Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Cewka Tesli zasilana Lamp± Plazmow±

ADI-mistrzu 17 May 2005 22:30 27346 84
  • Witam!

Chcę tu opisać to co zbudowałem jakie¶ 5 miesięcy temu. Jest to cewka Tesli zasilana przez układ lampy plazmowej. Pewnie czę¶ć z was wie czym jest ta cewka i wie iż aby ruszyła potrzebne nam jest wysokie napięcie, ja niestety nie mam kosztów na transformatory wysoko napięciowe które kosztuj± około 300zł. Tak więc wykombinowałem sobie, że je¶li lampa wytwarza napięcie rzędu 20Kv a z prostownikiem około 30Kv to mogę ten fakt wykorzystać jako niezłe Ľródło HV. Tak więc wzi±łem się do roboty:
    Pierwsze co zrobiłem to kondensator. Jest to kondensator warstwowy "kanapka". Potem zacz±łem nawijać uzwojenie pierwotne i wtórne:
    Pierwotne: 15 zwoi 1,5mm
    Wtórne: na róże o wysoko¶ci 35cm i ¶rednicy 5cm drutem 0,4mm

Po odpaleniu osi±gam iskry długo¶ci 10cm, ale przez fakt iż jest ona zbudowana tak aby sprawdzić czy chodzi nie chodzi nawet w 50%. Moim zdaniem można z niej wyci±gn±ć nawet 25cm-30cm.
    Częstotliwo¶ć wynosi mniej więcej 2,5MHz, co ¶wiadczy iż mamy efekt naskórkowy :).

Na zdjęciach widać różne uzwojenia. To od lewej to moje pierwsze, po ¶rodku to które aktualnie używam a to ostatnie to jeszcze nawijane drutem 0,2mm. Daje także zdjęcia z wykorzystaniem żarówki.

Zdjęcia dodam jutro rano, ponieważ za chwile mi neta odł±cz± z powodu renowacji.

Cool! Ranking DIY
    Can you write similar article? Send message to me and you will get SD card 64GB.
    About Author
    ADI-mistrzu
    Level 30  
    Has specialization in: przemysł kosmiczny, układy low power
    ADI-mistrzu wrote 2035 posts with rating 204, helped 26 times. Live in city Legionowo. Been with us since 2004 year.
  • TermopastyTermopasty
    Misian@
    Level 27  
    A Mógłby¶ zamie¶ci¶ schemat elektruczny Twej Cewki Tesli...Przydał by sie

Pozdrawiam Misian@
    DARK$$

Level 12  
    Sam próbowałem co¶ takiego zrobić. Mi to nieszło, bardzo słabe efekty. Adi może opisz parametry cewki np. pojemno¶ć kondensatora liczba zwojów uz. wtórnego itp. przydadz± się na pewno, no i jeszcze obliczenia sam robiłe¶ czy użyłe¶ jakiego¶ programu?

P.S. Może jak już forum będzie czynne wrzucisz to na myzlab :)
    ADI-mistrzu
    Level 30  
    Zdjęcia znajduj± się tutaj:

http://adi_mistrzu.w.interia.pl/1.html

Kondensator ma jakie¶ 10nF, jest zasilany przez trafo z TV (takie czarne). Niewiem ile zwoi ma uzwojenie wtórne ale ma wysoko¶ć 35cm i ¶rednice 5cm.

lechoo, musze przyznać że jak na tak mał± moc niezłe iskry wyci±gnełe¶ :). Ja swoj± jeszcze doszlifuje, skombinuje drut 0,2mm i będzie git.
    elektronik_tk
    Level 26  
    adi pokaż całe zasilanie jak konkretnie wygl±da a nie sam± cewke ;]
    ADI-mistrzu
    Level 30  
    www.TSP.prv.pl
    To jest moja stronka, tam w dziale eksperymenty jest pokazany układ, z tego korzystam. W dziale lampa plazmowa s± pokazane trafa i to trafo czarne z którego korzystam. Dalej tam można zobaczyć cały układ lampy. Niestety nie pokażę tak zdjęć ponieważ nasze kochane niezawodne windowsy w czasie formatu dysku C:\ przeleciał mi gratisowo i mój dysk na którym miałem wszystkie dane. Czę¶ć odzyskałem, cze¶ć straciłem. Niedłógo być może zrobie nowe fotki to podrzuce.
    ADI-mistrzu
    Level 30  
    Witam!

Dzi¶ zwracam się z pytaniem, bo zaczęły mi nie wiem czemu mostki prostownicze nagle się palić.
    Jak pierwszy się spalił to wzi±łem cały układ lampy i zrobiłem mał± renowacje. Gdy dzi¶ j± podł±czyłem i wł±czyłem pochodziła około 5min. i nagle poprostu mostek się spalił, a co dziwniejsze ma radiator, który niebył nawt ciepły.
    Co może się dziać?
  • TermopastyTermopasty
    elektronik_tk
    Level 26  
    hmm ale co rozumies przez spalenie sie mostka? ma przebicie czy nie ma napięcia za mostkiem? sprawdĽ pobór pr±du i czy napięcie za mostkiem jest wyprostowane. moze tranzystor masz uszkodzony.
    lechoo
    Level 39  
    Moim zdaniem nie warto się bawić w zasilanie cewki tesli napięciem stałym przy użyciu wymy¶lnych przetwornic, gdyż maj± one zwykle za mał± wydajno¶ć pr±dow±, pozatym cewka tesli zdecydowanie lepiej działa przy zasilaniu napięciem przemiennym 50Hz.
    d±ber
    Level 11  
    To pierunki chyba ze 1,5 metra będ± :D
    d±ber
    Level 11  
    Ja na wakacjach będe budował swoj± pierwsz± Tesle:
    Transformator zasilaj±cy i kondensator rezonansowy
    Napięcie na uzwojeniu wtórnym transformatora zasilaj±cego 20000 V
    Moc transformatora zasilaj±cego 8 W
    Natężenie na uzwojeniu wtórnym transformatora zasilaj±cego 0,0004 A
    Wymagana pojemno¶ć kondensatora w obwodzie pierwotnym 0,1 nF
    Maksymalne napięcie na kondensatorze 56,5685 kV

Parametry kondensatora warstwowego
    Zalecana grubo¶ć dielektryka (polietylenu) 3,7712 mm
    Wybrana grubo¶ć dielektryka (PE) 4 mm
    Długo¶ć pojedyńczej okładki 10 cm
    Szeroko¶ć pojedyńczej okładki 10 cm
    Aby uzyskać wymagan± pojemno¶ć należy wykonać kondensator składaj±cy się z 2-3 płytek

Uzwojenie wtórne
    ¦rednica drutu nawojowego (wraz z emali±) 0,45 mm
    ¦rednica uzwojenia wtórnego 30,2 mm
    Wysoko¶ć uzwojenia wtórnego 110 mm
    Długo¶ć drutu potrzebna do wykonania cewki 23,1919 m
    Ilo¶ć zwojów uzwojenia wtórnego 244,444444444444
    Czestotliwo¶ć dla 1/4 długo¶ci fali 3233,8877 kHz
    Rezonans własny uzwojenia wtórnego 5236,4188 kHz
    Indukcyjno¶ć własna uzwojenia wtórnego 434,0075 uH
    Pojemno¶ć własna uzwojenia wtórnego 2,1285 pF

Uzwojenie pierwotne typu płaska spirala
    ¦rednica przewodnika 1,9 mm
    Odległo¶ć pomiędzy wewnętrzynym zwojem uzw. pierwotnego a dolnymi zwojami uzw. wtórnego 7 mm
    Odległo¶ć pomiędzy zwojami (od krawędzi do krawędzi) 5 mm
    Wymagana indukcyjno¶ć uzwojenia 24,2209 uH
    Dla częstotliwo¶ci 3233,8877 kHz należy wpi±ć się pomiędzy 14 a 15 zwój

Toroid
    Zewnętrzna ¶rednica toroidu 10 cm
    ¦rednica użytej rurki 2 cm
    Torus wykonany zgodnie z w/w wymiarami posiada pojemno¶ć 4,213 pF
    Wymagana pojemno¶ć toroidu wynosi 3,4523 pF
    Przewidywana długo¶ć iskry 4,8083 cm

obliczenia były przeprowadzane na "tesla coil designer"
    Czy ta cewka ma jak±¶ szanse zadziałac??? :?
    d±ber
    Level 11  
    Dzięki!! Chciałem się upewnic czy jest sens budowac :P
    mielnicz
    Level 14  
    d±ber a sk±d Ty masz takie trafo: Uwy: 20kV; P = 8W :| ?? Keidy¶ chciałem sobie nawin±ć trafo 15W - 20W o Uwy = 4kV to po obliczeniach jak zobaczyłem ¶rednicę drutu na wtórnym i ilo¶ci zwojw to mi się słabo zrobiło.... Pozatym jak na tak± rurkę (3cm, 11cm) to drut 0,45 mm wydaje mi się dużo zagruby.... Zmniejsz ¶redniće drutu choć do 0,2mm będziesz miał więcej zwojów i większ± przekładnię, dłuższe iskry.... zobzaczymy co to Ci z tego wyjdzie....

pozdrawiam
    lechoo
    Level 39  
    @d±ber
    Jak chcesz mieć przyzwoit± cewkę poszukaj trafa min. kilkadziesi±t VA. Ja na swoich transformatorkach (fotka powyżej) o mocy około 20VA uzyskuję iskry około 6cm. Przy podanych przez Ciebie rozmarach uzwojenia wtórnego najlepiej nawin±ć je drutem 0,1mm.
    d±ber
    Level 11  
    Trafo to z demontarzu, jaki¶ stary defibrylator. Do drutów nawojowych to nie zabardzo mam dostęp, chociaż chyba widziałem gdzie¶ na warsztacie 0,2mm. Jak pokombinuje to może co¶ z tego wyjdzie :P
    mielnicz
    Level 14  
    5 sekund? Ja tam daje max 2.... :(
    mielnicz
    Level 14  
    będzie miał ADI troche kłopotu z iskrownikiem my¶lę.... bo na 2kW mocy to 4,2kV troszkę zamało.... trzeba zrobić taki, co to on sie nie bedzie wypalał zaszybko (a będzie bo duż pr±d tam) i malutk± przerwę miał... może kto¶ co¶ sensownego zaproponuje? :>

Dodano po 52 [sekundy]:

żeby mu pomóc od pocz±tku a nie na końcu ;)