Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Computer Controls
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Gorące przewody od pralki oraz kuchni gazowej z piekarnikiem

15 Paź 2009 13:40 10046 23
  • Poziom 10  
    Witam.
    Mam wymienioną instalację elektryczna i na jednym z gniazdek (4 ganizdka w jednej ramce) po załączeniu pralki lub piekarnika jak na dobre się rozgrzeje się piekarnik lub pralka kiedy jest na gorącym praniu - kable są bardzo ciepłe przy wtyczce oraz na pierwszym z gniazdek jest gorący bolec a na pozostałych nie , co może być przyczyną? Przewody 3 x 1,5 miedziane na drucie do puszki od puszki do rozdzielnii głowna linia 3 x 2,5.
  • Computer Controls
  • Użytkownik usunął konto  
  • Poziom 10  
    nie do konća min 2,5 bo stara instalacja była aluminiowa na 1,5 mm i się nie grzało tak, zapmniałem dodać iż nie włączamy jednocześnie parlki i piekarnika - albo jedno albo drugie no i nie wierze iż przyczyną jest tylko to że 2 metry do puszki jest 1,5mm bo dalej jest głowna linia na 2,5.mm.
  • Computer Controls
  • Poziom 10  
    sroka napisał:
    Masz luz w gniazdku ktore mozesz latwo zmienic. Nie zmienia to jednak faktu ze instalacja powinna byc zrobiona przekrojem 2,5mm. Ten mniejszy przekroj bedzie sie grzal w scianie.

Wiem że tak powinno być tylko ind\stalcja w kuchni była zmieniana w tatmtym roku a teraz mam dalej wymienioną w tym roku i poprostu madry polak po szkodzie...
  • Moderator
    I sprawdź czy gniazda są na 16A. Wiele "tanich" gniazdek w ramkach po 4 czy 5 sztuk ma maksymalny sumaryczny prąd 10 A lub 10/16A czyli nominalnie 10 A ale chwilowo do 16A.

Ja u siebie piekarnik podłączyłem do sieci przy pomocy normalnej kostki, zresztą ą zgodnie z instrukcja instalacji.
  • Poziom 29  
    W nowo projektowanych instalacjach przyjmuje się założenie, że przewód do pralki jest na osobnym obwodzie zabezpieczonym bezpiecznikiem 16A i prowadzony przewodem 2,5mm2.
    Piekarnik takich kryteriów już spełniać nie musi, choć w kuchni 4 gniazda na jednym przewodzie szczególnie 1,5mm2 to za dużo. Jak nie chcesz mieć pożaru w najbliższym czasie to popraw to gniazdo. Przy 4 gniazdach w ramce na 100% źle są wykonane połączenia między-gniazdowe skoro się grzeją.
    Mowa o instalacji wykonanej w aluminium to archaizm lub powiedzmy stan lat 60-tych.
  • Poziom 37  
    Trochę to dziwne, że nowa instalacja do gniazdka zrobiona jest 1,5 i jeszcze do puszki dlaczego nie od razu do gniazdka?
    Zapewne dlatego, że do tego 2.5 są jeszcze podłączone kolejne odbiorniki typu gniazda, oświetlenie.
    Prawidłowo powinno się wykonać osobne obwody 2,5 do kuchenki i pralki z osobnymi zabezpieczeniami.
    W obecnej sytuacji (tak na teraz) elektryk powinien sprawdzić czy przewody w gniazdku nie są "luźne" i czy mostki zostały wykonane prawidłowo.

ps

A tak na koniec żartobliwie (choć z "prądem" nie ma żartów) może podobna lista w tym wypadku będzie potrzebna :D

http://www.maxior.pl/film/125083/Niezly_numer_Oswietlenie_uliczne

Pozdrawiam.
  • Poziom 10  
    [quote="Jack14"]Trochę to dziwne, że nowa instalacja do gniazdka zrobiona jest 1,5 i jeszcze do puszki dlaczego nie od razu do gniazdka?
    Zapewne dlatego, że do tego 2.5 są jeszcze podłączone kolejne odbiorniki typu gniazda, oświetlenie.
    Prawidłowo powinno się wykonać osobne obwody 2,5 do kuchenki i pralki z osobnymi zabezpieczeniami.
    W obecnej sytuacji (tak na teraz) elektryk powinien sprawdzić czy przewody w gniazdku nie są "luźne" i czy mostki zostały wykonane prawidłowo.

Właśnie przede wszystkim sprawdze gniazdka, dam znać..
  • Poziom 20  
    Witam!
    Kol, proszę pomyśleć; Na pierwszym z gniazdek jest gorący bolec a na pozostałych nie.A może błąd w połączeniu przewodów; N z PE.
    Pozdrawiam
    Adam.:|
  • R.I.P. Zasłużony dla elektroda
    Przyczyną grzania się kołka ochronnego może być wadliwie podłączone gniazdko (luz na połączeniach, luźna wtyczka, lub kiepskiej jakości gniazdko) i gdy wtyczka jest ciepła, to i kołek ochronny się nagrzewa. Następna przyczyna- jeśli przewody w urządzeniach są wadliwie podłączone- tutaj należałoby sprawdzić, czy obudowa urządzenia ma "przejście" do zacisku PE wtyczki- o ile w obwodzie nie jest zainstalowany wyłącznik różnicowo-prądowy.

Czy przewód jest gorący tylko wtedy, gdy podłączone urządzenia "pracują", czy może również w przypadku włożonej wtyczki, ale urządzenia nie są włączone?

Ps. Sprawdź, czy inne gniazdko w tym zestawie też się grzeje (skrajne).
  • Poziom 16  
    Na 100% kiepskiej jakości gniazdo lub złe dokręcone śrubki
    ja mam na 1,5 podłączony piekarnik ,w innym gniazdku (osobny przewód ,ale tez 1,5) grzejnik 2000W i nic mi się nie grzeje (oprócz spirali:-)
    Najgorsze jest to, że te gniazdka w ramkach mają zaciski szybkiego montażu, ale kiepskiego wykonania- końcówka zarobionego przewodu jest wsuwana (zamiast przykręcana śrubką). Dlatego kazałem sprawdzić na innym gniazdku w zestawie. Żyła przewodu 2.5 jest grubsza, więc blaszka w gnieździe podłączeniowym bardziej ją dociska. Przy 1.5 mm² może właśnie problem polega na słabym docisku żyły.
  • Admin Elektroenergetyka
    Nic nowego kolega kogiel nie napisał, po za szkodliwą poradą typu:
    Cytat:
    ja mam na 1,5 podłaczony piekarnik ,w innym gniazdku (osobny przewód ,ale tez 1,5) grzejnik 2000W i nic mi sie nie grzeje (oprócz spirali:-)

A co jeśli piekarnik ma moc np. 3300W lub więcej?

Jak się nie ma nic sensownego do poradzenia to się milczy.
    Cytat kol. sroka
    Cytat:
    Sek w tym ze kazdy widzi rozwiazanie problemu poprzez sprawdzenie samego gniazdka lub samej wymiany. Instalacja do tak duzego odbiornika zrobiona na 1,5mm powinna byc klasyfikowana jako niebezpieczna i powinna byc zrobiona wymiana przewodu. Nieodpowiedni przewod moze doprowadzic do nagrzania a w konsekfencji zaproszenie pozaru. Autor powinien wziac to pod uwage i zadbac o dobro swoje i otoczenia.

Nie twierdzę, że kolega pisze bzdury, ale teoria kolegi bierze w łeb, jeśli jest stosowne zabezpieczenie obwodu. A jakie ono jest kol. sroka? (sądzę, że kolega wie, jeśli twierdzi, że instalacja powinna być wymieniona).
  • Poziom 16  
    Łukasz-O napisał:
    Nic nowego kolega kogiel nie napisał, po za szkodliwą poradą typu:
    Cytat:
    ja mam na 1,5 podłaczony piekarnik ,w innym gniazdku (osobny przewód ,ale tez 1,5) grzejnik 2000W i nic mi sie nie grzeje (oprócz spirali:-)

A co jeśli piekarnik ma moc np. 3300W lub więcej?

Jak się nie ma nic sensownego do poradzenia to się milczy.

