Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
PCBway
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Licznik częstotliwości do 500 MHz na Atmega 48.

pustan 04 Cze 2013 23:46 35265 37
  • Licznik częstotliwości do 500 MHz na Atmega 48.

Witam.
    Początkiem roku kolega poprosił mnie o zrobienie licznika (miernika) częstotliwości. W necie jest sporo przykładów. Na węgierskiej stronie znalazłem odpowiadający memu koledze. Układ dość prosty. Są zdjęcia, PCB, wsad do procesora. Zrobiłem płytkę, a nawet trzy. Może się przydać. Drobnica była w szufladzie. Do kupienia LCD oraz Atmega. Ręczne roboty poszły szybko. Przyszła kolej na programowanie procesora. Podłączyłem mój ulubiony zestaw: STK 200+AVT-1452. Pony Prog włączony. Procesor wykryty. Wsad wgrany. Procesor w podstawkę PCB licznika. No i ruszył "ślimak w smole". Nie tego się spodziewałem. LCD wyświetla logo około 5 sekund, następnie zera też czas długi. Podłączyłem "kwarc" zmiany bardzo długie i przypadkowe liczby. Czytam jeszcze raz artykuł no i jest mój błąd. Fusy. Pisze autor że trzeba je ustawić. Oczywiście Elektroda.pl. Przeczytałem kilkadziesiąt stron aż znalazłem ustawienia dla Pony Proga Atmegi 48 z kwarcem 20 MHz. Licznik wystartował od strzału. Z braku preskalera MB 501 dałem MB 506 który ma takie same wyprowadzenia. Moja Atmega jest 48 bez litery a wsad spasował z literą P. Strona projektu:
    http://www.hobbielektronika.hu/cikkek/500mhz-es_frekvenciamero.html?pg=1
    Poniżej jak zawsze kilka zdjęć z budowy i uruchomienia.
    Licznik częstotliwości do 500 MHz na Atmega 48. Licznik częstotliwości do 500 MHz na Atmega 48. Licznik częstotliwości do 500 MHz na Atmega 48. Licznik częstotliwości do 500 MHz na Atmega 48. Licznik częstotliwości do 500 MHz na Atmega 48. Licznik częstotliwości do 500 MHz na Atmega 48. Licznik częstotliwości do 500 MHz na Atmega 48. Licznik częstotliwości do 500 MHz na Atmega 48.
    Licznik częstotliwości do 500 MHz na Atmega 48. Licznik częstotliwości do 500 MHz na Atmega 48. Licznik częstotliwości do 500 MHz na Atmega 48. Licznik częstotliwości do 500 MHz na Atmega 48. Licznik częstotliwości do 500 MHz na Atmega 48. Licznik częstotliwości do 500 MHz na Atmega 48.

Fajne! Ranking DIY
    Potrafisz napisać podobny artykuł? Wyślij do mnie a otrzymasz kartę SD 64GB.
    O autorze
    Specjalizuje się w: elementy i pozespoły lotnicze.
    pustan napisał 464 postów o ocenie 1578, pomógł 12 razy. Mieszka w mieście Bielsko-Biała. Jest z nami od 2005 roku.
  • PCBway
    eDZio
    Poziom 16  
    Chcąc ustawić fuse bity wcale nie trzeba było grzebać po forum, wystarczyło zajrzeć do datasheet który jest ogólnie dostępny, tam też znajdziemy informacje co oznacza literka P na końcu oznaczenia. Pamiętać wystarczy jedynie, że fajka w PonyProg oznaczna '0'.
    zweinstein
    Poziom 17  
    Gdzie dorwałeś ten prescaler MB506L?
  • PCBway
    pirotechnik1212
    Poziom 14  
    Przyłączam się do pytania o preskaler - gdzie go można dostać? Czy ten miernik nadawał by się do mierzenia częstotliwości nadawania mini nadajników FM własnej konstrukcji?
    Karol966
    Poziom 30  
    piotrva napisał:
    Co innego gdyby np. wprowadził modyfikacje do projektu czy choćby sam zaprojektował inną PCB

