Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Cewka Tesli 700W

lukasb9 09 Paź 2005 19:07 32598 20
  • Witam - chciałbym dziś pokazac szanownym forumowiczom moją cewke tesli ;) zbudowana na wakacjach dawno dawno temu stoi sobie teraz w moim mieszkanku (studenckim) i zdobi pułeczke, w domu mam wersje
    1,5kW i 4kW ale to materiał na inny post jak będe w domu i je odpale..
    transformator do przedstawonej cewki naiwjałem sam ma około 10kV kondensator też robiłem sam (10nF), zdjęcie łuków wygląda jak przerabiane.. nic nie było z nim robione tak mi wyszło :) mam talent :) z drugiej strony ciężko jednoczesnie odpalać cewke i trzymać aparat :) w rzeczywistości na raz niema tulu łuków (to przez długi czas otwarcia migawki) na drugim zdjęciu widac łuki sfotografowane z uzyciem flesza
    jak sa jakieś pytania to prosze walić śmiało napewno odpowiem :)

pozdrawiam Łukasz

Fajne! Ranking DIY
    Potrafisz napisać podobny artykuł? Wyślij do mnie a otrzymasz pendrive 32GB.
  • #2 09 Paź 2005 20:12
    luke666
    Poziom 33  

Nie no stary, po prostu bomba:D
    Zapodałbyś schemacik i liczbe zwoi trafa, przekroje drutu. Użyłeś metalowych talerzy? Cewke też sam nawijałeś?

• #3 10 Paź 2005 15:00
    IronReiker
    Poziom 23  

schemacik mile widzany. oras przebieg wykonania cewki

• #4 10 Paź 2005 21:47
    lukasb9
    Poziom 28  

Witam ponownie
    całośc nawijałem sam i czesc rezonansową i zasilająca trafo zasilające jest na rdzeniu z rubina ma 200W ale moja cewa pobiera 700W (mierzyłem) zakończenie zrobiłem z dwóch misek sklejonych razem distalem, uzwojenia trafa zasilającego (liczby zwoi nie pamietam) pierwotne liczone standardowo wtórne drutem 0,13mm na napiecie około 5-7kV. Cześc rezonansowa pierwotne-drutem 4mm instalacyjnym rozebranym z izolacji, wtórne-drutem pewnie 0,4, iskrownik statyczny z czterech rurek miedzianych długości 10cm równolegle do siebie w odległości około 0,5mm
    schemat umieszcze jak narysuje rzadnej filozofii w nim niema standardowy ... uzwojenie wtórne do niego równolegle kondensator potem szeregowo iskrownik z cewką pierwotną przepraszam że tak pobierznie ale dziś krucho z czasem ;)

pozdrawiam Łukasz

• #5 10 Paź 2005 23:21
    Artas
    Poziom 19  

Toroid mi się troszke nie podoba. Te miski... Ale ogólnie ładne i efekt "rzucania" byskawic też ciekawy. :)

• #6 17 Paź 2005 16:20
    Ziomuś
    Poziom 2  

Fajna zabawka. Postarałeś się nie ma co.zdjęcia są fajne (zwłąszcza to rozmazane troche bo widac doskonale ,,pioruny")Gratulacje i powodzenia w przyszłych projektach!

• #7 22 Sty 2006 01:39
    Maślakmj
    Poziom 12  

Super bajer!!
    Tylko mi by było szkoda 700W :O
    I bałbym sie że komuś po pijaku zachce sie tego macać( podczas działamia ) uach wrażenia gwaranowane :P:P
    Pozdrawiam!

• #8 22 Sty 2006 12:07
    IronReiker
    Poziom 23  

możesz zamieścić dokładny opis jak to zbudowałeś bo wszystko mam tylko poskładać!
    pozdro

• #10 25 Sty 2006 08:50
    =Tesla=
    Poziom 19  

Witam

Cewki tylko pozazdrościć.
    Jedynym elementem który tu nie pasuje(moim zdaniem) jest troid nie wygląda zbyt dobrze z całością. Lepiej było by go pospawać półautomatem i potem wyszlifować powstała by wtedy kula.

