Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
TespolTespol
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Montaż domofonu na starym okablowaniu

08 Dec 2007 13:42 49217 37
  • Level 21  
    Witam, kiedyś Pan amator elektryk zamontował domofon który niestety ciągle nawalał, nic nie słychać itd. Dom jest 3 rodzinny a ja teraz w czasie remontu chciałbym zamontować sobie takie coś:
    Teraz mam kilka pytań:
    Okablowanie muszę założyć nowe do takiego rodzaju domofonu?
    Ten rygiel w drzwiach jest i teraz jeżeli podłącze (czy jest tam + i -, czy podłaczenie jest bez różnicy?) No i czy jak bedę otwierał drzwi to czy sąsiadom nic nie będzie dzwonic ani czy mi nic nie będzie? Proszę również o jakieś wskazówki oraz ocenienie poziomu trudności. Wolę sam to zrobić ponieważ usługa taka kosztuje od 900zł w górę... :(

Z góry dzieki za pomoc!

............................................................................
    Ogłoszenie

Przeczytaj również:
    1 Wymiana, podłączenie słuchawki( unifonu) Jaką słuchawkę wybrać i jak zamontować
    2 Wymiana słuchawki domofonu - identyfikacja unifonu na podstawie zdjęć
    3 Domofon bezprzewodowy - który polecacie? Dyskusja 2019 r.
    4 Współpraca furtki z domofonem lub wideodomofonem. Jak przygotować furtkę pod montaż elektrozaczepu
    5 Jaki wideodomofon wybrać do domku? Czym się kierować przy wyborze?
    6 Zamki szyfrowe, czytniki kart i breloków. Współpraca z domofonami i wideofonami
    7 Jaki domofon do domku jednorodzinnego dla jednego, kilku lokatorów - poradnik
    8 Domofony i wideodomofony. Tematy warte przeczytania
    9 Jaki wideodomofon IP / wideofon do 2000 zł. Dyskusja. autor: @Erbit
    10 Okablowanie pod wideodomofon na przykładzie Kenwei Dyskusja
    11 Podłączenie przycisku wyjścia w prostym domofonie dwużyłowym Orno. Dotyczy te z podobnych zestawów np. firmy Eura Dyskusja
    12 Jaki domofon z zasilaczem w unifonie( gdy elektryk ułoży kabel od furtki wprost pod słuchawkę) Dyskusja
    13 Zasada działania domofonów tz cyfrowych ( Laskomex, Proel, Aco, Urmet itp

Zapraszamy do zapoznania się z pozostałymi poradnikami, tematami wyróżnionymi, artykułami, z zakresu systemów zabezpieczeń takich jak domofony, automatyka bram i szlabanów, systemy alarmowe, kamery, kontrola dostępu:
    Poradniki dot. systemów zabezpieczeń

Jeżeli w w/w tematach nie znajdziesz odpowiedzi na swoje pytanie, zapraszamy na forum:
    Systemy zabezpieczeń

Zachęcamy również do odwiedzenia sekcji Poradniki Ogólne, gdzie znajdziecie materiały z pozostałych działów forum, w tym dla osób rozpoczynających swoją przygodę z elektroniką:
    Poradniki Ogólne
  • TespolTespol
  • Helpful post
    Level 21  
    Podczas zakupu unifonu(słuchawka która jest w mieszkaniu) należy kierować sie liczbą przewodów instalacji doprowadzonej do mieszkania.Rygiel sterowany jest "-" przez klawisz w unifonie,dodatkowo ten"-" wykorzystany jest do zasilenia głośniczka i mikrofonu.
  • Level 21  
    To wiem :) Ale wolalbym położyc swój kabel bo widziałem tez domofon ze wkładało sie do domofonu i "tego gdzie się mówi" taką wtyczkę jak od zwykłego telefonu! :)
  • Level 18  
    Za dużo używasz słowa domofon , poza tym w różnym znaczeniu
  • TespolTespol
  • Helpful post
    Level 21  
    Witam .
    Można wykorzystać stary kabel,
    a można "rzucić" nowy jak wolisz.
    Instalacja jest prosta wyjścia opisane , ale kabel
    musi mieć kolorowe przewody (ułatwienie dla ciebie).
    Dlaczego ma dzwonić u sąsiadów , wszystko idzie po kablu
    a nie drogą radiową .
    Instalacja domofonu 900 zł ??w którym miejscu ??
    Woj.Lublin 200-300zł , chyba że pod kostką i żelbetonie.
  • Level 21  
    860 dokładnie to najtańsza opcja potem około 1100-1600zł. Więc chyba wiadomo dlaczego wole sam to zrobić no i teraz podłączenie bedzie wygaldac mniej więcej tak?

