Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
OptexOptex
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Bardzo wysoki rachunek za prąd.

02 Paź 2016 19:17 10113 38
  • Poziom 5  
    Witam wszystkich!

Mam pewien problem i chciałbym prosić o poradę kogoś, kto się na tym zna,

otóż, przyszło mi rozliczenie za prąd (za 6 miesięcy ), otwieram z myślą, że będzie standardowo +100/200zł jak co pół roku... a tu 1600 ! hola hola, od razu za telefon i zgłaszam sprawę do Taurona... przysłali speca od licznika który stwierdził, że jest on sprawny i dobry i mówi ,że więcej pomóc nie może, że tyle prądu przez pół roku zużyłem... totalna kpina.

Wyłączyłem wszystkie urządzenia by zobaczyć czy licznik pracuje, przez 10 min nie zmieniła się żadna z cyfr-więc chyba nie.

Kupiłem miernik energii elektrycznej by sprawdzić poszczególne urządzenia ( TV, PC, Lodówka) - wszystko zużywa prąd w normie,

i tu pojawia się pytanie- co jeszcze mogę zrobić ?

załączam zdjęcie licznika z dn. 22.09

na dzień dzisiejszy licznik pokazuje :00 13590.0 ( tak, przed ostatnią liczbą jest przecinek) ktoś mi powie ile przez 10 dni prądu mi znowu to ustrojstwo naliczyło ?

Będę wdzięczny za każdą odpowiedź !
  • OptexOptex
  • Pomocny post
    Poziom 27  
    Jeśli masz wątpliwości co do wskazań licznika, możesz zlecić jego ekspertyzę. Wtedy zabierają licznik na badania a nie odbywa się to, tak jak opisałeś, że pracownik powiedział, że jest dobry. Tyle tylko, że jak ekspertyza nic nie wykaże to zapłacisz za nią. Kilka stówek. Inna możliwość jest taka, że ktoś kradnie Ci prąd za licznikiem (np. sąsiad)

Dodano po 2 [minuty]:

Jeśli ekspertyza wykaże nieprawidłowości w liczniku to naliczą najprawdopodobniej średnią z poprzednich rachunków do zapłaty a tą fakturę skorygują. Oczywiście założą nowy (sprawny) licznik.
  • Poziom 5  
    O tej możliwości słyszałem, oddam licznik-zabiorą go i wsadzą na miesiąc w szafkę, po czym przyjdzie pismo, że licznik był dobry i zapłacę 500+.
    w jaki sposób sąsiad może kraść mi prąd za licznikiem ?
  • OptexOptex
  • Poziom 42  
    Na liczniku jest stan 13529,5 podałeś stan 13590,0 więc różnica wynosi 60,5 kWh.
  • Pomocny post
    Moderator Elektrycy
    stanislaw1954 napisał:
    13529,5

13520 ;)
    Około 70kWh ~ 42zł.

Wydaje mi się, że kolega płacił faktury proformy, w których miał "niższe zużycie prądu" a teraz przyszło wyrównanie za rzeczywiste zużycie.
  • Poziom 5  
    Mieszkam tu od lat 2ch, i standardowe opłaty miesięczne to ~100zł, od 2 lat w domu nie pojawiło się żadne nowe urządzenie, nawet jak nie wiem bym chciał to nie mam w domu takiego urządzenia które by naciukało mi tyle pieniędzy, patrzę się na to rozliczenie i poprzednie , nie umiem tego odczytywać, ale na ostatnim było 10443 a na tym 13293, to jest prawie 3tys Kw więcej ? skąd ja się pytam skąd...
  • Pomocny post
    Poziom 42  
    Tak, przy zapisywaniu pomyliłem 0 z 9. Niemniej jednak zużycie miesięczne wynosiłoby ók. 200 kWh miesięcznie,co przekładałoby się na 150-200 zł. Warto by prześledzić dokładnie fakturę, a zawłaszcza poprzednie odpisy licznika.
  • Pomocny post
    Moderator Elektrycy
    SeebaN napisał:
    Mieszkam tu od lat 2ch

A zmieniali koledze ostatnio licznik?
    Drugie pytanie:
    Były wykonywane przeglądy instalacji elektrycznej (pomiary, badania, oględziny)?
  • Pomocny post
    Poziom 28  
    SeebaN napisał:
    standardowe opłaty miesięczne to ~100zł,

Ilu użytkowników w mieszkaniu?
    U mnie przy czterech osobach średnio miesięczne rachunki to 140 zł. Dostawca "Energa".
    W kuchni elektryczna kuchenka.
  • Pomocny post
    Poziom 27  
    Między innymi dlatego, ja płacę w dalszym ciągu faktury co 2 miesiące. Żadnych prognoz. Co zużyłem to zapłacę. Możesz to zmienić wystarczy udać się do ZE. Oni co prawda forsują teraz takie rozwiązanie z prognozami i odczytem raz na pół roku bo im się biegać na odczyty nie chce. Ale wystarczy, że powiesz, tak jak ja, że się z tym nie zgadzasz i chcesz faktury co 2 miesiące. Dostaniesz, tyle tylko, że opłata abonamentowa wtedy jest wyższa o dosłownie kilka złotych.
  • Poziom 5  
    To by się zgadzało, rachunki były w kwocie ok 107zł , nawet biorąc nadwyżkę 100zł/miesiąc nie daje to 1300zł na rozliczeniu jakie przyszło...

jest ktoś kto odpłatnie bądź nie, mógłby rzucić okiem na ostatnie 2 faktury ?

Dodano po 3 [minuty]:

kozi966 napisał:
    A zmieniali koledze ostatnio licznik?
    Drugie pytanie:
    Były wykonywane przeglądy instalacji elektrycznej (pomiary, badania, oględziny)?

Nic nie było zmieniane, nikt też nie przychodził oglądać instalacji elektrycznej, pomiary też nie były wykonywane.

Waldemar z Kaszub napisał:
    Ilu użytkowników w mieszkaniu?
    U mnie przy czterech osobach średnio miesięczne rachunki to 140 zł. Dostawca "Energa".
    W kuchni elektryczna kuchenka.

Ja Kobieta i pies.

Co ciekawsze, mamy taką pracę, że 'domu' używamy max tylko w weekendy w zasadzie, no i raz w miesiącu przez cały tydzień, dlatego tak bardzo mnie dziwi tak olbrzymi rachunek... nie liczę tutaj dodatkowych kilkunastu h/miesiąc działania oświetlenia i TV.-groszowa sprawa.

Nie wyłączamy też sprzętów z gniazda sieciowego.
    Ale tak jest od lat 2ch i normalnym były rozliczenia rzędu 200zł
  • Pomocny post
    Moderator Elektrycy
    SeebaN napisał:
    jest ktoś kto odpłatnie bądź nie, mógłby rzucić okiem na ostatnie 2 faktury ?

Możesz wrzucić z zamazanymi danymi.
    SeebaN napisał:
    Ale tak jest od lat 2ch i normalnym były rozliczenia rzędu 200zł

Miesięcznie rozumiem.
    SeebaN napisał:
    rachunki były w kwocie ok 107zł

200-100 = 100zł
    100 *12 = 1200zł
    Brakuję 400zł. Wystarczy że rachunki rzeczywiste były na 233zł i już się zgadza.
    wyrównanie za cały rok.

Natomiast to tylko sugestia/przypuszczenie.
  • Pomocny post
    Poziom 39  
    Nie majstrowałeś przy kontaktach, może przewód fazowy dotyka ściany i prąd ucieka.
    Taki problem był opisywany w tym wątku: https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic293993.html#1471104
  • Poziom 5  
    Rezystor240 napisał:
    Nie majstrowałeś przy kontaktach, może przewód fazowy dotyka ściany i prąd ucieka.
    Taki problem był opisywany w tym wątku: https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic293993.html#1471104

Jakiś czas temu w domu trzasnął prąd, to były jakieś święta i weekend.. spec z taurona mógł przyjechać dopiero w poniedziałek a to był piątek, w całym domu prądu brak...
    Zadzwoniliśmy po jakiegoś elektryka, ten przyjechał, otworzył skrzynkę w domu coś tam pomajstrował i stwierdził, że wywaliło korek na klatce schodowej oO.
    w Poniedziałek przyjechał gość z Taurona, też chodził 1h nie wiedząc co włączyć by to zaczęło działać, aż w końcu otworzył główną skrzynkę ( w ścianie na klatce schodowej) pogrzebał coś przez 15 min i zaczęło świecić.... myślałem o tym, że to może mieć też coś z tym wspólnego

ps załączam 2 ostatnie faktury.

