Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Lampa uliczna sodowa z demobilu - kilka pytań

15 Dec 2007 11:45 17895 16
  • Level 25  
    Witam
    Udało mi się zdobyć od ludzi wymieniających oprawy lampę 250 watt SON-T i zapłonnik T15
    Co oznacza strzałka TOP na zapłonniku - czy musi pracować w ustalonej pozycji czy to tylko jest instrukcja montażowa?

Czy symbol MH 35..400W oznacza, że może równierz współpracować z Metalohalogenem o mocy 35..400 Watt?

Czy muszę mieć jakiś specjalny dławik z odczepem? Na innych schematach czegoś takiego nie było.

Jeżeli mogę podłączyć tradycyjnie bez odczepu, to czy mogę zastosować równolegle kilka dławików o mocy do 250 watt, na próbę chciałbym podłączyć przez dławiki od jarzeniówki, jaka jest minimalna moc dławika dla tej lampy żeby zapaliła (oczywiście nie pełną mocą) ?

Czy ta lampa może pracować bez dodatkowej oprawy tzn. czy jak sobie ją powieszę w garażu tylko w oprawce, to czy nie ma ryzyka wybuchu itp?
  • Level 18  
    Witam

To co pokazałeś na zdjęciu to jest zapłonnik ( odpowiednik startera w przypadku zwykłej świetlówki) , do zbudowania układu zasilającego tą lampę , potrzebny Ci będzie jeszcze statecznik ( balast ) 250W .
    Zapłonnik jest faktycznie przystosowany do rozruchu lamp metalohalogenkowych o mocy 35W~400W i sodowych 100~600W.
    Statecznik z tradycyjnej świetlówki się nie nadaje to nie te przedziały mocy .
    Przy uruchamianiu układu zachowaj szczególną ostrożność w trakcie zapłonu lampy występują napięcia rzędu 4,5~5,5kV.
  • Level 36  
    Jest to zapłonnik przeznaczony do współpracy ze specjalnym statecznikiem z odczepem, więc nie będzie on chodził na zwykłym stateczniku. Zapłonnik ten posiada wyłącznik czasowy, który uniemożliwia odpalenie przepalonej lampy. Statecznik Philips BSN 250 L307-TS lamp wysokoprężnych posiada odczep do współpracy z tym zapłonnikiem.
  • Level 25  
    kurcze cena statecznika mnie dobiła ok. 133.31 PLN
    Czy jeżeli kupie ten statecznik i zrobię układ z tym zapłonnikiem to będę mógł wkręcić tą sodówkę 250watt albo lampę metalohalogenkową 400 watów czy muszę zmieniać statecznik?

Nie da się jakoś wpiąć tego zapłonnika, żeby ruszył ze statecznikiem bez odczepu? Jakbym podpiął ten kabelek do początku uzwojenia, co by się stało?
    Po co właściwie zapłonnikowi ten odczep, co on tam robi? Może da się jakoś zmienić konstrukcję układu elektronicznego zapłonnika?

Czy tą lampę można eksploatować bez dodatkowej oprawy?

Czy będzie dobry - ma 4 wyprowadzenia - jak to podłączyć?
    Czy do 400 watowego statecznika mogę podłączyć lampę 250 watów?

[chyba jednocześnie piszemy posty??]
  • Level 27  
    Lampy sodowe i lampy metalhalium maja calkim inne polaczenia .Do lamp sodowych uzywa sie statecznika i zaplonika tak jak tp jest na schemacie .Lampy metalhalium maja podobny statecznik ale nie ma zaplonnika ,wlaczony jest tylko szeregowo z zarowka kondensator.Moc statecznika jest zalezna od mocy zarowki tak samo kondensator .Zarowkka moze pracowac bez zadnej oprawy ale trzeba uwazac bo jest bardzo goraca zeby nie spowodowala pozaru.Transformator statecznika ma uzwojenie sieciowe i za zwora magnetyczna ustawiajaca prad lampy drugie uzwojenie dojace okolo 1000V ktore po zaplonie maleje Jak bede mial schemat to moge wyslac ja bedzie jakies zainteresowanie bo nie mam go w domu tylko w pracy.
  • Level 25  
    :arrow: "lampy metalhalium maja podobny statecznik ale nie ma zaplonnika"
    to dlaczego na zapłonniku jest napisane że do metalohalogenków?
  • Level 27  
    W starszych typach byc moze ze byl stosowany zaplonnik ale w tej chwili ja nie spotkalem jest tylko kondensator szeregowy oraz i to nie we wszystkich typach w obwodzie zasilania stosuje sie kondenator rownolegly do zasilania .Ma on wartosc okolo 20-30µF a kondenator do zarowki o mocy 400W 10µF. Pojemnosci moga sie roznic w zaleznosci od producenta.Jak sobie przypominam to w latach 70 byl stosowany zaplonnik .
  • Level 11  
    Dioda52 wrote:
    W starszych typach byc moze ze byl stosowany zaplonnik ale w tej chwili ja nie spotkalem jest tylko kondensator szeregowy oraz i to nie we wszystkich typach w obwodzie zasilania stosuje sie kondenator rownolegly do zasilania .Ma on wartosc okolo 20-30µF a kondenator do zarowki o mocy 400W 10µF.Pojemnosci moga sie roznic w zaleznosci od producenta.Jak sobie przypominam to w latach 70 byl stosowany zaplonnik .

Temacik moze stary ale wprowadzasz ludzi w blad.
    Prawdopodobnie pomylilo Ci sie z Lampa Rteciowa ktora nie potrzebuje zaplonnika.

Kazda lampa sodowa lub metalohalogenkowa potrzebuje zaplonnika. Zdazaja sie wyjatki przy lampach sodowych mocy 70w ktore maja wbudowane zaplonniki ale to tylko wyjatki.
  • Level 27  
    Top powinien być skierowany ku górze dlatego że w innym wypadku styki mogą być zanieczyszczane wodą, kurzem itp,a na zapłonniku występują wysokie napięcia. Taka lampa do garażu raczej się nie nadaje ze względów zdrowotnych (promieniowanie rentgenowskie) i bezpieczeństwa użytkownika (temperatura żarnika). Powinna być zamocowana kilka metrów od stanowiska pracy.
  • Level 36  
    Lampa tego typu nie wytwarza promieniowania rentgenowskiego. Lampa tego typu nie nadaje się do oświetlania małych pomieszczeń ze względu na efekt stroboskopowy, dużą luminancję (niebezpieczeństwo olśnienia) oraz mały współczynnik oddawania barw.
  • Level 27  
    Lampy rteciowe i metalhalium sa to prawie takie same lampy roznia sie tylko iloscia swiatla.Kiedys stosowalo sie tylko lampy rteciowe, ale po wprowdzieniu lepszej technologi stosuje sie tylko lampy metalhaliumJak bede mial czas to wrzuce schemat podlaczenia lamp metalhelium i lamp sodowych, aby nie bylo nieporozumien.Calkiem inaczej podlancza sie tylko lampy sodowe, gdzie musi byc starter.
  • Level 27  
    Wysylam zdjecia polaczen lamp metalhelium i jednej lampy sodowej.Lampa sodowa ( 003 )jest o mocy 400W i posiada starter natomiast lampy metalhelium (rteciowe ) ( 001 i 004 ) nie posiadaja starteru tylko kondensator wlaczony szeregowo z zarowka.
  • Level 12  
    Podłączę się do tematu. Pożyczyłem od sąsiada starą lampę chyba drogową. Sąsiad
    założył nową żarówkę, bo nie działała stara ale bez efektu. Lampę otworzyłem i przylutowałem odłączony przewód od kondensatora. Lampa się zapala, jednak po kilku minutach się wyłancza i po chwili znowu włącza na kilka minut i tak w kółko. Co może być powodem? Zdjęcia żarówki I startera Lampa uliczna sodowa z demobilu - kilka pytań Lampa uliczna sodowa z demobilu - kilka pytań
  • Moderator of Electrical engineering
    chomonciorski wrote:
    Zdjęcia żarówki I startera

To nie starter tylko dławik . Do wymiany lampa jest stara i ma już dość pracy . Nową kupić w sklepie pokazać jak wygląda i oddać starą sprzedawcy do utylizacji bo jest szkodliwa (zawiera rtęć ).
    chomonciorski wrote:
    Pożyczyłem od sąsiada starą lampę chyba drogową

Pożyczył kolega oprawę oświetleniową , a lampa to ta bańka biała .
  • Level 29  
    chomonciorski wrote:
    Miałem wrażenie że ta biała to żarówka, widać że człowiek się całe życie uczy ;)

Jest to lampa rtęciowa, czyli ,,rtęciówka". Lampa żarowa, to ,,żarówka". Nie sugeruj się nazewnictwem typu ,,żarówka sodowa", ,,żarówka rtęciowa", stosowanym przez sklepy i hurtownie. Jest to błędne nazewnictwo, niemające nic wspólnego z fachowym językiem.