Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Soczewki Kontaktowe z wyświetlaczem OLED

06 Lut 2010 15:18 9709 20
  • #2 06 Lut 2010 15:36
    george2002

Poziom 19  

No przyznam że to jest naprawdę pomysł - np do wykorzystania w szkole na klasówkach,sprawdzianach :D drogą radiową wyświetlają się nam ściągi itp :D albo w policji/wojsku wyświetlają się rozmieszczenia terrorystów lub zakładników itp naprawdę z tego może być pożyteczne urządzenie :)

Pozdrawiam
    George2002

• #3 06 Lut 2010 17:36
    djoy
    Poziom 15  

Kiedyś myślałem żeby mieć takie okulary z wyświetlaczem, na klasówkach, a tu o masz jeszcze lepszy bajer :) Ciekawe tylko jak rozwiążą problem przezroczystości reszty komponentów obsługujących wyświetlacz.

• #4 06 Lut 2010 18:13
    sobieraj_100
    Poziom 12  

Po pierwsze, procesy podejmowania wielu obiektywu części i podzespołów są niezgodne ze sobą oraz z delikatnych polimerów soczewki

A cóż to zdanie oznacza ?
    Google translator pracuje na elektroda.pl ?

• #5 06 Lut 2010 18:14
    SPAWN17
    Poziom 16  

djoy napisał:
    Kiedyś myślałem żeby mieć takie okulary z wyświetlaczem, na klasówkach, a tu o masz jeszcze lepszy bajer :) Ciekawe tylko jak rozwiążą problem przezroczystości reszty komponentów obsługujących wyświetlacz.

Wez pod uwage ze soczewka zazwyczaj pokrywa tez teczowke, wiec i elektronika moze kryc sie za wzorem teczowki w oku

• #6 06 Lut 2010 18:18
    Macosmail
    Poziom 33  

Ciekawe tylko, jak człowiek zogniskuje wzrok w takiej odległości od oka, żeby cokolwiek zobaczyć na tym wyświetlaczu.

• #7 06 Lut 2010 18:51
    adam cs
    Poziom 14  

Macosmail napisał:
    Ciekawe tylko, jak człowiek zogniskuje wzrok w takiej odległości od oka, żeby cokolwiek zobaczyć na tym wyświetlaczu.

Bardzo dobre pytanie, również jestem ciekawy.

• #8 06 Lut 2010 19:27
    herrinq
    Poziom 12  

moim zdaniem nie ty bedziesz ogniskowal sie na wyswietlaczu a raczej wyswietlacz bedzie dzialal troche jak projektor i bedzie ogniskowal obraz na siatkowce

• #9 06 Lut 2010 20:05
    Kao
    Poziom 14  

Na razie wystarczyłoby w okularach, takich zwykłych, żeby nie było obciachu przy wychodzeniu na ulicę, soczewki się wyrzuca dosyć często, więc zawsze to będzie drogi biznes, nie wspomniawszy o dosyć częstych zakażeniach.

• #10 06 Lut 2010 21:26
    Nkleczkowski
    Poziom 10  

Spojrzenie oczyma TERMINATORA lub innego ufoluda lub telewizja dobre !!!:D

• #12 07 Lut 2010 00:25
    El_liero
    Poziom 24  

Macosmail napisał:

a od czego niby jest cała soczewka?

• #14 07 Lut 2010 10:50
    prologos
    Poziom 15  

no nie ma nic za darmo skoro maja sie wyświetlić informacje to widoczność sie ograniczy pewnie o pole w którym ma być obraz ale biorąc pod uwagę jak dużym ekranem jest pole naszego widzenia to mała informacja w rogu nie powinna zbytnio przeszkadzać.

• #15 07 Lut 2010 11:39
    Macosmail
    Poziom 33  

El_liero napisał:
    Macosmail napisał:

a od czego niby jest cała soczewka?

Specem od optyki nie jestem, ale nie wydaje mi się, że ta sama soczewka będzie skupiała na siatkówce to co człowiek widzi w sposób naturalny i z dużej odległości i to co wyświetla na swojej powierzchni. Czyli praktycznie na powierzchni oka.

• #16 07 Lut 2010 12:07
    inkognito09
    Poziom 29  

prologos napisał:
    no nie ma nic za darmo skoro maja sie wyświetlić informacje to widoczność sie ograniczy pewnie o pole w którym ma być obraz ale biorąc pod uwagę jak dużym ekranem jest pole naszego widzenia to mała informacja w rogu nie powinna zbytnio przeszkadzać.