No i na pewno nic nie będzie "przenośić" żadnego sygnału na inne domofon? No i jak to jest z wkładką? Dochodzi tam tylko jeden kabel czy 2(+ i -)?
  • Helpful post
    Level 11  
    Polecam instrukcje w celu okreslenia liczby żył plus 2 na zapas , przy krótkich odcinkach w budynku może być o,5mm kwadrat, a ponad 100 metrów już 1 lub łącz dwa ze sobą. Poza budynkiem powinien być żelowany ( kabelki izolowane umieszczone w smarze i otulone izolacją - telekomunikacja ). Do zaczepu ( rygiel ) najlepiej użyc przewodu min. 1 mm kwadrat bo nim będzie płynął znaczny prąd a przy niskim napięciu spadek rzędu 1 wolta utrudni magnesowi odciągnięcie zwory. Kable stosowane przez domofoniarzy niczym się nie różnią od telekomunikacyjnych zato są przeważnie liczniejsze w liczbie żył , często są parowane ( biały z kolorem : żółty, czerwony, brązowy, czarny itp. ). Dodatkowo umieś kable na zewnątrz w peszlu a jak nie liczysz kosztów i ma bys bdb. to polecam rórki plastikowe instalacyjne - pamiętaj o łacznikach bo kabelek przerwie. A jeszcze zostawiaj co iles metrów luzny kabelek bo jak poprowadzisz naprężony to z czasem dojdzie do przerwania.
    Dośc dużo informacji znajdziesz na stronach firm np. URMET , CYFRAL .
  • Level 16  
    no jesli założysz sobie ten domofon to życze Ci powodzenia jest to typowe dziadostwo marketowe tańszego już nie ma, jeśli się na tym nie znasz to lepiej daj zarobić nie elektykowi tylko monterowi domofonów z prawdziwego zdarzenia i proszę Cię nie mów ,że ktoś za to weżmie 1600 zł bo tyle to kosztuje montaż wideodomofonu commax z dodatkowa sluchawką na pietrze .
    materiały 850 zł
    robocizna reszta
    Andrzej
  • Level 21  
    No to kolego odrazu mówie że 860 kosztuje dokładnie na 3 rodziny a potem 1100 i dalej ceny lecą w góre! I dzwoniłem więc nie mów mi tutaj o badziewiu bo teraz nawet nie słysze co ktoś mówi... więc wolę hipermarketowy badziew ale żeby działał i powiedziałem że koniecznie chcem ten model? :>

P.S. Jak ktoś ma zamiar pisać bzdury czy to się nadaje czy nie niech to zachowa dla siebie ja potrzebuje pomocy w montazu a nie w uwagach...
  • Helpful post
    Level 21  
    Witam
    Nie słuchaj rad którzy piszą że kupiłeś badziewie za pare zetów.
    To twoja sprawa ile wydajesz na urządzenie , a pozatym tacy klienci
    dużo piszą a z praktyką bywa różnie .
    Jeżeli kładziesz nowy kabel to firmowy i zapas żył.
  • Helpful post
    Level 11  
    Witam

Quote:
    No i na pewno nic nie będzie "przenośić" żadnego sygnału na inne domofon?

Ze schematu poglądowego wynika, że częścią wspólną układu domofonowego sąsiadów i Twego domofonu jest tylko rygiel w drzwiach (elektrozaczep), więc o przenoszeniu sygnałów nie powinno być mowy.

