Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Oszczędność wody i pieniędzy- Woda z umywalki do spłuczki

Construct 06 Apr 2010 19:15 102629 87
    elcede
    Level 10  
    może rzeczywiście z tym pompowaniem to przesada, więc chyba zostanę na etapie zbiornika na dole i wykorzystanie tej wody na dole.
    a ekologia albo w tym wypadku oszczędność to wykorzystnie tej wody 2razy a przy stanie obecnym czyli przy szambie to już duże oszczednosci.
    co do studni to mam już taka i chce z niej pobierać wodę do picia w razie awarii wodociągów.
    a prąd też planuje uzyskiwać z energii słonecznej i wiatrowej. w ogóle staram sie uniezależnić od zewnętrznych dostawców :)
  • TermopastyTermopasty
    Ture11
    Level 37  
    Całkiem fajny pomysł, mam tylko jedno zastrzeżenie... (Opis autora przeczytałem, natomiast odpowiedzi już nie zmogłem...)
    Czy nie pojawia się coś takiego, że gdy odkrecisz zawór ten przy kolanku w pozycję spuszczającą nieczystości do kanalizacjii,. czy nie zdarzy się, żę
    ze spłuczki zostanie wyciągnięta woda? Teoretycznie nie powinno się to dziać, ale w praktyce dzieją się ciekawe rzeczy...
    phrix
    Level 2  
    Construct pomysł całkiem fajny, jeszcze gdyby całość była ładnie zabudowana... było by super :D

Ostatnio na YT pojawiło się sporo tego typu rozwiązań, nawet w formie gotowych produktów z mieszalnikami wody szarej i czystej.
  • TermopastyTermopasty
    William Bonawentura
    Level 32  
    Czytając wasze posty doszedłem do wniosku, że macie bardzo tanią wodę - najprawdopodobniej dotowaną przez gminę. U mnie woda zimna + ścieki to wydatek 20zł/m3. Czyli 4 użycia na dobę * 5l * 4 osoby = 48zł oszczędności miesięcznie.
    diodaled123
    Level 16  
    Pomysł jest bardzo dobry,rachunki za wodę będą mniejsze..Może nawet kiedyś ja tak sobie podłączę.Za pomysł 5/5.
    niutat
    Level 36  
    William Bonawentura wrote:
    Czytając wasze posty doszedłem do wniosku, że macie bardzo tanią wodę - najprawdopodobniej dotowaną przez gminę. U mnie woda zimna + ścieki to wydatek 20zł/m3. Czyli 4 użycia na dobę * 5l * 4 osoby = 48zł oszczędności miesięcznie.

Nie przesadzasz z tą ceną za metr? Link :wink:
    domitbg
    Level 9  
    Pomysł dobry ale u mnie by to nie wypaliło bo mam za nisko umywalke
    Ziemowit1973
    Level 12  
    Fajne - przeczytałem tylko pierwszy post do końca i przyszła mi taka myśl

Mamy w łazience pralkę nie
    Pomysł bardzo trudny do zrealizowania ale jak Ktoś się uprze to da radę
    Może jakiś producent pralek to zrobi - będzie pierwszy

Więc tak :
    Trzeba by tak przerobić pralkę aby miała podwójny system wypompowywania wody z bębna
    Pierwsza woda z prania, pierwsza z płukania, ostatnia z płukania (ta z płynem do zmiękczania ) lecą 1 wężem do kanalizacji
    Resztę płukań wyprowadzamy 2 wężem z przerobionej pralki do zbiornika powiedzmy 50 litrowego który musimy jakoś zamontować pod sufitem
    W zbiorniku oczywiście przelew do kanalizacji
    Ze zbiornika podłączamy się normalnie do spłuczki a że mamy go pod sufitem to woda sama spłynie do spłuczki

Przeróbka pralki - tu by trzeba pokombinować z programatorem tak by nam załanczał 2 pompę która będzie napełniać nam ten zbiornik
    User removed account
    User removed account  
    User removed account
    User removed account  
    User removed account
    User removed account  
    Kaszpir77
    Level 21  
    owik wrote:
    A mi taka prosta myśl przychodzi do głowy, skoro tak oszczędzacie. Dlaczego stara ruska pralka automatyczna, Wiatka czy jakoś tak miała przyłącze ciepłej i zimnej wody? A te nowe nie mają? Mieć ciepłą w instalacji i lać zimną, żeby ją grzać?

Podłączyłem jakiś rok temu nową pralkę Siemensa pod ciepłą wodę. Dla pewności jest po drodze zawór termostatyczny ustawiony na 40 st. C ze wzgledu na zasilanie z zasobnika kolektorów. Na razie brak efektów ubocznych - pierze dobrze mimo, że w instrukcji wielkimi wołami napisali żeby tak nie robić.
    Zmywarka Boscha daje użytkownikowi wybór ciepła lub zimna, trzeba tylko ją o tym poinformować zmieniając jedną z pozycji menu.
    isa1970
    Level 13  
    niezłe ale ja robiłem to całkiem ekologicznie, w pralce polski polar, zepsuł mi się programator był to mechaniczny programator

wodę z płukania oczywiście nie pierwszego łapałem do karnista a potem s powrotem do drugiego prania woda z drugiego i ostatniego płukania jest czysta można w niej spokojnie prać np kolory bez sensu jest ją spuszczać do kanalizacji

teraz mam pralkę z elektronicznym programatorem i ciężko ją oszukać :)
    gregoorr
    Level 17  
    Pomysł bardzo mi się podoba, i chyba go wypróbuję. Jest więcej osób myślących o ekologi i oszczędzaniu.
    Pralko-spłuczka
    grekpg
    Level 10  
    Witam, proszę o opinie o takim pomyśle,

Ogólnie chodzi o zbiornik zbierający wodę z wanny woda do niego jest pompowana w momencie spuszczania.
    Górny zbiornik jest podłączony przez pływak do czystej wody w przypadku gdyby był brak wody - z ustawieniem na np. 10 litrów, pozostale 90 litrów z wanny.

filtr np. cos takiego http://www.ultrafiltracja.pl/p12,wklad-sznurkowy-10-5-micron.html

czy moze wystarczy zamiast tego plywaka taka pompa http://allegro.pl/pompa-do-szamba-wody-z-rozdrabniaczem-plywak-i1305074507.html ?

Myślicie że takie rozwiązanie jest lepsze czy np. 2 zbiorniki (1 magazynujący z pływakiem + najtańszy hydrofor z 20 litrów zbiornikiem)
    mario_marini
    Level 2  
    Witam

Pomysł ciekawy i pożyteczny.Natomiast problemem jest tutaj sam autor postu który przy swoim braku szacunku do innych stara się udowodnić w prostacki sposób swoją wyższość nie uznając słów krytyki.

Ciekaw jestem kiedy pajacu zaczniesz sikać do umywalki,żeby odzyskać każdą kroplę wody.W końcu moczem można też grubsze sprawy spłukiwać a co z tego ,że śmierdzi.

Żegnam się więc w twoim stylu

BYE PAJACU.

Bo hamstwa nie zniese.

Moderated By przemo-lukas:

3.1.9. (4, 10.8, 10.4) Zabronione jest rozpowszechnianie treści ironizujących, prześmiewczych lub złośliwych, stanowiących przejaw braku szacunku do innych Użytkowników lub osób trzecich. Kolega dostaje 30dni "urlopu". Aby uniknąć takich sytuacji proszę przeczytać regulamin forum.

rafixs
    Level 24  
    grekpg wrote:
    Witam, proszę o opinie o takim pomyśle,

Ogólnie chodzi o zbiornik zbierający wodę z wanny woda do niego jest pompowana w momencie spuszczania.
    Górny zbiornik jest podłączony przez pływak do czystej wody w przypadku gdyby był brak wody - z ustawieniem na np. 10 litrów, pozostale 90 litrów z wanny.

filtr np. cos takiego http://www.ultrafiltracja.pl/p12,wklad-sznurkowy-10-5-micron.html

czy moze wystarczy zamiast tego plywaka taka pompa http://allegro.pl/pompa-do-szamba-wody-z-rozdrabniaczem-plywak-i1305074507.html ?