To nie była porada tylko informacja ,ze przewód nie jest powodem grzania sie gniazda,
    a z drugiej strony to troche dziwne te przepisy ,zabrania sie stosowania zarówek 100W ,a do zasilania oswietlenia np 18W trzeba stosowac przewód 1,5mm :-)
  • Admin Elektroenergetyka
    kogiel napisał:

To nie była porada tylko informacja ,ze przewód nie jest powodem grzania sie gniazda,
    a z drugiej strony to troche dziwne te przepisy ,zabrania sie stosowania zarówek 100W ,a do zasilania oswietlenia np 18W trzeba stosowac przewód 1,5mm :-)

Po pierwsze, zła i myląca informacja, po drugie znowu piszesz nieprawdę i w dodatku nie na temat.
    Jest zakaz produkcji żarówek 100W a nie ich stosowania! Ponadto są w produkcji źródła światła jeszcze mocniejsze niż zwykła żarówka 100W np. halogeny.
  • Poziom 29  
    Oprócz tego czy przewód 1,5mm2 wytrzyma obciążenie wynikające z pobieranego prądu prze dołączony odbiornik to jedno. Na ogół większość urządzeń z przeznaczeniem do domowego użytku nie powoduje przekroczenia trwałej obciążalności przewodu 1,5mm2.
    Taki przewód nie powinien się grzać w ścianie jak ktoś napisał nawet przy 15A przepływającego prądu. Nawiasem mówiąc zatynkowany przewód bez peszla ma całkiem dobre odprowadzenie ciepła przez tynk.
    Problem polega raczej na tym że prawidłowo wykonana instalacja elektryczna powinna spełniać warunki skuteczności zerowania i dopuszczalnej rezystancji pętli zwarcia, a co za tym idzie w odpowiednio krótkim czasie zadziałania zabezpieczenia różnicowo-prądowego oraz nadmiarowego. Obie kwestie decydują czy będzie bezpieczna w różnych sytuacjach, na ogół tych nienormalnych, przeciążenie, zawilgocenie, uszkodzenie izolacji urządzenia itp.
    I dlatego przyjmuje się że dla obwodów gniazd stosuje się przewód 3x 2,5mm2 nie jako gwarantujący spełnienie ww. warunków (choć nie zawsze).
    Obwody oświetlenia zwykle są narażone na znacznie mniejsze obciążenia, ale i tu należy zachować rozsądek aby np. nie "powiesić" całego domu na jednym bezpieczniku, czy też jednej różnicówce.
    Przypominam- temat dotyczy nadmiernej temperatury gniazdka (wraz z kołkiem ochronnym) i przewodów przyłączonych do niego (przewodów przyłączonych odbiorników), a nie oceny instalacji i nadmiernej temperatury przewodów!

Przestańcie nabijać posty!
  • Poziom 10  
    Witam wszystkich.
    Z tego co przed chwilą przeczytałem widze że wszyscy po trochu mają rację ale niezła dyskusja sie wywiązała, ale wracając do rzeczy gwoli wyjaśnienia jeszcze:
    Instalacja w samej kuchni rok temu nyła wykonana z kabla 3 x 1,5 i w puszcze połączony ze starą instalacją aluminiową (stare bloki) jedyne zabezpieczenie całej instalacji na dwóch obwodach oświetlenie i gniazdka bezpieczniki aut topiki 16A.
    Na tej właśnie instalacji zaobserwowałem grzanie się przewodow i bolca w gniazdku nawet w ostatnią niedziele.
    W środę natomiast byli elektrycy i podłączyli całkowicie nową instalacje która wygląda następująco:
    2 obwody na gniazda 3x2,5 mm w tym jeden podłączony do puszki z tym nieszczęsnym 1,5 mm oraz oświetlenie 2 x 1,5 mm,
    zabezpieczenie różnicowo prądowe ale przypominam że dopiero od środy.
    No i wczoraj rozkęciłem gniazda i dokładnie tak jak koledzy mowili jeden przewód uziemienia wyskoczył z gniazda samowtykowego badziewia na tym pierwszym gniazdku własnie.
    Poprawiłem i sprawdziłem załączając pralkę jest wszystko ok .. ciekawe jak długo.
    pozdrawiam i dzieki za rady!!

Zamykam.
    [Akrzy]