Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Robot autonomiczny podążający za dźwiękiem

mi_ma 27 Sty 2008 10:26 6394 11
  • Robot autonomiczny podążający za dźwiękiem

PenautBot to robot zawierający trzy obwody z mikrofonami, trzy serwa, MCU i PC. Mikrofony są użyte, aby zlokalizować na podstawie informacji z trzech punktów źródło dźwięku i pokierować w jego kierunku robotem. Źródło dźwięku jest odczytywana ciągle jak strumień impulsów. Impulsy zostały wybrane, aby zamiast wykrywać w ciągłym dźwięku różnicy faz sygnału, wykrywać tylko amplitudę w każdym z mikrofonów. Robot został zaprojektowany jako autonomiczny i dlatego nie jest zsynchronizowany z generatorem impulsów. W efekcie czas płynięcia każdego impulsu nie jest dostępny dla robota, a co za tym idzie nie jest on w stanie ocenić odległości od źródła. Robot nagrywa impulsy długości 10 milisekund z odstępem 10 mikrosekund. Na podstawie otrzymanych sygnałów określane jest źródło dźwięku.

Więcej zdjęć i filmik z robotem na stronie źródłowej.

Robot autonomiczny podążający za dźwiękiemRobot autonomiczny podążający za dźwiękiem

Źródło http://instruct1.cit.cornell.edu/courses/ee47...07/ai45_hkc2_sbs43/ai45_hkc2_sbs43/index.html

Fajne! Ranking DIY
    Potrafisz napisać podobny artykuł? Wyślij do mnie a otrzymasz kartę SD 64GB.
    O autorze
    mi_ma
    Tłumacz Redaktor
    DZIĘKUJĘ WSZYSTKIM, KTÓRZY DO TEJ PORY PRZEKAZYWALI DAROWIZNY I 1% NA LECZENIE MOJEGO SYNKA
    Jeżeli chcesz wspomóc jego dalszą terapię i leczenie - zajrzyj do postu ze szczegółowym info: http://www.elektroda.pl/rtvforum/topic2921845.html
    Specjalizuje się w: elektronika wojskowa
    mi_ma napisał 832 postów o ocenie 737, pomógł 0 razy. Mieszka w mieście Wrocław. Jest z nami od 2006 roku.
    kiler129
    Poziom 27  
    Ciekawa konstrukcja. Ja mam w domu modol ktory na dzwiek raguje odpowiednim kanalem.
    Tzn. jesli pojawi sie dzwiek na MIC1 wlacza wy 1 :D
    Nawet nie wiem skad go mam :)
    Villen
    Poziom 21  
    Miło mi sie robi jak widzę tyle konstrukcji robotów na elektrodzie w ostatnich czasach... W mojej szkole powstaje Szkolne Koło Robotyki i na pewno przyda się każda inspiracja... :)
    drednot
    Poziom 15  
    Czy ktoś wie, gdzie można się zaopatrzyć w takie sprytne kółka? :)
    @pabls16 w źródle jest kosztorys
    lord_blaha
    Poziom 33  
    o tych kołach była kiedys szeroka dyskusja na forum "Robotyka amatorska...". Generalnie, hcodzi w nich o to, że takie kółko może jeździć w każdą stronę bez zmiany położenia osi, dzięki zamontowaniu na swoim obwodzie rolek. Szukać pod "omni-directional wheels".
    Meeshell
    Poziom 10  
    Mogli dopracować sposób kierowania robotem. Nie podoba mi się ze robot zawsze jedzie "do przodu". Jak juz montują takie kółka to niech się obraca do 60 stopni bo co tyle w takim układzie kół robot może jechać w żądanym kierunku.
    majster256
    Poziom 21  
    ile kosztują takie kola??
    Meeshell
    Poziom 10  
    takie koła można zrobić, problem z rolkami, ale te tez można zrobić przy odrobinie chęci przy użyciu tokarki ;)
    majster256
    Poziom 21  
    o jakich rolkach mówisz??
    tym co w kole jest czarne??? dla mnie to dalej kolo;p a to akurat najłatwiej wykonać na tokarce:P
    McRancor
    VIP Zasłużony dla elektroda
    To nie są zwykłe koła, a koła omnikierunkowe - kastora - wieloobrotowe, w domu są nie do zrobienia, precyzja musi być bardzo duża, a elementu trzymającego rolki nie da się wytoczyć, trzeba by odlewać albo frezować (też nie byłoby to proste)

Meeshell całkowicie się z Tobą zgadzam, jest to robot klasy (3,0) a co za tym idzie jest w pełni holonomiczny, a potraktowali go jakby miał ograniczenia, podwozie (2,0) sprawdziło by się tak samo w tej roli.

Kółka takie ciężko dostać, w przemyśle stosuje się je, ale nie są tanie (widziałem je po ~50zł) i raczej ciężko je dostać w detalu.
    joorek_ogoorek
    Poziom 2  
    Sam, stosowałem takie kółka w moim robocie, takim jak na pierwszym zdjeciu. Kupiłem je w firmie Plastem. Można ich szukać pod nazwa "rolki transportowe wielokierunkowe". Używane są właśnie na taśmach transportowych. Cena za 20 sztuk(najtaniej jak znalazłem) to 20 za 300 zł. Ale i tak musiałem kupić.