Quote:
    No i jak to jest z wkładką? Dochodzi tam tylko jeden kabel czy 2(+ i -)?

Z tego co mi wiadomo to do rygla dochodzą 2 żyły, ponieważ doprowadzone jest tam napięcie 12Vac, żyła "gorąca" i "0". Wydaje mi się, że ma tu znaczenie gdzie podłączysz jaką żyłę, ponieważ połączenie powinno być równoległe do istniejącego układu.

Z samym połączeniem zestawu nie powinieneś mieć kłopotu pod warunkiem, że masz schemat połączeniowy :D
  • Level 18  
    Cinek_as wrote:

P.S. Jak ktoś ma zamiar pisać bzdury czy to się nadaje czy nie niech to zachowa dla siebie ja potrzebuje pomocy w montazu a nie w uwagach...
    Czy Ty kolego naprawdę czegoś potrzebujesz bo zazwyczaj nie powinno się opluwać tych od których chce się dorady a co do tego domofonu to jest to badziewie.Montowałem coś podobnego i jak na razie działa ale nie zmienia to faktu że badziewie.Jeśli sam coś zakładasz sobie to lepiej solidniejszą firmę /ale Ty wiesz lepiej/a i solidne firmy dają dokładny schemat jak co podłączyć i ile żył ma być w kablu itp. więc wtedy nie będziesz musiał nikogo pytać o doradę.
  • Level 21  
    koledzy czy ja napisałem: ZAMONTUJĘTEN DOMOFON CO NA ZDJĘCIU!!dałem tylko przykład. chodzi mi ogólnie o trudność itp. w biedronce np widziałem domofon który łaczyło się kablem takim jak od telefonu. I nawet jeżeli chcem zamontować TEN domofon interesuje mnie TYLKO sposób jego montażu oraz jakiekolwiek wskazówki podczas montażu! Nie zadałem pytania który domofon jest lepszy tylko jak zamontować jakiś!!
  • Level 31  
    Wszystko masz na schemacie dostarczonym przez producenta.
  • Helpful for users
    Cinek_as wrote:
    w biedronce np widziałem domofon który łaczyło się kablem takim jak od telefonu. I nawet jeżeli chcem zamontować TEN domofon interesuje mnie TYLKO sposób jego montażu oraz jakiekolwiek wskazówki podczas montażu!

Żadne wskazówki do jego montażu nie są potrzebne.
  • Level 42  
    Zacznijmy od tego że są różne domofony i różne sposoby podłączenia - to apropo twojego pytania czy stary kabel się nada... A może właśnie dlatego nie działa że stary się nie nadaje?
    Sposób montażu wszystkich domofonów jest taki sam: Montujesz urządzenia i łączysz w/g schematu.
    Jak już kupisz urządzenie to wczytaj się w instrukcję ile żył potrzeba, dołóż dwie od siebie " na zapas " połóż kabel i połącz...
  • Helpful for users
    Ten domofon z Biedronki (za 19,99 zł) był już połączony i wystarczyło tylko zamontować mechanicznie jedną i drugą część. Przewód łączący całość był dwużyłowy i miał chyba 7 metrów długości. Jak komuś było to za mało, to wystarczyło go przedłużyć.
  • Level 17  
    Koledzy czy tak trudno zachować kulturę dyskusji.

Autor wątku jak widzę jest strasznie niepokorny biorąc pod uwagę że oczekuje precyzyjnych informacji a nie pofatygował się by zdobyć schemat montażowy od producenta. Domofon to nie jest precyzyjne określenie a sposobów jego instalacji może być tyle ile producentów. (Oczywiście pewne sprawy są unormowane lub wspólne).

Koledzy wyrazili opinie na temat urządzenia ponieważ mają pewnie złe doświadczenia z nim i dobrze że dzielą się nimi . I Ciężko się dziwić skoro narzekając na cienkiej klasy sprzęt i jego instalację sam za przykład dajesz produkt za 19,99.