Bardzo wysoki rachunek za prąd. Bardzo wysoki rachunek za prąd.
  • Poziom 39  
    To może ten fachowiec od licznika zostawił kawałek odizolowanego przewodu, który dotyka ściany i prąd ucieka a Ty musisz za niego płacić.
  • Moderator Elektrycy
    Dostałeś wyrównanie za rzeczywiście zużytą energię. Dotąd płaciłeś za prognozy.
    Bywa tak, że jak ktoś nie mieszka lub mało używa energii elektrycznej, to prognoza jest niska np. 50zł za miesiąc. Potem zużyje/zuzywa na miesiąc za 250zł. Płaci przez rok 50zł a 200zł gdzieś jest(*). I teraz ci przyszło to wyrównanie.

Proponuję dodatkowo wykonać przegląd instalacji elektrycznej (koniecznie z pomiarem rezystancji izolacji) dla spokoju, że "mokre kable" nie grzeją domu.

Patrząc z faktur, rzeczywista opłata jaka powinien kolega miesięcznie płacić to:
    9145 kWh - 08.08.2015
    13520 kWh - 02.10.2016
    Co daje 14 miesięcy. Różnica to 4375 kWh,w przeliczeniu na pln to 2625zł za 14 miesięcy.
    Licząc na miesiąc - 187,5 zł
  • Poziom 5  
    kozi966 napisał:
    Patrząc z faktur, rzeczywista opłata jaka powinien kolega miesięcznie płacić to:
    9145 kWh - 08.08.2015
    13520 kWh - 02.10.2016
    Co daje 14 miesięcy. Różnica to 4375 kWh,w przeliczeniu na pln to 2625zł za 14 miesięcy.
    Licząc na miesiąc - 187,5 zł
    -

Ale rozliczenie na 21.01-8.08 wynosi 1300zł dopłaty, to nie jest 12 miesięcy

a za okres 8.08-29.01- 270zł dopłaty

za poprzedni rok również dopłaty za półrocze oscylowały w granicach 200-300zł, nigdy wiecej, a gdzie do 1300zzł....
  • Moderator Elektrycy
    SeebaN napisał:
    Ale rozliczenie na 21.01-8.08 wynosi 1300zł dopłaty, to nie jest 12 miesięcy

W tym okresie "zjadł" kolega za 1693zł (6 miesięcy) - 282zł za miesiąc.
    Zapłacił 437zł (ok. 73zł / miesiąc)
    Więc niedopłata to ok. 209zł/miesiąc.

Jeżeli jest kolega pewien, że nie zużywa tak dużo energii miesięcznie to proponuję zweryfikować czy coś się nie dzieję z instalacją lub czy ktoś nie kradnie prądu. Może to wina jakiegoś urządzenia?
    P.S.
    Kradzież bardzo ciężko znaleźć....
  • Poziom 5  
    kozi966 napisał:
    W tym okresie "zjadł" kolega za 1693zł (6 miesięcy) - 282zł za miesiąc.
    Zapłacił 437zł (ok. 73zł / miesiąc)
    Więc niedopłata to ok. 209zł/miesiąc.

Jeżeli jest kolega pewien, że nie zużywa tak dużo energii miesięcznie to proponuję zweryfikować czy coś się nie dzieję z instalacją lub czy ktoś nie kradnie prądu. Może to wina jakiegoś urządzenia?
    P.S.
    Kradzież bardzo ciężko znaleźć....

Przez ten okres, miesiąc w miesiąc płacone było 107zł- bilingi bankowe nie kłamią ile miesięcznie im przelewałem na konto ;O
    która kolumna mówi o tym, ile wpłaciłem pieniędzy za okres 6 msc?

