Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Miernik ESR i mikrokontroler -ale jaki?

rubens 26 Gru 2007 18:49 99358 127
  • #1 26 Gru 2007 18:49
    rubens
    VIP Zasłużony dla elektroda

Witam
    Sprawa niby banalna ale.....
    Mam zamiar zrobić miernik rezystancji szeregowej kondensatorów esr.
    Znalazłem na rosyjskich stronach pełną dokumentację i wsad do procka tylko nie mam czym tego otworzyć.
    Są to pliki :
    goesr.lay ( domyślam się że tu jest schemat)
    goesr.spl

I wsady do mikro kontrolera :
    fp24.a16
    goesr.asm
    goesr10.hex
    math16.inc

Przyznam szczerze że te rozszerzenia nic mi nie mówią - stąd zwracam się do fachowców z prośbą o pomoc.

Generalnie chcę wykonać ten miernik i do szczęścia potrzebuję informacje:
    1.czym otworzyć pliki
    2.czym i jak zaprogramować mikroprocesor ( jak otworzymy schemat to będzie wiadomo jakiego jest typu).

Generalnie proszę o niepisanie głupich uwag - nie miałem do tej pory do czynienia z programowaniem mikro kontrolerów stąd dla wyjadaczy moje pytania są śmieszne ale od czegoś trzeba zacząć.
    Myślę że to dobry moment na wgryzienie się w temat.

Projekt miernika jest jest na tyle interesujący że na pewno nie jedna osoba skorzysta z niego na elektrodzie.
    Dla chętnych wyśle pliki na e-mail.

• Pomocny post
    #2 26 Gru 2007 19:36
    Gienek
    Poziom 35  

Plik go_esr.lay - to płytka wykonana w programie Sprint_Layout 4.0
    Można wykonać z tego programu pliki Gerbera.
    Plik go_esr.spl - to schemat ideowy wykonany przy pomocy programu sPlan_6.0.0.1. Można wydrukować ten schemat do *.pdf

W tym mierniku jest zastosowany PIC16F873A. Można go zaprogramować wykorzystując JDMa i plik go_esr_1_0.hex

• #3 26 Gru 2007 19:52
    rubens

Dzięki powoli ruszamy do przodu.
    Czy jest możliwość abyś wrzucił schemat w pdf-ie i wzór płytki jako plik gerbera?
    Nie wiem czy programy o których pisałeś są freeware więc mogę mieć problem z ich pozyskaniem.

• Pomocny post
    #4 26 Gru 2007 20:10
    Gienek
    Poziom 35  

U "towarzyszy" te programy są dostępne i funkcjonalne, tylko ta cyrylica....
    W pliku spakowane są pliki Gerbera, jpg płytki i pdf schematu.

Załączniki:
  • #5 27 Gru 2007 08:12
    rubens

-Dziękuję Ci bardzo kolego za pomoc
    w przeciągu miesiąca powinienem ruszyć z robotą - o wynikach poinformuję

• #6 27 Gru 2007 09:42
    Gienek
    Poziom 35  

OK. Jeżeli będziesz wykonywał płytkę profesjonalnie, to się na taką piszę :D

• #7 27 Gru 2007 09:46
    rubens

-nie ma sprawy zamówię więcej :-)
    -płytki będę zamawiał w f-mie która robi je nawet od jednej sztuki tyle że jeszcze u nich nie zamawiałem
    -jak coś będę wiedział dam znać

• #8 05 Sty 2008 09:29
    rubens

Dostałem od forumowicza kawałek schematu z poprawkami - jeśli ktoś zna rosyjski może rozszyfruje te dodane układy.

Dodatek na LM393 to sygnalizacja pojawienia się obydwu napięć +5V i +9V.

Drugi dodatek to układ miękkiego włączania i wyłączania zasilania?
    Nie potrafię rozszyfrować nazw włączników SB5 i SB4.

