Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Pionier U i 2 problemiki.....

Misiek_K 10 Mar 2005 11:41 4439 24
Testo
 • #1
  Misiek_K
  Level 11  
  (Mam nadzieje, ze tego jeszcze nie bylo, a jesli tak, to wybaczcie....)

  1 Problem - Nie moge znikad "wytrzasnac" brakujacej zarowki na skale. Jak wiadomo jest potrzebna, zeby radio sie laskawie uruchomilo. Czym ja zastapic? (jakis opornik, inna zarowka?)

  2 Problem - bardziej zlozony. Radio po wlaczeniu dosc glosno "warczy" i bardzo mocno grzeje sie UBL21. Do tego odbieraja mi tylko fale krotkie. zakres fal dlugich i srednich milczy. Co z tym zrobic?
 • Testo
 • Helpful post
  #2
  AlekZ
  Vacuum tubes specialist
  Żarówka skali to zdaje się żarówka 6,3V, 0,1A. Dość łatwe do nabycia są żarówki 6V 0,6W do tylniej lampy rowerowej i taką żarówkę bym tu użył.
  Co to znaczy, że EBL21 mocno się grzeje? Anoda robi się czerwona? Jeśli nie, to wszystko jest okej-lampy końcowe mają prawo się mocno grzać.
  Warkot prawdopodobnie jest spowodowany uszkodzeniem kondensatora filtu zasilacza-być może wysechł.
  Jeśli chodzi o odbiór na falach długich i średnich to sprawdź wieczorem na dobrej antenie. Jesli nic nie odbierzesz to prawdopodobnie są uszkodzone cewki przy przełączniku zakresów.
 • Testo
 • #3
  Misiek_K
  Level 11  
  AlekZ wrote:
  Żarówka skali to zdaje się żarówka 6,3V, 0,1A. Dość łatwe do nabycia są żarówki 6V 0,6W do tylniej lampy rowerowej i taką żarówkę bym tu użył.


  Zarowka, ktora mi sie przepalila to 12V i 0,225A, a takowej nie mam za bardzo skad "wyrzasnac".

  AlekZ wrote:
  Co to znaczy, że UBL21 mocno się grzeje? Anoda robi się czerwona? Jeśli nie, to wszystko jest okej-lampy końcowe mają prawo się mocno grzać.


  No tak... Ale... Mam nad nia odksztalcona obudowe i po ok. 10 minutach pracy ta obudowa prawie parzy.... Ma tak byc?

  AlekZ wrote:
  Warkot prawdopodobnie jest spowodowany uszkodzeniem kondensatora filtu zasilacza-być może wysechł.


  Sprawdze to...

  AlekZ wrote:
  Jeśli chodzi o odbiór na falach długich i średnich to sprawdź wieczorem na dobrej antenie. Jesli nic nie odbierzesz to prawdopodobnie są uszkodzone cewki przy przełączniku zakresów.


  Antene mam OK - oplotlem nia pol domu... Inny Pionier sobie z nia radzil bez problemu. Obejrze jeszcze raz uklad

  Dzieki.
 • Helpful post
  #4
  studisat
  Tube radio receivers specialist
  Żarówki skali. Produkowano odbiorniki z oświelteniem wykonanym jedna żarówką lub dwoma. W przypaku jednej moża użyć zaowki z lampek chonkowych. Pasuje. Swieci cimno ale pasuje.
  W pzypadku dwóch zaróweczek to żarówki 6,3V 0,1A nie nadają się. Samo żarzenie lamp bierzez 100mA a pozostałe obwody anodowe też chcą prądu.

  Radzę żaoweczki 6,3V 0,2A (świecą bardzo jasno, ale często się przepalają, np. załaczy sięobok lodówka i po żarowce ....) lub 6,3V 0,3V (siecą ciemno ale nie trzeba ich często wymieniać).

  Czasem daje rade przerobić skale na dwie żaróweczki albo takową wyciągną z jakiegoś totalnei padnietego pionierka.

  Grzanie się lampy głośnikowej lub prostowniczej. Nadmierne grzanie się lampy prostowniczej UY1N wskazuje na przebicie kondesatora elektrolitycznego w filtrze zasilania. W tym przypadku napięcie na anodach lamp jest zaniżone, a sam lampa praktycznie jest juz wykończzona aż do momentu kiedy wewnatrz jej bańki przeskakują iskry.

