Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
CControls
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Cewka Tesli zasilana Lampą Plazmową

ADI-mistrzu 17 Maj 2005 22:30 26383 84
  • Witam!

Chcę tu opisać to co zbudowałem jakieś 5 miesięcy temu. Jest to cewka Tesli zasilana przez układ lampy plazmowej. Pewnie część z was wie czym jest ta cewka i wie iż aby ruszyła potrzebne nam jest wysokie napięcie, ja niestety nie mam kosztów na transformatory wysoko napięciowe które kosztują około 300zł. Tak więc wykombinowałem sobie, że jeśli lampa wytwarza napięcie rzędu 20Kv a z prostownikiem około 30Kv to mogę ten fakt wykorzystać jako niezłe źródło HV. Tak więc wziąłem się do roboty:
    Pierwsze co zrobiłem to kondensator. Jest to kondensator warstwowy "kanapka". Potem zacząłem nawijać uzwojenie pierwotne i wtórne:
    Pierwotne: 15 zwoi 1,5mm
    Wtórne: na róże o wysokości 35cm i średnicy 5cm drutem 0,4mm

Po odpaleniu osiągam iskry długości 10cm, ale przez fakt iż jest ona zbudowana tak aby sprawdzić czy chodzi nie chodzi nawet w 50%. Moim zdaniem można z niej wyciągnąć nawet 25cm-30cm.
    Częstotliwość wynosi mniej więcej 2,5MHz, co świadczy iż mamy efekt naskórkowy :).

Na zdjęciach widać różne uzwojenia. To od lewej to moje pierwsze, po środku to które aktualnie używam a to ostatnie to jeszcze nawijane drutem 0,2mm. Daje także zdjęcia z wykorzystaniem żarówki.

Zdjęcia dodam jutro rano, ponieważ za chwile mi neta odłączą z powodu renowacji.

Fajne! Ranking DIY
    Potrafisz napisać podobny artykuł? Wyślij do mnie a otrzymasz pendrive 32GB.
  • CControls
  • #3 17 Maj 2005 23:01
    Misian@
    Poziom 27  

A Mógłbyś zamieściś schemat elektruczny Twej Cewki Tesli...Przydał by sie

Pozdrawiam Misian@

• CControls
  • #4 18 Maj 2005 00:02
    DARK$$
    Poziom 12  

Sam próbowałem coś takiego zrobić. Mi to nieszło, bardzo słabe efekty. Adi może opisz parametry cewki np. pojemność kondensatora liczba zwojów uz. wtórnego itp. przydadzą się na pewno, no i jeszcze obliczenia sam robiłeś czy użyłeś jakiegoś programu?

P.S. Może jak już forum będzie czynne wrzucisz to na myzlab :)

• #6 18 Maj 2005 09:24
    ADI-mistrzu
    Poziom 30  

Zdjęcia znajdują się tutaj:

http://adi_mistrzu.w.interia.pl/1.html

Kondensator ma jakieś 10nF, jest zasilany przez trafo z TV (takie czarne). Niewiem ile zwoi ma uzwojenie wtórne ale ma wysokość 35cm i średnice 5cm.

lechoo, musze przyznać że jak na tak małą moc niezłe iskry wyciągnełeś :). Ja swoją jeszcze doszlifuje, skombinuje drut 0,2mm i będzie git.

• #7 18 Maj 2005 14:02
    elektronik_tk
    Poziom 26  

adi pokaż całe zasilanie jak konkretnie wygląda a nie samą cewke ;]

• #8 18 Maj 2005 19:48
    ADI-mistrzu
    Poziom 30  

www.TSP.prv.pl
    To jest moja stronka, tam w dziale eksperymenty jest pokazany układ, z tego korzystam. W dziale lampa plazmowa są pokazane trafa i to trafo czarne z którego korzystam. Dalej tam można zobaczyć cały układ lampy. Niestety nie pokażę tak zdjęć ponieważ nasze kochane niezawodne windowsy w czasie formatu dysku C:\ przeleciał mi gratisowo i mój dysk na którym miałem wszystkie dane. Część odzyskałem, cześć straciłem. Niedłógo być może zrobie nowe fotki to podrzuce.

• #9 21 Cze 2005 23:41
    ADI-mistrzu
    Poziom 30  

Witam!

Dziś zwracam się z pytaniem, bo zaczęły mi nie wiem czemu mostki prostownicze nagle się palić.
    Jak pierwszy się spalił to wziąłem cały układ lampy i zrobiłem małą renowacje. Gdy dziś ją podłączyłem i włączyłem pochodziła około 5min. i nagle poprostu mostek się spalił, a co dziwniejsze ma radiator, który niebył nawt ciepły.
    Co może się dziać?

• #10 22 Cze 2005 00:29
    elektronik_tk
    Poziom 26  

hmm ale co rozumies przez spalenie sie mostka? ma przebicie czy nie ma napięcia za mostkiem? sprawdź pobór prądu i czy napięcie za mostkiem jest wyprostowane. moze tranzystor masz uszkodzony.

• #11 22 Cze 2005 09:40
    ADI-mistrzu
    Poziom 30  

To znaczy, transformator zasilający fracuje jak na zwarciu. Wszystkie pozostałe układy są sprawde i napięcie nie przechodzi dalej, albo jest zmienne.

• #13 22 Cze 2005 16:11
    ADI-mistrzu
    Poziom 30  

No tylko mi popracuje chwile i rozwala ;P. Jeszcze na nich zbankrutuje

• #15 23 Cze 2005 16:25
    lechoo
    Poziom 39  

Moim zdaniem nie warto się bawić w zasilanie cewki tesli napięciem stałym przy użyciu wymyślnych przetwornic, gdyż mają one zwykle za małą wydajność prądową, pozatym cewka tesli zdecydowanie lepiej działa przy zasilaniu napięciem przemiennym 50Hz.

• #16 24 Cze 2005 21:53
    ADI-mistrzu
    Poziom 30  

No wiem i jestem w trakcie budowy cewki 2kW, mam już nawet transformator :D.
    A tamta cewka to była robiona z tego co miałem i gdy jeszcze traf niemiałem.

• #17 25 Cze 2005 12:50
    dąber
    Poziom 11  

To pierunki chyba ze 1,5 metra będą :D

• #18 26 Cze 2005 10:51
    ADI-mistrzu
    Poziom 30  

No coś koło tego, tylko najpierw trzeba części skołować :P.

• #19 26 Cze 2005 21:50
    dąber
    Poziom 11  

Ja na wakacjach będe budował swoją pierwszą Tesle:
    Transformator zasilający i kondensator rezonansowy
    Napięcie na uzwojeniu wtórnym transformatora zasilającego 20000 V
    Moc transformatora zasilającego 8 W
    Natężenie na uzwojeniu wtórnym transformatora zasilającego 0,0004 A
    Wymagana pojemność kondensatora w obwodzie pierwotnym 0,1 nF
    Maksymalne napięcie na kondensatorze 56,5685 kV

Parametry kondensatora warstwowego
    Zalecana grubość dielektryka (polietylenu) 3,7712 mm
    Wybrana grubość dielektryka (PE) 4 mm
    Długość pojedyńczej okładki 10 cm
    Szerokość pojedyńczej okładki 10 cm
    Aby uzyskać wymaganą pojemność należy wykonać kondensator składający się z 2-3 płytek

Uzwojenie wtórne
    Średnica drutu nawojowego (wraz z emalią) 0,45 mm
    Średnica uzwojenia wtórnego 30,2 mm
    Wysokość uzwojenia wtórnego 110 mm
    Długość drutu potrzebna do wykonania cewki 23,1919 m
    Ilość zwojów uzwojenia wtórnego 244,444444444444
    Czestotliwość dla 1/4 długości fali 3233,8877 kHz
    Rezonans własny uzwojenia wtórnego 5236,4188 kHz
    Indukcyjność własna uzwojenia wtórnego 434,0075 uH
    Pojemność własna uzwojenia wtórnego 2,1285 pF

Uzwojenie pierwotne typu płaska spirala
    Średnica przewodnika 1,9 mm
    Odległość pomiędzy wewnętrzynym zwojem uzw. pierwotnego a dolnymi zwojami uzw. wtórnego 7 mm
    Odległość pomiędzy zwojami (od krawędzi do krawędzi) 5 mm
    Wymagana indukcyjność uzwojenia 24,2209 uH
    Dla częstotliwości 3233,8877 kHz należy wpiąć się pomiędzy 14 a 15 zwój

Toroid
    Zewnętrzna średnica toroidu 10 cm
    Średnica użytej rurki 2 cm
    Torus wykonany zgodnie z w/w wymiarami posiada pojemność 4,213 pF
    Wymagana pojemność toroidu wynosi 3,4523 pF
    Przewidywana długość iskry 4,8083 cm

obliczenia były przeprowadzane na "tesla coil designer"
    Czy ta cewka ma jakąś szanse zadziałac??? :?

• #20 27 Cze 2005 13:31
    ADI-mistrzu
    Poziom 30  

Zadziałać raczej zadziała tylko niewiem czy zobaczysz te iskry.
    Wiesz wyliczenia wyliczeniami a natura naturą, jak faktycznie dobrze ją złożysz to może i będa iskry. Co do kondensatora to zwiększ jego pokemność z 3x.

• #21 27 Cze 2005 14:10
    dąber
    Poziom 11  

Dzięki!! Chciałem się upewnic czy jest sens budowac :P

• #22 27 Cze 2005 16:13
    mielnicz
    Poziom 14  

dąber a skąd Ty masz takie trafo: Uwy: 20kV; P = 8W :| ?? Keidyś chciałem sobie nawinąć trafo 15W - 20W o Uwy = 4kV to po obliczeniach jak zobaczyłem średnicę drutu na wtórnym i ilości zwojw to mi się słabo zrobiło.... Pozatym jak na taką rurkę (3cm, 11cm) to drut 0,45 mm wydaje mi się dużo zagruby.... Zmniejsz średniće drutu choć do 0,2mm będziesz miał więcej zwojów i większą przekładnię, dłuższe iskry.... zobzaczymy co to Ci z tego wyjdzie....

pozdrawiam

• #23 28 Cze 2005 02:42
    lechoo
    Poziom 39  

@dąber
    Jak chcesz mieć przyzwoitą cewkę poszukaj trafa min. kilkadziesiąt VA. Ja na swoich transformatorkach (fotka powyżej) o mocy około 20VA uzyskuję iskry około 6cm. Przy podanych przez Ciebie rozmarach uzwojenia wtórnego najlepiej nawinąć je drutem 0,1mm.

• #24 28 Cze 2005 11:46
    dąber
    Poziom 11  

Trafo to z demontarzu, jakiś stary defibrylator. Do drutów nawojowych to nie zabardzo mam dostęp, chociaż chyba widziałem gdzieś na warsztacie 0,2mm. Jak pokombinuje to może coś z tego wyjdzie :P

• #26 28 Cze 2005 13:28
    ADI-mistrzu
    Poziom 30  

No ja buduję teraz cewke 2kW a mam dopiero 60W, ale odstęp no nie :P.
    Zasilanie to 2 trafa od mikrofali, w sumie 4.200v i 2.000W.
    Teraz tylko niewiem, jak sądzicie będzie dóżo kombinowania żeby to ruszyły i wogóle przy budowie ??

• #28 28 Cze 2005 16:47
    mielnicz
    Poziom 14  

5 sekund? Ja tam daje max 2.... :(

• #30 28 Cze 2005 17:06
    mielnicz
    Poziom 14  

będzie miał ADI troche kłopotu z iskrownikiem myślę.... bo na 2kW mocy to 4,2kV troszkę zamało.... trzeba zrobić taki, co to on sie nie bedzie wypalał zaszybko (a będzie bo duż prąd tam) i malutką przerwę miał... może ktoś coś sensownego zaproponuje? :>

Dodano po 52 [sekundy]:

żeby mu pomóc od początku a nie na końcu ;)