Fajnie by było chociażby super przemyślany potencjometr do kontrastu wymienić na taki, który umożliwi faktycznie precyzyjne dostrojenie kontrastu (np chociażby kątowy z łatwym dojściem). Nie wiem po co ludzie umieszczają potencjometr do kontrastu pod wyświetlaczem. Jedyny sposób aby wygodnie teraz nim obracać przy założonym LCD to wywiercenie dziury w wyświetlaczu :D
    pustan
    Poziom 18  
    Preskalery leżą na złomie. Przyniosłem cały karton głowic TV i SAT. Znalazłem w nich dużo przydatnych elementów. Między innymi preskalery i filtry SAW. Dojście do potencjometru kontrastu jest na PCB. Jest otwór. Proszę zobaczyć zdjęcie płytki. To jest mój największy wkład w tym wykonaniu licznika. Czy nie jest to DIY :D . Poza tym licznik robiony na zlecenie kolegi który bawi się w nasłuchy pasma lotniczego.

PCB robione na moim urządzeniu grzewczym publikowanym na forum.

Wskazania licznika przy podłączeniu do innego kwarcu i przy mininadajniku. PDF do wyprasowania.

Licznik częstotliwości do 500 MHz na Atmega 48. Licznik częstotliwości do 500 MHz na Atmega 48.
    Bizonekn
    Poziom 11  
    Witam,

Dla zainteresowanych zakupem preskalera wystarczy zajrzeć na ebay'a:

http://www.ebay.com/sch/i.html?_trksid=m570.l1313&_nkw=MB506L&_sacat=0&_from=R40

Sam pewnie będę zamawiał w najbliższym czasie. Oczywiście wymagane jest posiadanie konta PayPal. Czas oczekiwania różny. Ostatnio zamawiałem Oscyloskop i przyszedł po półtorej tygodnia, a innym razem "garść" elementów i przyszły po nie całych trzech tygodniach.

Pozdrawiam,
    iagre
    Poziom 35  
    Jaki zakres napięć jest dopuszczalny na wejściu tego miernika?
    leonow32

Poziom 30  
    Sprawdzałeś czy to rzeczywiście mierzy do 500MHz? Bo takie częstotliwości rządzą się swoimi prawami i nie jest łatwo coś takiego osiągnąć.

Plus za bardzo kompaktową konstrukcję. Jeszcze przydałoby się tam umieścić jakąś bateryjkę CR2032 i byłoby w ogóle super :)
    androot
    VIP Zasłużony dla elektroda
    leonow32 napisał:
    Sprawdzałeś czy to rzeczywiście mierzy do 500MHz? Bo takie częstotliwości rządzą się swoimi prawami i nie jest łatwo coś takiego osiągnąć.

Plus za bardzo kompaktową konstrukcję. Jeszcze przydałoby się tam umieścić jakąś bateryjkę CR2032 i byłoby w ogóle super :)

W tunerze ten prescaler mierzył do ok. 2GHz - nie widzę problemu dlaczego miałby nie mierzyć.
    Z powodzeniem budowałem mierniki do 1-2GHz na MB506, U664S.
    Użytkownik usunął konto
    Użytkownik usunął konto  
    pustan
    Poziom 18  
    Niektórzy wytykają małą dokładność licznika. Tu w tym przykładzie nie ma najmniejszego znaczenia. Tak jak napisałem licznik służy koledze jako wskaźnik w odb. na pasma lotnicze.
    W ostateczności wystarczyło by pokazywał w Mhz bez liczb po przecinku. Istotne jest przy strojeniu prostego radia by wiedzieć czy to jest np. 120 Mhz czy już 140 Mhz. Dostrajanie dokładne i tak robimy na najlepszą słyszalność. Kolega androot wspomina że przy tym preskalerze robił miernik do 2 Ghz. Czy napewno zrobił to na Atmedze. Na stronie autora pisze że licznik liczy do około 630 Mhz. Teoretycznie. Poniżej jeszcze zrzut do ustawienia fusebitów w Pony Prog dla Atmegi 48 i kwarcu 20 Mhz.

androot
    MB506 pracuje wg. dokumentacji do 2,4GHz i ma możliwość ustawienia podziału /256.
    Daje to po podziale niewiele więcej niż 9MHz, miernik który robiłem na PIC16F84 mierzył do 50MHz bez prescalera.