• Pomocny post
    #9 05 Sty 2008 13:26
    Calineczka*
    Poziom 31  

SB5-"wyłączanie"
    SB4-"włączanie"

...bądź pochodne tego wyrazu
    :D

• #10 05 Sty 2008 13:44
    aceton
    Poziom 26  

mnie też by taka płytka interesowala. Ew może taki projekt jak w załączniku, wiem że takie mierniki są w sprzedaży może ktoś kto go posiada by sie wypowiedział czy warto go robić ?

Załączniki:
  • #12 05 Sty 2008 16:49
    Calineczka*
    Poziom 31  

Panowie, jak jest potrzeba poczytania wątku w postaci cyrylicy, doszukanie czegoś-to mogę spróbować, co prawda edukację rosyjskiego zakonczyłem w 92 roku....ale coś tam pamiętam...jak by co dawajcie dokładny namiar co tlumaczyć...czego szukać...z chęcia dołożę coś od siebie do tego mierniczka-bo bardzo ciekawa konstrukcja...

• #13 05 Sty 2008 19:50
    rubens

http://pro-radio.ru/measure/3288/
    Tu jest link z całą dyskusją na temat tej konstrukcji.
    Do szczęścia potrzeba przeczytać całą dyskusję i wyciągnąć z niej wnioski.
    Szczególnie jaki sens ma wprowadzenie poprawek na schemacie.

• #14 05 Sty 2008 22:55
    Calineczka*
    Poziom 31  

Właśnie czytam powoli ich posty, systematycznie będę swoje spostrzezenia dopisywal, póki co jest nowsza wersja, 1.01:

-naprawiono błąd zapamiętywania ustawień w eeprom dla PIC16F876

• #15 06 Sty 2008 07:24
    BRAVO11
    Poziom 16  

Dobra mamy rysunki płytek, wiemy, że projekt jest dobry-to proponuję poszukać chętnych na te płytki, i najtańszego miejsca na ich profesjonalne wykonanie.Postepy w poszukiwaniach tanich PCB będziemy przedstawiać w tym albo nowym wątku. Ja, zamawiam 1szt-jeżeli cena bedzie rozsądna. Amoże warto spróbować zrobić jeszcze ten układ:
    http://pro-radio.ru/user/uploads/91769.gif
    schemat tutaj:
    http://pro-radio.ru/user/uploads/93513.spl
    oprogramowanie tutaj:
    http://pro-radio.ru/user/uploads/93639.asm
    http://pro-radio.ru/user/uploads/93640.hex
    Ten miernik przypadkiem mam-kupiłem nie robiłem
    koszt miernika 1000 RUR czyli 100 zł.

Przy okazji tego wątku chciałbym poinformować, że nie mam już ani jednej płytki do miernika ESR wersja z ELEKTOR-a z roku 2002.
    Jeżeli znajdą się chętni do zakupu tych płytek to na dzień dzisiejszy wykonanie pojedynczego obwodu dwustronnego do ESR-a z Elektora to ponad 20PLN za szt. plus wysyłka. Oczywiście można te płytki zamówić ale : czy nie lepiej wykonać jedno z urządzeń o których mowa w tym wątku. Poza tym, ESR z Elektora mierzy TYLKO ESR anie mierzy pojemności.
    Jeśli mimo wszystko znajdą się tradycjonaliści, którzy nie lubią mikrokontrolerów i chcą wykonać miernik w wersji tradycyjnej (Elektor)
    to oczywiście płytki zamówię.

• #16 06 Sty 2008 08:19
    rubens

-bravo11- jakim programem otworzyć ten plik *spl?

• #18 06 Sty 2008 10:18
    rubens

-może udało się znaleźć wzór płytki do tego miernika?
    W sumie wygląda na najprostszy w wykonaniu ze wszystkich konstrukcji o których mówimy.
    Należało by jeszcze sprawdzić czym zaprogramować attiny26.

• #19 07 Sty 2008 07:54
    Calineczka*
    Poziom 31  

Programowanie Attiny26 to najmniejszy problem, choćby PonyProg:
    http://www.lancos.com/prog.html
    Interfejs do tego (do programowania) to w najprostszym przypadku kilka rezystorow pod LPT.

Bravo, mozesz podac linka do opisu tego programatorka, o ile takowy istnieje?Na obrazku widze ze on mierzy do niecalych 7tys uF? Moze warto jednak zrobic cos co ma szerszy zakres...co prawda rzadko uzywam wiekszych pojemnosci, ale ...?