Nie mam sprzętu który zjadał by mi tyle energii, chyba, że chodził by przez całe pół roku PC na zasilaczu 600,

Kupiłem ten głupi miernik, podpiąłem pod niego sprzęty których używamy, odczyt jest taki, jak podaje producent (na przykładzie TV)
    Jak inaczej ktoś mógłby mi kraść prąd, jak nie podpiąć się do mojego licznika ?
  • Pomocny post
    Poziom 28  
    A jak kolega ma rozwiązane grzanie ciepłej wody?
    Bojler, przepływowo czy gaz ?
  • Poziom 5  
    Waldemar z Kaszub napisał:
    A jak kolega ma rozwiązane grzanie ciepłej wody?
    Bojler, przepływowo czy gaz ?

Woda grzana jest gazowo.
  • Pomocny post
    Poziom 39  
    209 zł na miesiąc to ok. 6,80 zl dziennie.
    6,80/24 = 0,28zl /godz. To ok 0,4kWh/godz =400W non stop na godzinę.
    400W to ok 1,7A. upływy odpadają.
    To daje się pomierzyć.Pobory prądu na fazach będą niezależne od licznika.
    Jeżeli nie jest to non-stop, to oznacza znacznie większe pobory mocy.
    Ma kolega rejestrator zużycia licznik - niech kolega zapisuje 2 -3 x dziennie odczyty.
  • Pomocny post
    Poziom 31  
    Kup licznik w markecie i poproś elektryka żeby ci go zainstalował tymczasowo w mieszkaniu przed rozdzielni elektryczną.
    Sprawdzisz zgodność pomiarów i będziesz miał punkt wyjścia.

Rozdzielnicą a nie rozdzielnią. Rozdzielnia to takie pomieszczenie //kozi966
  • Pomocny post
    Poziom 38  
    Prognozy rozliczane są w specyficzny sposób
    Zima do zimy
    Lato do lata
    Więc jak zaczniesz więcej prądu zużywać to masz dopłatę za dany okres i opłatę prognozowaną (bez wzrostu zużycia). Wystarczy zacząć korzystać z mieszkania w połowie okresu rozliczeniowego a dopłaty będą się ciągnąć przez w okresy.
  • Poziom 5  
    Pittt napisał:
    Kup licznik w markecie i poproś elektryka żeby ci go zainstalował tymczasowo w mieszkaniu przed rozdzielnicą elektryczną.
    Sprawdzisz zgodność pomiarów i będziesz miał punkt wyjścia.

a jak wygląda taki licznik ?
  • Moderator Samochody
    Możliwości są dwie:
    - uszkodzony licznik - "nabijający" zużycie jak mu się podoba;
    - faktyczne zużycie, coś kolega pominął w swoich wyliczeniach. Żaden sąsiad nie może kraść prądu podłączając się przed licznikiem. Lodówka, TV, komputer, sprzęt audio -wszystko to nawet pozostawione w "standby" generuje zużycie. Tak samo urządzenia "inteligentnego domu", czyli samoczynne oświetl.en ie zmierzchowe, elektryka pieca, system alarmowy itp. Jedyne wyjście wpiąć dodatkowy podlicznik i porównać wskazania z licznikiem ZE - będzie wiadomo czego się złapać. Ja jakiś czas temu wywalczyłem zmianę licznika - jakimś cudem, kiedy wymieniono mi licznik na "nowy", bo staremu wyszedł resurs, zacząłem płacić prawie 1,5 raza więcej. Okazało się że "nowy" licznik był od początku uszkodzony.
  • Moderator Samochody
    kozi966 napisał:
    Jest ich więcej, o czym pisali koledzy wyżej.

Taaak, a najbardziej prawdopodobna to ta?
    Rezystor240 napisał:
    To może ten fachowiec od licznika zostawił kawałek odizolowanego przewodu, który dotyka ściany i prąd ucieka a Ty musisz za niego płacić.

Bo mi się wydaje, że może gdzieś jest jakiś przewód niezaślepiony i prąd kapie z niego, jak z węża. Uwielbiam takie herezje. Kilkaset W wydzielające się bez śladu w ścianie...