Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

ładowarka Ultimate speed ULG 3.8 B1 z Lidla

masterofhardcore 08 Oct 2015 22:54 10923 11
    masterofhardcore
    Level 12  
    Witam.
    Na temat tej ładowarki już znalazłem kilka postów ale nie odnalazłem konkretnej odpowiedzi.
    Mam pytanie. Czy ktoś się orientuje czy w/w ładowarką można ładować akumulatory żelowe z motocykla ? Co prawda jest opcja ładowania aku z moto ale w instrukcji pisze
    "Tryb 2 (symbol moto) „12 V“ (14,4 V / 0,8 A)
    Tryb ten nadaje się do ładowania akumulatorów
    ołowiowych (kwasowych) 12 V o pojemności poniżej
    14 Ah "
    I tu pytanie czy chodzi im o to że aku z moto takie konwencjonalne z płynnym elektrolitem czy też żel ?
    Bo w sumie żelowe to też są kwasowe, tylko w postaci żelu a nie płynu.
    jack63
    Level 43  
    masterofhardcore wrote:
    czy chodzi im o to że aku z moto takie konwencjonalne z płynnym elektrolitem czy też żel ?

A co to ma do rzeczy?
    W tym trybie prąd ładowania jest mniejszy i tyle.
    Kupuj, ładuj, be happy nie przejmując się urban legends na temat jedynie słusznych prądów ładowania.
    Co prawda potrzeba ładowania aku w sezonie świadczy tylko o uszkodzonym układzie ładowania w motocyklu, a do przetrwania "zimy" przez aku lepsze są inne ładowarki. Np. własnoręcznie robione lub ... UPS. Do tego ciepłe miejsce a nie zimny garaż i na wiosnę są szanse na niekupowanie nowego aku. :D
    masterofhardcore
    Level 12  
    A powiedz kolego czy ta ładowarka nadaje się też do ładowania żelowych aku deep cycle ? A konkretnie 12V 9Ah.
    Freddy
    Level 43  
    Zobacz co mówi instrukcja i parametry ładowarki, potem na parametry akumulatora (prądy), a potem porównaj to ze sobą i wyciąg wnioski.
    masterofhardcore
    Level 12  
    Freddy wrote:
    Zobacz co mówi instrukcja i parametry ładowarki, potem na parametry akumulatora (prądy), a potem porównaj to ze sobą i wyciąg wnioski.

Wszystko ładnie i pięknie, taki mądry to ja też jestem. Ale na aku nie jest nic napisane oprócz marki i typu. Toyama Deep-Cycle NPC9-12 12V 9Ah.
    Już też w necie szukałem informacji na temat sposobu jego ładowania ale nic nie znalazłem. Więc sam rozumiesz dlaczego moje pytanie.
    Freddy
    Level 43  
    Przecież wszystko tam jest napisane na akumulatorze, przyjrzyj się jeszcze raz.
    masterofhardcore
    Level 12  
    Freddy wrote:
    Przecież wszystko tam jest napisane na akumulatorze, przyjrzyj się jeszcze raz.

Wiesz kolego może tobie udaje się widzenie rzeczy nie widzialnych, ale mi nie.
    Ten aku mam http://www.sonarsklep.pl/akumulator-zelowy-toyama-npc-9-12v-9-ah-deep-cycle-p-196.html i na nim nic nie pisze odnośnie ładowania. A może ty jako z większym doświadczeniem wyczytujesz coś z symboli to się podziel wiedzą :D
    Freddy
    Level 43  
    Zwykle akumulatory ładuje się prądem 0.1C, czyli dla Twojego to około 1A.
    jack63
    Level 43  
    Freddy wrote:

Urban legend sprzed 50-ciu lat.
    Ciekawe, że o tej zasadzie nie wiedzą nic projektanci "elektryki" w samochodach, motocyklach itd. Ładowanie odbywa się przy stałym napięciu a prądy są wypadkową stanu naładowania aku i wydajności prądowej prądnicy. Aku "jeżdżą po kilka lat i nic złego się nie dzieje choć prądy ładowania w początkowej fazie wynoszą kilkanaście-kilkadziesiąt amper.
    @masterofhardcore nie przejmuj się bajkami tylko ładuj tym prostownikiem, a w zasadzie specjalizowanym zasilaczem, jak musisz.
    Dla nowoczesnych aku ołowiowych, tzn żelowych i innych szczelnie zamkniętych ważne jest nieprzekraczanie napięcia ładowania powyżej 14.4 -14.6 V. Szczególnie dotyczy to prostackich prostowników dających napięcie szczytowe (przecież na wyjściu jest wyprostowana sinusoida) nawet 20 V.
    masterofhardcore
    Level 12  
    Ok dzięki za uspokojenie i nową wiedzę :D
    jazlo
    Level 12  
    Freddy wrote:

Absolutnie popieram Twoje zdanie kolego - prąd !!! a nie napięcie jest wyznacznikiem żywotności AKUMULATORA,
    tego typu bateria ogniw jest akumulatorem kwasowo-ołowiowym. Ciekły elektrolit daje możliwość ładowania większym prądem, żel wymaga prądów i zasad podanych przez kolegę Freddy.
    Napisał to bardzo czytelnie i prawidłowo.
    Baran dla którego liczy się tylko napięcie niech podłączy swój akumulator do spawarki przecież jest tam napięcie regulowane do 23V więc wystarczy ustawić pokrętłem "swoje" V i włączyć spawarkę !! gwarantuje że efekty będą natychmiastowe.
    Dla każdego tupu ogniwa należy stosować odpowiedni prąd ładowania jaki napięcie.
    Nie można "lipola" ładować prostownikiem typu transformator+mostek prostowniczy sugerując się NAPIĘCIEM !!!!!!!
    Dla ciekawskich polecam wiedzę na temat ładowarek "modelarskich" na każdym kroku zetkniecie się z zagadnieniem o który pisał kolega Freddy czyli 1C, 2C itd.
    Thunderbird
    Level 9  
    A podsumowując więc czy można ładować tym prostownikiem akumulatory żelowe (nie AGM, tylko żelki)?

Wybaczcie za odkopanie ale sam jestem ciekawy...