Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

VW Passat B5 variant - Tajemnicze stuki

19 Kwi 2015 11:15 6381 28
  • Poziom 7  
    Witam. Ręce mi opadają, więc zwracam się z prośbą o pomoc na forum. Otóż mam od niedawna passata b5. Auto po zakupie, przeszło remont zawieszenia, a następnie ustawiona była zbieżność. Pomijając to, że auto ściąga w prawo mimo ustawionej zbieżności, to jest problem ze stukami w zawieszeniu. Byłem na dwóch stacjach diagnostycznych i nie stwierdzili luzów w zawieszeniu. Ja jednak je słyszę.
    Najpierw myślałem, że to może nadkola, bo są poprzecierane od kół. Nadkola zamocowałem jak trzeba i stuka dalej.
    Słychać to szczególnie przy jeździe po bruku, małych nierównościach. Jest to stukanie o sporej częstotliwości.
    Dodam jeszcze, że wczoraj auto podnosiłem. Szarpałem kołem we wszystkie strony i nic. Tylko manszeta od przegubu się okazała rozwalona.

P.S. Stuki są słyszalne szczególnie po prawej stronie.

Pomoże ktoś???

Dodano po 3 [minuty]:

Chyba pomyliłem działy :-/
  • Poziom 7  
    Pewnie myślisz kolego o przegubie i jego specyficznym klekotaniu. Otóż nie. Stuka przy jeździe na wprost i podczas skrętów także. Wrażenie trochę jak przy sworzniach wahaczy. Ale to nie one.
  • Poziom 15  
    Kolego,

stawiam na łączniki stabilizatora. Na pierwszy rzut oka mogą wydawać się w porządku, więc nawet na stacji diagnostycznej mogą ich zużycia nie wychwycić. Chyba, że wymieniałeś całe zawieszenie z przodu. Co było konkretnie robione?

Wymieniłem kiedyś wszystkie elementy prócz tego jednego małego i po złożeniu zawieszenia i wyjechaniu na trasę pojawiły się wspomniane stuki.
    Wymieniłem z obu stron i jak ręką odjął.

Swoją drogą, piszesz, że po ustawianiu zbieżności auto dalej ściąga, to:
    - źle ustawiona zbieżność,
    - niewymienione wszystkie zużyte elementy (tylko kto by ustawiał zbieżność, jeśli zauważy, że jeszcze coś wymaga wymiany),
    - nierówno zużyte opony/niewyważone koła,
    - nierówno biorące hamulce,
    - boczny wiatr, w stylu halny:D

Sprawdź te łączniki, koszt niewielki, wymienisz bez większych problemów.

Dodano po 32 [sekundy]:

A działy rzeczywiście pomyliłeś:)
  • Poziom 32  
    Są pozakładane sprężynki na zaciskach hamulcowych?
    Lub same klocki stukające w zacisku, chociaż ja z czymś takim spotkałem się tylko raz.
  • Specjalista grupy V.A.G.
    Łożyska amortyzatorów całe?
    Łączniki stabilizatorów są poprawnie zamontowane - można się pomylić przy ich montażu i wtedy stukają o wahacze.
    Tuleje stabilizatora są całe?
    Skoro ściąga w czasie jazdy to może jednak jest jakiś luz na wahaczu - nie tak łatwo go znaleźć w tym zawieszeniu.
  • Poziom 7  
    Dziękuję za cenne uwagi. Wyglądało to tak, że kupiłem promocyjnie auto i oddałem do warsztatu nakazując zrobienie wszystkiego co trzeba. Podobno dwa wahacze zmieniali, przegub, końcówki i coś tam jeszcze.
    Klocki na pewno też były zmieniane, ale czy sprężynki założone...hmmm...nie wiem. Pewnie nie! Pokrywy pod silnikiem też mi nie oddali!
    Przed chwilą byłem na przejażdżce i zauważyłem, że skrzypi przy skręcie kołami, coś jakby łożysko amortyzatora...
    Chyba muszę dać go na NORMALNĄ stację diagnostyczną :-(
  • Moderator Samochody
    Możesz mieć zużyty układ kierowniczy, a dokładniej luz na maglownicy, z prawej dłuższej strony wyraźnie słyszalne pukanie, o ile reszta zawieszenia sprawna w 100 procentach.
  • Poziom 15  
    wolne_miasto napisał:
    kupiłem promocyjnie auto i oddałem do warsztatu nakazując zrobienie wszystkiego co trzeba. Podobno dwa wahacze zmieniali, przegub, końcówki i coś tam jeszcze.

A to zmienia postać rzeczy:) Sądziłem, że wymieniłeś komplet wahaczy.
    Zdaje się, że w takim razie przydałoby się oddać auto do dobrego sprawdzonego mechanika.
    Wahacz może nie mieć luzu na sworzniu, ale może mieć zużytą gumę z drugiej strony, może ktoś czegoś nie zauważył. Poza tym do sprawdzenia praktycznie wszystko to, o czym pisaliśmy.

Powodzenia w poszukiwaniu. Daj znać o rezultatach.
  • Poziom 7  
    Dziękuję koledzy za podpowiedzi. Na wtorek jestem umówiony ze znajomym mechanikiem (już kolejnym) na wymianę osłony przegubu. Poproszę go o ocenę wszystkich wskazanych przez Was rzeczy. Dam znać po wszystkim.
  • Moderator - Komputery Serwis
    wolne_miasto napisał:
    Słychać to szczególnie przy jeździe po bruku, małych nierównościach

wolne_miasto napisał:
    Podobno dwa wahacze zmieniali,

Podobno, czy na pewno? Które wahacze wymienili?
    Gdy stuka podczas jazdy po bruku to niedomaga któryś z górnych wahaczy.
    Czy podczas gwałtownego hamowania słychać pojedyncze stuknięcie?
  • Poziom 7  
    Po bruku raz stuka, a raz nie. Gdy jadę do garażu z górki po betonowych płytach, to zawsze się jarmoli. A jak przyhamuję, to często jest pojedynczy stukot. Gdy puszczę hamulec, to też stuknie.
  • Pomocny post
    Moderator - Komputery Serwis
    Proponuję dobrze przyjrzeć się górnym wahaczą jak i dolnemu tylnemu (tzw. banan).
    Miałem taki sam przypadek.
    Podczas jazdy po kocich łbach pukało- wymieniłem górne wahacze i nastała cisza.
    Jednak podczas gwałtownego hamowania występował pojedyczy stukot. Po wymianie dolnego tylnego (banana) nastała błoga cisza.
  • Pomocny post
    Poziom 15  
    wolne_miasto napisał:
    A jak przyhamuję, to często jest pojedynczy stukot. Gdy puszczę hamulec, to też stuknie.

Zgadzam się z tym co napisał RADU23. Jednocześnie dziwi mnie, że podczas Twojej pierwszej naprawy nie wymieniono stukających elementów i że ktoś w ogóle zabierał się za ustawianie zbieżności, skoro zawieszenie nie było w 100% sprawne. Pamiętaj o tej gumie na dolnym tylnym wahaczu (bananie). U mnie auto od tego ściągało, w szczególności przy hamowaniu lub przyspieszaniu i pojawiały się pojedyncze stuki.
  • Poziom 7  
    Wróciłem z garażu kolegi z wymiany przegubu. Kolega przyjrzał się dokładnie całemu zawieszeniu i znalazł niemały luz na..."bananie" :-). Kilku mechaników i nic, aż tu nagle przełom. Zaraz zamówię jakiś z allegro. Jak będzie po wymianie, to dam znać o efektach.
  • Admin grupy Samochody
    wolne_miasto napisał:
    Auto po zakupie, przeszło remont zawieszenia
    wolne_miasto napisał:
    Kolega przyjrzał się dokładnie całemu zawieszeniu i znalazł niemały luz na..."bananie"

Jakoś nie wierzę że był tam jakikolwiek remont zawieszenia.
  • Poziom 7  
    Oczywiście, że nie było! Kolega stwierdził, że nie widzi tam żadnych nowych elementów zawieszenia.

Dodano po 1 [minuty]:

Zostałem oszukany jednym słowem.
    wolne_miasto napisał:
    Zaraz zamówię jakiś z allegro

Nie bierz najtańszego, długo nie wytrzyma.
  • Poziom 7  
    Hmmm...A co polecasz?
    Coś sprawdzonego.
    Np. Master Sport (to z tańszych ale wytrwałych).
    Później droższe dwukrotnie Lemforder lub TRW montowane w ASO.
  • Poziom 7  
    http://xxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxx

coś takiego? Cena OK.

Moderowany przez T5:

3.1.18. Zabronione jest publikowanie informacji do źródeł, które po pewnym czasie wygasają (publikowanie odnośników do stron o charakterze krótkotrwałym).

Ten będzie ok.
  • Poziom 7  
    Przepraszam moderatora za tego linka.

Moderowany przez T5:

Nie musisz przepraszać, wystarczy przestrzegać regulaminu.

Dodano po 4 [minuty]:

Nowy wahacz siedzi już w aucie. Tajemnicze stuki zniknęły. Za wszystkie porady dziękuję serdecznie.
    Taka jeszcze uwaga dla tych co by chcieli sami zmieniać "banana". Ciężka to sprawa jest, gdyż śruba nie chce wyjść. Jest za długa. Trzeba opuszczać całe sanki.

Pozdrawiam. Z mojej strony, temat zamknięty.
  • Pomocny post
    Moderator - Komputery Serwis
    wolne_miasto napisał:
    Trzeba opuszczać całe sanki.

Wystarczy popuścić śruby mocujące i opuścić łapę o centymetr a śruba od wahacza da się bez problemu wyjąć.
  • Admin grupy Samochody
    Na prośbę autora odblokowuję.
    Proszę przestrzegać regulaminu forum.
  • Poziom 7  
    Poradźcie jeszcze koledzy, jakie amortyzatory zakupić na przód do swojego passata.
  • Poziom 32  
    1 Sachs
    2 Kayaba
    3 Bilstein
    Sachs odstaje trochę cenowo od tych dwóch pozostałych, ale nie oznacza to że Kayaba czy Bilstein są złe, mają po prostu lepszy stosunek ceny do jakości. Ja osobiście zazwyczaj właśnie montuję Kayaba i są ok.
  • Moderator Samochody
    Kayaba omijaj. Potrafią stukać tłoczyska po paru tys. km.
  • Poziom 7  
    Dobrze, temat ogarnięty. Dzięki wszystkim za pomoc. Tyle z mojej strony w tym temacie.