafisz napisać podobny artykuł? Wyślij do mnie a otrzymasz kartę SD 64GB.
  O autorze
  montertb
  Poziom 22  
  Offline 
  www.monterdiy.net
  Pomogłem? KLIKNIJ \"POMÓGŁ\"!
  montertb napisał 742 postów o ocenie 94, pomógł 18 razy. Jest z nami od 2002 roku.
 • #2
  ghost666
  Tłumacz Redaktor
  Hm, bardzo fajny projekcik. Przy okazji powiedz mi prosze - na jakim scalaku robiona jest ta karta Behringera? To jakaś PCMka, czy coś innego?
 • #4
  kokoella
  Poziom 11  
  Świetny pomysł i znakomite wykonanie. Gratuluję pomysłowości i umiejętności. :)
  Niedługo sam spróbuję dokonać takiej przeróbki, symetryczne wejścia/wyjścia z pewnością mi się przydadzą.

  Pozdrawiam!
 • #5
  montertb
  Poziom 22  
  Tak, bałagan malutki jest, tzn wszystko działa poprawnie, no ale jest to nieestetyczne nieco :)

  A obudowa... leżała chyba 4 lata w piwnicy i przyszła na nią pora :) ...

  Obróbka cienkiej blaszki pod złącza XLR to koszmar, połowa dnia zajęło pilnikowanie, a i tak nie jest idealnie..

  Do płyty czołowej będzie zrobiona jeszcze naklejka samoprzylepna z opisami, tylko chwilowo brakło mi arkuszy :)
 • #6
  Użytkownik usunął konto
  Poziom 1  
 • #8
  radiomechanik
  Poziom 23  
  hmm - przy 40 tu metrach ... według mnie to wystarczyło standardowego D-BOXa użyć - pełna symetryzacja transformatorem i po krzyku - zero zasilania i pełna izolacja galwaniczna od linii , przy takich odległościach to już pojawiają sie potencjały na linii masy i uziemieniach , po za tym wyrazy uznania dla inwencji twórczej .... ale ta szumiąca przetwornica ... brrr według mnie to dorzuć jeszcze jakieś kondensatory tantalowe 0,1 uF i najlepiej jakiś mały dławik na te napięcia symetryczne - chociaż po koraliku ferrytowym z kilkoma zwojami drutu