Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyj±tek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że ogl±dasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Cewka Tesli zasilana Lamp± Plazmow±

ADI-mistrzu 17 Maj 2005 22:30 26263 84
  • Witam!

Chcę tu opisać to co zbudowałem jakie¶ 5 miesięcy temu. Jest to cewka Tesli zasilana przez układ lampy plazmowej. Pewnie czę¶ć z was wie czym jest ta cewka i wie iż aby ruszyła potrzebne nam jest wysokie napięcie, ja niestety nie mam kosztów na transformatory wysoko napięciowe które kosztuj± około 300zł. Tak więc wykombinowałem sobie, że je¶li lampa wytwarza napięcie rzędu 20Kv a z prostownikiem około 30Kv to mogę ten fakt wykorzystać jako niezłe Ľródło HV. Tak więc wzi±łem się do roboty:
    Pierwsze co zrobiłem to kondensator. Jest to kondensator warstwowy "kanapka". Potem zacz±łem nawijać uzwojenie pierwotne i wtórne:
    Pierwotne: 15 zwoi 1,5mm
    Wtórne: na róże o wysoko¶ci 35cm i ¶rednicy 5cm drutem 0,4mm

Po odpaleniu osi±gam iskry długo¶ci 10cm, ale przez fakt iż jest ona zbudowana tak aby sprawdzić czy chodzi nie chodzi nawet w 50%. Moim zdaniem można z niej wyci±gn±ć nawet 25cm-30cm.
    Częstotliwo¶ć wynosi mniej więcej 2,5MHz, co ¶wiadczy iż mamy efekt naskórkowy :).

Na zdjęciach widać różne uzwojenia. To od lewej to moje pierwsze, po ¶rodku to które aktualnie używam a to ostatnie to jeszcze nawijane drutem 0,2mm. Daje także zdjęcia z wykorzystaniem żarówki.

Zdjęcia dodam jutro rano, ponieważ za chwile mi neta odł±cz± z powodu renowacji.

Fajne!
  • #3 17 Maj 2005 23:01
    Misian@
    Poziom 27  

A Mógłby¶ zamie¶ci¶ schemat elektruczny Twej Cewki Tesli...Przydał by sie

Pozdrawiam Misian@

• #4 18 Maj 2005 00:02
    DARK$$
    Poziom 12  

Sam próbowałem co¶ takiego zrobić. Mi to nieszło, bardzo słabe efekty. Adi może opisz parametry cewki np. pojemno¶ć kondensatora liczba zwojów uz. wtórnego itp. przydadz± się na pewno, no i jeszcze obliczenia sam robiłe¶ czy użyłe¶ jakiego¶ programu?

P.S. Może jak już forum będzie czynne wrzucisz to na myzlab :)

• #6 18 Maj 2005 09:24
    ADI-mistrzu
    Poziom 30  

Zdjęcia znajduj± się tutaj:

http://adi_mistrzu.w.interia.pl/1.html

Kondensator ma jakie¶ 10nF, jest zasilany przez trafo z TV (takie czarne). Niewiem ile zwoi ma uzwojenie wtórne ale ma wysoko¶ć 35cm i ¶rednice 5cm.

lechoo, musze przyznać że jak na tak mał± moc niezłe iskry wyci±gnełe¶ :). Ja swoj± jeszcze doszlifuje, skombinuje drut 0,2mm i będzie git.

• #7 18 Maj 2005 14:02
    elektronik_tk
    Poziom 26  

adi pokaż całe zasilanie jak konkretnie wygl±da a nie sam± cewke ;]

• #8 18 Maj 2005 19:48
    ADI-mistrzu
    Poziom 30  

www.TSP.prv.pl
    To jest moja stronka, tam w dziale eksperymenty jest pokazany układ, z tego korzystam. W dziale lampa plazmowa s± pokazane trafa i to trafo czarne z którego korzystam. Dalej tam można zobaczyć cały układ lampy. Niestety nie pokażę tak zdjęć ponieważ nasze kochane niezawodne windowsy w czasie formatu dysku C:\ przeleciał mi gratisowo i mój dysk na którym miałem wszystkie dane. Czę¶ć odzyskałem, cze¶ć straciłem. Niedłógo być może zrobie nowe fotki to podrzuce.

• #9 21 Cze 2005 23:41
    ADI-mistrzu
    Poziom 30  

Witam!

Dzi¶ zwracam się z pytaniem, bo zaczęły mi nie wiem czemu mostki prostownicze nagle się palić.
    Jak pierwszy się spalił to wzi±łem cały układ lampy i zrobiłem mał± renowacje. Gdy dzi¶ j± podł±czyłem i wł±czyłem pochodziła około 5min. i nagle poprostu mostek się spalił, a co dziwniejsze ma radiator, który niebył nawt ciepły.
    Co może się dziać?

• #10 22 Cze 2005 00:29
    elektronik_tk
    Poziom 26  

hmm ale co rozumies przez spalenie sie mostka? ma przebicie czy nie ma napięcia za mostkiem? sprawdĽ pobór pr±du i czy napięcie za mostkiem jest wyprostowane. moze tranzystor masz uszkodzony.

• #11 22 Cze 2005 09:40
    ADI-mistrzu
    Poziom 30  

To znaczy, transformator zasilaj±cy fracuje jak na zwarciu. Wszystkie pozostałe układy s± sprawde i napięcie nie przechodzi dalej, albo jest zmienne.

• #13 22 Cze 2005 16:11
    ADI-mistrzu
    Poziom 30  

No tylko mi popracuje chwile i rozwala ;P. Jeszcze na nich zbankrutuje

• #15 23 Cze 2005 16:25
    lechoo
    Poziom 39  

Moim zdaniem nie warto się bawić w zasilanie cewki tesli napięciem stałym przy użyciu wymy¶lnych przetwornic, gdyż maj± one zwykle za mał± wydajno¶ć pr±dow±, pozatym cewka tesli zdecydowanie lepiej działa przy zasilaniu napięciem przemiennym 50Hz.

• #16 24 Cze 2005 21:53
    ADI-mistrzu
    Poziom 30  

No wiem i jestem w trakcie budowy cewki 2kW, mam już nawet transformator :D.
    A tamta cewka to była robiona z tego co miałem i gdy jeszcze traf niemiałem.

• #17 25 Cze 2005 12:50
    d±ber
    Poziom 11  

To pierunki chyba ze 1,5 metra będ± :D

• #18 26 Cze 2005 10:51
    ADI-mistrzu
    Poziom 30  

No co¶ koło tego, tylko najpierw trzeba czę¶ci skołować :P.

• #19 26 Cze 2005 21:50
    d±ber
    Poziom 11  

Ja na wakacjach będe budował swoj± pierwsz± Tesle:
    Transformator zasilaj±cy i kondensator rezonansowy
    Napięcie na uzwojeniu wtórnym transformatora zasilaj±cego 20000 V
    Moc transformatora zasilaj±cego 8 W
    Natężenie na uzwojeniu wtórnym transformatora zasilaj±cego 0,0004 A
    Wymagana pojemno¶ć kondensatora w obwodzie pierwotnym 0,1 nF
    Maksymalne napięcie na kondensatorze 56,5685 kV

Parametry kondensatora warstwowego
    Zalecana grubo¶ć dielektryka (polietylenu) 3,7712 mm
    Wybrana grubo¶ć dielektryka (PE) 4 mm
    Długo¶ć pojedyńczej okładki 10 cm
    Szeroko¶ć pojedyńczej okładki 10 cm
    Aby uzyskać wymagan± pojemno¶ć należy wykonać kondensator składaj±cy się z 2-3 płytek

Uzwojenie wtórne
    ¦rednica drutu nawojowego (wraz z emali±) 0,45 mm
    ¦rednica uzwojenia wtórnego 30,2 mm
    Wysoko¶ć uzwojenia wtórnego 110 mm
    Długo¶ć drutu potrzebna do wykonania cewki 23,1919 m
    Ilo¶ć zwojów uzwojenia wtórnego 244,444444444444
    Czestotliwo¶ć dla 1/4 długo¶ci fali 3233,8877 kHz
    Rezonans własny uzwojenia wtórnego 5236,4188 kHz
    Indukcyjno¶ć własna uzwojenia wtórnego 434,0075 uH
    Pojemno¶ć własna uzwojenia wtórnego 2,1285 pF

Uzwojenie pierwotne typu płaska spirala
    ¦rednica przewodnika 1,9 mm
    Odległo¶ć pomiędzy wewnętrzynym zwojem uzw. pierwotnego a dolnymi zwojami uzw. wtórnego 7 mm
    Odległo¶ć pomiędzy zwojami (od krawędzi do krawędzi) 5 mm
    Wymagana indukcyjno¶ć uzwojenia 24,2209 uH
    Dla częstotliwo¶ci 3233,8877 kHz należy wpi±ć się pomiędzy 14 a 15 zwój

Toroid
    Zewnętrzna ¶rednica toroidu 10 cm
    ¦rednica użytej rurki 2 cm
    Torus wykonany zgodnie z w/w wymiarami posiada pojemno¶ć 4,213 pF
    Wymagana pojemno¶ć toroidu wynosi 3,4523 pF
    Przewidywana długo¶ć iskry 4,8083 cm

obliczenia były przeprowadzane na "tesla coil designer"
    Czy ta cewka ma jak±¶ szanse zadziałac??? :?

• #20 27 Cze 2005 13:31
    ADI-mistrzu
    Poziom 30  

Zadziałać raczej zadziała tylko niewiem czy zobaczysz te iskry.
    Wiesz wyliczenia wyliczeniami a natura natur±, jak faktycznie dobrze j± złożysz to może i będa iskry. Co do kondensatora to zwiększ jego pokemno¶ć z 3x.

• #21 27 Cze 2005 14:10
    d±ber
    Poziom 11  

Dzięki!! Chciałem się upewnic czy jest sens budowac :P

• #22 27 Cze 2005 16:13
    mielnicz
    Poziom 14  

d±ber a sk±d Ty masz takie trafo: Uwy: 20kV; P = 8W :| ?? Keidy¶ chciałem sobie nawin±ć trafo 15W - 20W o Uwy = 4kV to po obliczeniach jak zobaczyłem ¶rednicę drutu na wtórnym i ilo¶ci zwojw to mi się słabo zrobiło.... Pozatym jak na tak± rurkę (3cm, 11cm) to drut 0,45 mm wydaje mi się dużo zagruby.... Zmniejsz ¶redniće drutu choć do 0,2mm będziesz miał więcej zwojów i większ± przekładnię, dłuższe iskry.... zobzaczymy co to Ci z tego wyjdzie....

pozdrawiam

• #23 28 Cze 2005 02:42
    lechoo
    Poziom 39  

@d±ber
    Jak chcesz mieć przyzwoit± cewkę poszukaj trafa min. kilkadziesi±t VA. Ja na swoich transformatorkach (fotka powyżej) o mocy około 20VA uzyskuję iskry około 6cm. Przy podanych przez Ciebie rozmarach uzwojenia wtórnego najlepiej nawin±ć je drutem 0,1mm.

• #24 28 Cze 2005 11:46
    d±ber
    Poziom 11  

Trafo to z demontarzu, jaki¶ stary defibrylator. Do drutów nawojowych to nie zabardzo mam dostęp, chociaż chyba widziałem gdzie¶ na warsztacie 0,2mm. Jak pokombinuje to może co¶ z tego wyjdzie :P

• #26 28 Cze 2005 13:28
    ADI-mistrzu
    Poziom 30  

No ja buduję teraz cewke 2kW a mam dopiero 60W, ale odstęp no nie :P.
    Zasilanie to 2 trafa od mikrofali, w sumie 4.200v i 2.000W.
    Teraz tylko niewiem, jak s±dzicie będzie dóżo kombinowania żeby to ruszyły i wogóle przy budowie ??

• #28 28 Cze 2005 16:47
    mielnicz
    Poziom 14  

5 sekund? Ja tam daje max 2.... :(

• #30 28 Cze 2005 17:06
    mielnicz
    Poziom 14  

będzie miał ADI troche kłopotu z iskrownikiem my¶lę.... bo na 2kW mocy to 4,2kV troszkę zamało.... trzeba zrobić taki, co to on sie nie bedzie wypalał zaszybko (a będzie bo duż pr±d tam) i malutk± przerwę miał... może kto¶ co¶ sensownego zaproponuje? :>

Dodano po 52 [sekundy]:

żeby mu pomóc od pocz±tku a nie na końcu ;)