Odczepcie się od tych kwarców! Jakbyście trochę poszukali, to wiedzieli że są różne wykonania o różnej odchyłce częstotliwości. Autor dla świętego spokoju mógł wziąć generator, ale skoro zrobił na kwarcu to znaczy, że taka dokładność mu wystarcza!
    unitral
    Użytkownik obserwowany
    androot napisał:
    miernik który robiłem na PIC16F84 mierzył do 50MHz bez prescalera

Można prosić linka do projektu?
    Z tego co pamiętam to F84 miał problem się wyrobić przy 20MHz na wejściu i 4MHz kwarcu.
    Może Stosowałeś szybszy kwarc, bo ponoć na 10MHz też niektóre F84 śmigały...
    Osobiście zrobiony przeze mnie miernik na F84 do 1MHz sprawował się świetnie, tyle mi było potrzeba, więcej nie próbowałem wycisnąć.
    Użytkownik usunął konto
    Użytkownik usunął konto  
    mkpl
    Poziom 37  
    Fajny miernik i ciekawe wykonanie.
    Gratuluję projektu :)

Jaki dolny zakres częstotliwości ma ten układ? Przydał by mi się taki do GDO które planuję zbudować tylko głównym założeniem jest w miarę dokładna praca od 100 kHz
    iagre
    Poziom 35  
    Jeżeli zechcę zmierzyć tym miernikiem częstotliwość prądu w publicznej sieci energetycznej to ten miernik zmierzy i wyświetli 50 Hz czy może napięcie 230V to dla niego za dużo? Jakie maksymalne i jakie minimalne napięcia obsługuje?
    androot
    Ten miernik nie nadaje się do tego, bo posiada tylko jedno wejście z prescalerem.
    Przy tak niskiej częstotliwości, trzeba poszukać miernika z długim czasem bramkowania i podać napięcie sieci przez transformator. Może być ten sam z którego jest zasilany.
    Użytkownik usunął konto
    Użytkownik usunął konto  
    PDT
    Poziom 24  
    Koledzy adroot i unitral poruszali tu temat częstościomierza na PIC16F84. Zrobiłem taką konstrukcję i potwierdzam, że bezproblemowo mierzy on częstotliwość do 40MHz. Nie jest on jednak bez preskalera, jak napisał androot, tylko wykorzystuje wbudowany w timer MPU 8-bitowy preskaler.
    Kod: asm
    Zaloguj się, aby zobaczyć kod

Zamieszczam komentarz z początku mojego programu wyjaśniający podstawy tej konstrukcji.
    Pzdr
    winek0
    Poziom 12  
    Witam czy mogę ten układ wykorzystać do strojenia radia fm 88 108 fm? ze starego pasma na nowe pozdrawiam.
    mkpl
    Poziom 37  
    winek0 napisał:
    Witam czy mogę ten układ wykorzystać do strojenia radia fm 88 108 fm? ze starego pasma na nowe pozdrawiam.

Spokojnie da radę ;)
    Użytkownik usunął konto
    Użytkownik usunął konto  
    mkpl
    Poziom 37  
    R-MIK napisał:
    winek0 napisał:

Pamiętaj, że: 108-88=20, natomiast 73-65=8, tak więc przesuwając nowe pasmo na stare nie odbierzesz całego zakresu.

Dlaczego tak uważasz ? Wystarczy odpowiednio zmienić dobroć obwodów LC i pokryje te pasmo z zapasem. Przestrajanie nie pojega na zmniejszaniu pojemności na mniej więcej aby się zestroiło a świadomej zmianie wynikającej z głębszej analizy obwodu.
    Użytkownik usunął konto
    Użytkownik usunął konto  
    mkpl
    Poziom 37  
    Tak ale może i się czepiam ale dokładanie konwertera to nie jest przestrajanie. Przestrajanie wgl mnie to modyfikacja układów i wartości obwodów wejściowych odbiornika tak aby natywnie pracował na docelowym paśmie.
    paol2
    Poziom 12  
    Witam, odpaliłem ten miernik i mam pytanie do autora czy niepodpięty pokazuje coś czy tylko 0.0000 MHz. bo u mnie coś wariuje, wstawiłem taki układzik w miejsce MB506 wylutowany z głowicy od TV
    Licznik częstotliwości do 500 MHz na Atmega 48. Licznik częstotliwości do 500 MHz na Atmega 48.

Link
    Użytkownik usunął konto
    Użytkownik usunął konto  
    paol2
    Poziom 12  
    czyli że niepodpięty tak ma wriować, czy liczyć na to że jest uszkodzony?