Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Ładowanie akumulatora samochod -

01 Aug 2015 07:56 3117 24
Optex
 • #1
  User removed account
  User removed account  
 • Optex
 • #3
  User removed account
  User removed account  
 • #4
  Rzuuf
  Level 43  
  Napięcie końcowe ładowania w trybie "buforowym" jest 13,8V - przy takim napięciu akumulator jest w 90% naładowany i nie gazuje - można użyć każdego typu, nawet żelowy lub AGM, a używając "zwykłego" możesz zapomnieć, że go masz ...
  Potrzebne elementy:
  - jakikolwiek tyrystor na prąd 10A, z radiatorem 50cm2
  - dioda zenera 12 ... 13V,
  - potencjometr montażowy 2,2kΩ i opornik 1kΩ,
  - tranzystor BD135 lub podobny (2N2222 się grzeje!),
  - żaróweczka telefoniczna 24V/50mA
  - żarówka samochodowa ze świateł głównych z 1 włóknem sprawnym.
  - "ogryzek" płytki uniwersalnej dla zamontowania diody, potencjometru i tranzystora.

  Ładowanie akumulatora samochod -
  Potencjometrem należy nastawić napięcie na bramce tyrystora tak, aby po osiągnięciu 13,8V na katodzie przestał przewodzić.
 • #5
  tobiasz54
  Level 13  
  Z mojej branży to polecam gotowca. Zasilacz buforowy satela np. APS 15 i wymianę akumulatora na żelowy. Sama płytka nie jest droga.
  Drugie rozwiązanie to jak polecił Rzuuf - budowa zasilacza z napięciem wyjściowym np 12,8V z ograniczeniem prądowym.
 • #7
  tobiasz54
  Level 13  
  Rzuuf wrote:
  tobiasz54 wrote:
  ... z napięciem wyjściowym np 12,8V ...
  Za niskie!
  Musi być w przedziale 13,8 ... 14.4V (dla 12-voltowego), dla pracy buforowej zaleca się 13,8V, a dla pracy cyklicznej - do 14,4V.

  Moim zdaniem, gdy zasilacz będzie trzymał te12,8 to nigdy się nie rozładuje. I musi mieć zabezpieczenie przeciw zwarciowe, żeby nie walnął podczas grzania świecy.
  Oczywiście ten buforowy APS bada stan akumulatora i automatycznie reguluje.
 • Optex
 • #8
  helmud7543
  Level 43  
  Jednak nie - w pracy buforowej (napięcie przyłożone cały czas) używa się 13,6 - 13,8 V, a pracy cyklicznej (jak alternator w samochodzie) 13,8 - 14,7. A aku kwasowo ołowiowe lubi, gdy jest w stanie naładowanym.

  Też się zastanawiam, czy w cenie proponowanego SATEL nie da się kupić gotowego prostownika, który będzie doładowywał akumulator w razie potrzeby - automatycznie i z wszystkimi zabezpieczeniami, także sens średni. One (prostowniki) kończą ładowanie albo w trybie buforowym (po stwierdzeniu naładowania trzyma pod ok 13,6V) albo cyklicznym (po osiągnięciu żądanego napięcia - zwykle 14,4V) wyłączając się i ponawiając pracę przy spadku poniżej 12,6 V. Nie wiem tylko czy - w zależności od mocy ogrzewania - nie uzna tak obciążonego akumulatora jako uszkodzony (spadek napięcia w krótkim czasie). Chyba jednak pierwsze z proponowanych, proste rozwiązanie będzie tu najlepsze.
 • #9
  wodzu12240
  Level 13  
  Witam. Problem autora rozwiąże zakup ładowarki podtrzymującej do akumulatora . Bardzo często można je kupić w niskich cenach w dużych supermarketach .
 • #10
  User removed account
  User removed account  
 • #11
  helmud7543
  Level 43  
  Jaki jest spadek napięcia na tym aku (naładowanym) podczas włączenia i do końca grzania? Trudno będzie doradzić coś konkretnego ze względu na skoki napięcia. Trzeba by było zrobić gdzieś takie testy jak ładowarka się zachowa.

  Co to w ogóle za ogrzewanie (trzeba ustalić jaki ma pobór mocy itp)?
 • #12
  wodzu12240
  Level 13  
  Zamiast kupować prostownik możesz wykorzystać stary zasilacz komputerowy atx tylko trochę go przerobisz .opisy znajdziesz na forum i w internecie . Koszty praktycznie zerowe .
 • #13
  User removed account
  User removed account  
 • #14
  tobiasz54
  Level 13  
  Taki komfort zapewni Ci jedynie zasilacz buforowy jak wspomniałem wyżej ale o większej wydajności APS 30 Link- wydajność prądowa 3A, lub zbudujesz coś podobnego. Stosuję te zasilacze w systemach pożarowych do sterowania urządzeń zewnętrznych.
  Jest tylko jedna rzecz, ten zasilacz przy dość zużytym akumulatorze (prawdopodobnie sprawdza parametry akumulatora) - wskazuje uszkodzenie akumulatora. W zastosowaniu domowym pewnie to nie przeszkadza, w profesjonalnym wymieniam jeszcze sprawne akumulatory na nowe.
  W domu mam zainstalowaną starą centralke Satel 4M. W tej centralce zasilacz chyba nie jest tak rozbudowany(pewnie nie ma kontroli akumulatora) ponieważ od ponad 10lat nie wymieniam aku i wszystko działa.
 • #15
  Rzuuf
  Level 43  
  niveasoft wrote:
  Całe urządzenie ma byc zawsze gotowe na rozruch, nie przeładowywać akumulatora w lato kiedy ogrzewania nie używam. Ma być zawsze naładowany ale też prad nie może być czerpany z akumulatora. Zasilacz ma wystarczyc i na prace urządzenia i na ładowanie akumulatora.

  To właśnie załatwia ten układ + transformator 230/(2x20)V 80VA i 2 diody 5A (z kawałkiem radiatora). Może też być transformator 100VA 230V/22V z pojedynczym uzwojeniem, wtedy prostownik na mostku. W pracy buforowej akumulator jest stale utrzymywany w stanie pełnej gotowości. Wydajność ładowarki jest większa, niż ciągły pobór przez Webasto, więc chwilowy większy pobór dla świecy będzie szybko wyrównany.
  Układ, który Ci proponuję zbudowałem ponad 20 lat temu i używałem jako "dyżurny - garażowy", gdy zimą zdarzały się okresy dłuższego postoju włączałem tą ładowarkę poprzez gniazdo zapalniczki i zdarzało się, że odpalałem samochód nawet po kilku tygodniach - bez jakichkolwiek problemów. Żywotność akumulatorów w moim samochodzie: ok. 8 lat.
 • #16
  helmud7543
  Level 43  
  Może autor boi się skoków napięcia - nie będzie ich bo przecież aku robi za bufor. Potrzebujesz prostego źródła, nie bardziej wyrafinowanego niż alternator (ma nie przekroczyć 14,4 czy tam innego ustalonego napięcia, ma mieć wydajność prądową nie mniejszą niż pobór prądu przez odbiornika). Tyle. W samochodach starszych niż te nowych generacji alternatory nie miały nic poza układami gwarantującymi spełnienie tych dwóch warunków, a webasto działało... U Ciebie jest tylko kwestia niższego napięcia, jeśli ma być podłączone cały czas.

  UP. 8 lat? Można wiedzieć jakiej marki? Bo tyle przeżył fabryczny a następny (Bosch) już tylko 3...
 • #18
  arelektroda
  Level 22  
  Analizując poszczególne posty, uważam że rozwiązanie kolegi@Rzuuf jest najrozsądniejsze a przy tym bardzo proste w realizacji. Wystarczy do tego użyć gotowego prostownika transformatorowego bo już ma obudowę a często także amperomierz. Na pewno znajdzie się miejsce dla tych kilku dodatkowych elementów. Przewagą tego rozwiązania jest prostota a przy tym jednocześnie pewność i bezpieczeństwo działania. "Marketowe" urządzenia ładujące z podtrzymaniem nie nadają się do tego celu bo chociażby po zaniku zasilania i jego powrocie wymagają ponownego ustawienia.
  Osobiście mogę zapewnić bo to niejednokrotnie sprawdzałem, że napięcie podtrzymujące ładowania akumulatora kwasowego najlepiej ustawić na 13,6- 13,8V. Przy takim ładowaniu większość akumulatorów (nie uszkodzonych mechanicznie) odsiarcza się i poprawiają się ich właściwości.
 • #19
  shoko_gora
  Level 12  
  W nowszych autach, przekaźnik świec żarowych jest aktywowany poniżej pewnej określonej temperatury, np. 10 stopni Celsjusza. Świece żarowe są podtrzymywane do czasu osiągnięcia przez silnik odpowiedniej temperatury. Nie jest to tak,jak się zdaje większości, ze świece żarowe są używane "wyłącznie" podczas rozruchu silnika.

  Tak jak koledzy pisali, użyj zasilacza podtrzymującego na napięcie buforowe tj. 13.65V.
 • #21
  Woszczyń
  Level 12  
  lub zastapic akumulator przetwornica
 • #22
  User removed account
  User removed account  
 • #23
  reaven22
  Level 29  
  Przerabiałem podobny temat, webasto grzejące powietrze w garażu.
  Całość jest zasilana z zasilacza, MW POWER C12-50

  http://mwpower.pl/mobile/pl/p/Zasilacz-50W-12V4.2A/431

  z włączonym równolegle akumulatorem żelowym 17Ah 12V.

  Na zasilaczu napięcie jest ustawione na 13,8V, akumulator zapewnia bufor mocy dla świecy żarowej, a sam zasilacz ma ograniczenie prądowe i nic mu się nie dzieje nawet jak podczas rozruchu napięcie spada do 12V. Układ działa bez dotykania chyba już 3 sezony.
 • #24
  PC_maniak
  Level 13  
  Jakoś nieodparcie wydaje mi się, a może się mylę, że układ UC3906 by podołał stawianym wymaganiom.
  Jako serce ładowarki buforowej nie przerywa pracy, podtrzymuje stan naładowania małym prądem, posiada korekcję prądu ładowania w funkcji temperatury otoczenia i 3-poziomową "logikę" ładowarki.
  Taki układ zbudowałem i opisałem (a raczej uzupełniłem opisy) pod linkiem
  https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic2896959.html
  Być może Kolega nie natrafił na rozwiązania z UC3906 i podobnymi, chociaż wydaje mi się to mało prawdopodobne.

  Mimo wszystko pozwolę sobie przywołać taki przykład.

  Pozdrawiam,
 • #25
  User removed account
  User removed account