Reasumując jeśli oczekujesz rzeczowej odpowiedzi postaraj się o schemat wybranego urządzenia a wtedy my doradzimy jak to najlepiej rozwiązać i rozwiejmy wątpliwości.

Pozdrawiam
  • Helpful post
    Level 17  
    Więc poziom trudności jest bardzo niski tak więc możesz śmiało instalować urządzenie.

Ja przed instalacją nowego urządzenia lub systemu w obiekcie podłączam je na krótko zgodnie ze schematem i sprawdzam poprawność funkcjonowania.

Co do elektro-zaczepu jest ona na napięcie stałe. Polaryzacja musi się zgadzać. Upewnij się jeszcze czy zainstalowany elektro -zaczep jest zasilany napięciem 12V DC.

Instalacja twojego systemu nie powinna zakłócać instalacji sąsiadów i odwrotnie.

Na czas instalacji systemu odłącz od elektro-zaczepu kabel sąsiadów i po upewnieniu się że twój system funkcjonuje prawidłowo podłącz ponownie i sprawdź wszystko.

Co do istniejącego okablowania jeśli nie koliduje z instrukcją nie musisz wymieniać. Jeśli po instalacji stwierdzisz że coś jest nie tak wtedy możesz to zrobić.

Resztę pytań wyczerpuje instrukcja. Pozdrawiam i służę pomocą w razie pytań.
  • Level 16  
    Dobry zestaw dla jednego lokatora np. urmet kosztuje 140 zł ,commax tyle samo,otrzymujesz za to wysokiej klasy domofon z mozliwością naprawy przez każdego montera domofonów w przyszłości,w przypadku urmeta budowę modułową tj kaseta ,elektronika,słuchawka są zamienne i wymienne nie musiasz wszystkiego wywalac do kosza jak Ci się kiedyś tam któryś z elementów znudzi tylko kupujesz nową słuchawkę za 30 zł i wieszasz ją na scianie.

przy tym badziewiu z marketu nie zrobisz nic tylko w całości wywalisz to do kosza bo nikt tego nie naprawia bo się nie opłaca.

Większość z nas jest tutaj aby sobie wzajemnie pomagać ,a nie po to aby kłócić .

Jestem przeciwnikiem wszelkiego rodzaju tandeciarstwa ,szpenlikarstwa
    pozornych oszczędności dlatego mój stosunek do wszelkiego rodzaju tandetnego ustrojstwa typu domofony z biedronki za 20 zł i wiertarki za 29,99 bedzie zawsze na NIE.

Andrzej
  • Level 16  
    Witam

Cinek_as wrote:
    Witam, kiedyś Pan amator elektryk zamontował domofon który niestety ciągle nawalał, nic nie słychać itd. Dom jest 3 rodzinny...
    Teraz mam kilka pytań:
    Okablowanie muszę założyć nowe do takiego rodzaju domofonu?
    Ten rygiel w drzwiach jest i teraz jeżeli podłącze (czy jest tam + i -, czy podłaczenie jest bez różnicy?) No i czy jak bedę otwierał drzwi to czy sąsiadom nic nie będzie dzwonic ani czy mi nic nie będzie? Proszę również o jakieś wskazówki oraz ocenienie poziomu trudności. Wolę sam to zrobić ponieważ usługa taka kosztuje od 900zł w górę... :(

Z góry dzieki za pomoc!

Nie koniecznie jest to wina montujacego domofon. Czasem jest to wina kiepskiej jakosci czesci skladowych domofonu(unifony, centralka, panel rozmowny, okablowanie). Czasami w instalacji wielorodzinnej jest to wina sasiadow. Samodzielne przerobki/wymiany unifonu bez odpowiedniej wiedzy.

Co do pytan.

