Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Elektronika wspierająca dostarczanie elektroniki - rozmowa z TME.

TechEkspert 08 Sty 2016 11:18 6132 35
 • Elektronika wspierająca dostarczanie elektroniki - rozmowa z TME.
  Dzisiaj mamy okazję przedstawić rozmowę z firmą TME, zajrzymy za kulisy witryny firmowej, zapytamy jakie rozwiązania pozwalają na skuteczne dostarczanie zamówionych podzespołów.

  TME jest pokoleniową firmą rodzinną, istniejącą od 1990 r. W 1997 r. wybudowano obecną siedzibę firmy, czyli nowoczesne centrum logistyczne z magazynem, który od tamtego czasu już kilkakrotnie się powiększył. Z czasem w TME została wprowadzona także sprzedaż za pomocą strony internetowej, a standard obsługi potwierdziły certyfikaty ISO 9001:2009 oraz 14001:2005.

  Obecnie TME jest jednym z największych dystrybutorów komponentów elektronicznych, elektrotechnicznych, wyposażenia warsztatowego oraz automatyki przemysłowej w Europie. Firma zatrudnia ponad 500 osób w centrali w Polsce i spółkach zależnych w innych krajach.

  Obsługujemy kilkadziesiąt tysięcy firm w 122 krajach i wysyłamy 2 700 paczek dziennie. Wśród oferowanych prawie 160 000 produktów znajdują się artykuły większości istotnych producentów komponentów elektronicznych.

  elektroda.pl: Firma TME jest dobrze znana większości użytkowników wortalu elektroda.pl. Dzisiaj chcemy zajrzeć za kulisy witryny firmy, dowiedzieć się co pozwala na efektywną współpracę z odbiorcami. Posiadanie dużego asortymentu dostępnych elementów wymaga dysponowania magazynem, magazyn TME wspomagany jest przez automatykę, elektronikę i rozwiązania informatyczne.

  Jak działa magazyn automatyczny TME?

  TME: Magazyn automatyczny w naszej firmie dzieli się na dwie części: magazyn automatyczny paletowy i magazyn automatyczny kontenerowy.

  Do połowy tego roku magazyn automatyczny paletowy mógł zmieścić 2 500 palet. Po zakupie kolejnych układnic paletowych obecna pojemność całego magazynu to 7 500 miejsc paletowych. Magazyn ten służy nam jako bufor magazynu półkowego. Na nim przechowujemy zapasy oraz, w wyjątkowych sytuacjach (przy dużych zamówieniach), wydajemy towar zamówiony przez klientów. Magazyn jest zarządzany specjalnym programem IT i obsługuje go 4 pracowników na 1 zmianę.

  Jeśli chodzi o magazyn kontenerowy, na tę chwilę jego pojemność to 22 000 miejsc składowania (kontenery). Ze względu na dynamiczny wzrost sprzedaży następuje duży wzrost zapotrzebowanie na składowanie kolejnych towarów. Dlatego została podjęta decyzja o kolejnej inwestycji. Obecnie trwająca rozbudowa automatycznego magazynu kontenerowego umożliwi nam udostępnienie dla potrzeb magazynu kolejnych 44 000 miejsc składowania w marcu 2016. Magazyn ten służy nam do sprzedaży bezpośredniej. Zamówienia klientów trafiają do magazynu drogą elektroniczną, a następnie wywołują zjazd odpowiedniej lokalizacji na stanowisko wydania towaru. Po wydaniu odpowiedniej ilości kontener wraca na lokalizację magazynu wybraną przez system zarządzania magazynem. System ten ma za zadanie optymalizację pracy magazynu. Obecne 22 000 lokalizacji jest obsługiwane przez 5 pracowników pracujących na dwie zmiany.

  Wysokość budynku w jakim znajdują się oba magazyny to 25 metrów i po zakończeniu obecnych inwestycji mamy kolejne możliwości w zależności od naszych potrzeb (magazyn kontenerowy lub paletowy).

  Elektronika wspierająca dostarczanie elektroniki - rozmowa z TME.

  elektroda.pl: Czy podczas pracy automatyki magazynu przebywają w jego wnętrzu ludzie, czy też jest to hala wypełniona automatyką, która nie potrzebuje oświetlenia oraz stałego nadzoru?

  TME: W magazynie automatycznym nie przebywają ludzie. System potrzebuje stałego nadzoru technicznego. Ludzie obsługują magazyn w specjalnych strefach operacyjnych znajdujących się poza magazynami automatycznymi. Do sprawnej pracy magazynu służą specjalne programy informatyczne, które są sprzężone z naszym systemem SAP.

  elektroda.pl: Czy dla zachowania trwałości przechowywanych podzespołów oraz poprawnej pracy automatyki wewnątrz magazynu utrzymywane są określone warunki?

  TME: Zdecydowanie tak. Robimy to jednak ze względu na komponenty, które magazynujemy a nie ze względu na automatykę. W związku ze współpracą z największymi światowymi producentami mamy bardzo ostre restrykcje i wytyczne co do przechowywania niektórych produktów. Aby im sprostać wprowadziliśmy różne strefy, w których panują zdefiniowane warunki. Dzięki temu powstały u nas strefy: chłodni, chemii, produktów pakowanych próżniowo, strefy ESD i wiele innych. Jednak wszystkie znajdują się w magazynie nieautomatycznym. Jeżeli chodzi o magazyn automatyczny, jedyne co musimy robić, to utrzymywać odpowiednią temperaturę i wilgotność, aby nie dopuścić do skroplenia się wody na wydawanych komponentach.

  elektroda.pl: Po wdrożeniu systemu zwykle pojawiają się pytania o jego wydajność oraz niezawodność. Czy kiedyś pojawił się pomysł na sprawdzanie ile trwa transport najbardziej oddalonego elementu w magazynie do miejsca docelowego, jaki największy ciężar lub gabaryt można przemieszczać w magazynie, lub ile razy zdarza się zablokowanie towaru?

  TME: Cały czas badamy wydajność naszych systemów logistycznych. W przypadku układnic analizujemy ile możemy wydać linii na godzinę, w przypadku taśmociągów sprawdzamy ile kontenerów jesteśmy w stanie nim przewieźć w ciągu godziny. Również na podstawie badanych parametrów planujemy zatrudnienie na magazynie, a nawet zapotrzebowanie pracowników magazynu w danym dniu. Jeśli chodzi o sam transport kontenerka, od punktu startu do najdalszej stacji wydawania (tak nazywamy strefy wydawania, na które jest podzielony magazyn półkowy), zajmuje to ok. 40 min. przez ponad 1000 metrów taśmociągów. Generalnie w magazynie półkowym staramy się nie przetrzymywać bardzo ciężkich towarów, ponieważ maksymalna waga kontenerka którym transportujemy towary to 30 kg. Jeżeli ta waga jest przekroczona, kwalifikujemy towar jako gabaryt i jest inaczej przetwarzany. W magazynie automatycznym pojawiają się problemy z zablokowaniem kontenerka lub palety, ale zdarza się to stosunkowo rzadko.

  elektroda.pl: Bez zasilania systemy magazynu przestaną funkcjonować, czy zostały zapewnione mechanizmy gwarantujące ciągłość zasilania?

  TME: Zapewnienie ciągłości zasilania jest jednym z podstawowych zadań mających na celu bezproblemowe dostarczanie zamówionych towarów dla naszych klientów. Obecnie czerpiemy energię z dwóch różnych pętli energetycznych, a automatyczny układ przełączający dba o ciągłość działania systemów. Niemniej jednak, nawet krótkie zaniki zasilania, choć praktycznie bez wpływu na jakość wykonywanej pracy sprawiły, że podjęta została decyzja o budowie własnej podstacji średniego napięcia, dodatkowo wyposażonej w generator zapewniający ciągłość pracy w przypadku awarii sieci energetycznej. Krótko mówiąc, „blackout” nam nie straszny!

  elektroda.pl: Systemy sterowania muszą czerpać wiedzę o sposobie wykonania zadań z systemu informatycznego. Czy zapewnienie właściwej pracy oraz ciągłości działania systemu informatycznego obsługującego magazyn i firmę to trudne zadanie?

  TME: Nie tylko trudne, ale i bardzo kosztowne. Obecnie mamy dwie serwerownie, które są zasilane dwoma niezależnymi liniami energetycznymi, dwoma niezależnymi połączeniami z Internetem i posiadające dodatkowy system „podtrzymania życia”, który pozwala na przełączanie między jednym zasilaniem a drugim. Jesteśmy również zabezpieczeni na wypadek utraty danych poprzez posiadanie backupów całego systemu, które jesteśmy w stanie wgrać w ciągu kilku godzin na serwery produkcyjne. Cały system, który steruje naszą firmą jest na wysokim, światowym poziomie. Jedyne czego się obawiamy, to że nasz system wykształci w końcu własną inteligencję i odpłaci nam buntem maszyn za lata niewolniczej pracy…

  elektroda.pl: Podczas zakupów w TME często widoczne jest profesjonalne wsparcie np. w wyborze zamienników. Jak udaje się zapewnić takie wsparcie. Czy istnieją grupy osób specjalizujących się w określonych obszarach, czy też w systemie informatycznym zbudowana została baza wiedzy rozbudowująca się z każdym dniem?

  TME: Strona TME bazuje na systemie parametrów, które pozwalają w prosty sposób porównywać ze sobą komponenty. Poza tym systemem mamy różnego rodzaju powiązania między artykułami. Dzięki temu dla wielu produktów łatwo możemy sprawdzić czy mamy jakiś zamiennik czy nie (robimy to w momencie wprowadzania artykułu do oferty). Mamy też możliwość wiązania ze sobą elementów, które klienci zazwyczaj kupują razem, dlatego gdy wyświetlimy na stronie TME konkretną lutownicę, podpowiedzą się produkty skojarzone, w tym wypadku: groty do tej lutownicy, topnik i najpopularniejsze spoiwo.

  elektroda.pl: W TME mogą zaopatrywać się profesjonaliści z Polski oraz wielu innych krajów, czy firma jest otwarta także na amatorów zamawiających pojedyncze sztuki elementów?

  TME: Całą idea naszej firmy jest szeroki wachlarz produktów dostępny bez minimalnej kwoty zamówienia i od bardzo małych ilości. Celem TME jest uczestniczenie w całym procesie i wspieranie klienta zarówno przy prototypie, gdzie w zasadzie kupuje się pojedyncze elementy, jak i później, gdy wchodzimy w masową produkcję i ustawiamy w uzgodnieniu z klientem całe harmonogramy dostaw dostosowane pod cykl produkcyjny. W związku z tym umiemy pracować z każdymi ilościami w tym z typowo detalicznym klientem jakim są amatorzy i hobbiści.

  elektroda.pl: Wiele krajowych sklepów dostarczających towary na mniejszą skalę, udostępnia wygodne dla hobbysty paczkomaty. Czy taka forma dostawy była brana pod uwagę w TME?

  TME: Tak, rozważamy wprowadzenie takiej formy dostawy. Spółka w główniej mierze porusza się w segmencie B2B. Nasi klienci to małe i średnie przedsiębiorstwa z branży elektronicznej. Nie możemy również zapominać o sprzedaży do segmentu B2C. Liczba klientów indywidualnych z roku na rok stale rośnie.
  Tendencje rynkowe, w tym zapowiedź Poczty Polskiej, że uruchomi w ciągu najbliższych pięciu lat tysiąc urządzeń samoobsługowych do odbioru i nadawania paczek pokazują, że będzie to rozwijający się kanał, którego nie możemy pominąć w naszych planach. Pojawienie się konkurenta dla InPostu spowoduje dalsze obniżenie kosztów nadania i odbiorów przesyłek z korzyścią dla klienta i z pewnością znacząco wpłynie na zwiększenie zainteresowania klienta tą formą dostawy.

  Dziękujemy za rozmowę, i życzymy dalszej rozbudowy elektroniki dostarczającej elektronikę.


  Fajne! Ranking DIY
 • #2 08 Sty 2016 15:01
  dondu
  Moderator Mikrokontrolery Projektowanie

  TME - dobry sklep, szybka realizacja, spory asortyment, akceptowalne koszty dostawy.
  Czasami ceny odbiegają znacząco, ale to wyjątkowe przypadki.

  Z ciekawostek w kontakcie z TME - w czerwcu 2011 i później korespondowałem z TME sugerując by dodano sortowanie wg ceny, ponieważ takowej opcji nie było. W odpowiedzi uzyskałem informację, że nie bardzo jest to możliwe z powodu obciążenia serwerów. :)

  W grudniu 2012 roku nie wytrzymałem i ponownie napisałem mail:

  Cytat:
  Szanowni Państwo,

  Ponad rok temu zgłaszałem w dziale obsługi internetu, problem braku możliwości sortowania elementów elektronicznych według ceny. Otrzymałem informację, że nie przewiduje się takiej możliwości.

  To dla klientów tak istotny problem, że kolejne zamówienie składamy do Farnell, zamiast do TME. Być może ta informacja nie dotarła do szczebla decydującego o strategii wobec klienta, dlatego tym razem pozwoliłem sobie na skierowanie jej na adres sekretariatu.

  Łącząc wyrazy szacunku,
  życząc Wesołych Świąt,
  Jacek


  Efekt tego maila był dość szybki - opcja sortowania wg ceny pojawiła się początkiem 2013 r. :)
  ... a może był to tylko zbieg okoliczności ...

  Warto dodać, że co jakiś czas są promocje darmowej dostawy.

 • #3 08 Sty 2016 15:52
  oskar777

  Poziom 25  

  Cytat:
  Czasami ceny odbiegają znacząco, ale to wyjątkowe przypadki.

  Wiesz jak porównuje z swojej tematyki oświetlenia ceny tego co mam TME z tym co chińczyk/koreańczyk sprzedaje w minihurcie czyli 1-5k sztuk detalu. Porównuje oczywiście dokładnie takie same modele z tych samych firm. Przykładowo dioda kosztuje w okolicy 35groszy z transportem brutto sprowadzając ją z chin, ten sam model w tme w ilości powyżej 1k sztuk kosztuje 70-80groszy brutto, za pojedyncze sztuki nawet powyżej złotówki marża kilkaset procent a jeszcze trzeba to sprzedać...

  Reszta czas wykonania usługi, sposób pakowania, kontakt bez żadnych zastrzeżeń.

 • #4 08 Sty 2016 17:42
  Bartek.k.k
  Poziom 21  

  Ja sobie chwale ich system reklamacyjny. Robię dość często firmowe zakupy m.in w TME i czasami zdarzyło się, że wysłali nie to co trzeba chociaż samo opakowanie było prawidłowe. Wystarczyło zrobić 2 zdjęcia błędnego towaru i wysłać zgłoszenie na odpowiedni adres, na drugi dzień kurier przywiózł prawidłowy element bez zbędnej dyskusji. Jednak najbardziej chwalę sobie możliwość złożenia zamówienia do godziny 18 z gwarancją dostawy na następny dzień oraz to, że nie robią problemów, gdy czegoś się zapomni dorzucić do koszyka i przedzwoni do nich w tej sprawie, zaraz przełączają na magazyn i można dorzucić brakujące elementy. Tego udogodnienia brakuje w sklepie M..., ponieważ tam przed godziną 13 brak jakiejkolwiek możliwość ingerencji w zamówienie.

 • #6 08 Sty 2016 19:15
  2180706
  Użytkownik usunął konto  
 • #7 08 Sty 2016 20:08
  leonow32

  Poziom 30  

  TME to bardzo solidna firma. Mi najbardziej podoba się jasny cennik i jasne podawanie ile sztuk jest dostępnych, a ile kiedy przyjedzie. Już mieliśmy kiedyś numery z innymi dostawcami, że produkcja stanęła, bo zamówiony towar nie przyjechał, "bo okazało się, że jednak nie mamy tej pozycji, będzie za miesiąc, sorry". W TME takich cyrków nigdy nie było.

  NOWY_UCZEŃ napisał:
  TME nie jest wcale tanią firmą i zamawianie pojedynczych sztuk jest w ogóle nieopłacalne przy kosztach dostawy 12,90 zł +VAT ≈ 16zł.


  Bo TME to hurtownia i klient detaliczny nie ma zawracać głowy groszowymi zamówieniami. Oni chcą sprzedawać całe szpule elementów, a nie pojedyncze sztuki.

 • #8 08 Sty 2016 20:12
  pawel1148
  Poziom 20  

  NOWY_UCZEŃ napisał:
  TME nie jest wcale tanią firmą i zamawianie pojedynczych sztuk jest w ogóle nieopłacalne przy kosztach dostawy 12,90 zł +VAT ≈ 16zł.

  Zależy ile masz czasu czekać na daną część. Jeśli ma to powodować przestoje, to lepiej w TME kupić. Jeśli jesteś amatorem/zamawiasz do sklepu i możesz czekać to możesz poczekać miesiąc do dostawy to zamawiasz z Chin lub u konkurencji (tu czas jest może porównywalny, ale wyboru nie ma takiego).
  Zaskakuje mnie szybkość dostarczenia przedmiotów z TME. Ostatnio zamawiając o 14stej dostałem go o 10 rano dnia następnego. I wszystkie paczki dostaje w podobnym czasie pomimo że do Łodzi mam 350km a do najbliższego wielkiego miasta 50km.
  Ponadto w przesyłkę wliczona jest możliwość dosłania części które mają inny czas realizacji w innym terminie. I List z fakturą, bo przesyłają zawsze osobno- tego nie rozumiem,ale raz dostałem nawet 2 listy do 1 paczki.

 • #9 08 Sty 2016 20:30
  oskar777

  Poziom 25  

  leonow32 napisał:
  Bo TME to hurtownia i klient detaliczny nie ma zawracać głowy groszowymi zamówieniami
  TME to nie hurtownia tylko zwykły sklep z hurtowymi ilościami. Wybacz ale przy takich marżach jakie narzucają często nawet przy hurtowej ilości, nie ma jak takiego towaru sprzedać lub masz narzut z 10-15% co przy drobnicy mija się z celem. Nie mówię, że wszystko ale wiele elementów z kategorii "elementy pasywne" mają ceny zawyżone ostro. O reszcie kategorii się nie wypowiadam bo nie znam cen od producentów i dystrybutorów.

 • #10 08 Sty 2016 20:32
  Bartek.k.k
  Poziom 21  

  oskar777 napisał:
  leonow32 napisał:
  Bo TME to hurtownia i klient detaliczny nie ma zawracać głowy groszowymi zamówieniami
  TME to nie hurtownia tylko zwykły sklep z hurtowymi ilościami. Wybacz ale przy takich marżach jakie narzucają często nawet przy hurtowej ilości, nie ma jak takiego towaru sprzedać lub masz narzut z 10-15% co przy drobnicy mija się z celem. Nie mówię, że wszystko ale wiele elementów z kategorii "elementy pasywne" mają ceny zawyżone ostro. O reszcie kategorii się nie wypowiadam bo nie znam cen od producentów i dystrybutorów.


  Kolega sprawdzi sobie cenę pasywki na farnellu...

 • #11 08 Sty 2016 20:38
  leonow32

  Poziom 30  

  Bartek.k.k napisał:
  oskar777 napisał:
  leonow32 napisał:
  Bo TME to hurtownia i klient detaliczny nie ma zawracać głowy groszowymi zamówieniami
  TME to nie hurtownia tylko zwykły sklep z hurtowymi ilościami. Wybacz ale przy takich marżach jakie narzucają często nawet przy hurtowej ilości, nie ma jak takiego towaru sprzedać lub masz narzut z 10-15% co przy drobnicy mija się z celem. Nie mówię, że wszystko ale wiele elementów z kategorii "elementy pasywne" mają ceny zawyżone ostro. O reszcie kategorii się nie wypowiadam bo nie znam cen od producentów i dystrybutorów.


  Kolega sprawdzi sobie cenę pasywki na farnellu...

  ...albo w Elfie :) szpulka 5000 sztuk rezystorów 10k 1206 5% kosztuje 71,90zł netto czyli 1,768 grosza brutto za sztukę! To drożej niż w moim sklepiku detalicznym :)

 • #12 08 Sty 2016 22:01
  oskar777

  Poziom 25  

  Do Farnela to nie zaglądam bo te ich ceny już nawet mnie nie śmieszą. Aż sobie porównałem cenniki 1206 rezystorów royalohm bo mam od nich wycenę.
  Wychodzi mniej więcej 145zł za 5k TME do 55zł za 5k od producenta z transportem i odprawą celną. Nie jest to gigantyczna różnica ale jednak +/-200% narzutu skutecznie blokuje taki element do dalszej sprzedaży. Jeżeli te rezystory idą do jakiegoś urządzenia to owszem różnica żadna ale jeśli chce się na tym zarobić to z TME raczej się nie dorobimy. Bardzo często mam ochotę coś kupić w TME. Targowanie z chińczykami ustalanie cen, warunków itd jest męczącą zabawą i każdy kto od nich sprowadza elektronikę wie o czym mówię. Jednak biorąc pod uwagę zysk jaki można osiągnąć nie opłaca się kupować w Polsce.

 • #13 08 Sty 2016 22:03
  antrykot
  Poziom 20  

  Porządny katalog, na porządnej stronie, szybka dostawa, duży asortyment...
  Na dużą produkcję może warto szukać tańszych dostawców, ale do prototypów czy małoseryjnej produkcji - super :)

 • #14 08 Sty 2016 22:05
  miono
  Poziom 15  

  Skąd u was tyle pomyłek się bierze skoro wszystko tak automatycznie działa? Mam chyba ze 20 elementów których nie zamawiałem a wysłaliście mi przy okazji jakiś zamówień zamiast czegoś innego, nawet tego nei reklamuję bo to drobne kwoty i szkoda mi czasu na to. Najgorsze pomyłki jakie się u was zdarzają to jak opakowanie ma inny symbol niż rzeczywisty element. Raz polutowaliśmy produkcje i była katastrofa, trzeba było ręcznie potem przelutowywać na szczęście tylko 100 płytek.

 • #15 08 Sty 2016 22:14
  pawel1148
  Poziom 20  

  Przecież to chyba jasne, że sklep to sklep a hurtownia to hurtownia. A co do rezystorów... no to kto kupuje ich 5000szt może pokusić się o kupno hurtowe, bo pewnie ma sklep. Kto jest w stanie takie ilości rezystorów (jednej wartości) zużyć?? Szczególnie że są sklepy oferujące np. po 50 szt SMD 0805 -50 wartości po 17zł brutto np. lispol. A co do handlu detalicznego po niskiej cenie sie po prostu nie opłaca sprzedawać. Ludziom trzeba z czegoś zapłacić. NA sprzedaży sprzętu grubszego sie zarabia. Ile można zarobić sprzedając ludziom po powiedzmy maks 200szt rezystorów po cenie niższej niż 1,7gr/szt ??

 • #16 09 Sty 2016 05:42
  KJ
  Poziom 31  

  Od bardzo dawna kupuję większość elementów w TME. Kiedyś nawet sprowadzali dla mnie dość drogie kondensatory w ilości detalicznej prosto od producenta od tamtego czasu można je u nich bez problemu kupić. Moim zdaniem firma może nie najtańsza z możliwych ale BARDZO solidna. Pomyłki sporadycznie się zdarzają - kiedyś dostałem triaki 16A/600V zamiast zamówionych 4A/400V. Nie widziałem powodu aby to reklamować :). Wydaje mi się że przy takiej skali magazynu jak tam takie rzeczy są po prostu technicznie niemożliwe do całkowitego wyeliminowania. Jedną z rzeczy ważnych którą zauważyłem to nie zdarzyło mi się nigdy dostać od nich żadnych podróbek czego nie mogę powiedzieć o tańszych sklepach. Mają bardzo szeroki asortyment i można wybierać spośród bardzo wielu wersji tego samego komponentu. Jedno co mi się nie podoba to nowy sposób oznaczania opakowań - wielki na pół nalepki numer kodowy w ich systemie i drobnym druczkiem gdzieś na końcu typ elementu zrozumiały dla normalnego człowieka, dawniej wyglądało to zupełnie inaczej przez co nalepki były zdecydowanie bardziej praktyczne dla klienta.

 • #17 09 Sty 2016 11:21
  Sabre
  Poziom 18  

  Zamawiam od wielu lat prawie wszystko z TME, pomyłki nie miałem jeszcze ani jednej. Za to pogięte nóżki mikrokontrolerów i podstawek to ich zmora. Ostatnio 2/2 mikrokontrolerów miało pogięte nóżki a zamówione podstawki precyzyjne poszły do kosza bo ich nóżek nie da się wyprostować bez połamania niestety. Do tego bardzo często stan magazynowy jest 0 a jakoś czekać nie chcę na dostawę 5 tygodni. Po co trzymać coś w katalogu jak stan notorycznie jest 0szt (dobrze, że przynajmniej można od razu zaznaczyć pokazywanie tylko pozycji dostępnych na magazynie). Ceny niektórych rzeczy są z kosmosu z marżą kilkaset %.

 • #18 10 Sty 2016 15:33
  _Matik_
  Poziom 19  

  Porządna firma i do prototypowania chętnie u nich zamawiam. Mają też niektóre podzespoły i obudowy, których nie ma w innych miejscach. Więc małe ilości zamawiam regularnie.

  Natomiast cena niektórych popularnych podzespołów to tragedia. Dla ilości 100+ często cena jest o 50%-100% wyższa niż u innego dużo mniejszego dostawcy.
  Kto dzisiaj da 62 zł netto za 100 sztuk SIM900D? STM32F103RET6 mam chyba po 13 zł netto u innego dostawcy.

 • #19 10 Sty 2016 17:25
  dondu
  Moderator Mikrokontrolery Projektowanie

  Sabre napisał:
  Po co trzymać coś w katalogu jak stan notorycznie jest 0szt ...

  Z kilku powodów:
  - wiedzy, że można ten element zamówić:
  - można porównywać go parametrami z innymi,
  - można porównać jego cenę i parametry z innymi odpowiednikami,
  - wreszcie po to, by sprawdzić termin dostawy na magazyn:

  Elektronika wspierająca dostarczanie elektroniki - rozmowa z TME.

 • #20 10 Sty 2016 22:33
  dgajew
  Poziom 18  

  NOWY_UCZEŃ napisał:
  TME nie jest wcale tanią firmą i zamawianie pojedynczych sztuk jest w ogóle nieopłacalne przy kosztach dostawy 12,90 zł +VAT ≈ 16zł.
  Jeżeli kogoś przerasta opłacenie przesyłki kurierskiej to te kilka elementów może kupić "na mieście".. zamawiając w internecie dorzucam do koszyka złącza, rezystory, kondensatory, laminat - typowe produkty, które są potrzebne w każdym projekcie i bez bólu płacę za to, że na drugi dzień kurier doręcza paczkę. Gdy dany sklep ma opcję dostawy do paczkomatu to nawet po 1 rezystor nie opłaca się jechać do sklepu (czas + paliwo/bilet). Pracuję w firmie gdzie towar jest wysyłany poprzez kilka firm kurierskich ale można też odebrać paczkę osobiście i co ciekawe jest sporo klientów którzy wolą drugą opcję nawet gdy mają do przejechania kilkadziesiąt km, muszą przebijać się przez korki, czekać na wystawienie faktury i wydanie towaru. Może wyrwanie się z firmy i zrobienie kilometrówki jest wpisane w służbowe obowiązki :)

 • #21 10 Sty 2016 23:26
  helios
  Poziom 12  

  Czas dostawy tego co jest na magazynie to jest ok, ale tego czego nie ma to czasami przechodzi ludzkie pojęcie. Mój rekord na zamówienie elementów wyniósł 6,5 miesiąca. Podałbym więcej szczegółów, ale pominę to. Zapewniam, że nie chodziło o jedną sztukę i nie za 1zł, ani nie dotyczyło niczego złożonego, tylko elementu biernego.

 • #22 10 Sty 2016 23:31
  KJ
  Poziom 31  

  Ja kiedyś czekałem na kondensatory do tesli pół roku i to u producenta. W prawdzie nie zamawiane przez TME- robią na zamówienie nie trzymają na stanie możliwe że element drogi i o wąskim zastosowaniu. Może to dlatego musiałeś tyle czekać.

 • #23 11 Sty 2016 08:15
  OldSkull
  Poziom 27  

  @oskar777, a jakie masz zniżki? Podmioty kupujące za duże kwoty już po około roku mają w TME spore zniżki na większość komponentów.
  No i liczy się też czas dostawy, jej pewność - czyli jak z 30 pozycji jednej nie mają i złożysz zamówienie to przyślą 29 pozycji a tą jedną doślą gratis później. Dlatego czasami taniej jest zrobić całe zakupy w TME niż rozbijać na kilka sklepów. Jednakże na zakup małych ilości to już lepiej w trakcie akcji z darmową dostawą.

  Fantastyczną rzeczą jest katalog parametryczny - może czasem się przywiesi, ale pozwala naprawdę sporo znaleźć. Farnell pod tym względem wręcz odstrasza, RS jest tylko trochę lepsze. TME jest niemal wzorowe.

  Natomiast błędy irytują. Najbardziej byłem zły jak się okazało, że dostałem diody szeregowe zamiast równoległych w SOT-23 - i potem przelutowywanie ca.70 diod... ale to była jednorazowa taka wpadka, tylko bardzo poważna. Martwi natomiast ilość - dość często zamawiamy i drobne błędy (które zwykle ignorujemy, bo nasz czas nie jest wart np. tych 1-2 tranzystorków) - wychodzi średnio w około 10% przesyłek.

 • #24 11 Sty 2016 18:46
  dgajew
  Poziom 18  

  helios napisał:
  Mój rekord na zamówienie elementów wyniósł 6,5 miesiąca
  tak było z winy firmy handlowej czy po prostu producent ma takie terminy ale oberwać musi pośrednik?

 • #25 11 Sty 2016 20:12
  oskar777

  Poziom 25  

  OldSkull ja mam średni sklep, może nawet mały. Mówię teraz pod kątem osoby kupującej towar na dalszą sprzedaż. Jeżeli kupuję towar to zazwyczaj z danej kategorii czyli producent diod, złączy, oprawek itd. Nie mam problemów z terminami, jak znajdziesz sensownego producenta to jest szybko. Produkcja, transport lotniczy, odprawa często udaje mi się to załatwić w ciągu 5-10 dni, więc dla mnie jest wystarczająco. TME traktuję jako dodatek, by dokupić coś po zawyżonej cenie ale mieć w ofercie bo poprawi mi to sprzedaż. Nie wiem jakie rabaty daje TME i ile trzeba wydać ale jak mam czekać rok by wydając np 2-4k zł w ciągu miesiąca dostać jakiś rabat to ja podziękuje.

  I tak chińczyka nie przebiją jeśli chodzi o popularne elementy pasywne a czasem nawet niestandardowe czy wysokiej jakości elementy. Ostatnio kupiłem 500k rezystorów 5% przewlekanych węglowych jak sprawdzałem losowo wartości to żaden nie miał mniejszej tolerancji niż 1%, mam świadomość, że pod wpływem temp się to zmienia ale jednak.

  Są pewne elementy, które nie kupi się od chińczyka, lub zakup obarczony jest dużym ryzykiem, jednak ja nie posiadam takich elementów w ofercie.

 • #26 12 Sty 2016 18:37
  helios
  Poziom 12  

  dgajew napisał:
  helios napisał:
  Mój rekord na zamówienie elementów wyniósł 6,5 miesiąca
  tak było z winy firmy handlowej czy po prostu producent ma takie terminy ale oberwać musi pośrednik?


  Nie ma to znaczenia, bo sprzedawca jeśli przewiduje tak długi termin oczekiwania to powinien w sposób jasny wyraźnie takie produkty oznaczyć. Jeśli nie zna terminu to też powinien oznaczyć. Brakuje w filtrach uniwersalnego filtra jakim jest czas dostawy. Zawsze 4-6 tyg mi nie przeszkadzało, ale 6,5 miesiąca to było trochę przesadzone. To było o tyle śmieszne, że 3 miesiące po zakupie idę na półkę i patrzę gdzie to jest, zerkam na stan magazynowy, a tam jeszcze nic nie ma. Sprawdzam termin... jeszcze 3,5 miesiąca.

  A jak napisałem wcześniej, chodziło o element bierny, z którym w życiu nie spodziewałbym się tak długiego terminu oczekiwania.

  W innym przypadku kupowaliśmy czujniki. W pewnym momencie się skończyły ale zamówiliśmy zakładając przewidywany czas dostawy. Po 4 tyg. dzwonimy sprawdzić, a tam raczą nas poinformować, że tego już nie będą mieli i nie mogą sprowadzić (tak, taka rozmowa były właśnie z tą hurtownią). Zaproponowano, że spróbują, ale cena będzie wyższa i wyniesie (UWAGA!!!) 10x razy co normalnie tj. z jedna szt. po 9zł, zaproponowano 90zł/szt i sprowadzą. A ponieważ chodziło o 100szt. to... Serio, to jest autentyczna sytuacja. W efekcie zamówienie poszło przez farnell.

 • #27 12 Sty 2016 23:56
  krzysssztof
  Poziom 20  

  Powiem dokładnie to samo, co przedmówcy - firma bardzo dobra, świetne katalogi, kapitalny czas realizacji zamówień.
  Ale ceny z kosmosu - przykład z tego tygodnia - max6675 52pln netto. Płytka z zalutowanym max6675 35pln netto. Gdzie tu sens, gdzie logika?

  A kupiłem w innym sklepiku za 20 pln brutto ... Ten przykład daj mi dobitnie do zrozumienia, żeby w TME kupować tylko wtedy, gdy potrzebuję czegoś błyskawicznie albo gdy nie ma tego w innych sklepach.

 • #28 13 Sty 2016 01:00
  Menos
  Poziom 12  

  Tak się składa, że ja też nie lubię przepłacać i o ile nieduże różnice w cenie jestem w stanie zaakceptować, to tych rażących już nie. Z dotychczasowych zakupów w TME byłem zadowolony ale niektóre produkty kupuję w innych sklepach, głównie ze względów ekonomicznych.

 • #29 13 Sty 2016 06:27
  dondu
  Moderator Mikrokontrolery Projektowanie

  helios napisał:
  Nie ma to znaczenia, bo sprzedawca jeśli przewiduje tak długi termin oczekiwania to powinien w sposób jasny wyraźnie takie produkty oznaczyć. Jeśli nie zna terminu to też powinien oznaczyć.

  Można to sprawdzić:

  Elektronika wspierająca dostarczanie elektroniki - rozmowa z TME.


  helios napisał:
  W innym przypadku kupowaliśmy czujniki. W pewnym momencie się skończyły ale zamówiliśmy zakładając przewidywany czas dostawy. Po 4 tyg. dzwonimy sprawdzić, a tam raczą nas poinformować, że tego już nie będą mieli i nie mogą sprowadzić (tak, taka rozmowa były właśnie z tą hurtownią). Zaproponowano, że spróbują, ale cena będzie wyższa i wyniesie (UWAGA!!!) 10x razy co normalnie tj. z jedna szt. po 9zł, zaproponowano 90zł/szt i sprowadzą. A ponieważ chodziło o 100szt. to... Serio, to jest autentyczna sytuacja. W efekcie zamówienie poszło przez farnell.

  Kiedy to było?

 • #30 13 Sty 2016 10:43
  helios
  Poziom 12  

  dondu napisał:
  helios napisał:
  Nie ma to znaczenia, bo sprzedawca jeśli przewiduje tak długi termin oczekiwania to powinien w sposób jasny wyraźnie takie produkty oznaczyć. Jeśli nie zna terminu to też powinien oznaczyć.

  Można to sprawdzić:

  Elektronika wspierająca dostarczanie elektroniki - rozmowa z TME.


  Nie napisałem, że nie można sprawdzić. Napisałem, że albo filtr przydałby się, żeby nie pokazywał tego co jest niemożliwe do dostarczenia w jakimś tam czasie, albo potem na podsumowaniu zamówienia pozycje brakujące o tak dużej zwłoce były dodatkowo oznakowane, bo jak ktoś się przyzwyczai do 4-6 tygodni, to potem pół roku może nieźle zdziwić. To kwestia czytelności zamówienia i dobrego poinformowania.

  dondu napisał:

  helios napisał:
  W innym przypadku kupowaliśmy czujniki. W pewnym momencie się skończyły ale zamówiliśmy zakładając przewidywany czas dostawy. Po 4 tyg. dzwonimy sprawdzić, a tam raczą nas poinformować, że tego już nie będą mieli i nie mogą sprowadzić (tak, taka rozmowa były właśnie z tą hurtownią). Zaproponowano, że spróbują, ale cena będzie wyższa i wyniesie (UWAGA!!!) 10x razy co normalnie tj. z jedna szt. po 9zł, zaproponowano 90zł/szt i sprowadzą. A ponieważ chodziło o 100szt. to... Serio, to jest autentyczna sytuacja. W efekcie zamówienie poszło przez farnell.

  Kiedy to było?

  Oj nie pamiętam, ze 4-5 lat temu, czyli nie na początku lat 90-tych ;). Sytuacja jest prawdziwa w 100%. Po tej akcji na długo zrezygnowaliśmy w ogóle z zakupów u nich. Już nie wspomnę, że obsługa jakoś nie specjalnie przejęła się tym, że zwróciliśmy im uwagę, że przecież wypadałoby poinformować o takiej sytuacji, bo czekalibyśmy w nieskończoność. Nie wiem czy wtedy był system informowania o takich sytuacjach mailami, ale dla formalności sprawdziliśmy skrzynkę, sprawdziliśmy SPAM nic nie było, żadnej informacji a obsługa twierdziła, że to zostało przez nich anulowane. Tak, to autentyczna sytuacja i jak do tej pory najgorsza jaka tylko była możliwa. W Farnellu jak nie było czegoś co niby było na stanie to po 2h miałem telefon, że przesyłka zostanie opóźniona o 1-2 dni. Tutaj mnie zaskoczyli. Ceny wysokie ale pierwszy sklep, który w takiej sytuacji dzwonił do klienta.