  Natomiast w prapyadku lampy UBL21. Jeśli rozrzaża się anoda to na 100% przebity jest kondesator papierowy pomiędzy siatka sterująca tej lampy a anoda triody lampy UCH21. Takie uszkodzenie powoduje nadmierny wzrost prądu anodowego lampy UBL21. Czesto taki objaw wysteuje po pewnym czasie. Zanim się nia rogrzeje anoda powoli zaczyna dźwiek charczeć. Przy okzaji srpawdzić obwód wytwarzania ujmenego napięcia potrzebnego polaryzacji lamp. Może być tam uszkodzony mały elektrolit. Ale to zwarcie nie powinno spowodować aż tak nadmiernego grzania się lampy UBL21. Ale dla porządku sprawdzić to należy.

  Słąba czułość. Według mnie w 90% winne są filtry p.cz. Po pierwzze rozstrojone. Starzeją się rdzenie a co ważniejsze użyte w filtrach kondesatrory mikowe zmieniają pojemność. Czasem urywa się któryś z kondesatrorów. Rzadziej winne są obwody wejściowe. Cewki fal długich jeśłi się lekko rozstroją nie spowodują znacznego pogorszenia czułości.

  Oczywiście winne moga być całkiem słabe lampy UCH21.

  Układ obiornika jest banalny. Wię ruszjając mózgownicą można zlokalizowac możłiwe przyczyny. Pamiętaj że są tam użyte leciwe elementy - moga się zestarzeć. Np. czasem pada kontakt obejmy wyprowadzenia z warstwą oporową w oporniku.

  Ot tyle. Życzę pomyślnego uruchomienia Pionierka.
 • Helpful post
  #5
  Zuchan
  Level 16  
  Zaleciłbym jeszcze sprawdzenie jakości połaczenia elektrolitu z masą. Często po kilkudziesięciu latach żywota, aluminium elektrolitu nie "kontaktuje" z chassis odbiornika. Najlepiej wstawić nowy kond. Jeśli odłączysz doprowadzenie sygnału do potencjometru, to powinien działać bez warkotu wzmacniacz m.cz., jeśli jest inaczej to zakłocenia są po stronie m.cz. W 80% starych odbiorników przyczyną braku sygnału na konkretnym zakresie są pogryzione przez myszy lub przerwane w inny sposób cewki obwodów wejściowych posadowione na przełączniku zakresów, jakośc lamp przed przystąpieniem do naprawiania usterek musi być niewątpliwa.
 • Helpful post
  #6
  OTLamp
  Tube devices specialist
  Witam

  Radzę od razu naprawić kondensator sprzęgający s1 UBL21 z poprzednim stopniem. Na pewno ma on upływność i powoduje przedostawanie się dodatniego potencjału na siatkę, co powoduje wzrost pradu anodowwego, a co za tym idzie, większe grzanie się lampy. Kondensatory elektrolityczne również są do wymiany. Co do cewek wejściowych. Uważnie obejrzyj cewki zakresu długo i średniofalowego. Zmierz je omomierzem. Bardzo często mają mikropęknięcia. Jeżeli się zdarzy, że któraś z cewek ma przerwę, możesz, w przypadku braku oryginalnej, odwinąć trochę zwojów, a potem skorygować to rdzeniem. Rozwiązanie to może nie jest idealne, ale często pozwala uruchomić odbiornik. Powinieneś też sprawdzić działanie heterodyny. Jest na to kilka sposobów. Możesz zmierzyć napięcie na siatce triody heterodyny podłączając tam woltomierz przez opornik o wartości kilkuset kiloomów. Przy prawidłowej pracy, powinno tam występować niewielkie ujemne napięcie. Niektóre tanie mierniki cyfrowe reagują na składową w.cz. w ten sposób, że wskazują przekroczenie zakresu. Na tym polega właśnie drugi sposób sprawdzenia, czy heterodyna oscyluje. Dołączasz multimetr na zakresie 1000V lub 200V napięcia stałego do anody triody heterodyny. Jeżeli miernik wskaże przekroczenie zakresu (wyświetli się 1), to heterodyna pracuje. Zwróć uwagę na kondensator 500pF (taki "smołowiec") w obwodzie siatki triody heterodyny. Często jest on uszkodzony. Ma luźne wyprowadzenia, co jest zapewne wynikiem wieloletnich drgań mechanicznych powstałych podczas przełączania zakresów (kondensator ten wisi sobie swobodnie na dość długich wyprowadzeniach i jest jednym końcem przylutowany do przełącznika, a drugim do oporu 50Ω)

  Wstaw żarówkę 6.3V 0.3A. Takie były stosowane w Pionierach. W niektórych modelach nie stosowano w obwodzie żarzenia termistora, co objawiało się mocnym rozbłyskiem włókna żarówki przy włączeniu.(o wiele mniejsza bezwładność cieplna w porównaniu z włóknami lamp) Jeżeli wstawisz żarówkę na mniejszy prad, to może się przepalić przy włączeniu.