- Rygiel moze byc zasilany napieciem stalym (DC) lub przemiennym (AC). Zaleznie od tego podlaczenie bedzie mialo znaczenie (+,-) lub nie. Z uwagi na ta wlasnie zaleznosc i sposob sterowania(konstrukcja centralki) moze sie okazac, ze domofon w ogole nie bedzie pracowac. Byc moze ulegnie uszkodzeniu w trakcie eksploatacji. Nie sposob przewidziec wszelkich mozliwych sytuacji i opisac tego na forum bez znajomosci schematu istniejacej centralki i tej ktora zamierzasz dolaczyc.
    - Wykorzystanie istniejacego okablowania zalezy jak mowili moi przedmowcy , od tego jaki domofon kupisz (wymagana ilosc przewodow). Jesli okablowanie jest uszkodzone to mozna znlezc usterke(np przetarcie) lub polozyc nowe zgodnie z tym co mowil kolega "prooff".
    - Poziom trudnosci bedzie zalezal od tak wielu czynnikow, ze nie sposob odpowiedziec jednoznacznie. W 10 punktowej skali to moze byc 1 i moze byc 10. Poza tym co wspomnialem, dochodza takie czynniki jak twoje umiejetnosci i wiedza o sprawach niekoniecznie zwiazanych z elektronika. Moze trzeba zrobic przewierty w scianie 50cm lub grubszej? Moze trzeba zdjac "sznurek" kostki? Nie wiem jakie pomiary potrafisz przeprowadzic i czy w ogole. Moze kabel, ktory zostawisz bedzie "przebijal" pod wplywem wilgoci? Dziesiatki jesli nie setki mozliwych scenariuszy.
    - Cena montazu jest jak najbardziej mozliwa i nie wiem czemu koledzy robili takie "oczy". Nie wiem jak wygladala rozmowa i czy pytany o cene widzial obiekt. Wiemy, ze jest dom 3 rodzinny i drzwi. Te drzwi to moga byc 500m od budynku. Juz widze jak koledzy klada kabel na tej dlugosci, za 900PLN wraz z montazem :D
    - Zastanowil bym sie nad naprawa istniejacej instalacji. Moze sie okazac, ze koszt bedzie nizszy od dolozenia nowego domofonu, o czasie nie wspominajac. Za malo napisales o stanie domofonu.

Uwaga o tandecie byla sluszna, chociaz niekoniecznie. Zalezy od punktu widzenia i szczescia.

@bubels - Kolego szanowny, nie wnikam co, kiedy i jak dlugo montujesz, ale nie wprowadzaj w blad(vide elektrozaczep).

Pozdrawiam
  • Level 17  
    W którym miejscu swojej wypowiedzi wprowadziłem kolegę w błąd? użyłem określenia elektro-zaczep z uwagi na fakt iż kiedyś podczas zakupu występował właśnie pod taką nazwą.

Co do podłączenia poleciłem sprawdzenie czy w istniejącej instalacji istnieje właśnie taki z jakim współpracuje wybrany przez autora wątku system czyli zasilany napięciem stałym 12V. I to determinuje wybór systemu. (pominąłem rozpiskę istniejących innych opcji bo te wyklucza schemat wybranego systemu zamieszczony wyrzej)

Co do tego co instaluje to rozwiewam wątpliwości miałem tylko dwa razy w życiu instalować tego typu urządzenia (nie zajmuje się tym zawodowo). Ale widząc dyskusję schodzącą na lewy tor nie omieszkałem udzielić rzeczowego wsparcia w miarę posiadanej wiedzy.

Jeśli wprowadziłem w błąd to nie świadomie lecz w dobrej wierze i z pokora proszę o sprostowanie.

Pozdrawiam.
  • Helpful for users
    Co się tyczy samego zamka (inaczej elektrozaczepu), to spotkałem się niedawno z tzw. impulsowym z pamięcią . Było to podczas montażu wideodomofonu. Klientka miała już od dawna przy furtce zamontowany typowy rygiel elektromagnetyczny R2. Teraz gdy zakupiła wideodomofon w jakimś sklepie, to nie zwróciła uwagi na to, że w instrukcji jest wzmianka o specyficznym zamku.
    Nic nie dało się z tym fantem zrobić i musiała zakupić inny zamek, typu R3.
    Warto czasem spojrzeć do instrukcji.:|
  • Level 16  
    Juz spiesze z odpowiedzia.

bubels wrote:
    W którym miejscu swojej wypowiedzi wprowadziłem kolegę w błąd?