Mała informacja w rogu... Oko nie jest kwadratowym monitorem na którym wyświetla się w każdym punkcie tak samo wyraźny obraz, a poza jego krawędzią nic. Wyraźnie widzimy tylko to co jest centralnie przed nami (plamka żółta - warto poczytać). Monitor widzimy w całości wyraźny, bo poruszamy okiem. np.

Spójrz na strzałkę i próbuj KOMPLETNIE nie ruszając okiem przeczytać wskazywany przez nią napis.

==>...,,..,siabdabada

Różnica może 3-4cm, a dla ruchu oka to może 1 stopnień odchylenia. Nieruchomość takiej soczewki względem oka powoduje, że ALBO obraz będzie centralnie na środku, albo będzie tak nie czytelny jak gdyby go nie było. Z resztą... "mały napis". Patrząc na mający na monitorze 0,5cm napis, na dnie Twojego oka ten sam napis ma ułamek milimetra. Teraz wyobraź sobie jak drobne musiałoby to być, żeby przy samym oku, za soczewką stworzyć równie mały napis.

• #17 07 Lut 2010 13:30
    machacz102
    Poziom 14  

Myślę, że kwestię dostępnej przestrzeni załatwią czujniki akcelerometryczne wbudowane w soczewkę - będziemy przesuwać oko, a odpowiednia elektronika "przesunie" tekst na wyświetlaczu.

Wiem, że można budować przeźroczyste układy scalone (z wykorzystaniem polimerów, próbujemy się tym bawić m. in. na Wydziale Fizyki AGH), drukowane na foliach poprzez odpowiednią drukarkę itp. Myślę że po skombinowaniu z taką soczewką kontaktową (szklaną! żeby było tanio) można całkiem niezłe rzeczy zrobić. Minusem elektroniki polimerowej jest jej niska szybkość, więc np. do nawigacji i innych zadań raczej elektronika przy pasku, a w soczewce tylko wyświetlacz...

To ma potencjał.

• #18 15 Lut 2010 22:41
    NOVY74
    Poziom 19  

to ma przyszlość ale najszybciej wojsko to dostanie, zapewnie amerykańska armia albo agenci .. ale spokojnie.. nim się obejrzycie będzie to dostępne dla szerszego grona. Tak jest ze wszystkimi nowinkami. Pamiętacie Centertele? a dzisiaj każdy łepek z komórką do przedszkola lata.
    :)

• #19 30 Gru 2010 17:39
    ormo2010
    Poziom 11  

Bardzo dobry pomysł!
    Mi by się przydał przy odpowiadaniu z Historii :D

• #20 15 Lut 2011 17:47
    chomik13
    Poziom 9  

Świetny pomysł zwłaszcza w przypadku naprowadzacza mam na myśli GPS .
    Przyszłość dla ściągania już widoczna GOŁYM OKIEM. :D

• #21 12 Cze 2011 19:11
    Monio303
    Poziom 9  

A miałem patent zrobić...kiedy to było...lata 80-te. Jedynie dostałem kilka tysięcy groszy od "Młodego Technika". Jak ktoś ma archiwalne numery to sprawdźcie. To były czasy...tranzystory ASY17, ULN7281...i się robiło fajowe rzeczy. A teraz...napisze się program, wgra do klocka i jazda...Poza tym taki tranzystor ...0,02zeta...rezystor o,o1zeta...Kiedyś człowiek całą zime odkładał na parę elementów i leciał na targ (sklepów nie było) coś pokombinować z zamiennikami ( musiały być w głowie) aby zmajstrować odstraszacz komarów dla rodzinki. A jak gramofon (patefon) babci dostał wzmacniacz to i ojciec nie wierzył, że to nie cud nad Wisłą...
    A soczewki kontaktronowe już są ...na diodach OLED...oczywiście jeszcze w powijakach. A ja próbowałem to robić na światłowodach i telewizorze turystycznym-rozdzielczość...ok 100pikseli ;)-takie światłowody dostałem z Politechniki Wrocławskiej...Nawet próbowałem przyzwyczajać mózg do odbioru różnych obrazów z dwóch oczu...ćwiczyłem, ćwiczyłem i nic-obraz ciągle sie zlewał...a myślałem, że jedna półkula-jedno oko, druga-drugie...do dziś nikt nic nie wie na pewno...
    Najlepsza była modulowana syrena milicyjna na dwóch generatorach - zostawiona na słupie w Poznaniu w grudniu roku pańskiego 1981...tyle kasy i pracy...i dziś to samo...:cry: