Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Internet stacjonarny czy mobilny? Co wybrać?

24 Wrz 2014 16:49 3141 17
  • Poziom 7  
    Cześć! Potrzebuję Waszej pomocy w sprawie internetu. Umiem używać co prawda googli i dużo czytałam, ale dla kogoś zielonego w temacie niestety ciężko jest się w tym odnaleźć, szczególnie, że mam mało czasu.

Przeprowadzam się do Białegostoku. Mam laptopa do użytku domowego i potrzebuję do niego internet. Nie ukrywam, że zależy mi na jak najniższej cenie. Najlepszą opcją byłby internet bez limitu, wiem jednak, że jest on droższy. W grę wchodzą też oferty z wyłączeniem limitu od 00:00 do 09:00. W ciągu dnia zależy mi na tym, żeby móc sprawdzić pocztę, przeczytać wiadomości, sprawdzić rozkład jazdy autobusów. Szybkość internetu nie musi być powalająca. Youtube i ściąganie może poczekać do nocy.

Wiem, że internet stacjonarny jest droższy, a mobilny tańszy. Nie mam zamiaru jednak nosić go ze sobą, w grę wchodzi tylko użytkowanie domowe.

Jaki internet powinnam wybrać, aby wydać jak najmniej i być zadowoloną? Stacjonarny czy mobilny? Jaka sieć? Ile GB? Jaka prędkość? Na jakie koszta powinnam się nastawić?
    Mile widziane linki do konkretnych ofert, które Waszym zdaniem byłyby dla mnie odpowiednie.

Z góry dziękuję i pozdrawiam!

ps: mam nadzieję, że wybrałam dobrą kategorię. w razie czego proszę o przenisienie tematu.
  • Moderator - Sieci, Internet
    chlebwjajku napisał:
    Najlepszą opcją byłby internet bez limitu, wiem jednak, że jest on droższy.

chlebwjajku napisał:
    Stacjonarny czy mobilny? Jaka sieć? Ile GB? Jaka prędkość? Na jakie koszta powinnam się nastawić?

Nie da się jednoznacznie powiedzieć, że tak jest, co jest tańsze, a co droższe. Wszystko zależy od lokalnej oferty (zawężonej nawet do konkretnego miejsca zamieszkania), możliwości technicznych/prawnych.
  • Specjalista Sieci, Internet
    Optymalna opcja dla ciebie to internet Play. W ofercie bez sprzętu masz 25GB(30GB) i noce bez limitu 0-9 za 29,99. Umowa na 18 m-cy z tego przez 6 pierwszych masz internet bez limitu przez cały dzień w technologii 3G i LTE. Jeśli ci nie wystarczy 25GB to limit podwoisz za 10 zł lub gdy dopłacisz 20 zł będziesz miała no-limit w Play. W B-stoku masz zasięg LTE. Do korzystania i testów kup modem E-3272 ze starterem 2GB http://www.play.pl/oferta/play-internet/internet-na-karte/starter-4glte-modem/ po testach wybierasz http://www.play.pl/oferta/play-internet/play-online-tylko-sim/ u mnie internet LTE w Play działa tak http://www.speedtest.net/my-result/3784280269 . Stacjonarny np. kablowy powinien być droższy ale oferty poszukać najlepiej po przeprowadzce u lokalnych dostawców.
  • Poziom 7  
    Dziękuje za pomoc! :)
  • Poziom 24  
    Polecam zapoznać się również z mobilnym połączeniem Aero2. Nie jest ono bardzo wydajne, ale jest tanie i zawsze może się przydać chociażby jako "zabezpieczenie" na wypadek problemów z głównym połączeniem. Osobiście korzystam zarówno z Aero2 jak i z internetu stacjonarnego.
  • Poziom 14  
    Witam, ja mam z playa internet prepaid 4G LTE, zwykle ładuje konto za 50zł po czym włączam opcje "Darmowy Internet LTE na 30 dni" i mam "nielimitowany" internet przez 30 dni (chyba do wykorzystania jest 100GB na 30 dni - a ładuje za 50 zł bo wtedy ma konto ważne przez 2 miesiące). Po doładowaniu konta i włączeniu opcji darmowego internetu doładowanie zostaje na koncie i możesz je wykorzystać na co chcesz. Musisz być w zasięgu LTE, ja posiada modem E3272. Więc inwestycja w modem, starter chyba 9 lub 15 zł i doładowania. Pozdrawiam
  • Poziom 9  
    stacjonarny jest pewny i nigdy nie zrywa połączenia.. wiec wolę tą opcję, a tak jak już niejednokrotnie polecałem, polecam dropsa, nie ma lojalki wiec wygodnie, a na predkosc 20 mb/s nie da się narzekać
  • Poziom 8  
    fakt kabel to kabel, i faktycznie koleżanka ma dropssa i mówi ze nigdy tak dobrego netu nie miała przy prędkości 20mb/s
  • Poziom 7  
    Dziękuję wszystkim za odpowiedzi! Trochę mi to zajęło, ale lepiej późno niż wcale! :D
    W końcu wybrałam internet mobilny w PLAY. Płacę 60 złotych, moim zdaniem dość drogo, ale pół roku miałam bez limitu, więc da się przymknąć oko na cenę. Niestety, teraz wchodzi limit (00:09 - 00:00) i możliwe, że teraz dopiero zaczną się problemy.
    JENAK ŻE, póki co jestem w miarę zadowolona. Pozdrawiam wszystkich! :)
  • Poziom 21  
    Andrzej8761 napisał:
    stacjonarny jest pewny i nigdy nie zrywa połączenia..
    Nie pisz bzdur, zrywa połączenia po 50-200 razy dziennie bez przedzwania linii (to ratuje, ale to skandal), u mnie, sąsiadów, znajomych. Oczywiście to kryminał i bandytyzm, ale TP linii nie naprawia.

Proste obliczenie:
    -kabel 100 par
    -kable z czasów Gierka 40 lat
    -utrzymanie linii 30 zł na miesiąc
    -czyli zarobili 1 500 000 zł
    -i rzekomo im się nie opłaca wymieniać.

chlebwjajku napisał:
    teraz wchodzi limit (00:09 - 00:00) i możliwe, że teraz dopiero zaczną się problemy.
    W te 6 miesięcy warto było sprawdzić ile zużywasz, np. w statystykach modemu (czy karty sieciowej). Do twoich zastosowań to jedynie nie szalej z jakością youtube (1080p to rzędu 5 Mb/s, a 480p to 1 Mb/s, oraz 1080p to ok. 2 GB na godzinę, a 480p to 450 MB) i wystarczy na siedzenie od rana do wieczora na www przez miesiąc (a gdy przesadzisz z youtube to na parę dni).
  • Poziom 7  
    chlebwjajku napisał:
    Niestety, teraz wchodzi limit (00:09 - 00:00) i możliwe, że teraz dopiero zaczną się problemy.
    JENAK ŻE, póki co jestem w miarę zadowolona. Pozdrawiam wszystkich! :)

No i wykrakałam, jest lipa. Sagi ciąg dalszy, zapraszam do mojego nowego tematu pt. ""Zjada mi transfer w PLAY", eh.
    Wszystko OK , tylko trzeba było słuchać rad a nie samemu podejmować decyzję. Pisałem aby brać ofertę bez sprzętu ty zafundowałaś sobie najdroższy mobilny router MiFi czyli pewnie E5377 lub E5372. Płacisz za niego 30 zł/m-c czyli zapłacisz 24x30=720 zł za sprzęt , który samemu można kupić za 250 zł. A wystarczyło wziąć umowę bez sprzętu za 29,99zł na 18 m-cy, po 6 m-cach dopłacić 20 zł za internet bez limitu , czyli teraz płacić 49,99 przez kolejne 12 m-cy i cieszyć się nadal normalnym internetem bez ograniczeń. Średni koszt wyniósłby 42,50 zł/m-c. Do tego routerek za 250 zł kupiony samemu, lub modem za 150 zł.. Teraz jest lipa, za routerek trzeba płacić jak za zboże a jak limitu za mało to za 20 zł dokup no-limit na Play24. Koszt 80 zł to dopiero jest drogo ale to pokłosie złej decyzji podjętej wcześniej. A pomyśleć, że gdybyś kupiła sprzęt samemu to nielimitowany LTE mogłaś mieć za darmo i bez umowy na karcie RBM II za 9 zł. Promocja zresztą trwa nadal.
  • Poziom 7  
    matek451 napisał:
    Wszystko OK , tylko trzeba było słuchać rad a nie samemu podejmować decyzję.

Słuchałam rad, tyle, że nie Twojej :D Najwyraźniej tylko Ciebie warto się słuchać, zapamiętam na przyszłość.
    Wszyscy doradzali PLAY, więc zadzwoniłam do nich, a tam okazało się, że ta oferta jest dla mnie jedyną opcją. W tamtych dniach wprowadzałam się do wynajmowanego pokoju na czas nieokreślony, dlatego też padła decyzja na internet mobilny. Wspominałam już, że się nie znam? :) Człowiek uczy się całe życie, a już szczególnie na błędach. Na drugi raz proszę, bądź trochę milszy, bo jak czytam Twój ton wypowiedzi, to czuję się jak u dyrektora na dywaniku.
  • Poziom 12  
    Masz sprzęt LTE, więc:

1. W Żabce kup starter Red Bull MObile 9 [starter z puszką red bulla] oraz doładowanie Play 50zł.
    2. Włóż kartę do telefonu. Na telefonie aktywuj starter wykonujac 1 sekundowe zrealizowane połaczenie z jakims numerem.
    3. Doładuj kartę 50zł.
    4. Promocję darmowy internet LTE włącz kodem *111*480*1# (zielona słuchawka). - da ci to na miesiac 100GB z pełną predkością, a po przekroczeniu tych 100GB net działa dalej, ale predkosc spadnie do 2mbit/s, czyli też nieźle. Rozwiąże to problem brakujących GB.
    5. Włóż starter do routera lte, w opcjach wymuś "Tylko 4G LTE".

W play24 co miesiac aktywujesz darmowe LTE. Doładowanie 50zł daje waznosc konta na 100 dni.

http://www.redbullmobile.pl/oferta/na-karte/taryfy-na-karte/

Cytat:
    Przez 30 dni możesz bezpłatnie korzystać z szybkiego Internetu LTE w Red Bull MOBILE i pobierać dane bez pomniejszania pakietów. Po upływie 30 dni usługę możesz włączyć ponownie, korzystając z kodu. Promocja dotyczy korzystania z technologii LTE tylko w zasięgu własnej sieci Play.

Promocję darmowy internet LTE włącz kodem *111*480*1# (zielona słuchawka).
    Aktywacja usługi jest możliwa, gdy na Twoim koncie znajduje się kwota 30 zł i nie minął okres ważności połączeń wychodzących.
    Włączyłeś usługę? Sprawdź czy jest aktywna kodem *111*480*3# (zielona słuchawka). Promocja działa do odwołania.

Sposób na jeszcze rzadsze doładowanie w Red Bull Mobile [50zł co 5 miesięcy] to przejście do starej taryfy Red bull mobile. Starterów już nie ma w kioskach, ale można w niej wylądować przy przeniesieniu numeru z innej sieci.
    1. Kupujesz dowolny starter innej sieci niż play, najlepiej lycamobile lub nju mobile na kartę [można rejestrować kartę w internecie].
    2. Idziesz do salonu Play [lepiej wcześniej się upewnić, że mają startery RBM dla chcących się przenieść do RBM na kartę.
    3. Po przeniesieniu numeru do RBM lądujesz w starej taryfie i ładujesz 50zł co 5 miesięcy.

Przy takim korzystaniu kasa zostaje na koncie. Jak kiedyś promocja się skończy zawsze mozna będzie przełożyć kartę do telefonu i kodem przejśc na jedną z lepszych na rynku taryf na kartę Red Bull Mobile Energy [jest tam np. pakiet nielimitowanych rozmów na komórki i stacjonarne za 20zł].
  • Poziom 7  
    Brzmi skomplikowanie, ale i interesująco, dzięki! Niestety, przez umowę w playu jestem zmuszona płacić im 50zł miesięcznie przez najbliższe 1,5 roku, a że bieda straszna, nie mam pieniędzy na kupowanie dodatkowo doładowań za kolejne 50 zł (niby rzadziej, ale u mnie z kasą naprawdę ciężko).
  • Poziom 12  
    Jeszcze możesz zamówić kartę darmowego internetu mobilnego Aero2.

Transfer bez limitu, prędkość 0,5Mbit/s.
    http://aero2.pl/Bezplatny-Internet/Zamow-karte/Jak-uzyskac-karte

Nie jest to ściema, korzysta z tego chyba ponad 100 tys. osób w Polsce.

Albo przeglądaj trochę net na smartfonie, na programie Opera Mini, kupujesz w Żabce starter Virgin mobile, doładowujesz za 5zł -masz roczną ważnośc konta i darmowy wolny net [tzw. lejek] też ważny rok. Na tym lejku strony www do czytania na Operze mini [na smartfonie] przy średnich ustawieniach obrazu i czcionki otwierają się szybko. W ustawieniach włączasz tez widok jednokolumnowy i zawijanie tekstu.

Komentarze nie na temat usunąłem /salmon/
    buba12345 napisał:
    Transfer bez limitu, prędkość 0,5Mbit/s.

Co z tego, że bez limitu i bezpłatny, jak co godzinę wywala z sieci i musisz wpisywać kody captcha.
    Jeśli już to:
    http://aero2.pl/Internet-bez-CAPTCHA/Informacje

Komentarze nie na temat usunąłem /salmon/
  • Poziom 7  
    Na całe szczęście sytuacja z playem się rozwiązała, więc zwracam im honor :)