Pozdrawiam

• #11 23 Cze 2006 02:06
    lukasb9
    Poziom 28  

witam po sporej przerwie :) za która przepraszam zbudowac cewke zaden problem sam robiłem tą ze zdjec na tzw "czuja" dwie wiekszej mocy obliczałem, odkad zrobiłem pierwsza zastanawia mnie cały czas jedna rzecz nigdzie tego nie znalazłem, posiada ktos jakies wyprowadzenia matematyczne dla tak sprzeżonych obwodów? chodzi mi o obliczenie przełozeia napieciowego takiego transformatora rezonansowego, biorac pod uwage indukcyjnosc wzajemna uzwojen, przekładnie zwojowa, indukcyjnosci i pojemnosci obydwu obwodów, oczywiscie zestrojenie całosci nie stanowi dlamnie tajemnicy byle czestotliwosci rezonasowe sie zgadzały, ale skad bierze sie az takie przełozenie? niejest dlamnie równiez tajemnica skad powstaja wysokie napiecia na elementach w stanie rezonansu szeregowego, ale opisanie całego transformatora rezonansowego zaczyna byc problemowe, szukam materiałow praktycznych i teoretycznych na ten temat, prosze nie pisac ze to proste jesli nie uzasadnicie tego konkretnie, kolejna sprawa jak policzyc współczynnik sprzezenia obwodów? np tego stożkowego pierwotnego i stórnego "słupa" z tego co zaobserwowałem na swoich cewkach "aktywny" kawalek uzwojenia wtórnego to jakies 10cm na samym dole, prototyp pierwszej mojej cewki uruchamiałem w garazy niby wszystko ok ale nie było wyładowań, okazało sie ze obnizenie poczatku uzwojenia wtórnego troche ponizej płaszczyzny uzwojenia pierwotnego dało bardzo duze efekty, wnioskuje stad, ze głowna czesc strumienia np w takiej cewce jak ta wyzej zamyka sie w pierwszych 10cm to takie moje dywagacje ;) jeli macie jakąs "fachowa" teorie na temat transformatorów bardzo chetnie sie w nia zagłebie :) pozdrawiam wysokonapieciowców :)

• #12 10 Paź 2006 14:56
    visaj
    Poziom 1  

wow niezła ceweczka :) mam jedno pytanie otóz jestem młodo-upieczonym elektrykiem a od zawsze mnie to intresowało ... możesz mi to na poczte wrzucić ten schemacik i co i jak robić? visaj(malpa)o2.pl z góry dzięki i pozdrawiam!!! niech prądy będą z wami :)

• #14 10 Paź 2006 19:28
    Mariuszek15
    Poziom 24  

Bardzo lubię takie efekty:) Projekt bardzo staranie wykonany Gratuluję pomysłowości i staranności włożony w trud pracy i budowy tej wspaniałej Cewka Tesli 700W:D Można prosić o zdjęcia szczegółowe przetwornicy wysokiego napięcia??

• #15 14 Paź 2006 10:28
    lukasb9
    Poziom 28  

napisz jakie konkretnie chcesz zdjecia tu niema przetwornicy wysokiego napiecia tu sa dwa transformatory, jeden zwykły sieciowy, drugi rezonansowy, to ta rura owinieta drutem i slimak podnia :), całosc kluczuje iskrownik :)

• #17 17 Paź 2006 10:49
    lukasb9
    Poziom 28  

lechoo - o to chodziło, troche mi zajmie analiza całosc ale napewno warto:) dzieki:)

• #18 18 Gru 2006 19:43
    193004
    Użytkownik usunął konto  
  • #19 19 Gru 2006 11:01
    żarówka rtęciowa
    Poziom 36  

emilsol napisał:
    Czy można by zrobić taką miniaturową cewke tesli na baterie??

Nie. Za duży pobór prądu.

• #20 19 Gru 2006 12:50
    mifodD
    Poziom 10  

ma ktoś może namiary na literature związaną z cewką...???

• #21 19 Gru 2006 13:20
    Cinek_as
    Poziom 21  

Co do tych misek :P to czytałem na jakiejś stronie że te zakończenia od miski przeszkadzają i efekt możę być bardziej denny :( powinno być tam chyba raczej ,,równo" okrągło

Szukaj w 5mln produktów