Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Głośnik plazmowy dzwięk z iskry

cugi253 15 Lut 2011 21:24 13043 24
  • Głośnik plazmowy dzwięk z iskry
    Witam. Chciałem przedstawić mój głośnik plazmowy. Do zbudowania go zainspirowała mnie konstrukcja kolegi nikkos.
    Budując ten głośnik opierałem się na konstrukcji AVT, której dokumentację można znaleźć pod adresem Dokumentacja

Trafo WN pochodzi ze starego odbiornika TV B&W UNITRA. Na uzwojenie pierwotne składa się 12 zwoi przewodu 1,5mm2.Przerwa między elektrodami iskrownika była dobrana dla jak najlepszego dźwięku i wynosi 10,5 mm. Jako końcówkę mocy zastosowałem IRF250, ta ze schematu avt jest kiepska.
    Całość zasilam napięciem 12 V 3 A.

Odsłuch można zobaczyć tutaj. Niestety gdy aparat jest za blisko łuku elektrycznego mikrofon aparatu odmawia posłuszeństwa. W odsłuchu przeszkadza też szum wentylatora chłodzącego końcówkę mocy.

Film przedstawiający pracę głośnika

Link

Fajne!
  • #2 15 Lut 2011 22:24
    cugi253
    Poziom 16  

Wentylator można by wyłączyć bo zasilam 12 V i radiator w zupełności wystarcza do odprowadzania ciepła. Układ został zbudowany raczej po to aby przekonać się na własne oczy ze dźwięk może powstać z iskry, a nie do słuchania.

• #3 16 Lut 2011 00:19
    Duch__
    Poziom 31  

Jarek-Badyl napisał:
    Czyli innymi słowy mówiąc, wielka kicha, a nie głośnik !

A niby jakiego efektu się kolega spodziewał?

Autorowi gratuluję wykonania.

Czemu nie obróciłeś trafa WN o 180 stopni? Wtedy nie krzyżowały by ci się przewody. Po zdjęciach rozumiem że iskrowniki to ścięte śruby, a z czego wykonane jest mocowanie iskrowników?

• #4 16 Lut 2011 00:31
    236759
    Użytkownik usunął konto  
  • #5 16 Lut 2011 00:38
    KJ
    Poziom 31  

Co się dziwić ta konstrukcja AVT jest do bani mało że się grzeje to jeszcze nie gra no ale cóż jak ktoś próbuje sterować mosfeta driverem zaprojektowanym dla tranzystorów bipolarnych to nie dziwne.

• #6 16 Lut 2011 11:00
    Freddy
    Poziom 43  

w_mirek napisał:
    @Jacek Badyl
    Taka krytyka to jest krytykanctwo a nie wnoszenie czegoś nowego do tematu, przecież trzeba podchodzić do niej jako ciekawostki a nie wyrafinowanej konstrukcji. Jeśli moderator kasuje Ci takiego posta to ma rację bo z niego nic nie wynika.
    Pozdrowienia

Nie zgodzę się z Tobą kolego. Dział DIY jest chyba po to , aby zaprezentować swoją konstrukcję i wysłuchać opinii innych użytkowników, nieprawdaż ?
    Skoro jednak takie opinie są kasowane, to jaki jest cel tego działu ? Może trzeba zakazać dopisywania opinii.

• #7 16 Lut 2011 11:30
    androot
    VIP Zasłużony dla elektroda

Freddy napisał:
    w_mirek napisał:
    @Jacek Badyl
    Taka krytyka to jest krytykanctwo a nie wnoszenie czegoś nowego do tematu, przecież trzeba podchodzić do niej jako ciekawostki a nie wyrafinowanej konstrukcji. Jeśli moderator kasuje Ci takiego posta to ma rację bo z niego nic nie wynika.
    Pozdrowienia

Nie zgodzę się z Tobą kolego. Dział DIY jest chyba po to , aby zaprezentować swoją konstrukcję i wysłuchać opinii innych użytkowników, nieprawdaż ?
    Skoro jednak takie opinie są kasowane, to jaki jest cel tego działu ? Może trzeba zakazać dopisywania opinii.

Opinie mają być KONSTRUKTYWNE, a nie bezsensowne.

• #8 16 Lut 2011 12:15
    Freddy
    Poziom 43  

androot napisał:
    Freddy napisał:
    w_mirek napisał:
    @Jacek Badyl
    Pozdrowienia

Opinie mają być KONSTRUKTYWNE, a nie bezsensowne.

Co widzisz w takim razie w mojej opinii na temat propozycji pandy
    dotyczącej wykorzystania izotopu promieniotwórczego, bezsensowność ? Czy raczej opinię konstruktywną, i będącą prawdą, a przestrzeganiem innych użytkowników przed głupotą ?

• #9 16 Lut 2011 13:56
    mxseba
    Poziom 11  

Muszę się zgodzić z kolegą KJ. Ta konstrukcja z AVT to przykład jak NIE NALEŻY sterować tranzystora mosfet. Potem takie "kwiatki" są powielane. Już wiele razy pisano jak to zrobić poprawnie, driver kosztuje parę złotych, a zysk w jakości sporo wyższy.

• #10 16 Lut 2011 14:05
    236759
    Użytkownik usunął konto  
  • #11 16 Lut 2011 14:18
    Freddy
    Poziom 43  

pandy napisał:
    Freddy napisał:

Co widzisz w takim razie w mojej opinii na temat propozycji pandy
    dotyczącej wykorzystania izotopu promieniotwórczego, bezsensowność ? Czy raczej opinię konstruktywną, i będącą prawdą, a przestrzeganiem innych użytkowników przed głupotą ?

Tryt, nisko aktywne izotopy promieniotworcze np Tor w katodach lamp czy Ameryk w czujkach sa stosowane w technice niemal na porzadku dziennym - ja wylacznie informuje ze jonizacje mozna poprawic w ten sposob (i co z tym zwiazane rowniez sprawnosc takiego zrodla dzwieku). Jestem przeciwnikiem cenzurowania nauki i wiedzy - gdzie jak nie na portalach tego typu jak Elektroda ta wiedza ma byc przekazywana? ...

Tylko, że sprzęt z takimi izotopami używa sie "zdala od użytkownika", a nie w jego pobliżu. Przeczytaj sobie, co jest napisane w instrukcji do takiego czujnika !
    Cytat:

... Wolalbym wiec bys nie ocenial tego co napisalem tak jak to zrobiles - jesli uwazasz ze czegos zabraklo albo popros o doprecyzowanie albo uzupelnij.
    ...

Wybacz, ale każdy ma prawo do własnej oceny i nie Ty będziesz decydował, jak ja oceniam projekt, czy czyjeś porady. Moja ocena jest i będzie taka jak napisałem. Stosowanie izotopów promieniotwórczych w pobliżu użytkownika, jest bezsensowne i naraża takiegoż na utratę zdrowia w najlepszym przypadku.
    Dowód bezsensownej porady, wymagane Zezwolenie PREZES PAŃSTWOWEJ AGENCJI ATOMISTYKI na instalowanie i konserwację izotopowych czujek, czujników dymu.

• #12 16 Lut 2011 14:37
    androot
    VIP Zasłużony dla elektroda

Pomijając sprawy bezpieczeństwa, uznałem że jest to trafna uwaga odnośnie ułatwienia jonizacji powietrza między elektrodami. Nikt nie każe sprawdzać tego w praktyce - tym bardziej nie wiedząc jakie niesie to konsekwencje.
    Dostęp do "demobilowych" czujek jest raczej niemożliwy z racji odpowiedniej ich utylizacji, dlatego dalsza dyskusja na ten temat nie ma sensu i posty będą usuwane.

• #13 16 Lut 2011 16:01
    cugi253
    Poziom 16  

Schemat jest podany w moim opisie pod linkiem "dokumentacja". Jedyną zmianą jest końcówka IRF250. A co do jakości po wymienieniu wentylatora na bezgłośny. Odsłuch jest dobry. Nie ma się spodziewać chyba jakości kina domowego??:P A tak na boku jak można sterować jeszcze tą końcówkę??

Kolego Duch__. Nie obróciłem bo tam już były takie wystające śrubeczki którymi przykręciłem do laminatu a ten z kolei do deski. Można by to obrócić ale nie chciało mi się rozkręcać tych małych śrubeczek. Mocowania szpilek są wytoczone z aluminium, pierwotnie miały one iść do silnika parowego, ale zmieniła się koncepcja( toczone są na kształt podobny do podstawek mini kolumny)

• #14 16 Lut 2011 19:27
    Pokrentz
    Poziom 21  

Dobra, dziewczynki, nie drapcie sie ;-)
    Jonizcję można poprawić ustawiając w przerwie między drutami płomień z zapalniczki albo z małej lampki spirytusowej, czy świeczki. Bezpiecznie, bez promieniowania, bez szkodliwego UV-C i takich tam wynalazków. Powietrze taki płomień jonizuje nie tak znowu źle...

