Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Relpol
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Świecenie Aqua Luna przy Versa+automat zmierzchowy lub timer - schemat

matviej 03 Paź 2016 12:11 1590 14
  • #1 03 Paź 2016 12:11
    matviej
    Poziom 8  

Witam

Prośba o sprawdzenie schematu przez doświadczonych gdyż przed zakupem Versy (nie ma funkcji logicznych!) chciałbym sprawdzić, czy to zadziała jak planuję.
    Czy nie ma błędów w schemacie? Ewentualnie proszę o podpowiedzi.

Wersja 1 (górna)
    ZAŁOŻENIA:
    -czujka Aqua Luna w trybie 2EOL/NC ma działać jako czujka alarmowa
    -dodatkowo ma działać jako oświetlenie w korytarzu załączane tą samą czujką
    -ma oświetlać w zadanych godzinach (np 23-6)
    -ma świecić przez 10sek + każde kolejne 10sek przedłużenia przy kolejnym naruszeniu, nawet jeśli jeszcze świeci (tzn. osoba nie opuściła pola czujki - świeci tak długo aż tam się znajduje +10sek)

ROZWIĄZANIE (??)
    -OUT3 programuję jako wyjście reagujące na naruszenie wejścia Z1
    Czyli przy naruszeniu czujki mamy już wystawioną MASĘ (wyjście OC)
    -OUT2 programuję jako wyjście sterowane TIMEREM.
    Czyli mamy PLUS w zadanych godzinach

PROGRAMOWANIE:
    -OUT3, TYP14 (GONG), czas działania 10sek
    -OUT2, TYP15 (sterowalne, TIMER), czas działania w zadanych godzinach
    -Z1, wejście NATYCHMIASTOWE, alarmowe

Wersja 2 (dolna)
    ZAŁOŻENIA:
    -czujka Aqua Luna w trybie 2EOL/NC ma działać jako czujka alarmowa
    -dodatkowo ma działać jako oświetlenie w korytarzu załączane tą samą czujką
    -ma oświetlać tylko o zmierzchu - wykorzystanie zewnętrznego automatu zmierzchowego
    -ma świecić przez 10sek + każde kolejne 10sek przedłużenia przy kolejnym naruszeniu, nawet jeśli jeszcze świeci (tzn. osoba nie opuściła pola czujki - świeci tak długo aż tam się znajduje +10sek)

ROZWIĄZANIE (??)
    -OUT3 programuję jako wyjście reagujące na naruszenie wejścia Z1
    Czyli przy naruszeniu czujki mamy już wystawioną MASĘ DO PRZEKAŹNIKA podpiętego pod zmierzchówkę
    -PLUS do oświetlenia Aqua mamy z AUX (mostek w czujce)
    -MASA z OUT3 idzie przez przekaźnik więc wystawiana jest do oświetlenia Aqua w momencie zwarcia przekaźnika
    -przekaźnik zwierany, gdy automat zmierzchowy da prąd na cewkę (zmierzch)

PROGRAMOWANIE:
    -OUT3, TYP14 (GONG), czas działania 10sek
    -Z1, wejście NATYCHMIASTOWE, alarmowe

PYTANIA DODATKOWE do zagadnienia:
    -czy jeśli typ wejścia OUT3 ustawię jako typ13 (naruszenie wejścia zamiast gong) to czy wyjście będzie reagować także podczas zakodowania alarmu?
    -jaki polecacie moduł przekaźnikowy- niezawodny, cewka sterowana 230V?
    -DODATKOWO czy zadziała moja wersja rozszerzona o oświetlenie załączane przy awarii zasilania(OUT2 w schemacie rozszerzonym z przekaźnikiem jako wskaźnik awarii zasilania)?? (pomijam zasadność świecenie przez cały czas trwania awarii aby skrócić wątek - to sobie ustawię inaczej)

0 14
  • Relpol
  • Relpol
  • #3 03 Paź 2016 23:22
    matviej
    Poziom 8  

To trochę wysoki koszt uruchomienia 1 lampki nocnej ;). Powiedzmy ze chodzi o to aby sprawdzić powyższe czy to zadziała na versie. Jak sądzisz czy są błędy w schemacie czy to zadziała? ewentualnie co zrobić lepiej ale w obszarze samego programowania i łączenia tanich komponentów jak tych co powyżej?
    Pozdrawiam Paweł

0
  • #4 04 Paź 2016 07:11
    bhtom
    Poziom 36  

Witam,

Moim zdaniem schemat w teorii jest poprawny. Co do praktycznego działania myślę, że powinieneś zwrócić się do dobrego dystrybutora Satel-a, który powinien to dla Ciebie przetestować zanim sprzeda Ci centralę.
    Po drugie, ja w swoim systemie, nie zastosowałbym czujki Aqua, nawet takiej cudownej, która świeci w nocy.

Pozdrawiam.

0
  • #5 04 Paź 2016 20:48
    matviej
    Poziom 8  

Bhtom, czyli są obawy, że w praktyce coś może nie zadziałać skoro sugerujesz testy? Co do którego miejsca masz obawy? Poszperam wtedy. ..
    Co do dystrybutorów to ten którego mam pod ręką u mnie w mieście niedaleko to akurat (sorry ale) jakieś ciołki:(
    KTOS Z FORUM może mi to jeszcze sprawdzić? Byłbym wdzięczny.
    Dlaczego masz zła opinie o aqua luna? Tu nie ma w tym miejscu zagrożenia jeśli chodzi o czułość wykrycia włamania.

Pozdrawiam p

0
  • #7 20 Paź 2016 13:50
    matviej
    Poziom 8  

Witam

Pozostawiam swoje uwagi po montażu odnośnie wykonania oświetlenia pomieszczenia przy pomocy wykorzystania istniejącej instalacji do czujek w oparciu o centralę Versa.
    Po pierwsze:
    zmieniłem koncepcję i skreśliłem czujki Aqua Luna po przejrzeniu forum.
    Zastąpiłem je za to DUŻO TAŃSZYM i w mojej opinii LEPSZYM rozwiązaniem, które szczerze polecam! Mianowicie na tyle (na pleckach) czujki BINGO przykleiłem moduł LED z 4 diodami LED 5050 o mocy około 1,2W. Moduł można kupić na Allegro za około 2pln/szt :) Świeci naprawdę wyraźnie i pobiera przy tym około 100mA. Dodatkowo 4 diody LED modułu znajdują się na kwadratowej płytce, która idealnie mieści się na pleckach czujki Bingo (i zapewne większości innych) - można ją przykleić taśmą dwustronną. W obudowie czujki należy wywiercić małą dziurkę na przewody i moduł podłączyć do wolnych przewodów w czujce.
    Wykonujemy zatem dodatkowe oświetlenie w oparciu o istniejącą instalację - potrzebne tylko 2 wolne żyły (lub jedna, jeśli chce sterować się tylko jednym wyjściem z centralki - mniej warunków do sterowania)
    Po drugie:
    mój schemat był błędny i nie zadziałał jak należy. Chodzi o to, że Versa ma sterowanie wyjściem tzw. wysoko-prądowym wyłącznie za pomocą masy (zwiera lub rozwiera masę) a (+12V) wysunięty na OUT jest zawsze (czyli tak jak w AUX).
    Chcąc zatem OUT wysoko-prądowy wysterować TIMEREM i moduł LED zasilać plusem tylko w konkretnych godzinach, można wykorzystać z wyjścia wyłącznie masę i puścić ją jako sterowanie przekaźnika. Przekaźnik natomiast ma mieć podpięte do styku C zasilanie +12V - można je zmostkować z zasilania samego przekaźnika (12V wziąć obojętnie czy z + wysoko-prądowego OUT czy po prostu z AUX), ze styku NC jedziemy do modułu LED. Wtedy OUT podpięty pod przekaźnik (jego masa) steruje przekaźnikiem, który puszcza w zaprogramowanych godzinach +12V na moduł LED. Masę na moduł LED wysterowałem innym OUTem - tym, który ustawiłem jako sterowalny naruszeniem czujki i działa przez zadany czas.
    W efekcie zaświeca mi się moduł oświetleniowy po naruszeniu czujki, na zadany czas, ale tylko w zakresie zadanych godzin.
    Zastosowanie:
    u mnie w godzinach wieczornych i nocnych włącza się automatycznie oświetlenie korytarza, gdy ktoś zaspany przemieszcza się do toalety. Nie trzeba włączać w ogóle pełnego oświetlenia.
    Dodatkowo korytarz i tym samym przedsionek oświetla się po otwarciu drzwi do domu, więc nie trzeba sięgać ręką do włącznika wchodząc do mieszkania - spokojnie można podejść do manipulatora itd. a gdyby wszedł przypadkowy nieproszony gość, zostaje oświetlony, co może już mu zasugerować, że należy opuścić przestrzeń.

W razie pytań służę pomocą, co do schematu i programowania... mi to bardzo fajnie działa, polecam! :)
    Jeśli ktoś ma z kolei wnioski jak to usprawnić, poproszę.

pozdrawiam! Paweł

0
  • #8 20 Paź 2016 14:28
    bhtom
    Poziom 36  

Witam,

matviej napisał:
    Przekaźnik natomiast ma mieć podpięte do styku C zasilanie +12V - można je zmostkować z zasilania samego przekaźnika (12V wziąć obojętnie czy z + wysoko-prądowego OUT czy po prostu z AUX)

Ja bym uważał z tym AUX-em... Pamiętaj, że w Versie obciążalność AUX to tylko 500mA.
    I jeszcze jedno. Musisz przemyśleć sens zasilania takiego oświetlenia z zasilacza i aku centrali. Przy braku AC czas pracy na aku przy działaniu oświetlenia (nawet uruchomionego czujkami) znacznie spadnie.

Pozdrawiam.

0
  • #9 20 Paź 2016 14:43
    matviej
    Poziom 8  

Tak zgadza się.
    Wybór AUX a zasilanie OUT musi zależeń od tego, co i ile się ma podpięte.

Co do wydajności - dobra uwaga, każdy musi przemyśleć swoje priorytety i świadomie robić to lub nie. Ja wyszedłem z założenia, że jeśli zasilanie padnie podczas nieobecności w domu, to oświetlenie takie mogę wyłączyć z klawiatury (szybkie sterowanie wyjściem sterującym przekaźnikiem i odcinam zasilanie z aku). Natomiast podczas nieobecności oświetlenie i tak nie działa, bo nikt nie wzbudza czujki. No, chyba, że intruza ale to już bez różnicy ile będzie skrócony czas czuwania skoro się pojawił i wzbudził czujkę (i tym samym odpalił alarm).

Dzięki za uwagi.

0
  • #11 20 Paź 2016 15:47
    matviej
    Poziom 8  

to tylko moje zdanie, nie jestem specem od zabezpieczeń - każdy zrobi jak uważa.
    Ja tak zrobiłem, bo uważam, że intruz bardziej będzie zaskoczony tym, że będzie oświetlony niż tym, że będzie w nocy ciemno. Zapewne chcąc wtargnąć w nocy i tak będzie przygotowany do ciemności... do światełka w twarz już nie :)

0
  • #12 20 Paź 2016 18:58
    sosarek

Poziom 43  

matviej napisał:
    intruz bardziej będzie zaskoczony tym, że będzie oświetlony niż tym, że będzie w nocy ciemno

Intruz powinien zostać wykryty zanim wtargnie do domu, a nie jak będzie sobie swobodnie po nim chodził.
    matviej napisał:
    to tylko moje zdanie, nie jestem specem od zabezpieczeń - każdy zrobi jak uważa.

I popełniasz każdy możliwy błąd jeśli chodzi o zabezpieczenia - Pozdrawiam do pierwszego intruza.

0
  • #13 20 Paź 2016 20:06
    matviej
    Poziom 8  

Sosarek. Oświetlenie intruza włącza się po otwarciu drzwi bo z tym kontsktronem tez spialem jeden panel i o to mi chodziło. To bardziej pomoc dla rodziny jak się wchodzi do domu żeby coś widzieć ale przy okazji może wystraszyc przypadkowo gościa co np nieopatrznie by wlazl jak ktoś zapomni przekręcić klucz. ..
    Jeśli chodzi o moje błędy to proszę podpowiedz o jakich mówisz poza tym moim wymyslem ze światłem to z chęcią się doszkole. Byłbym wdzięczny. Dzięki

Pozdrawiam Paweł

0
  • #14 20 Paź 2016 20:51
    bhtom
    Poziom 36  

Witam,

matviej napisał:
    Jeśli chodzi o moje błędy to proszę podpowiedz o jakich mówisz poza tym moim wymyslem ze światłem to z chęcią się doszkole.

Pewnie chodzi o ochronę obwodową, czy masz takową w swoim systemie...

matviej napisał:
    Oświetlenie intruza włącza się po otwarciu drzwi bo z tym kontsktronem tez spialem jeden panel i o to mi chodziło. To bardziej pomoc dla rodziny jak się wchodzi do domu żeby coś widzieć...

U mnie podświetlenie manipulatora rozświetla cały przedpokój od razu po otwarciu drzwi :) Może nie wiesz, że "tak się da zrobić" ;) ?

Pozdrawiam.

0
  Szukaj w 5mln produktów