Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

ładowarka Ultimate speed ULG 3.8 B1 z Lidla

08 Paź 2015 22:54 7284 11
  • Poziom 12  
    Witam.
    Na temat tej ładowarki już znalazłem kilka postów ale nie odnalazłem konkretnej odpowiedzi.
    Mam pytanie. Czy ktoś się orientuje czy w/w ładowarką można ładować akumulatory żelowe z motocykla ? Co prawda jest opcja ładowania aku z moto ale w instrukcji pisze
    "Tryb 2 (symbol moto) „12 V“ (14,4 V / 0,8 A)
    Tryb ten nadaje się do ładowania akumulatorów
    ołowiowych (kwasowych) 12 V o pojemności poniżej
    14 Ah "
    I tu pytanie czy chodzi im o to że aku z moto takie konwencjonalne z płynnym elektrolitem czy też żel ?
    Bo w sumie żelowe to też są kwasowe, tylko w postaci żelu a nie płynu.
  • Poziom 42  
    masterofhardcore napisał:
    czy chodzi im o to że aku z moto takie konwencjonalne z płynnym elektrolitem czy też żel ?

A co to ma do rzeczy?
    W tym trybie prąd ładowania jest mniejszy i tyle.
    Kupuj, ładuj, be happy nie przejmując się urban legends na temat jedynie słusznych prądów ładowania.
    Co prawda potrzeba ładowania aku w sezonie świadczy tylko o uszkodzonym układzie ładowania w motocyklu, a do przetrwania "zimy" przez aku lepsze są inne ładowarki. Np. własnoręcznie robione lub ... UPS. Do tego ciepłe miejsce a nie zimny garaż i na wiosnę są szanse na niekupowanie nowego aku. :D
  • Poziom 12  
    A powiedz kolego czy ta ładowarka nadaje się też do ładowania żelowych aku deep cycle ? A konkretnie 12V 9Ah.
  • Poziom 43  
    Zobacz co mówi instrukcja i parametry ładowarki, potem na parametry akumulatora (prądy), a potem porównaj to ze sobą i wyciąg wnioski.
  • Poziom 12  
    Freddy napisał:
    Zobacz co mówi instrukcja i parametry ładowarki, potem na parametry akumulatora (prądy), a potem porównaj to ze sobą i wyciąg wnioski.

Wszystko ładnie i pięknie, taki mądry to ja też jestem. Ale na aku nie jest nic napisane oprócz marki i typu. Toyama Deep-Cycle NPC9-12 12V 9Ah.
    Już też w necie szukałem informacji na temat sposobu jego ładowania ale nic nie znalazłem. Więc sam rozumiesz dlaczego moje pytanie.
  • Poziom 43  
    Przecież wszystko tam jest napisane na akumulatorze, przyjrzyj się jeszcze raz.
  • Poziom 12  
    Freddy napisał:
    Przecież wszystko tam jest napisane na akumulatorze, przyjrzyj się jeszcze raz.

Wiesz kolego może tobie udaje się widzenie rzeczy nie widzialnych, ale mi nie.
    Ten aku mam http://www.sonarsklep.pl/akumulator-zelowy-toyama-npc-9-12v-9-ah-deep-cycle-p-196.html i na nim nic nie pisze odnośnie ładowania. A może ty jako z większym doświadczeniem wyczytujesz coś z symboli to się podziel wiedzą :D
  • Poziom 43  
    Zwykle akumulatory ładuje się prądem 0.1C, czyli dla Twojego to około 1A.
  • Poziom 42  
    Freddy napisał:

Urban legend sprzed 50-ciu lat.
    Ciekawe, że o tej zasadzie nie wiedzą nic projektanci "elektryki" w samochodach, motocyklach itd. Ładowanie odbywa się przy stałym napięciu a prądy są wypadkową stanu naładowania aku i wydajności prądowej prądnicy. Aku "jeżdżą po kilka lat i nic złego się nie dzieje choć prądy ładowania w początkowej fazie wynoszą kilkanaście-kilkadziesiąt amper.
    @masterofhardcore nie przejmuj się bajkami tylko ładuj tym prostownikiem, a w zasadzie specjalizowanym zasilaczem, jak musisz.
    Dla nowoczesnych aku ołowiowych, tzn żelowych i innych szczelnie zamkniętych ważne jest nieprzekraczanie napięcia ładowania powyżej 14.4 -14.6 V. Szczególnie dotyczy to prostackich prostowników dających napięcie szczytowe (przecież na wyjściu jest wyprostowana sinusoida) nawet 20 V.
  • Poziom 12  
    Ok dzięki za uspokojenie i nową wiedzę :D
  • Poziom 12  
    Freddy napisał:

Absolutnie popieram Twoje zdanie kolego - prąd !!! a nie napięcie jest wyznacznikiem żywotności AKUMULATORA,
    tego typu bateria ogniw jest akumulatorem kwasowo-ołowiowym. Ciekły elektrolit daje możliwość ładowania większym prądem, żel wymaga prądów i zasad podanych przez kolegę Freddy.
    Napisał to bardzo czytelnie i prawidłowo.
    Baran dla którego liczy się tylko napięcie niech podłączy swój akumulator do spawarki przecież jest tam napięcie regulowane do 23V więc wystarczy ustawić pokrętłem "swoje" V i włączyć spawarkę !! gwarantuje że efekty będą natychmiastowe.
    Dla każdego tupu ogniwa należy stosować odpowiedni prąd ładowania jaki napięcie.
    Nie można "lipola" ładować prostownikiem typu transformator+mostek prostowniczy sugerując się NAPIĘCIEM !!!!!!!
    Dla ciekawskich polecam wiedzę na temat ładowarek "modelarskich" na każdym kroku zetkniecie się z zagadnieniem o który pisał kolega Freddy czyli 1C, 2C itd.
  • Poziom 8  
    A podsumowując więc czy można ładować tym prostownikiem akumulatory żelowe (nie AGM, tylko żelki)?

Wybaczcie za odkopanie ale sam jestem ciekawy...