Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Lampka RGB na attiny 2313

modelarztt01 11 Lip 2011 23:24 6072 12
  • Lampka RGB na attiny 2313
    Witam, chcę przedstawić pierwszą moją konstrukcję na forum jest to lampka RGB na attiny 2313. Jest to moje wykonanie projektu Mirleya Mini Lampka RGB 2. Schemat jet ten sam wszystkie części na razie te same prócz rezystorów do diody. Ja je dałem mniejsze bo dioda słabo się świeciła.

Płytki niestety wyszły mi beznadziejnie bo nie mam drukarki laserowej i musiałem chodzić do ksero a po za tym robiłem to na zwykłym papierze a nie na papierze kredowym albo na foli .
    Jeszcze planuje dodać odbiornik podczerwieni i jeszcze może jeden przycisk bo zrobiłem miejsce na płytce do jeszcze jakiejś animacji jak starczy kodu.
    A zasilanie to ładowarka od telefonu LG o napięciu 5.1v i wydajności 0.7A.

Lampka RGB na attiny 2313 Lampka RGB na attiny 2313 Lampka RGB na attiny 2313

Do rozproszenia światła użyłem pleksy którą wyciąłem i jest skręcona śrubami a nie klejona.
    Większość części miałem a cento to:
    Dioda RGB mocy 44zł
    Radiator do diody 8zł
    Pleksa 10zł
    3 tranzystory 1.50zl
    A resztę miałem
    Attiny 2313 10zł
    obudowa 8zł
    Jakieś rezystory ,diody ,wtyczka i przycisk około 5zł
    Reszta zdjęć:
    Lampka RGB na attiny 2313Lampka RGB na attiny 2313Lampka RGB na attiny 2313

Ogólnie jestem zadowolony z efektu bo w nocy daje bardzo dużo światła i cały pokój jest oświetlony.W załączniku kod i wszystkie zdjęcia.

Fajne! Ranking DIY
    Potrafisz napisać podobny artykuł? Wyślij do mnie a otrzymasz kartę SD 64GB.
    O autorze
    modelarztt01
    Poziom 15  
    Specjalizuje się w: modelarstwo, informatyka
    modelarztt01 napisał 152 postów o ocenie 94, pomógł 9 razy. Mieszka w mieście warszawa. Jest z nami od 2009 roku.
    yogi009
    Poziom 42  
    Ogólnie projekt zaliczony, te płytki możesz robić na ksero, byle tylko tam ustawili duże nasycenie tonera no i papier zmień, wtedy wyprasujesz wszystko jak należy.
    KSX
    Poziom 19  
    Projekt fajny sam planuje zrobić coś podobnego tyle, że kilka diod rozmieszczonych w całym pokoju (na ścianach - znalazłem fajne oprawki na diodę z radiatorem).

modelarztt01 napisał:
    Dioda RGB mocy 44zł

Aż tyle kosztowała cię dioda mocy RGB?
    Po wydajności zasilacza podejrzewam diodę 1W na każdy kolor, a taka dioda kosztuje ok. 18zł z przesyłka na serwisach aukcyjnych.

Ze względu na koszt załącznika nie pobierałem go, do załączników daje się wsad do procka, schematy, opisy itp., a nie ZDJĘCIA
    Paolo1976
    Poziom 24  
    Nie musi być papier kredowy. Wystarczy zwykły papier fotograficzny, który dostaniesz w każdym sklepie papierniczym za ok. 1zł za kartkę, która Ci w zupełności wystarczy na te płytki do lampki. Sam taki kupuję i płytki na starym żelazku wychodzą rewelacyjnie. Ogólnie lampka wygląda bardzo ładnie, ale płytki... no cóż, - cud, że w ogóle wszystko działa, przy takich ścieżkach i padach. Jak najszybciej wytraw nowe płytki jak należy i zabezpiecz lakierem przed utlenieniem miedzi, bo tym płytkom nie wróżę zbyt długiego żywota.
    Szuszy
    Poziom 9  
    Te płytki to najłatwiej będzie ci chyba pocynować, a tak ogólnie to ładna lampka.
    xanio
    Poziom 27  
    Moja rada: jak wycinasz otwory na diody w obudowie to najlepiej jest wydrukować sobie na kartce (może być samoprzylepna albo przykleić kartkę taśmą) rozmieszczenie elementów i wiercić przez kartkę. Przy odrobinie wprawy i staranności otwory wychodzą jak z fabryki. W Twojej obudowie niestety trochę nierówno.
    Master Dragon
    Poziom 12  
    Jak na pierwszą konstrukcje nie ma źle tak jak koledzy mówią zmień papier na kredę podnieś ciut temperaturę i jak zmywasz płytkę to octem lepiej schodzi.
    Paolo1976
    Poziom 24  
    xanio napisał:
    najlepiej jest wydrukować sobie na kartce (może być samoprzylepna albo przykleić kartkę taśmą) rozmieszczenie elementów i wiercić przez kartkę

Może nie tyle wiercić przez kartkę, co przez wydruk z kartki napunktować miejsca otworów, a następnie wywiercić stopniowo coraz większym wiertłem zaczynając od 1,5mm, 2,5mm i tak dalej.

Dodano po 3 [minuty]:

Master Dragon napisał:
    jak zmywasz płytkę to octem lepiej schodzi

Jakoś nie zauważyłem. To chyba zależy od rodzaju papieru, bo przy papierze foto próbowałem octem, kwaskiem cytrynowym - bez rezultatu. I tak trzeba kredę pomiędzy ścieżkami wycierać pod kranem za pomocą pocierania palcem.
    Naimad_86
    Poziom 16  
    Wy piszecie że lampka jest ładna?! Ogólne wykonanie jest słabe: odstająca ścianka plexi na dole, różne długości otworów na śruby którymi jest całość połączona. Panel kontrolny wykonany na "oko". O tym co wspomnieli poprzednicy już nie będę pisał. Zero staranności. Na przyszłość proponuję przyłożyć się do wykonania a nie tylko postarać aby działało.
    modelarztt01
    Poziom 15  
    Dziękuję za odpowiedzi. Otwory w obudowie są trochę krzywo ale robiłem to na oko tylko zaznaczyłem miejsce diody a nie środek szerokości przedniego panelu. Wiem że zwykły papier się do tego nie nadaje ale akurat nic lepszego nie miałem. Teraz może kupie papier kredowy i spróbuję poprawić a jak się uda to zmienię te płytki na lepsze.
    Miguel573
    Poziom 10  
    @Paolo1976 bez przesady. Ja kupuję papier kredowy za 30 groszy kartka.

Jeśli chodzi o lampkę to niezbyt otwory mi się podobają ale ogólnie OK.
    1996arek
    Poziom 20  
    modelarztt01 napisał:
    W załączniku kod i wszystkie zdjęcia.
    Dlaczego chcesz za to tyle punktów? Ogólnie fajne choć ta pcb trochę straszy. Jakiego programatora używasz?
    modelarztt01
    Poziom 15  
    Punkty już zmniejszam a programator to zwykły USBasp i dziś jak zdarzę to dodam filmik.

Link