We wszystkich ponizszych niepodkreslonych. Z roznych wzgledow. Prosze przeczytac moj post i porownac z tym co kolega napisal.
    bubels wrote:
    Więc poziom trudności jest bardzo niski tak więc możesz śmiało instalować urządzenie.

Ja przed instalacją nowego urządzenia lub systemu w obiekcie podłączam je na krótko zgodnie ze schematem i sprawdzam poprawność funkcjonowania.

Co do elektro-zaczepu jest ona na napięcie stałe. Polaryzacja musi się zgadzać. Upewnij się jeszcze czy zainstalowany elektro -zaczep jest zasilany napięciem 12V DC.

Instalacja twojego systemu nie powinna zakłócać instalacji sąsiadów i odwrotnie.

Na czas instalacji systemu odłącz od elektro-zaczepu kabel sąsiadów i po upewnieniu się że twój system funkcjonuje prawidłowo podłącz ponownie i sprawdź wszystko.

Co do istniejącego okablowania jeśli nie koliduje z instrukcją nie musisz wymieniać. Jeśli po instalacji stwierdzisz że coś jest nie tak wtedy możesz to zrobić.

Resztę pytań wyczerpuje instrukcja. Pozdrawiam i służę pomocą w razie pytań.

Jesli kolega po przeczytaniu mojego poprzedniego postu i porownaniu ze swoim, dalej nie bedzie wiedzial czemu wprowadza w blad to wytlumacze na PW. Juz i tak zrobilismy lekki offtop.
    Nazwa elektrozaczep jak najbardziej jest prawidlowa(pomijam tu blad w pisowni) i nadal uzywana zamiennie z rygiel.

@zybex - Niebezpieczne rozwiazanie w tym wideodomofonie, ze wzgledu na wlasciwosci rygli z pamiecia. Dzwonek > rozmowa > wlasciciel "otwiera" > dzwoniacy nie potrzebuje wchodzic i po skonczeniu rozmowy oddala sie > kolejna osoba ma otwarte drzwi.

Pozdrawiam
  • Helpful for users
    Zombek wrote:

@zybex - Niebezpieczne rozwiazanie w tym wideodomofonie, ze wzgledu na wlasciwosci rygli z pamiecia. Dzwonek > rozmowa > wlasciciel "otwiera" > dzwoniacy nie potrzebuje wchodzic i po skonczeniu rozmowy oddala sie > kolejna osoba ma otwarte drzwi.
    Pozdrawiam

Do tego samego wniosku też doszedłem analizując to rozwiązanie będąc u klientki.:D Powiem więcej, nawet pytałem tu na Elektrodzie, czy ktoś potrafi zmienić ten krótki impuls w "normalne" otwieranie nie ingerując w sam wideodomofon (chodziło o gwarancję). Niestety, nikt nie potrafił mi nic konkretnego wtedy doradzić.
  • Helpful for users
    Jeden facet chyba zrezygnował z moich usług, gdy zaśpiewałem mu cenę 30 złotych za podłączenie domofonu w domku jednorodzinnym. Instalacja istnieje po starym. Jak myslicie, czy to zbyt wygórowana cena?
  • Level 16  
    znaczy co za 30zł określ się dokładniej
  • Helpful for users
    Dokładniej chodzi o to, że miał stary, który się zepsuł i jakiś "fachowiec" stwierdził, że nie opłaca się tego naprawiać. Na dodatek zabrał słuchawkę unifonu (nową) i nie pokazał się więcej. Ja chciałem się podjąć naprawy kasety-zasilacza bo dla mnie to są sprawy proste, jednak ten klient zdecydował się na zakup całego, nowego kompletu. Instalacja więc istnieje i wystarczy tylko podłączyć wszystko nowe.
    Ps. Nie dodałem, że chciałem to zrobić na prośbę kolegi, bo to jego sąsiad. Chodziło właśnie o to aby cena nie była wygórowana.