Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Arrow Multisolution Day
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Wzmacniacz wzbudza się, pytanie do ekspertów

jarekvip 22 Sty 2013 21:19 6807 43
  • #1 22 Sty 2013 21:19
    jarekvip
    Poziom 10  

Witam. Posiadam wzmacniacz - kopię Marshala JMP 100 wykonany gdzieś w latach 80tych. Jego schemat poza wartościami niektórych elementów pokrywa się z tym https://obrazki.elektroda.pl/78_1206723014.gif

Udało mi się go uruchomić (bo dostałem go w opłakanym stanie) jednak pojawia sie problem.
    Od czasu do czasu wzmacniacz wzbudza się, objawia się to tym że na wyjściu pulsuje napięcie z częstotliwością około 2Hz (membrana głośnika powoli rusza się po 2 cm w dół i górę) a w lampach mocy EL34 wyraźnie gaśnie niebieska poświata (w takt tych pulsacji)

Dodam tylko że lampy są ok bo wymienione na używane ale wyjąłem je z grającego wzmaka.

Może ktos wie co może powodować takie zachowanie?

0 29
  • Arrow Multisolution Day
  • Arrow Multisolution Day
  • #3 22 Sty 2013 22:20
    jarekvip
    Poziom 10  

Nie, muszę kupić rezystor 1Ohm bo to chyba najprostsza metoda, ale do regulacji biasu jest potencjometr i jego ustawienie nie wpływa na opisywane zachowanie. Ale postaram się ustawić bias (myslę że około 35-40mA) i napisze czy pomogło.

0
  • #5 22 Sty 2013 22:26
    jarekvip
    Poziom 10  

Nie sprawdzałem tej opcji, spróbuję jutro żeby dzisiaj nie zbudzić sąsiadów.

0
  • #7 22 Sty 2013 23:37
    painlust
    Specjalista - wzmacniacze gitarowe

Ja bym jeszcze sprawdził czy przypadkiem zasilacz podaje wszystki napięcia szczególnie biasu. Oczywiście po wyjęciu wszystkich lamp.

0
  • #8 23 Sty 2013 12:22
    270274
    Użytkownik usunął konto  
  • #9 23 Sty 2013 20:09
    jarekvip
    Poziom 10  

Po kolei:
    - Jak wyjmę lampy preampu i inwertera nie wzbudza się, tzn lampy swiecą ładnie na niebiesko a w głośniku cisza
    - Napięcia pomierzyłem i w każdej podstawce są i są odpowiednie (anodowe 440V, siatka2 400V, siatka 1 -37V)
    - Okazało się że potencjometr od biasu nie działał jak powinien, po wymianie regulacja biasu daje skutek taki że wzmacniacz się nie wzbudza tylko pierdzi przy głośniejszym graniu, nie wiem dokladnie jaki jest prąd spoczynkowy ale zmieniałem napięcie biasu w szerokich granicach i gdy jest około -27V to wzmacniacz wzbudza sie a gdy około -37V to gra ale pierdzi
    Pod koniec tygodnia postaram sie ustawic bias dokładnie i pokombinować z kondensatorami

0
  • #11 24 Sty 2013 08:38
    jarekvip
    Poziom 10  

Te elektrolity to stare KEN 47+47u/450V, pomiar pojemności wskazuje około 50uF więc niby ok ale może faktycznie coś z nimi nie tak.

W jaki sposób najprosciej je uformowac?

0
  • #12 24 Sty 2013 08:48
    painlust

Wyjąć lampy i podłączyć zasilacz na godzinę pod napięcie. Jeśli trzymają pojemność, a nie wystrzeliło ich przy pierwszym włączeniu to powinny się w tym czasie uformować. Ja do formowania mam specjalnie zbudowane urządzonko.

0
  • #13 24 Sty 2013 08:52
    jarekvip
    Poziom 10  

Przy pierwszym podłączeniu kondensatory dostały 530V i nie wybuchły. Dopiero Jak zmierzyłem miernikiem napiecia to okazało się ze trafo daje sporo zaduzo. Obniżyłem napiecie z transformatora tak aby na żarzeniu było równo 6,3V i anodowe wyszło 440V co by sie zgadzało. Jak do tej pory wzmacniacz działał z 20 min przy takim napieciu.

Uformuje kondenstatory i dam znac czy cos to pomogło

0
  • #14 24 Sty 2013 12:03
    270274
    Użytkownik usunął konto  
  • #15 24 Sty 2013 12:05
    jarekvip
    Poziom 10  

Wydaje mi się że 220u to juz i tak wygórowana wartośc, ale spróbuję

0
  • #16 24 Sty 2013 18:34
    jarekvip
    Poziom 10  

Uformowałem kondensatory (ponad godzinę)
    Wymienilem wszystkie elektrolity w przedwzmacniaczu na nowe
    Ustawilem bias na 38mA
    I dalej to samo, lampki mrugają niebieską poświatą...
    Zauważyłem że:
    - wyjęcie 3ciej lampy ucina ten efekt.
    - jak włożę tylko lampę inwertera i lampy mocy to jest ok
    - po włozeniu 3ciej lampy zaczyna generować
    - w moim wzmacniaczu nie ma kondensatora C18

Nie wiem co dalej...