• #20 07 Sty 2008 14:25
    sq3dwe
    Poziom 15  

Właśni kontynuuję prace nad tym miernikiem,wykonałem płytkę teraz zmontować i podzielić się spostrzeżeniami.

• #21 07 Sty 2008 14:28
    Calineczka*
    Poziom 31  

tego tzn. ktorego zmontowales?Mamy tu niejeden miernik na tapecie...

• #22 07 Sty 2008 14:58
    sq3dwe
    Poziom 15  

Tą wersję na PIC16F873A jeszcze nie zmontowałem,jestem w trakcie montowania.Mam wykonaną płytkę i polutowane niektóre elementy.Spróbuję użyć procka Pic16F876A.

• #23 07 Sty 2008 21:49
    PiotrPitucha
    Poziom 32  

Cześć
    To na Attiny jest dość interesujące, możnaby zrobić małą płyteczkę, tylko zastanawiam się jaki tam jest wyświetlacz, w asemblerze nie programuję więc trudno by było adoptować to do jakiegoś innego wyświetlacza, chyba że po analizie sposobu pomiaru dałoby się przenieść to na język wysokiego poziomu, ale wtedy myślę że w Attiny by się program nie zmieścił, ale to chyba nie problem bo procesory są relatywnie tanie.
    Piotr

• #24 13 Sty 2008 11:10
    rubens

-koledzy jak postępy ?
    Ja aktualnie jestem na etapie składania miernika ESR w wersji bez procka- jak go skończę wezmę się za tego z prockiem ( ale to potrwa)

-najfajniejszy jest ten miernik z ostatniego linka kolegi BRAVO11 ale nie ma symbolu użytego wyświetlacza ( może kolega BRAVO11 rozkręci swój miernik i poda nam jego symbol) i ciężko zdobyć tranzystor IRLML2803

• #26 14 Sty 2008 14:15
    Calineczka*
    Poziom 31  

rubens napisał:
    Dostałem od forumowicza kawałek schematu z poprawkami - jeśli ktoś zna rosyjski może rozszyfruje te dodane układy.

Dodatek na LM393 to sygnalizacja pojawienia się obydwu napięć +5V i +9V.

Drugi dodatek to układ miękkiego włączania i wyłączania zasilania?
    Nie potrafię rozszyfrować nazw włączników SB5 i SB4.

Zacytuje:

"Я только добавил в неё схему автовыключения через 1 минуту и индикацию разряда батарейки ниже 7 В"

moje (kiepskie) tłumaczenie:
    "Ja tylko dołączyłem w nim schemat automatycznego wyłączenia po 1 minucie i detekcję wyczerpania baterii poniżej 7 woltów"

Dotyczy, jak sądzę, tego kawałka:

:D

• #27 21 Sty 2008 07:58
    Calineczka*
    Poziom 31  

Witam Panowie, jak postępy?
    Nie chwalicie się...ja dzisiaj przystępuje do składania, nie wszystkie elementy mam ale płyteczka jest(termotransfer)....
    Dołączam tłumaczenie uruchamiania miernika, które zrobił dla mnie b.dobry znajomy, tłumacz...gdyby ktoś potrzebował tłumaczeń technicznych to info na pw.

• #28 21 Sty 2008 08:14
    rubens

-właśnie skończyłem miernik bez uP https://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.php?t=51304&highlight=
    i jestem pełen podziwu nad funkcjonalnością
    -specjalnie zostawiłem sobie świerszczącą przetwornicą i sprawdził się w 100%!!
    -w tym tygodniu zabieram się do kupowania części, robienia programatora i płytki do tego miernika na uP
    -tak więc też niedługo będę opisywał postępy

-napisz jeszcze jaki wyświetlacz użyłeś

• #30 21 Sty 2008 09:49
    rubens

-jeśli ten ze schematu ma sterownik zgodny z HD4478 to będzie działać
    ( nie miałem jeszcze czasu na wgłębianie się w pdf-a tego ze schematu)

Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME