Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Szukam wolnego silnika elektrycznego

simpleman73 04 Lip 2015 19:58 1371 13
  • #1 04 Lip 2015 19:58
    simpleman73
    Poziom 4  

Witam

Jestem zielony w temacie elektroniki więc się trochę na tym nie znam, szukam silnika z wolnymi obrotami od 30 do 120 obrotów na minutę, chciałbym żeby był on regulowany. Silnik miałby za zadanie obracać 1-2 kilogramowym bębnem, bęben będzie umieszczony na ośce i przymocowany do obudowy, czyli sam silnik tego nie będzie utrzymywał, ma tylko obracać, najlepiej żeby był z jakimś mocowaniem żeby można go było przykręcić do obudowy. Jaki najmniejszy silnik sobie z tym poradzi.

Na internecie znalazłem wiele drogich silników wolno bieżnych ale to są profesjonalne silniki, ja potrzebuje czegoś mniejszego i taniego.

Poszperałem też na modelarskich sklepach, znalazłem tani silniczek, podam tutaj jeden model z opisem.

EMAX GF2205

obroty/Volt - 2840
    maksymalny ciąg - 413
    zalecana średnica śmigła - 6*4, 7*4
    masa silnika - 27g
    średnica wału - 3mm
    maksymalny pobór prądu - 14A

Czy on da radę, gdyby podłączyć pod niego jakiś regulator obrotów i przetwornice na prąd stały?

może mi ktoś powiedzieć czy doradzić jakiś silnik który dobrze się sprawdzi? może być nawet używany, bo na chwilę obecną błądzę.

0 13
  • #3 04 Lip 2015 20:08
    simpleman73
    Poziom 4  

Właśnie też go widziałem, tylko właśnie się na tym nie znam, nie wiem czy to nie za słabe i ogólnie. Myślisz że on sobie poradzi? W takim razie go zamówię.

A jaki regulator mam do niego dobrać?

0
  • #5 05 Lip 2015 00:31
    simpleman73
    Poziom 4  

Pooglądam sobie, a jak się ma sprawa z płynną regulacją tego bo chciałbym jeszcze regulować obroty bębna. Te małe silniczki potrzebują jakiegoś specjalnego regulatora? Jaki mam kupić?

0
  • #6 05 Lip 2015 19:54
    jdubowski
    Specjalista - urządzenia lampowe

simpleman73 napisał:
    Jestem zielony w temacie elektroniki więc się trochę na tym nie znam, szukam silnika z wolnymi obrotami od 30 do 120 obrotów na minutę, chciałbym żeby był on regulowany. Silnik miałby za zadanie obracać 1-2 kilogramowym bębnem,

simpleman73 napisał:
    obroty/Volt - 2840
    maksymalny ciąg - 413
    zalecana średnica śmigła - 6*4, 7*4
    masa silnika - 27g
    średnica wału - 3mm
    maksymalny pobór prądu - 14A

Po pierwsze silnuki modelarskie nie za bardzo nadają sie do takich napędów (nie są przystosowane do pracy ciągłej). Po drugie - sam będziesz musiał "wystrugać" wielostopniową przekładnię.
    Lepiej zastosować silnik w rodzaju http://elektroniksc.com.pl/?sProdukt=003571&btnSzukaj=szukaj&btnSzukaj=szukaj&sGrupa=SILNIK

0
  • #7 05 Lip 2015 22:21
    jarek_lnx
    Poziom 43  

Cytat:
    Silnik miałby za zadanie obracać 1-2 kilogramowym bębnem, bęben będzie umieszczony na ośce i przymocowany do obudowy, czyli sam silnik tego nie będzie utrzymywał, ma tylko obracać, najlepiej żeby był z jakimś mocowaniem żeby można go było przykręcić do obudowy. Jaki najmniejszy silnik sobie z tym poradzi.
    Żeby dobrać motoreduktor (silnik z przekładnią) musisz znać moment obrotowy jakego potrzeba do obracania twojego bębna, czy bęben jest wyważony? czy chesz go szybko rozpędzać/hamować? jeśli tak powinieneś znać też moment bezwładności.

0
  • #8 06 Lip 2015 03:03
    simpleman73
    Poziom 4  

adam_es napisał:
    Odpowiedni silnik znajdziesz w tej firmie , mają duży wybór i przystępne ceny.

Zamówiłem właśnie model TG-38126000-30k silnik z przekładnią 150 obr/min, 12V, do tego regulator 1,25V -30V 3A, o taki:

Wracając do silniczka, w opisie jest napisane 2kg.cm, może mi ktoś wytłumaczyć o co chodzi z tymi kilogramami na cm? To znaczy że to uniesie 2kg?

oto opis

,,Silniczek 12 V prądu stałego z dobudowaną fabrycznie przekładnią o redukcji 30-krotnej. Prędkość obrotowa: 200 obrotów na minutę bez obciążenia, 150 obr. z pełnym obciążeniem przy momencie obrotowym 2 kg.cm i poborze prądu 0,7 A. Zmiana kierunku obrotów poprzez odwrócenie biegunów napięcia zasilania. Duży zakres regulacji prędkości obrotowej poprzez dobór napięcia w granicach 1,5...20 V. Typ: TG-38126000-30k. Wykonanie mechaniczne - rozstaw otworów mocowania, oś i rozmiary zewnętrzne, należą do powszechnie stosowanego standardu. Wszystkie koła zębate metalowe z wyjątkiem drugiego kolejno po zębniku silnika, dla wyciszenia przekładni. Długość L reduktora 22,5 mm. Oś o średnicy 6 mm. Silniki nowe fabrycznie z produkcji 2015."

Cytat:
    Żeby dobrać motoreduktor (silnik z przekładnią) musisz znać moment obrotowy jakego potrzeba do obracania twojego bębna, czy bęben jest wyważony? czy chesz go szybko rozpędzać/hamować? jeśli tak powinieneś znać też moment bezwładności.

chcę rozpędzić ten bęben max do 100 obrotów na minutę na krótki czas jakbym potrzebował, ale w większości będę go używał na niskich obrotach 30 rpm na dłuższy czas, dla pewności zamówiłem trochę silniejszy 150 obrotów jakby miał być za słaby. Bęben jest minimalnie niedoważony, jakby go położyć pionowo to dolna średnica jest minimalnie mniejsza niż górna ale to nie problem. Hamulce nie będą potrzebne, ma się tylko rozpędzić.

Chciałbym jeszcze zapytać, ile maksymalnie może chodzić taki mały silniczek da radę cały dzień na pełnym obciążeniu? Bo nie chciałbym go za szybko spalić.

Jaki zasilacz mam do niego dobrać? Skoro napisane jest że mogę regulować do max 20v to ile ma mieć maksymalnie amperów ten zasilacz?

I jeszcze jedno, w jaki sposób mam podłączyć tą małą ośkę silnika do osi bębna? są jakieś specjalne uchwyty czy przejściówki albo złączki?

0
  • #9 06 Lip 2015 07:06
    jdubowski
    Specjalista - urządzenia lampowe

simpleman73 napisał:
    Wracając do silniczka, w opisie jest napisane 2kg.cm, może mi ktoś wytłumaczyć o co chodzi z tymi kilogramami na cm? To znaczy że to uniesie 2kg?

Moment obrotowy na wale. Jeśli założysz na oś kółko o średnicy 2cm to nawiniętą na kółko linką podniesiesz ciężar 2kg (jeśli kółko będzie miało 20cm to podniesie cieżar 0,2kg).

simpleman73 napisał:
    Chciałbym jeszcze zapytać, ile maksymalnie może chodzić taki mały silniczek da radę cały dzień na pełnym obciążeniu? Bo nie chciałbym go za szybko spalić.

Producent powinien dostarczyć takie dane, jeśli nie pisze nic o pracy przerywanej to może pracować ciągle, druga sprawa to trwałość którą również powinien podać producent.

simpleman73 napisał:
    Skoro napisane jest że mogę regulować do max 20v to ile ma mieć maksymalnie amperów ten zasilacz?

Masz odpowiedź co do stanu ustalonego w swoim poście:

simpleman73 napisał:
    z pełnym obciążeniem przy momencie obrotowym 2 kg.cm i poborze prądu 0,7 A.

Założyć mozna krótkotrwałe przeciążenie o 100% (prąd w zasadzie liniowo zależy od momentu obciażenia), do tego dochodzą rozważania o rozruchu - w pierwszej chwili prad pobierany przez silnik można w przybliżeniu wyliczyć z prawa Ohma znając rezystancję silnika. Oczywiście by ograniczyć prąd rozruchowy możesz zastosować rezystor szeregowy.

simpleman73 napisał:
    w jaki sposób mam podłączyć tą małą ośkę silnika do osi bębna? są jakieś specjalne uchwyty czy przejściówki albo złączki?

Bęben ma taką samą ośkę?

Masz kilka rozwiazań:
    - sprzęgło elastyczne (w najprostszym wypadku - kawałek zbrojonego węża lub sprężyna)
    - sprzęgło sztywne (raczej dla "pływającego" montażu silnika)
    - przekładnia pasowa 1:1

0
  • #10 06 Lip 2015 15:09
    arturavs
    Poziom 39  

A silnik od wycieraczek nie podejdzie? Tani, do dostania na szrocie.

Ten stabilizator( bo nie jest to regulator) bym sobie darował. Najprostszy regulator PWM na NE555, spokojnie sobie poradzi.

-1
  • #12 06 Lip 2015 16:41
    arturavs
    Poziom 39  

Bez przesady. Chyba że kitajec jakiś. Normalnie w autach po kilka- kilkanaście lat pracują.

-1
  • #14 06 Lip 2015 21:48
    simpleman73
    Poziom 4  

paczka przyjdzie za 2-3 dni, jak napotkam jakieś problemy to napiszę, dzięki za pomoc :)

0