• #15 16 Lut 2011 22:22
    236759
    Użytkownik usunął konto  
  • #16 16 Lut 2011 23:14
    msichal
    Poziom 21  

Fakt, ten schemat z AVT to copypasta starego schematu który można znaleźć w internecie, a który nie potrafi poprawnie sterować MOSFETem. Ten układ bardzo łatwo psuje tranzystory, stąd też zapewne opinia dodającego że tranzystor podany w standardzie jest "słaby". Osobiście jakiś czas temu zbudowałem układ na 555 który wydaje się o niebo lepszy od tego na tl494, do chłodzenia w zupełności wystarcza radiator z zasilacza atx i mały wiatraczek, przy odpowiednich ustawieniach można nawet zrezygnować z wymuszonego obiegu powietrza. Dodam że jako tranzystora mocy używam starego, dobrego i taniego IRFZ44, na IRFP* mnie nie stać :)

• #17 19 Lut 2011 12:03
    marfco248
    Poziom 11  

Powiedz , co zrobiłeś , że konstrukcja jest zasilana takim napięciem , ja jak podłączam 12V , to nic się nie dzieje , a dokładnie wszystko robiłem wg schematu z edw ??

• #18 19 Lut 2011 16:48
    cugi253
    Poziom 16  

hmmm aa jakie natężenie ma to 12 V?? ja mam 3A. I ja nawinałem 12-13 zwoi aa o ile sie nie mysle w edw jest 10 zwoi. Wiec może stąd te różnice.

• #19 03 Mar 2011 18:15
    aj123
    Poziom 25  

Można jako transformatora użyć rdzenia ETD ?

• #20 09 Mar 2012 23:14
    cincin85
    Poziom 15  

Mosfety to tranzystory, z którymi nie miałem do czynienia.Dobrze myślę że lewe wyprowadzenie (bramka) musi być połączona rezystorem 1Kohm z prawym wyprowadzeniem (źródłem)? Prawe wyprowadzenie (źródło) ma być połączone diodą z środkiem (drenem)?? Pod środek (dren) podłączone jest uzwojenie pierwotne, lewe wyprowadzenie (bramka) pod R2, a prawe wyprowadzenie (źródło) pod masę?? Wszystkie elementy już mam, proszę tylko o potwierdzenie czy dobrze myślę.

• #21 22 Mar 2012 11:29
    michalxk
    Poziom 2  

Witam jestem tutaj nowy i troszke zielony.Mam mały problem z wykonaniem tego głosnika zbudowałem go tak jak na AVT i gdy podaje napiecie to nic sie nie dzieje jednak gdy odpinam uklad od trafo zaczyna chodzic.prosze o pomoc co z tym zrobic, na trafo mam 10 zwojów a napiecie daje 19V 4.7A.

• #22 22 Mar 2012 13:42
    MoniTOX
    Poziom 24  

michalxk a dałeś kondensator C1 na wyjściu zasilania i jaki duży?

• #23 22 Mar 2012 23:14
    michalxk
    Poziom 2  

C1 mam 4700uF 25V. problemem z zasilaniem bylo złe ustawienie potencjometrów ale teraz chyba mi padł IRL530 bo już nie ma zadnej reakcji nawet przy takim ustawieniu kiedy było wszystko ładnie grało.Więc mam kolejne pytanko czy wymienic go na taki sam czy na jakis inny bo ten bez wentylatora to mi radiator usmazy.

• #24 22 Mar 2012 23:43
    RAFAŁ.M
    Poziom 18  

Wszyscy powielają schemat z AVT na którym jest błąd . Brakuje zasadniczego elementu w postaci rezystora o wartości 100-150 omów między końcówką 9 a masą. Przecież tl494 w tej konfiguracji ma wyjście typu otwarty emiter.

• #25 23 Mar 2012 22:29
    michalxk
    Poziom 2  

RAFAŁ.M Chodzi Ci o to?w miejsce tej czerwonej lini dac ten rezystor?