Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
MetalworkMetalwork
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Elektroniczny programator pralki

22 Gru 2003 17:36 11808 11
  • Poziom 23  
    Witam
    Już po raz kolejny musiałem zmienić programator w pralce LUNA (kolejny przepalony styk). Poniewczasie dowiedziałem się że można założyć stycznik elektroniczny przynajmniej na obwód grzałki.
    Ale inna sprawa mnie interesuje czy jest schemat układu który umożliwiłby zastąpienie całego mechanicznego programatora na jego elektroniczny odpowiednik.
    Jesli go nie ma to widzę fajną lukę na rynku bo programator w sklepie kosztuje około 100zl a skomplikowanie układu wydaje się być niewielkie.
  • MetalworkMetalwork
  • Poziom 34  
    istnieje i jest łatwy do zrobienia(sam kiedyś zrobiłem), jednak gdyby ktoś miał robić w domu to koszt był by porównywalny ok 70-90zł
  • Specjalista AGD
    Ta pralka ma już taki stycznik od nowości. Jeżeli programatpr się
    wypalił to nie z powodu grzałki a silnika (przełączanie wolnych obr.).
    Fakt, że nowy programator kasztuje, i to dużo więcej niż 100 zł., ale i tak
    dorabianie do tej pralki czegokolwiek nie ma sensu bo one po prostu się
    już kończą.
  • Poziom 30  
    Witam

Większośc nowych pralek posiada elektroniczne programatory i są one droższe od mechanicznych.
    Wątpię czy da się "wyprodukować" za 100 zł programator elektroniczny.
    Wbrew pozorom nie jest to tak bardzo prosty układ, zastanów się co wszystko wykonuje pralka w całym cyklu prania i jakich informacji wymaga aby prawidłowo pracować (a inne programy).
    Życzę Ci sukcesu w opracowaniu układu - i chyba masz racę że jest luka na rynku.
  • MetalworkMetalwork
  • Poziom 34  
    oldking napisał:
    Witam

Większośc nowych pralek posiada elektroniczne programatory i są one droższe od mechanicznych.
    Wątpię czy da się "wyprodukować" za 100 zł programator elektroniczny.
    Wbrew pozorom nie jest to tak bardzo prosty układ, zastanów się co wszystko wykonuje pralka w całym cyklu prania i jakich informacji wymaga aby prawidłowo pracować (a inne programy).
    .

Da się, procek+lcd =35zł, do tego sterowanie na triakach 25zł,
    spójrz na schemat zwykłej pralki: hydrostat, 3 termostaty, pomka, silnik, grzałka, elektrozawory, kilka przycisków konsoli .
    zwykły automat ;)
    mała płytka, krótki program w C, jeśli będą chętni mogę pogrzebać w szafie :)
    -----
    Stan->nawet wieki temu powstała seria '51 przeznaczonych do pralek (miały już program)
  • Poziom 23  
    W którymś z numerów EP kilka lat wstecz opisany był"prawie że uniwersalny" programator do pralek . Miał kilka programów, korzystał z czujników pralki i był chyba na '51
  • Poziom 14  
    stan napisał:
    W którymś z numerów EP kilka lat wstecz opisany był"prawie że uniwersalny" programator do pralek . Miał kilka programów, korzystał z czujników pralki i był chyba na '51

