Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

AVR WAV PLAYER - z wyświetlaczem LCD i obsługą klawiszy

mirekk36 12 Nov 2011 22:11 72797 149
Optex
 • AVR WAV PLAYER - z wyświetlaczem LCD i obsługą klawiszy
  Witam,

  Chciałbym przedstawić odtwarzacz audio plików WAV. Został on zrealizowany w oparciu o mikrokontroler ATmega32, pomimo to, że wielkość wsadu to zaledwie ok 8-9kB. Tak jednak miałem procesor pod ręką. Program napisany jest w całości w języku C bez żadnych wstawek asemblerowych. Player obsługuje dowolne karty pamięci MMC/SD w tym także MicroSD, które można włożyć w przejściówkę, tak jak to widać na filmikach poniżej. Używam tu zamiennie dwóch kart. Jednej o pojemności 32MB (tej dużej, białej) oraz MicroSD 2GB umieszczonej w niebieskim adapterze.

  Playerek obsługuje wyświetlacz alfanumeryczny LCD 2x16, na którym wyświetlają się bieżące informacje takie jak: Stan pracy (play/stop), głośność (regulowana prosto w zakresie 1-4), dokładny czas trwania utworu minuty i sekundy a także nazwę odtwarzanego pliku WAV.

  AVR WAV PLAYER - z wyświetlaczem LCD i obsługą klawiszy

  Całość zasilana jest napięciem +3,3V (dodam, że z przetwornic!). Układ obsługuje dodatkowo 3 klawisze oraz 8 diod LED stanowiących prosty wskaźnik wysterowania. Poniżej schemat:

  AVR WAV PLAYER - z wyświetlaczem LCD i obsługą klawiszy

  Układ posiada dwa klawisze do zmiany poziomu głośności w prostych 4 zakresach od 1 do 4. Dodatkowo jest jeszcze jeden klawisz o nazwie NEXT, który służy po prostu do przełączania na kolejny utwór/plik dźwiękowy.

  Samplerate - czyli prędkość samplowania dostępna w tym playerku to maksymalnie 22,050kHz. Jednak spokojnie odtwarza pliki WAV w których występuje dowolne mniejsze samplowanie ;) .... Dodam także, że odtwarzane mogą być z powodzeniem pliki WAV zarówno STEREO jak i MONO. (wyjątkowo działają także pliki WAV z samplowaniem 44,100kHz ale tylko w trybie monofonicznym) (Bardzo fajnie słychać efekty stereofoniczne)

  W załączniku dodaję także wsad do mikrokontrolera.

  Do komunikacji z kartą SD korzystam ze sprzętowego SPI. Procesor taktowany jest kwarcem 16MHz. Odtwarzanie stereo obsługiwane jest za pomocą dwóch wyjść PWM od Timera1 czyli OC1A oraz OC1B. Na wyjściach pinów podłączyłem kondensatory 100uF.

  Przy okazji na filmikach widać (jak dla mnie przynajmniej ciekawostkę) - taki mały sprytny głośniczek miniaturowy wsadzony w obudowę w postaci takiej hmmm jakby laleczki ;) .... Proszę się nie śmiać, to jest gadżet mojej córki, który dostała w prezencie z zagranicy. Jakież było moje zdziwienie gdy okazało się, że to coś, posiada w sobie akumulatorek, który można ładować z USB, ale także co ważne!!! jakiś niesamowity procesor dźwięku poza samym małym wzmacniaczem. Dźwięk z tego wydobywa się niesamowity. Nawet z głośników z Laptopa nie ma takiego efektu jak z tego mikro-urządzonka. A jego głównym przeznaczeniem jest podłączanie do MP-tójek ;)

  Na filmiku słychać także dźwięki wydobywające się ze zwykłego wzmacniacza głośnikowego - aczkolwiek zdaję sobie sprawę, że po nagraniu takim jak to - i tak w pewnym sensie następuje utrata jakości.

  Generalnie urządzenie PLAYEREK spisuje się świetnie, teraz dopieszczam soft. Nawet na początku filmu widać, że jeszcze nie było takich fiuczerów jak regulacja głośności klawiszami czy też przełączania utworów. Trzeba się było troszkę nagimnastykować żeby w trakcie odtwarzania dźwięków stereo przy 22kHz jeszcze płynnie obsługiwać klawisze, wyświetlanie na LCD itp.

  Program działa w oparciu o PetitFAT. Inspiracją projektu był słynny już odtwarzacz WAV ze strony elm-chan

  Jednak musiałem całkowicie zmienić ideę jego działania ponieważ autor tamtego projektu użył sporo wstawek asemblerowych i próba przystosowania tego do własnych potrzeb jest nieco uciążliwa. Koncepcja jest całkowicie inna ponieważ elm-chan korzysta z bufora FIFO i odczytu danych bezpośrednio z karty SD do strumienia. Ja tymczasem wykorzystałem wariant w którym mam dwa bufory i cyklicznie wczytuję ich zawartość z karty, przy czym gdy do jednego są wczytywane dane to odtwarzanie następuje z tego drugiego ;) Sprawdza się to w praktyce. Próbowałem nawet samplowania maksymalnego czyli 44kHz jednak jakość przy takim odtwarzaniu za pomocą PWM 8-bitów praktycznie nie daje już nic w porównaniu do samplowania 22kHz. Dlatego nie męczyłem się z asemblerem żeby wyciągnąć te 44kHz.

  W sumie i tak każdy plik dźwiękowy trzeba sobie przekonwertować na PC jakimś dowolnym programem (są ich setki - w tym chociażby NERO Wave Editor). Wystarczy wczytać dowolny plik MP3 i skonwertować go na: 22kHz, 16bitów, Stereo ;)

  Dla mnie najważniejsze jest to, że pięknie ale to przepięknie odtwarzana jest zwykła mowa ludzka a będę tego potrzebował do komunikatów. Zresztą zastosowań takiego prostego playerka są także tysiące.

  Oczywiście ze względu na to, że zajętość FLASH po kompilacji to tylko ok 8kB to całość może zmieścić się spokojnie jak nie w ATmega88 to przynajmniej w ATmega168 ;) jeśli chciałoby się zmniejszyć procesor.

  Poniżej kilka fotek oraz FILM z akcji:

  AVR WAV PLAYER - z wyświetlaczem LCD i obsługą klawiszyAVR WAV PLAYER - z wyświetlaczem LCD i obsługą klawiszyAVR WAV PLAYER - z wyświetlaczem LCD i obsługą klawiszy

  a tutaj film na którym słychać także mój głos nagrany w komputerze do pliku WAV:
  aha - na filmiku - po tym jak słychać wyraźnie mój tekst, gdy coś tam mówię, następuje kolejny plik i taki dość szybki i mało wyraźny także mój tekst: "test majkrofonu" ... to też ja mówię, tyle że mówiłem chyba troszkę za szybko, a nagrywałem przez własny mikrofon i co ważne z samplowaniem tylko 6kHz - które także zostało ładnie odtworzone.

  --------------

  przy okazji w jednym z postów niżej, tutaj link do niego:

  https://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.php?p=10134142#10134142

  zamieszczam dwa spakowane dwa pliki mp3 w których nagrałem dźwięki z tego PLAYER'ka poprzez wejście liniowe w komputerze, żeby sobie lepiej ocenić jakość dźwięku niż przez to co słychać na filmiku przez kamerkę - bo wiadomo, że tam to gorzej słychać.


  ------------------

  Przy okazji walczę teraz z kilkoma prostymi efektami nad obróbką dźwięku ;) np prosta zmiana głosu. Nie polega to wbrew pozorom na prostej zmianie częstotliwości samplowania ... . Jak mówię efekty proste ale dość ciekawe i co ważne można będzie ich użyć tak on Line do np zmiany przesyłanego głosu - nad tym jeszcze popracuję.

  W przykładowym filmiku, cztery różne osoby czytają ten sam tekst. Najpierw słychać każdą osobę normalnie a później są włączane różne efekty ;) posłuchajcie.  ----------------

  EDIT!

  na dzień 2011-11-22 - już działa z pełnym powodzeniem samplowanie do maksymalnej częstotliwości 48kHz !!! (czyli jakość nawet nie CD a DAT). Wkrótce nowe przykłady nagranego dźwięku z tej wersji playerka. ;)

  próbka dźwięku 44,1 kHz znajduje się w tym poście Link na trzeciej stronie tematu.