Myślicie że takie rozwiązanie jest lepsze czy np. 2 zbiorniki (1 magazynujący z pływakiem + najtańszy hydrofor z 20 litrów zbiornikiem)

Ja mam pytanie dlaczego zbiornik dałeś u góry a nie na dole żeby woda "brudna" spływała sama. a do spłuczki była pompowana.
    janusz182
    Level 14  
    Były już pomysły z wodą z umywalki i były pomysły z wodą z pralki, nawet deszczówka, ja natomiast myślę, że bardzo dobrym rozwiazaniem beda skropliny z systemów klimatyzacji...
    Miałoby to ogromne zastosowanie w budynkach użyteczności publicznej, dużo klimatyzatorów, centrale dachowe wentylacji, z każdego takiego urządzenie leje się woda.
    piesiunio1
    Level 12  
    może i wykonanie nie jest zbyt estetyczne ale pomysł fajny ale wydaje mi się, że mało przydatny w domu/mieszkaniu gdzie jest mniej niż 2 osoby
    front247
    Level 14  
    Pomysł nie jest nowy ale zawsze godny pochwały,mniejsza o wizualnośc:)..
    Najbardziej smieszne są wypowiedzi osób co twierdza ze jaka to tam oszczędnosc.Moze i niektórzy mają takie zużycie wody że im to wisi i powiewa ale u mnie niedopłatyu za wode sięgają 600-900 zł w skali roku,jest to spowodowane ciagle rosnącymi cenami wody i scieków,rozliczaniem głównego licznika w bloku (ostatnio 930 m3 wody na minus z całego bilansu w 5 miesiecy!!!!)podwyzkami cen..ostatnio o 100% u mnie,oraz nie ukrywam samym zuzyciem.Wiec dla mnie pomysł super tym bardziej ze wykonanie banalne.
    pozdrawiam
    uncleho
    Level 10  
    Przepraszam że nie przeczytałem wszystkich komentarzy i może z tego powodu nie dostrzegłem odpowiedzi dla mojego pytania ale czy macie może jakiś pomysł na zmontowanie podobnego układu tak by woda z umywalki "uzupełniana" była do pełnej spłuczki wodą z sieci?
    Zdarza mi się dość często wylewać np. wodę z wiadra po myciu podłóg. Bywa że jest to kilka wiader bo mam nieco tego metrażu.
    Oczywiście można założyć żeby uparcie po każdym wiadrze myć ręce aż do poziomu wypełnienia się spłuczki bądź założyć że po każdym wiadrze nie trzeba spłukiwać WC (choć nie wiem czy kobieta zgodzi się na załatwienie potrzeby na stojącą w muszli mocno brudną wodę :D ).
    Dariusz Kokosa
    Level 1  
    Bardzo prosze o kotakt konstruktora yego pomyslu na adres email dkokosa20(malpa)interia.pl
    wic1
    Level 14  
    Cześć,
    Tak, wiem że budzę stary temat ale...

Jest już w internecie kilka rozwiązań na to.
    Jeden z lepszych pomysłów jakie widziałem i jest on bardzo prosty w wykonaniu to... woda uzupełniająca toaletę przez zlew.
    Woda z mechanizmu spłuczki idzie wpierw przez kran, ścieki z kranu idą do pojemnika w WC. Masz ok minutę po spłukaniu wody na umycie rąk. Dodajmy do tego jeszcze fakt, że każde mycie uzupełnia WC więc ustawiasz WC by uzupełniało się np do 60% a reszta to mycie rąk. Gra i buczy :)

A jak masz duży dom i masz gdzie upchnąć zbiornik na deszczówkę to już całkiem bajeczna sprawa.

Link do tematu dla zainteresowanych O TU :)

Tu skrócony OPIS

A tu filmik na YT :

Link

Osobiście staram się upchnąć ten motyw w obu łazienkach mojego nowo budowanego domostwa. Trzymajcie kciuki.

Jeśli chodzi o pomysł montażu zbiornika pod wanną czy od prysznica to boję się, że będzie to zbyt dużo roboty do osiągnięcia tego ale... na etapie developerskim jest to realne. Pomysł z wodą ze zlewu do WC jak najbardziej. Pomysł z zbieraniem wody prysznicowej nie specjalnie bo nie ma gdzie tego składować. Dochodzi stworzenie pompki lub jakiegoś zbiornika powiększającego pojemność typowego zbiornika na wodę w WC.

