Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Komputer samochodowy pokładowy

mi_ma 23 Sty 2008 16:19 9142 2
 • Komputer samochodowy pokładowy

  Oto ciekawy projekt zbudowanego na bazie mikrokontrolera PIC16F870 małego komputera pokładowego. Pozwala on zdalnie zamykać drzwi, przypominać o zapalonej lampce na suficie itp. Obecnie dostępny jest kod źródłowy i schematy pozwalające zbudować:

  - konsolę główną
  - odbiornik RF
  - aktuator drzwi
  - generator mowy
  - czujnik wstrząsów
  - debug translator

  Cały system oparty jest na budowie modułowej z komunikacją sieciową, co pozwala na łatwą rozbudowę całości. Każdy moduł zasilany jest napięciem stałym 12V i posiada własne łącze do komunikacji. Przód konsoli wyposażony jest w wyświetlacz LCD (2 linijki po 8 znaków), dekoder obrotowy i przycisk. Z tyłu umieszczono gniazdo na zasilanie 12V, gniazdo sieciowe RCA czujnik światłą dziennego (baterię słoneczną ze starego kalkulatora), 5-pinowe gniazdo do programowania urządzenia bez konieczności rozmontowywania go (np. z laptopa)

  Komputer samochodowy pokładowy
  Komputer samochodowy pokładowy

  Autor korzystając z wcześniejszych doświadczeń dotyczących budowy urządzeń z komunikacją, zdecydował aby całą komunikacja odbywała się za pomocą znaków ASCII. To pozwala na testowanie nowych modułów przy użyciu komputera . Pozwala także wewnętrznemu przepływowi informacji być obserwowanym. Interface urządzenia został skonstruowany tak, aby sygnały wysyłane za pomocą portu szeregowego RS-232 były bezpośrednio tłumaczone na sygnały sieciowe.

  Komputer samochodowy pokładowy

  Komunikacja sieciowa wykorzystuje sygnały logiczne o amplitudzie 5V. Każdy znak ASCII składa się z 10 impulsów, zwracającego uwagę, odniesienia i ośmiu impulsów danych. Poniżej przykład:

  ;----- - - - - - - - - - -----
  ; ---- -- --- --- - --- - - - ---
  ; attn rf 1 1 0 1 0 0 0 1


  Zwrócenie uwagi: 4 jednostki czasu (daje innym jednostką trochę czasu, aby zauważyć nadchodzące dane)
  Sygnał odniesienia: 2 jednostki czasu (ustawia fragment na przyjmowanie zer i jedynek)
  Zera: 1 jednostka czasu (czas krótszy od czasu odniesienia oznaca ZERO
  Jedynki: 3 jednostki czasu (czas dłuższy od czasu odniesienia oznaza JEDYNKI)

  Odkąd każdy bit kodu ASCI przychodzi z własnym sygnałem odniesienia, zniknęła konieczność stosowania kwarców na każdym module. Wewnętrzne oscylatory są wystarczające by komunikować się korzystając z tej metody.

  Komputer samochodowy pokładowy

  Wszystkie schematy modułów, kody źródłowe i wsady do mikrokontrolera dostępne są na stronie autora.

  Komputer samochodowy pokładowy


  Źródło http://mondo-technology.com/autonet.html


  Fajne! Ranking DIY
  Potrafisz napisać podobny artykuł? Wyślij do mnie a otrzymasz kartę SD 64GB.
 • #2 23 Sty 2008 21:27
  maziu
  Poziom 18  

  są czepliwi wśród nas :P po drugie autor tematu pisze nie w pierwszej osobie np. Autor korzystając z wcześniejszych ... więc już widać że autorem "komputera samochodowego jest ktoś inny "

  PS. teraz to każdy by chciał komputer pokładowy w aucie :D bo taki bajer jest już standardem . pomysłowe i praktyczne ale takie jakieś nie przemawiające do mnie . :P

  Pozdrawiam

 • #3 24 Sty 2008 10:23
  patryk-84a
  Poziom 28  

  Możesz dokładniej przetłumaczyć co ten komputer potrafi? Zdalnie zamykać drzwi potrafi także centralka za 50zł, a zapaloną lampkę na suficie to widać. Nie są to opcje które przykuwają uwagę. Do czego służy ten wyświetlacz, syntezator mowy i czujnik wstrząsów? Czy w tym urządzeniu jest też alarm? Nie znam za dobrze angielskiego, a po to jest ten dział, aby tłumaczyć.