  Cool? Ranking DIY
  Can you write similar article? Send message to me and you will get SD card 64GB.
  About Author
  mirekk36
  Level 42  
  Offline 
  Ciekawy kurs VIDEO - EAGLE - zajrzyj na mój blog
  mirekk36.blogspot.com - VOLATILE ? to łatwe

  Has specialization in: programowanie: avr c, delphi pc, esp32, esp8266, Kursy ESP
  mirekk36 wrote 9195 posts with rating 2264, helped 964 times. Live in city Szczecin. Been with us since 2006 year.
 • Optex
 • #2
  Duch__
  Level 31  
  mirekk36 wrote:
  Oczywiście ze względu na to, że zajętość FLASH po kompilacji to tylko ok 8kB to całość może zmieścić się spokojnie jak nie w ATmega88 to przynajmniej w ATmega168 ;) jeśli chciałoby się zmniejszyć procesor.


  Czy w tych procesorach starczyło by RAMu? Pytam z ciekawości bo w BASCOM sama obsługa FAT już mnóstwo RAMu zajmuje, nawet wersja taka okrojona.

  Rozumiem że wskaźnik wysterowania jest uwarunkowany od wypełnienia PWM-a?
 • #3
  mirekk36
  Level 42  
  Tak, RAM'u wystarcza z dużym powodzeniem. Ja w sumie używam tylko bufora 512 bajtów ale spokojnie udałoby się z buforem o połowę mniejszym czyli 256 bajtów (próbowałem). Jednak tak na co dzień, żeby porównać to z zapotrzebowaniem Bascoma - muszę powiedzieć, że zwykle nie potrzeba aż tak dużo RAM'u jak nawet te 256 bajtów. Zupełne minimum na potrzeby PetitFAT (bo o nim mowa to powiedzmy ok 100 bajtów).

  Tak wskaźnik wysterowania zależy wprost od wartości wypełnienia PWM.
 • #4
  konel83
  Level 15  
  Jak chodzi o wskaźnik wysterowania to chyba powinien zależeć logarytmicznie aby uzyskać płynność w całym zakresie? To co prawda nic istotnego i niepotrzebnie zajmowało by czas procesora, ale jak ma okresy że się nudzi to można je wykorzystać ;D Bardzo fajny projekcik a i jakość odtwarzania nie najgorsza. Ten "test majkrofonu" na 6kHz też całkiem ładnie słychać. Jak urządzenie ma wydawać komunikaty to w zupełności wystarczy, a do słuchania muzyki z tego to jednak chyba trzeba by co najmniej 16 bit PWM... Albo jakiś przetwornik Digital to Analog poza układem. Może są jakieś np. na szynę I2C?
  np. http://www.national.com/pf/DA/DAC121C081.html#Overview
  Pozdrawiam
  PS Udanych dalszych prób z twoim układem ;)
 • #5
  mirekk36
  Level 42  
  Tak tak, jak pisałem to taki bardzo uproszczony wskaźniczek wysterowania ;) Myślę, że nawet w ogóle nie istotny, bo docelowo taki układ będę wykorzystywał także bez żadnego wyświetlacza i gadżetów typu diody LED. Ot po prostu właśnie do odtwarzania komunikatów.

  Pewnie też że dźwięk nie jest może takiej jakości jak z CD czy DVD ;) ... ale jak dla mnie (a niestety słoń mi na ucho nadepnął) ... to nawet i słuchanie muzyki w ogóle nie przeszkadza.

  Co do przetworników tego typu to jest ich sporo - nawet jak się za to zabierałem to widziałem gdzieś projekty oparte o taki scalaczek oparty o szynę danych audio I2S a nie I2C. Ale jak mówiłem - mi zależało na maksymalnym uproszczeniu i żadnych dodatkowych układów poza prockiem, co z pełnym powodzeniem udało się osiągnąć.

  Teraz już krąży mi po głowie myśl rekordera dźwięków i zapis plików nawet w postaci WAV na kartę SD. ;)
 • #6
  SŁAWEKWW
  Level 17  
  Widzą, że na wewnętrznym oscylatorze to działa. Jaka wartość?
  Jak ustawić fusy. Czy dało by się zrobić tak, żeby urządzenie mogło się "podszyć" pod zewnętrzną zmieniarkę cd w samochodzie? Czy wie ktoś może jak działa tam komunikacja z radiem?
 • #7
  grzeniu_pl
  Level 14  
  W jaki sposób wysterowujesz wskaźnik wysterowania ?
 • #8
  mirekk36
  Level 42  
  SŁAWEKWW wrote:
  Widzą, że na wewnętrznym oscylatorze to działa. Jaka wartość?
  Jak ustawić fusy. Czy dało by się zrobić tak, żeby urządzenie mogło się "podszyć" pod zewnętrzną zmieniarkę cd w samochodzie? Czy wie ktoś może jak działa tam komunikacja z radiem?


  Nie, nie to nie działa na wewn. oscylatorze tylko na zewnętrznym kwarcu 16MHz, na schemacie po prostu go przypadkiem zabrakło ale w tekście posta piszę o tym że jest kwarc 16MHz. Niestety na wewn. oscylatorze byłoby źle nawet bardzo źle jeśli chodzi o jakość dźwięku z uwagi na zbyt niską wartość PWM. Przy kwarcu 16MHz wynosi ona 62kHz i wtedy jest OK.

  Komunikacja z radiem ??? nie wiem za bardzo o co chodzi.

  Dodano po 1 [minuty]:

  grzeniu_pl wrote:
  W jaki sposób wysterowujesz wskaźnik wysterowania ?


  Już pisałem - w oparciu o 8-bitowe dane dla PWM z pliku Wave. Po prostu w trakcie wysyłania ich na głośniki lecą także na diody LED.
 • Optex
 • #9
  arti4-92
  Level 17  
  Fajnie by było jak można by było podłączyć jakiś przetwornik d/a np 16bitowy :)
 • #10
  mirekk36
  Level 42  
  arti4-92 wrote:
  Fajnie by było jak można by było podłączyć jakiś przetwornik d/a np 16bitowy :)


  Pewnie, że można - tylko proponuję posłuchać brzmienia tego najpierw ;) Bo często ludzie słuchają MP3 tzn plików mp3 o tak tragicznej jakości, że ich jakość w odsłuchu też pozostawia wiele do życzenia ;) .... a i tak zamiast iść w zewnętrzny przetwornik 16 bitów, uważam że lepiej byłoby od razu pokusić się o zewnętrzny scalaczek do dekodowania MP3 i już.
 • #12
  SŁAWEKWW
  Level 17  
  Chodziło mi o to żeby sterować układem z radia samochodowego poprzez wyjście do zmieniarki cd.
 • #13
  MasMas
  Level 16  
  Witam,

  Czy ktoś może mi polecić jakieś źródło, najlepiej w necie (ale nie koniecznie), gdzie mógłbym sobie poczytać jak działa takiego generowanie dźwięku. W jaki sposób dźwięk jest zapisany w pliku wav, jakimi sposobami i na jakiej zasadzie ustawia się stany pinów by otrzymać dźwięk itd.
  Takie dla początkującego bo nie mam pojęcia jak się zapisuje dźwięk. Może być po Polsku lub angielsku.

  Z góry dzięki, a projekt bardzo fajny, na pewno z niego skorzystam, bo akurat mi było potrzebne ;)

  P.S.
  Autor nie mógł by załączyć kodu źródłowego, nie tylko samego wsadu?
 • #14
  arti4-92
  Level 17  
  To wygląda jak pwm i filtr dolno przepustowy, poczytaj sobie o wzmacniaczach pracujących w klasie d, powinienes załapać :)
 • #15
  zdebel
  Level 14  
  Nie lepiej było dać filtr LP, niż tylko usuwać stałą składową?
 • #16
  mirekk36
  Level 42  
  M. S. wrote:
  Czy schemat celowo został okrojony o podłączenie wyświetlacza LCD ze względów komercyjnych?


  Jest takie przysłowie "złej baletnicy to przeszkadza i rąbek spódnicy".... Spójrz jeszcze raz na schemat - masz wszystko - i LCD i kwarc. Teraz lepiej ?

  Dodano po 2 [minuty]:

  MasMas wrote:
  W jaki sposób dźwięk jest zapisany w pliku wav,


  https://ccrma.stanford.edu/courses/422/projects/WaveFormat/

  Odnośnie pozostałych pytań to sprawa jest prosta - trzeba odczytywać po kolei z pliku sample dla kanału lewego i prawego, zamieniać je na 8-bitowe jeśli taki masz do dyspozycji PWM a następnie zgodnie z częstotliwością samplowania, która podana jest przecież w nagłówku pliku wav (patrz wyżej) .... wyrzucać je na PWM sprzętowy (dwa kanały jeśli ma być stereo). To wszystko.

  Dodano po 3 [minuty]:

  zdebel wrote:
  Nie lepiej było dać filtr LP, niż tylko usuwać stałą składową?


  Mnie takie coś wystarcza w zupełności i działa bez zastrzeżeń. Minimum elementów zewnętrznych (scalaków, tranzystorów itp). To było moim celem i został osiągnięty. Poza tym rzeczywiście próbowałem dawać filtry o jakich piszesz - ale dobieranie wartości elementów przy tych WO to koszmar w porównaniu do efektów jakie się uzyskuje. Czasem nieco lepiej a czasem wręcz gorzej. A tak ? ... a tak - działa wszystko pięknie ;)

  Zresztą każdy może zrobić jak uważa sobie już we własnym docelowym projekcie. Ten kto będzie miał większe doświadczenie w zabawie z filtrami i nie będzie mu przeszkadzało dodawanie kolejnych scalaków i elementów na płytkę to proszę bardzo. Tyle że to taka trochę skórka za wyprawkę - bo i najlepszy filtr nie zrobi z tego dźwięku jak z DVD ;)
 • #17
  Tasioror
  Level 11  
  Projekt bardzo fajny. Masz zamiar wykonać go w innej wersji niż tylko na płytce testowej?

  Mam pytanie da się wykonać takie odnośniki do pinów w eagle jak u ciebie na schemacie?
  AVR WAV PLAYER - z wyświetlaczem LCD i obsługą klawiszy
  Jeżeli tak to proszę o poinstruowanie.
 • #18
  mirekk36
  Level 42  
  Tasioror wrote:

  Mam pytanie da się wykonać takie odnośniki do pinów w eagle jak u ciebie na schemacie?
  ....


  Pewnie, że się da - w Eagle nazywa się to "LABEL" i można mu ustawić taki atrybut chorągiewki żeby wyglądało identycznie jak tutaj ;)
 • #19
  lechoo
  Level 39  
  Witam, mile widziane byłoby nagranie dokonane przez wejście liniowe w komputerze, co pozwoliłoby lepiej ocenić jakość odtwarzanego dźwięku niż obecne nagranie poprzez mikrofon w kamerce.

  Apropo zewnętrznego przetwornika - za kilka zł można kupić kostkę TDA1543 (2 kanały 16-bit), którym łatwo się steruje poprzez SPI. Tak brzmi dźwięk odtwarzany z jego użyciem - co prawda użyte próbki były tam 8-bitowe, a próbkowanie (miksowanie próbek) 22kHz, mimo to efekt jest więcej niż zadowalający - nagrania dokonałem przez wejście liniowe:


  Innym też dobrym rozwiązaniem (ale 8-bitowym) jest drabinka R-2R z 1% oporników, tak jak kiedyś w Covox-ie podłączanym pod port LPT komputera:
  http://pl.wikipedia.org/wiki/Covox
 • #20
  M. S.
  Level 34  
  Quote:
  "złej baletnicy to przeszkadza i rąbek spódnicy"


  Dał niekompletny schemat, później poprawił, a teraz ma pretensje!
  Następnym razem schowaj projekt w szufladzie, nie będziesz sobie szarpał nerwów. Nie pytałem o kwarc, bo umiem go podłączyć. Podłączenie LCD to jednak o wiele więcej kombinacji do sprawdzenia. Następnym razem nie będę ruszał "majestata" tylko z hex'a wyciągnę sobie podłączenie LCD.
 • #21
  mirekk36
  Level 42  
  lechoo --> bardzo dobry pomysł ;) właśnie nagrałem jakieś tam przykłady dźwięków bezpośrednio przez wejście liniowe komputera wprost z wyjścia tego mojego ustrojstwa. Na wszelki wypadek wrzuciłem to do MP3 żeby łatwiej było przesłać to na elektrodę. Proszę sprawdzić - dwa pliki w załączniku - jak to słychać ;) .... a wydaje mi się, że jak na takie tam coś - to dość dobrze słychać.
 • #22
  arti4-92
  Level 17  
  czekamy na wersje odtwarzająca flac-a i z 16bitowym dacem :P
 • #23
  mirekk36
  Level 42  
  arti4-92 wrote:
  czekamy na wersje odtwarzająca flac-a i z 16bitowym dacem :P


  Takie rzeczy to już bardziej na ARM a nie na AVR ... bo trzeba dekodować jeszcze w locie dane.

  Tymczasem to co tu jest do osiągnięcia jest o tyle fajne, że nadal na poczciwym 8-bitowcu można takie rzeczy spokojnie robić. Kiedyś był większy problem jak nie było dużych kart pamięci. A teraz ??? gdy karta SD 2GB to codzienność ;) ... co za problem napakować tam sobie plików WAV ;) ile wlezie.
 • #24
  miszczo997
  Level 28  
  mirekk36 wrote:
  . A teraz ??? gdy karta SD 2GB to codzienność ;)


  Według mnie karty sd o pojemności 2gb to już przeszłość. Teraz produkuje się karty od 4gb wzwyż i te są już w standardzie sdhc, a o ile się orientuję petit nie obsłuży kart hc.
 • #25
  lechoo
  Level 39  
  Wydaje mi się, że bez problemów dałoby się na 8-bitowych AVR zaadoptować odtwarzanie plików w formacie ADPCM, który przy niewielkiej utracie jakości pozwala upakować dane w stopniu 4:1.
 • #26
  mirekk36
  Level 42  
  miszczo997 wrote:

  Według mnie karty sd o pojemności 2gb to już przeszłość..


  eeeh ;) najpierw trzeba mieć co wpakować na te 2GB ;) .... bez przesady ... Do większości takich celów to i 1GB za dużo. A tu się będziemy ścigać o 8GB albo 16 czy 32GB.

  Dodano po 2 [minuty]:

  lechoo wrote:
  Wydaje mi się, że bez problemów dałoby się na 8-bitowych AVR zaadoptować odtwarzanie plików w formacie ADPCM, który przy niewielkiej utracie jakości pozwala upakować dane w stopniu 4:1.
  Pewnie tak .... tylko to wszystko kwestia potrzeb, poświęconego na to czasu i efektu końcowego.
 • #28
  bra
  Level 10  
  Super playerek, szczególnie z TDA1543 !!!!
  Żeby odtwarzał zapis 16 bitowy ( 44,1 KHz ) , a docelowo marzy mi się taki playerek z pilotem i odtwarzaniem z HDD - flac to już za dużo marzeń naraz - pełny wave wystarczy :-)
 • #29
  konel83
  Level 15  
  Z tego co się orientuję to na ogół nie powinno się wgrać pliku hex do innego procesora niż dla tego dla jakiego był kompilowany. Ewentualnie do procesora który różni się tylko ilością pamięci flash. Ale jak architektura wewnętrzna się różni to nie zadziała.
 • #30
  miszczo997
  Level 28  
  bra wrote:
  Super playerek, szczególnie z TDA1543 !!!!
  Żeby odtwarzał zapis 16 bitowy ( 44,1 KHz ) , a docelowo marzy mi się taki playerek z pilotem i odtwarzaniem z HDD - flac to już za dużo marzeń naraz - pełny wave wystarczy :-)

  O ile dobrze pamiętam kiedyś kolega Manekinen próbował zrobić coś takiego, ale dał sobie spokój z powodu "zawiłości" w odczycie z hdd. Nie pamiętam dokładnie czy to był on, ale znalazłem wtedy opis prototypowego urządzenia na jakiejś stronie diy.