Dochodzi jeszcze fakt, że przy wersji zlewowej najwyżej grożi nam minimum pasty do zębów w układzie WC i może resztki pianki do golenia ze ścinkami brody które są malutkie.

Tymczasem z prysznica (jeśli ktoś ma żonę lub córki), ten wie co to znaczy włosy zatykające odpływ prysznica/wanny.

A teraz pomyślcie, że przyjdzie wam odwłosienie zbiornika na wodę w WC bo zalazł włosami ;)

Tu jakiś gruby filtr by się przydał.
    wic1
    Level 14  
    Czy ktoś może podsunąć sugerowane wysokości instalacji co by zatopić w ścianie rurę ściekową by od zlewu spływało do WC?

Gdybam by nie przegiąć z wysokością umywalki. W Polsce jest to przeważnie 85 cm wysokości górnej krawędzi zlewu. W moim wypadku muszę się do tego schylać więc pewnie z 90 - 95 cm bym instalował. Np niech będzie to 90cm.

Powiedzmy, że rura ściekowa od zlewu do pojemnika WC bedzie gdzieś na wysokości 75cm. (???)
    Na tej samej wysokości by była rurka pod wodę z zaworem by przepiąć instalację wodną z pojemnika WC do zlewu. Rurka gumowa budzi zwątpienie co do trwałości, szczelności więc może inną by się przydało założyć? Metalową? Miedzianą?
    Chyba, że idzie tę instalację wyprowadzić wyżej by nie była zatopiona w wodzie. To rozwiąże problem wątków o higienę mycia rąk w wypadku rozszczelnienia rurki.

Awaryjnie te same rurki można wykorzystac do zrobienia instalacji ala Aqua (czy jakoś tak).

Pod zlewem montujemy zbiornik będący czymś w rodzaju wielkiego syfonu z którego nadmiar jest przrelewany do kanalizacji a woda jest pompowana pompką elektryczną do spłuczki WC. Taka pompka w internecie (pompka syfonowa łodzi) kosztuje w chinach jakieś 150 zł z pływakiem.

Jakieś sugestie?
    wic1
    Level 14  
    Kolega rozpoczynający owy temat na forum nie wspomniał o wymiarach. Wysokość górnej części spłuczki, dolnej zlewu itd.

Interesuje mnie wymiary owej instalacji.
    Do jakiej wysokości sięga zbiornik wody spłuczki?
    Na jakiej wysokości jest zlew i na jakiej jest założona instalacja?
    (górna wysokość zlewu i dolna wysokość instalacji)

Pozdrawiam!
    wic1
    Level 14  
    Witam,

Jakie są wysokości instalacji tego tupu?
    Wysokość zlewu, wysokość górnej krawędzi spłuczki, prześwity rurek.

Innymi słowy jak coś takiego zainstalować u siebie.

Inna sprawa jak wygląda kwestia czyszczenia spłuczki z osadów mydlanych itd.

Dodano po 2 [godziny] 9 [minuty]:

Vsad wrote:
    ziomal155 co ty piszesz 1m3 wody ze ściekami kosztuje 8zł !!

W miejscowości Ząbki 1m3 wody kosztuje ok 11zł ze ściekami.

Chyba, że ktoś ma szambo i tego zwyczajnie nie policzył bo nie przyszło mu to do głowy ;)
    vellew
    Level 14  
    kolega w poście nr 59 pisze o wodzie deszczowej do mycia.
    woda w instalacji socjalnej ( mycie kąpanie ) ma spełniać wymagania wody spożywczej .Proszę się zastanowić -mycie zębów , oddziaływanie na skórę
    oraz inne wrażliwe części ciała kobiet oraz dzieci.
    Pasqdka
    Level 3  
    Wiatm,

Bardzo mi się podoba, takie to proste.

Obecnie mam system "wiaderkowy" w łazience, czyli nie spuszczam wody z wanny i później przelewam wiadrem do toalety :)

Ja właśnie kombinuję by po remoncie łazienki móc spłukiwać wc wodą z wanny.

Jak ktoś ma pomysły, to zapraszam