  Pozdrawiam i życzę powodzenia
 • #7
  Misiek_K
  Level 11  
  Ufff... Dzieki za wszystkie rady. Oczywiscie bede je sprawdzal. Jak bede mial jeszcze jakis problem napisze. Ide walczyc z Pionierem.
 • #8
  Misiek_K
  Level 11  
  studisat wrote:
  Żarówki skali. Produkowano odbiorniki z oświelteniem wykonanym jedna żarówką lub dwoma.


  Heh... W gniezdzie mialem przepalona zarowke 12V, 0,225A... Zastapilem ja zarowka samochodowa 12V, 3W (chyba niekoniecznie dobrze... - jesli tak, to czym zastapic?) i radio ruszylo - nawet jakas rosyjska stacje slychac..... A moze przebudowac uklad na 2 zarowki 6V szerogowo?
 • Helpful post
  #9
  jdubowski
  Tube devices specialist
  Misiek_K wrote:
  W gniezdzie mialem przepalona zarowke 12V, 0,225A... Zastapilem ja zarowka samochodowa 12V, 3W (chyba niekoniecznie dobrze... - jesli tak, to czym zastapic?) i radio ruszylo - nawet jakas rosyjska stacje slychac..... A moze przebudowac uklad na 2 zarowki 6V szerogowo?


  Możesz tam dać nawet 4 żarówki na 6V - wobec zwiększenia napięcia sieci o te dodatkowe 10V zrobi to dobrze lampom, a uzyskasz "najlepiej oświetlonego Pionera na świecie" (pomijam kwestie zachowania oryginalności rozwiązania).
 • Helpful post
  #10
  sp9coo
  Level 19  
  są takie do rowerów 6V 5 W tylko cokuł mają inny ale to nie feler sam mam w pionierku takie można jeszcze dostać do kolb transformatorowych Zarówki 6V 0.3A trzeba tylko poszukać w hurtowniach elektrycznych lub rowerowych jako zapasy Grzegorz
 • Helpful post
  #11
  MesserW
  Level 15  
  Poruszono problem filtru prostownika w Pionierze U2. W moim przypadku po włączeniu do sieci po rozgrzaniu lamp mija jeszcze kilkanascie sekund i elektrolit 0,02uF dymi a dioda jest gorąca. Po włączeniu przy ustawieniu na 125V (korzystam z autotransformatora), katoda diody nie żarzy się, przez dłuzszy czas nie działo się nic, a po podłączeniu anteny gwałtownie rozbłysnęła i przepaliła się żaróweczka - bezpiecznik. Od czego zacząć i gdzie szukać problemu. I jeszcze jedno, czy specjalnie przejmować się zwiększeniem napięcia w sieci do 230V. Na razie dla bezpieczeństwa korzystam z autotrafo ustawionego na 220V.
 • Helpful post
  #12
  AlekZ
  Vacuum tubes specialist
  0,02 mikrofarada?- to z pewnością nie jest kondensator elektrolityczny, tylko zapewne smołowy. Skoro dymi to przebity-trzeba wymienić. Można tu dać 0,022 mikrofarada. Od tego bym zaczął.
 • #13
  Misiek_K
  Level 11  
  Odpalilem Pionierka. Generalnie OK, ale na dlugich bardzo slabo slychac audycje - wrecz "szeptem" w porownaniu do srednich i krotkich. Antena jest napewno OK. Co tu moze byc?
 • #15
  User removed account
  User removed account  
 • #16
  Piers
  Level 12  
  Co do Pioniera mam pytanie jak wygłąda sprawa filtracji sieci ? Czy lampa EBL21 dobrze znosi taki zasilacz tam chyba nie ma trafa separatora a zasilacz jest oparty na oprniku ? i lampie nieznanej mi prostownik . proszę o schemat jak ktoś posiada .
 • #17
  OTLamp
  Tube devices specialist
  Piers wrote:
  Co do Pioniera mam pytanie jak wygłąda sprawa filtracji sieci ? Czy lampa EBL21 dobrze znosi taki zasilacz tam chyba nie ma trafa separatora a zasilacz jest oparty na oprniku ? i lampie nieznanej mi prostownik . proszę o schemat jak ktoś posiada .


  W Pionierze pracuje lampa UBL21, nie EBL21. Te lampy róznia się nie tylko żarzeniem. UBL21 została zaprojektowana do pracy przy niskich napięciach anodowych, nawet 110V. Zasilacz jest typowy, jak dla odbiornika z zasilaniem uniwersalnym. Prostownik jednopołówkowy na UY1N i filtr RC typu Π. Napięcie anodowe UBL21 jest oczywiście pobierane z pierwszego "elektrolitu" filtru. Włókna lamp łączone szeregowo razem z opornikiem redukcyjnym i czasem termistorem.
  Schemat jest w sieci.
 • #18
  Piers
  Level 12  
  to dla tego nawet nie ma wyścia gramofonowego bardzo niebezpieczne radio 0 separacji sieci 230V a i nieraz faza na masie w zalerzności ja wsadzimy wtyczkę do kontaktu !
 • #19
  OTLamp
  Tube devices specialist
  Piers wrote:
  to dla tego nawet nie ma wyścia gramofonowego


  Raczej wejścia gramofonowego, nie wyjścia.
  Piers wrote:

  bardzo niebezpieczne radio 0 separacji sieci 230V a i nieraz faza na masie w zalerzności ja wsadzimy wtyczkę do kontaktu !


  Dla użytkownika nie było ono niebezpieczne. Jeżeli ktoś grzebie w takim odbiorniku, to z założenia wie co robi. W każdym odbiorniku lampowym panują przecież napięcia niebezpieczne dla życia. Odbiorniki o zasilaniu uniwersalnym były w Europie tak samo powszechne jak odbiorniki z transformatorem. Zaletą był mniejszy ciężar, mniejszy koszt i możliwość zasilania pradem stałym, a taki w gniazdku też kiedyś bywał. Wadą był oczywiście brak separacji galwanicznej. Przed wojną praktycznie każdy typ odbiornika był produkowany w co najmniej dwóch wersjach: z zasilaniem uniwersalnym i z transformatorem. Często była też wersja z zasilaniem bateryjnym (np odbiorniki Elektrit) Wcześniej do odbiorników na prad stały stosowano oddzielną serię lamp np. seria B - prąd żarzenia 180mA. Typów było zaledwie kilka: BCH1, BL2, BB1. Dlatego wymyślono w 1933/34r serię uniwersalną C (CCH1,CL4,CY1). Potem przyszły następne U(UCL11,UBL21),V(VL4,VCL11),P(PF9,PCC85), O(OBF2,OCH4),X(XL86,XCC82) Niektóre z nich (P,X) stworzono głównie z myślą o zastosowaniu w telewizorach, gdzie ilość lamp jest większa, dlatego też trzeba było przyjąć nową, większa wartość pradu żarzenia aby obnizyc napiecie żarzenia a zachować odpowiednią moc żarzenia. Niektóre z serii uniwersalnych nie były tak bardzo rozpowszechnione (np. seria O,X)
  Były też lampy żarzone bezpośrednio z sieci np lampy firmy Ostar. Na bańce było napisane napięcie żarzenia (220V, 130V itp) Lampy te były reklamowane jako szczyt techniki, miały całkowicie wyeliminować transformatory, oporniki redukcyjne, urdoxy. Okazały się jednak nietrwałe, z powodu zbyt duzej temperatury katody.
  Praktycznie wszystkie polskie telewizory lampowe miały zasilanie uniwersalne. Wyjatkiem jest jedynie Wisła - pierwszy polski telewizor.
 • #20
  Piers
  Level 12  
  Tak kolega ma rację ale w takim odbiorniku Pionier nie było wejścia gramofonowego z tego właśnie powodu . podłaczanie innych urządzeń było niebezpieczne więc był ograniczany do minimun . Tak to prawda wszystkie no prawie wszystkie telewizory lampowe miały tak zwany zasilacz oporowy lecz jeśli ktoś popatrzy na schemat to wie czym to grozi i jakie jest niebezpieczeństwo masy - na której pokazała się faza 220V i złaczyła się gdzieś z masą szok i spalenie wszystkich urządzeń zewnętrzych a gdy jest trafo to faza nigdy nie jest na masie zawsze mo jeden kierunek .
  Ja też chciałem kiedyś iść na szybkość i anodowe uzyskać bez trafo separatra ale stwierdziłem że to zbyt niebezpieczne np w zazie uszkodzenia lampy .
  pozdrawiam .
 • #21
  OTLamp
  Tube devices specialist
  Piers wrote:
  Tak kolega ma rację ale w takim odbiorniku Pionier nie było wejścia gramofonowego z tego właśnie powodu . podłaczanie innych urządzeń było niebezpieczne więc był ograniczany do minimun .


  Nie, nie z tego powodu, że był to odbiornik o zasilaniu uniwersalnym. Po prostu nie przewidziano takiego wejścia bo Pionier był popularnym odbiornikiem niskiej klasy. Wiele odbiorników z zasilaniem uniwersalnym miało wejścia gramofonowe.
  http://www.fonar.com.pl/audio/schematy/inne/stasfurt_imperial_60gwk.htm
  Piers wrote:

  Tak to prawda wszystkie no prawie wszystkie telewizory lampowe miały tak zwany zasilacz oporowy lecz jeśli ktoś popatrzy na schemat to wie czym to grozi i jakie jest niebezpieczeństwo masy - na której pokazała się faza 220V i złaczyła się gdzieś z masą szok i spalenie wszystkich urządzeń zewnętrzych a gdy jest trafo to faza nigdy nie jest na masie zawsze mo jeden kierunek .


  W telewizorach nie było takiego niebezpieczeństwa, ponieważ wejście antenowe było separowane kondensatorami ceramicznymi i czasem transformatorem symetryzującym w głowicy. Wszelkie wyjścia, np. na dodatkowy głosnik, słuchawki czy magnetofon były separowane galwanicznie poprzez dodatkowe uzwojenia wtórne transformatora głosnikowego.
  Piers wrote:

  Ja też chciałem kiedyś iść na szybkość i anodowe uzyskać bez trafo separatra ale stwierdziłem że to zbyt niebezpieczne np w zazie uszkodzenia lampy.


  Można zrobić układ na przekaźnikach, który bez względu na to jak się wsadzi wtyczkę, będzie podawał zero na masę. Mimo tego jednak absolutnie odradzam (szczególnie początkującym) konstruowanie takich układów. Wadą zasilania wprost z sieci jest też duży poziom zakłóceń.
 • #22
  Piers
  Level 12  
  tak to prawda w zasilaczu trzeba troche poświęcić czasu by dobrze dobrać filterek czyli rezystor i kondensator alba dławik stopień mocy ubl21 nie jest tak czuły na filtracje ale przedwzmacniacz na ef22 bardzo a ja nie lubie buczenia i przydzwięku więc zawsze starannie gładze zasilacz a da się to zrobić ale wymaca to czasu a nie raz przebudowania zasilacza .
 • #23
  Misiek_K
  Level 11  
  jdubowski wrote:
  Misiek_K wrote:
  na dlugich bardzo slabo slychac audycje - wrecz "szeptem" w porownaniu do srednich i krotkich.


  Sprawdź obwody wejściowe, zwłaszcza styki przełącznika zakresów.


  Zrobilem cos takiego:
  Przy dotykaniu jednej z lamp UCH21 radio zaczelo bardzo glosno trzeszczec. Zamienilem wiec lampy UCH21 miejscami i radio zamilklo (slychac bylo tylko cichy 'warkot'). Sprawdzalem kontakty nozek lamp do gniazd i bylo OK. Wiec UCH21 do wymiany? Nadmieniam, ze lampa zarzy sie 'normalnie'.
 • #24
  Piers
  Level 12  
  tak patrze na allegro i chciał bym sobie kupić tego pionierka w drewnianej obudowie ale są różne rodzaje a ja bym chciał tego z separatorem czyli transformatorem na AZ1 a jest taki model Pioniera
 • #25
  Zuchan
  Level 16  
  [quote="Misiek_K Zrobilem cos takiego:
  Przy dotykaniu jednej z lamp UCH21 radio zaczelo bardzo glosno trzeszczec. Zamienilem wiec lampy UCH21 miejscami i radio zamilklo (slychac bylo tylko cichy 'warkot'). Sprawdzalem kontakty nozek lamp do gniazd i bylo OK. Wiec UCH21 do wymiany? Nadmieniam, ze lampa zarzy się 'normalnie'.[/quote]
  To raczej wskazuje na problemy z podstawka lampową, ale jeśli niczego nie stwierdziłeś, to nie szkodziłoby spróbować zastąpienie podejrzanej lampy sprawną. Jest taka stara prosta metoda do sprawdzania jakości lamp polega na opukiwaniu lampy ołówkiem. Jeśli w głośniku słychać wzmocnione "pukanie" to lampa "mikrofonuje" i nalezy ją wymienić.