0
  • #17 24 Sty 2013 19:39
    jdubowski
    Specjalista - urządzenia lampowe

jarekvip napisał:
    Zauważyłem że:
    - wyjęcie 3ciej lampy ucina ten efekt.
    - jak włożę tylko lampę inwertera i lampy mocy to jest ok
    - po włozeniu 3ciej lampy zaczyna generować

Zmniejszyć radzę kondensatory C19, C21, C22, C23, przytnie to pasmo od dołu i utrudni generację. Można też spróbować przepiąć R63 z plusa C28 na C31, a także zwiększyć wartość R63.

0
  • #18 24 Sty 2013 20:19
    270274
    Użytkownik usunął konto  
  • #19 24 Sty 2013 20:21
    jarekvip
    Poziom 10  

Dodam jeszcze że jak ustawię bias poniżej 20mA wzmacniacz coś tam gra, ale nie wzbudza się

0
  • #20 24 Sty 2013 21:14
    painlust

a może po prostu lampy mocy są zajeżdzone. Kumpel miał lampę EL34 która na mierniku wykazywała 90% sprawności. Gdy się nią potrząsało jednak słychać było że elementy obijają się o siebie. W sprzęcie zaczęła "pufać" i błyskać. Poszła do śmietnika.

0
  • #21 24 Sty 2013 21:19
    jarekvip
    Poziom 10  

Miałem jeden komplet i wydawał sie zajechany wiec wyjąłem z drugiego wzmacniacza lampy które grały ok. Poza tym wszystkie cztery mrugają jak jeden mąż, sprawdzalem, nic w nich nie stuka puka itp. Zrobie próbę, powkładam po dwie lampy zamiast czterech.

0
  • #22 25 Sty 2013 21:56
    1171337
    Użytkownik usunął konto  
  • #23 26 Sty 2013 09:48
    270274
    Użytkownik usunął konto  
  • #24 26 Sty 2013 15:31
    jarekvip
    Poziom 10  

@ Stefanisko - schemat jest w pierwszym poście
    @ Walden - dzisiaj wymienie ten kondensator i dam znacz czy pomogło

mam juz oscyloskop wiec bedzie łatwiej sprawdzić co mu dolega

Dodano po 5 [godziny] 3 [minuty]:

Każdy kondensator zasilacza dostał równolegle 100u/400V (żeby nie wymontowywać tych starych). Nic nie pomogło :/

Odpiąłem kondensator C19, przestało generować ale po dotknięciu śrubokrętem do tego kondensatora wzmacniacz znowu sie wzbudza, wygląda na to ze sam inwerter sie wzbudza???

0
  • #25 26 Sty 2013 17:20
    jdubowski

jarekvip napisał:
    Odpiąłem kondensator C19, przestało generować ale po dotknięciu śrubokrętem do tego kondensatora wzmacniacz znowu sie wzbudza, wygląda na to ze sam inwerter sie wzbudza???

Niekoniecznie inwerter - żeby to ustalić trzebaby wylutować C21 a nie C19.

Odnośnie moich sugestii z postu #17 - realizowałes jakoweś próby?
    Generalnie - wzbudzenia na tak niskich częstotliwościach przenoszą się zwykle przez linie zasilania.

Jeszcze jedna kwestia - jaki jest stan C21, C22 i C23? To są porządne foliowe kondensatory czy jakieś kartoflaki?

0
  • #26 27 Sty 2013 02:47
    studisat
    Specjalista - lampowe odbiorniki radiowe

painlust napisał:
    a może po prostu lampy mocy są zajeżdzone. Kumpel miał lampę EL34 która na mierniku wykazywała 90% sprawności. Gdy się nią potrząsało jednak słychać było że elementy obijają się o siebie. W sprzęcie zaczęła "pufać" i błyskać. Poszła do śmietnika.

Co ma jedno z drugim wspólnego? To co opisujesz skutkuje zupełnie czymś innym.

0
  • #28 27 Sty 2013 14:24
    jarekvip
    Poziom 10  

@jdubowski nie wymieniałem jeszcze tych kondensatorów bo musze zakupić jakieś lepszej jakości, teraz są tam miflexy takie klasyczne zielonkawe u1/400V

dwie nowe obserwacje, jak wyjmę lampy mocy to na rezystorach siatkowych jest normalne wzmocnione napięcie z wejścia, nic sie tam nie generuje, po włożeniu lamp mocy wzmacniacz generuje.

po odłączeniu kabelka od sprzężenia z transformatora generacje ustają, ale tylko do pewnego poziomu głośności i ustawień potencjometrów. Jak dam mało treble i mid to nawet da sie na nim grać, po podgłośnieniu lub podbiciu treble znowu zaczyna świrować.

Jest jakaś łopatologiczna metoda na sprawdzenie gdzie leży problem ? Dziwi mnie że sam przedwzmacniacz nie wzbudza się, dopiero po podłączeniu lamp mocy jest lipa :/

Proszę poprawić pisownię [Futrzaczek]

0
  • #29 27 Sty 2013 22:04
    jarekvip
    Poziom 10  

Dodam że po wymianie kondensatorów wg wskazówek z postu 17 wzmacniacz generuje idealną sinusoidę 100kHz/12V (mierzone na wyjściu wzmacniacza)

0
  • #30 27 Sty 2013 22:29
    jdubowski

jarekvip napisał:
    Dodam że po wymianie kondensatorów wg wskazówek z postu 17 wzmacniacz generuje idealną sinusoidę 100kHz/12V (mierzone na wyjściu wzmacniacza)

Ale jak rozumiem generacja małej częstotliwości ustaje?

0