Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Lampowy wzmacniacz słuchawkowy OTL 2 x E88CC + 2 x 6N13S

azxxc 16 Gru 2012 16:30 29409 13

• Lampowy wzmacniacz słuchawkowy OTL 2 x E88CC + 2 x 6N13S

Na wstępie, jako że jest to mój pierwszy projekt w dziale DIY - witam.
    Budowę wzmacniacza lampowego planowałem już od kilku lat, muzyki słucham praktycznie wyłącznie na słuchawkach,
    więc wybór był prosty - wzmacniacz słuchawkowy. Przekopałem masę schematów i opisów budowy, ale tutaj też
    z góry zaplanowałem, że będzie OTL nie z transformatorami wyjściowymi.
    Schematu nie ma co opisywać - klasyczna konstrukcja, tyle że dwie triody równolegle na wyjściu,
    Według autora (strona z której zaczerpnąłem schemat już nie istnieje) wzmacniacz miał umożliwiać wysterowanie
    słuchawek niskoomowych już od 24ohm.
    Zasilacz również klasyczny, żarzenie wszystkich lamp prądem zmiennym 6,3V anodowe filtr CRC, załączane z opóźnieniem
    1min.

Obudowa to w zasadzie skrzynka stalowa i boki z drewna dębowego.
    Jakość dźwięku - no cóż, nie mam porównania z innymi konstrukcjami lampowymi, ale pierwsze, co rzuca się w uszy to brak jakichkolwiek
    szumów, przydźwięk sieciowy również niesłyszalny. Zniekształceń nie mam możliwości zmierzyć, ze słuchawkami Sony 32ohm przy dużej
    głośności jest wrażenie jakby się pojawiały, natomiast z Sennheiser HD598 50ohm - inna bajka dźwięk po prostu poezja, basy, wysokie tony
    czy wokale wszystko czyste i klarowne, to oczywiście moja subiektywna ocena.
    Jeden problem, z którym nie mogę sobie poradzić to lekki przydźwięk sieciowy występujący w miarę rozgrzewania się lamp, a przed
    załączeniem napięcia anodowego i co ciekawe tylko w lewym kanale, po włączeniu anodowego wszystko ok - cisza, trzeba będzie dorobić
    opóźnienie załączania słuchawek około 2 s po anodowym.
    To by było na tyle, nie mając wcześniej po za budową zegara nixie, prawie żadnego praktycznego doświadczenia z konstrukcjami lampowymi, pozostaje mi z pokorą poddać się ocenie czytelników forum.
    Wszelkie sugestie modyfikacji mile widziane.

Zdjęcia i schemat (na czerwono wartości z mojej konstrukcji).

Lampowy wzmacniacz słuchawkowy OTL 2 x E88CC + 2 x 6N13S Lampowy wzmacniacz słuchawkowy OTL 2 x E88CC + 2 x 6N13S Lampowy wzmacniacz słuchawkowy OTL 2 x E88CC + 2 x 6N13S Lampowy wzmacniacz słuchawkowy OTL 2 x E88CC + 2 x 6N13S Lampowy wzmacniacz słuchawkowy OTL 2 x E88CC + 2 x 6N13S Lampowy wzmacniacz słuchawkowy OTL 2 x E88CC + 2 x 6N13S Lampowy wzmacniacz słuchawkowy OTL 2 x E88CC + 2 x 6N13S Lampowy wzmacniacz słuchawkowy OTL 2 x E88CC + 2 x 6N13S Lampowy wzmacniacz słuchawkowy OTL 2 x E88CC + 2 x 6N13S Lampowy wzmacniacz słuchawkowy OTL 2 x E88CC + 2 x 6N13S

Fajne!
  • #2 16 Gru 2012 17:23
    Mariuszek15
    Poziom 24  

Witam! Pierwsze pytanie po co 2szt. ECC88 jak tylko jest potrzebna jedna połówka (ECC88) na kanał?

• #3 16 Gru 2012 18:28
    azxxc
    Poziom 16  

Cytat:
    po co 2szt. ECC88 jak tylko jest potrzebna jedna połówka (ECC88) na kanał?

Wyłącznie ze względów estetycznych, niby czasem się czyta o przesłuchach ale to bzdura na jednej by grał zapewne identycznie, wzmacniacz był zbudowany 3 miesiące temu, gdybym dzisiaj to robił zrobiłbym na 1 e88cc, może nawet w przyszłości przerobię - montaż przestrzenny daje możliwość.

• #5 17 Gru 2012 01:27
    Trafo888
    Poziom 17  

Wykonanie naprawdę niczego sobie. Estetyka na wysokim poziomie. Montaż przyzwoity. Jednak dobór lamp oraz sam układ dosyć kontrowersyjny i raczej nieprzemyślany. Naprawdę potrzebujesz 2x 6N13S do napędzania słuchawek? To jak strzelać z armaty na komara. W takim zastosowaniu groszowa 6N6P sprawdzi się równie dobrze. Zwłaszcza w sensownym układzie ( wtórnik White'a lub jeszcze lepiej SRPP ). Napędziłaby każde słuchawki. Przy SRPP wykorzystałbyś zresztą nieużywaną w tej chwili połówkę duotriody. Pchanie się w równoległe łączenie lamp nie ma większego sensu.

Zerknij tutaj. Podobnych tematów jest masa.

Link

Link

Pozdrawiam
    B.D

• #6 17 Gru 2012 11:46
    beyma
    Poziom 18  

Czepiacie się lamp jakich użył autor. Sam mam prawie taki sam wzmacniacz tylko inne lampy na wejściu. Kiedyś dam zdjęcia mojego wzmaka jak tylko dokończę obudowę. Sam wybrałem taką konstrukcję tylko ze względów estetycznych i nie żałuje tego rozwiązania, dźwięk to bajka :D i o to mi chodziło.

Super wzmacniacz zrobiłeś kolego :)

• #7 17 Gru 2012 17:09
    azxxc
    Poziom 16  

Dziękuje za opinie i sugestie, odpowiem po kolei.

Cytat:
    Jaki był koszt budowy?

Nie jestem w stanie dokładnie podać, trafo nawijałem sam, E88CC po 42zł 6N13S NOSy po 40zł. podstawki kilkanaście zł. kondensatory kilkadziesiąt, myślę że w 250 zeta powinien sie zmieścić.
    Cytat:
    Jednak dobór lamp oraz sam układ dosyć kontrowersyjny i raczej nieprzemyślany.

Układ ma być oryginalny nawet kontrowersyjny - a po cóż budować i powielać konstrukcje które produkowane są fabrycznie w milionach szt. zazwyczaj w Chinach.
    Cytat:
    Naprawdę potrzebujesz 2x 6N13S do napędzania słuchawek?

Zanim zmontowałem w obudowie uruchomiłem układ na płycie wiórowej i zrobiłem również test - jeden kanał podwójna trioda a drugi pojedyncza, pojedyncza przy basach wnosiła słyszalne zniekształcenia przy 32Ω a takie w założeniu wzmacniacz miał również móc wysterować.
    Cytat:
    ...groszowa 6N6P sprawdzi się równie dobrze.

Odpowiem może mało technicznie - 6N6P pewnie się sprawdzi ale za to 6N13S jest dodatkowo piękna co jest nie tylko moją opinią :D

• #8 20 Gru 2012 00:31
    Trafo888
    Poziom 17  

Tutaj się zgodzę to jedna z ładniejszych tanich lampek. Zniekształcenia, o których piszesz wynikały właśnie z zastosowanego układu. Sam to kiedyś przerabiałem. Zwykły wtórnik niestety słabo sobie radzi z napędzaniem niskoomowych słuchawek. Zwyczajnie nie wyrabia co szybko objawia się zniekształceniem dolnej połówki sygnału. Wymusza to użycie wyjątkowo mocnych lamp jak do tak prostego zadania. Argument co do powielania konstrukcji jest raczej chybiony. Nie po to coś wymyślono i przetestowano tysiące razy by wybierać gorsze rozwiązania.

Pozdrawiam.

• #9 05 Sty 2013 13:16
    ufo000000
    Poziom 14  

Piszesz ze przy 32 było słychać zniekształcenia a przy 50 już nie... Mógłbym go spróbować zrobić ale nie chce żeby to była strata czasu i kasy bo mam sluchawki sennheiser hd 215 które właśnie mają 32 omy. Jak sądzisz? A i jeszcze, ile W ma mieć transformator z którego weźmiemy 180V ? Mam teraz wzmacniacz na dwóch lampkach E88CC na trafkach głośnikowych ale trochę brakuje mocy. A tak na marginesie spytam, dało by się do tego co mam dołożyć po jeszcze jednej E88CC na kanał żeby podnieść moc? Tak żeby w jednym kanale wykorzystywać cztery połówki lamp? Bo akurat mam jeszcze dwie takie lampki i dwie podstawki. Zasilane są z przetwornic ok 40v i żarzenie 6,3v. Układ jest jeśli dobrze pamiętam z elektroniki dla wszystkich.

• #10 06 Sty 2013 09:55
    azxxc
    Poziom 16  

Tak przy 32Ω konkretnie Sony CD250 przy dużej głośności słychać zniekształcenia ale te słuchawki mają 20 lat i nie mogę zagwarantować że nie są uszkodzone tym bardziej że podłączając takie małe douszne które mają 16Ω o dziwo grają OK, oczywiście jakość dźwięku nie porównywalna z HD598 ale i klasa sprzętu nie ta. Myślę że wpływ ma nie tylko impedancja ale również sprawność przetworników.
    Transformator, rdzeń o przekroju: 12cm², uzwojenia wyliczone na podstawie datasheet lamp.
    Czy warto budować ten układ, ja jestem zadowolony ale jednocześnie nie mogę zagwarantować że każdy będzie.

Cytat:
    A tak na marginesie spytam, dało by się do tego co mam dołożyć po jeszcze jednej E88CC na kanał żeby podnieść moc? .....Zasilane są z przetwornic ok 40v i żarzenie 6,3v.

Trudno tutaj coś doradzać nie znając schematu, transformatory są jakieś specjalnie pod słuchawki czy typowy np: TG2,5-1 ? napięcie anodowe 40V też wydaje mi się dużo za niskie.

• #11 06 Sty 2013 12:32
    ufo000000
    Poziom 14  

Schemat taki (tam chyba błędy są z C8 C9 zamiast mikro ma być nano),
    i załącze cały opis w PDF.
    Transformatory były zamawiane według opisu.

• #12 06 Sty 2013 15:26
    azxxc
    Poziom 16  

Tak ma być nano, zresztą w spisie elementów jest prawidłowo podane.
    Z tym układem nie spotkałem się ale jest bardzo podobny do sprawdzonego schematu: Lampowy wzmacniacz słuchawkowy OTL 2 x E88CC + 2 x 6N13S z tym że tutaj napięcie anodowe jest kilkukrotnie wyższe.
    Co do małej mocy - może przetwornica nie wyrabia,

• #13 21 Lut 2013 19:21
    muzg
    Poziom 14  

azxxc napisał:
    Tak ma być nano, zresztą w spisie elementów jest prawidłowo podane.
    Z tym układem nie spotkałem się ale jest bardzo podobny do sprawdzonego schematu: Lampowy wzmacniacz słuchawkowy OTL 2 x E88CC + 2 x 6N13S z tym że tutaj napięcie anodowe jest kilkukrotnie wyższe.
    Co do małej mocy - może przetwornica nie wyrabia,

Schemat może i sprawdzony, ale błąd też jest. Jeden rezystor zamiast od siatki triody do masy jest równolegle z jej rezystorem katodowym. Siatka trzecia pentody, która wewnątrz lampy ma połączenie z katodą, na schemacie przyczepiona jest do siatki pierwszej.

• #14 21 Lut 2013 20:07
    azxxc
    Poziom 16  

Oczywiście masz całkowitą racje: schemat ma błędy, układu nie budowałem po prostu pierwszy lepszy z wyszukiwarki dla porównania co nie zmienia faktu iż powinienem sprawdzić schemat przed wstawieniem, przyznaje moje niedopatrzenie.

Mam jeszcze prośbę do znawców tematu: czy poniższy schemat jest prawidłowy czy nie, a jeśli tak to jakie wartości powinny mieć: rezystor R4 oraz dwa rezystory katodowe.

Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME