Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

[Rozwiązano] Fibaro prosba o wyjaśnienie paru wątpliwości

Cobrix 11 Wrz 2016 14:14 2181 5
  • #1 11 Wrz 2016 14:14
    Cobrix
    Poziom 9  

Witam.
    Remontuje salon i największa rewolucję planuję w oświetleniu. Będzie kilka źródeł światła + LEDy. Potrzebne mi rozwiązanie hybrydowe, a więc klasyczne włączniki + sterowanie zdalne (osobny pilot +smartfon).

Na początek zastanawiałem się nad Philips HUE. 16 mln kolorów nie potrzebuje ale zmiana z ciepłego na zimny biały byłaby przydatna. Zestaw startowy jeszcze bym dźwignął ale następne żarówki >250PLN to już lekka przesada.

Teraz mam na tapecie Fibaro. I myślę, że kombinując wszystkim elementami uzyskałbym więcej niż na początku zakładałem.
    Poczytałem, przeglądnąłem instrukcje, pooglądałem filmiki i mam tylko parę wątpliwości oraz prośba do osób zaznajomionych z obsługą systemu Fibaro o wyjaśnienia.

Fibaro oferuje:
    - Single/Double Switch
    - Relay Switch
    - Double Relay Switch

Myślałem, że Switch to przełącznik do świateł - pojedyńczy/ podwójny w zależności do jakiego włącznika podłączamy.

A Relay to przekaźnik do sterowania gniazdkami czyli sterujemy urządzeniem, które jest podłączone do tego konkretnego gniazdka typowe on/off.

Obejrzałem filmy demo na stronie Fibaro i oprócz zastosowań, które wymieniłem wyżej podłączają tam zarówno Switch do gniazdek i Relay do przełączników i już nic nie wiem gdzie jest różnica?

Czym się różnią ich produkty Switch i Relay?

Domyślam się, że sterowanie za pomocą Smartphona odbywa się tylko po LAN?
    Wymyśliłem, że stosując przekaźniki mógłbym obsłużyć napęd Faac do bramy wjazdowej i Hormann od bramy garażowej. Wszystko byłoby w jednym miejscu.
    Zasięg z-wave chyba byłby ok (każde urządzenie rozszerza zasięg) o tyle zasięgu swojej WiFi na ulicy przed bramą nie mam czyli raczej mojego pomysłu nie da się zrealizować? Czy możliwe jest sterowanie moją centralką również przez WAN? Na ile jest to bezpieczne ? ;-)

0 5
  • #2 11 Wrz 2016 16:31
    sosarek

Poziom 43  

Jest jeszcze coś takiego jak Dimmer - ściemniacz oświetlenia.
    Home Center łączysz kablem z routerem, dostęp możesz mieć nawet z zewnętrznej sieci.

0
  • #3 12 Wrz 2016 10:13
    Wierzbowski2016
    Poziom 1  

Ogólnie jest tak jak mówisz, switch - włącznik, relay - dosłownie przekaźnik, sterowanie różnymi urządzeniami np. rolety itp. Jaki jest główny powód, że chcesz ładować kasę w moduły zewnętrzne i później mieć problemy z łącznością? W domu z posesją, bramą i resztą sprzętów zawsze dużo lepiej sprawdzi się jakiekolwiek rozwiązanie kablowe, kto wie czy u Ciebie z bramą i tak nie będziesz musiał prowadzić kabla, zobacz chociażby podstawowy moduł Deimic one nawet bez rozszerzenia i też masz rozbicie na switche, relaye i masę innych.

0
  • #4 27 Wrz 2016 13:54
    Cobrix
    Poziom 9  

Dziekuje za podpowiedz. Spedzilem tydzień na przeglądaniu roznych rozwiazan. Deimic i owszem - uzyskałbym ten sam efekt ale to by oznaczalo remont całej chaty. Zamontowanie w rozdzielni i poprowadzenie wszędzie niskonapięciowej instalacji do sterowania.
    Ja remontuje tylko salon. Od bramy faktycznie poprowadzę skretke do garażu ale już w budynku ogarne wszystko bez demolki. Fibaro jestem w stanie ogarnąć sam, studiując filmy i instrukcje. Deimic z tego co widze wymaga już elektryka żeby to w rozdzielni osadzic.

0
  • #5 27 Wrz 2016 19:59
    sosarek

Poziom 43  

Cobrix napisał:
    Deimic z tego co widze wymaga już elektryka żeby to w rozdzielni osadzic.

Fibaro także - wszak steruje urządzeniami zasilanymi 230V.

0
  • #6 18 Wrz 2018 15:19
    Cobrix
    Poziom 9  

Zamykam bo system prosi.

0