Dokładnie tak na dodatek jest w necie ale nie pamiętam gdzie, (chyba na stronie EP do pralki PS 663BIO) ja osobiście mie jestem zwolennikiem stosowania elektroniki w jakich kolwiek pralkach pozdrowienia dla wszystkich Jarek.
  • Poziom 23  
    Dzieki za podpowiedz!
    Znalazlem w archiwum EP numer sierpniowy z 2000r
    http://ep.pnet.ws/archiwum/2000/08/91_93.pdf
    Najzabawniejsze ze po zamontowaniu tego czegos bedzie mozna zrobic upgrade softwareu pralki :)))
    Juz widze oczyma wyobrazni OSa MsPralka 2009.
  • Poziom 14  
    no fajna sprawa,rzeczywiscie sam programator to dosc prosta sprawa,gorzej z tzw. komunikacja tego procka z cala reszta,czujniki temp itd itp,bo jesli elektronika to chyba nie mechaniczne termostaty i hydrostaty,regulacja obrotow silnika,grzalki,ogolnie duze moce...takie rzeczy sa juz dawno wymyslone(elektronika w pralce) i stosowane nagminnie,problem w tym ze w razie awarii wymienia sie caly panel sterujacy a nie jakas pojedyncza czesc i tu sie chyba przestaje oplacac niektorym producentom bo jednak awaryjnosc tej elektroniki tez jakas jest.
    nie zmienia to faktu ze pewnie juz niebawem fachowiec od pralki bedzie przychodzil z laptopem i zamiast coraz rzadziej wystepujacego filtra wodnego bedzie mial tam gniazdo rs czy usb,a soft do kurtki adidasa bedzie odplatnie rozprowadzany internetem,bez niego kurtka sie zfilcuje albo rozciagnie albo zniknie... ;) smieszne czasy nas czekaja.....soft do proszku ,calgon w necie,jak nie uzyjesz to zginiesz,a tak wyglada nasza babcia ktora crackowala persil ;) pozdrowienia noworoczne
  • Poziom 34  
    fiLEM0Nik napisał:
    no fajna sprawa,rzeczywiscie sam programator to dosc prosta sprawa,gorzej z tzw. komunikacja tego procka z cala reszta,czujniki temp itd itp,bo jesli elektronika to chyba nie mechaniczne termostaty i hydrostaty,regulacja obrotow silnika,grzalki,ogolnie duze moce...

to jest najprostsze, normalnie termostaty, grzałka, zawory, pomka to typowe działa nie działa, bo jak inaczej sterować ,płynna prędkość wylawania wody??
    czujnik jest zwykły zwierny, rezystora podciągającego do masy, wyjścia też proste moc3041 + triak
    oczywiście można bawić się np w płynną reglację temp zbierając info z jakiegość przetwornika A/C co też nie jest problemem pytanie brzmi po co komu takie bajery, jak wskazują badania Polacy to analfabeci techniczni i nie potrafią zrozumieć instrukcji obsługi lub jej nie czytają :(
    A teraz pytanko, która gospodyni mając dwójkę dzieci, marudzącego męża będzie czytać jak ustawić 20 ustawień pralki, lepiej wrócić do starych ps jedno pokrętło + kilka przycisków i wszystko jasne, ustawianie pralki nie może trwać dłużej niż cykl prania ;)
    należy pamiętać że zapamiętywanie programów w pamięci też jest złe, jak ktoś pomyli program zapisany pod cyferką itp to potem bedzie miał
    mini sweterek ;)
    podsumowując jestem za programatorem uP z podobnymi funkcjami do PS !!
  • Poziom 14  
    o i tu sie przychylam - polacy to analfabeci techniczni;)(znaczna ich czesc przynajmniej)ale to mile dla serwisantow i innych naprawiaczy...a z ta pralka to faktycznie moze troche przesadzilem,jest to rozwiazywalne dosc prosto...chodzilo mi chyba o to ze musi sie w tym czaic jakis problemik bo inaczej w kazdej pralce,suszarce,zmywarce(bo to przeciez prawie to samo jesli idzie o program) stosowano by takie uP a jednak tak nie jest,tylko nieliczne modele sa calkowicie "zkomputeryzowane",czyli nie do konca taki miod.
    ale co tam,moze wymyslimy kiedys jakies mikroprocesorowe mielle i bedziemy w koncu dyrektorami fabryki.....znowu sie rozmarzylem ;)
    pozdrawiam
    P.S. zamiast cyferki odpowiadajacej programowi mozna by dac dodatkowy scalaczek i glosnik,gadajaca pralka?czemu nie,jeden z komunikatow moglby brzmiec "zwroc uwage na welniana skarpete" ;)
  • Poziom 13  
    Witam! Szanowni panowie coś wam powiem każdy z nas ma kompa można go wykorzystać do sterowania pralką po co budować kolejne urządzenie tylko jest pytanie po co?chyba po to by się jeszcze bardziej psuło i było zawodne . Moja rada to jak najmniej elektroniki w pralce a będzie ona służyła na pewno lepiej. :?: :?: :?: :?: