Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Komputer wyłącza się kilka sekund po uruchomieniu

Jakub17 03 Oct 2016 20:48 5478 51
Termopasty
    Jakub17
    Level 6  
    Witajcie.

Przejdę od razu do sedna sprawy. Jak w temacie: komputer pada zaraz po uruchomieniu. Pochodzi dwie sekundy i się wyłącza. Podejrzewam że padł zasilacz. Czy możecie zaproponować jakiś formy diagnostyki by sprawdzić czy to na pewno zasilacz? Oczywiście miernik ale gdzie umieścić sondy? Może ktoś doświadczył podobnego zachowania komputera i udało mu się rozwiązać ten problem inaczej niż przez kupno nowego zasilacza? Bardzo bym prosił o Waszą pomoc. Komputer nie był włączany kilka dni aż tu nagle taka przykra niespodzianka.

Zestaw:

i5 3550
    GTX 770 Palit
    Płyta główna Z77A-G43 Military Class 3
    RAM Ballistix 2x4Gb 1600 MHz DDR3

ZASILACZ: Thermaltake Litepower 600W Black Edition

I pytanie: jeżeli padł zasilacz to czy ten zapodany w linku godnie go zastąpi? Wytrzyma? Jest solidny?
    Zasilacz Corsair VS 550W ATX 120mm wentylator, EU version (CP-9020050-EU)

Moderated By RADU23:

Link do sklepu/aukcji usunąłem, pozostawiając dokładny model/nazwę/specyfikację produktu.
    Pytania odnośnie doboru/kupna podzespołów proszę zadawać w dziale użytkowym "co kupić?".
    3.1.18. Nie wysyłaj linków, które po pewnym czasie przestaną być aktywne. To spowoduje, że dyskusja straci jakikolwiek sens.

Kamery 3D Time of Flight - zastosowania w przemyśle. Darmowe szkolenie 16.12.2021r. g. 10.00 Zarejestruj się
  • Termopasty
    Rockmancar
    Level 13  
    Bardziej przyczyny usterki szukałbym w kategoriach jak kolega wyżej, tj. chłodzenie. Tego typu objawy zazwyczaj o tym świadczą. Sprawdź czy wszystkie wentylatory się kręcą, czy ten od procesora jest dobrze wpięty. Sprawdź też czy zasilanie karty graficznej nie jest poluźnione, czy na niej też wszystkie wentylatory są sprawne. Skontroluj także kurz we wszystkich radiatorach, dobrze izoluje temperatury, więc jeśli jest - odkurz komputer (sprężonym powietrzem). Masz dodatkowe chłodzenie? Odłącz je na próbę i uruchom komputer. Możesz wejść do BIOS-u? Uzyskasz dzięki temu informacje zarówno o zasilaniu jak i temperaturach.
    Jakub17
    Level 6  
    Pastę wymieniałem jakieś dwa lata temu - trochę dawno. Procesor jest podkręcony, ale testy wielokrotnie przechodził pomyślnie. Chłodzenie jest referencyjne, ale dobrze zamontowane. Zawsze monitoruję temperatury i w stresie nie przekraczają 70 stopni Celsjusza. Myślisz, że to może być wina procesora?
    mariuszp19
    Level 34  
    Wyłącz OC i sprawdź, czy nadal problem występuje. Co masz na myśli przez "chłodzenie referencyjne"?
    Jakub17
    Level 6  
    Wentylatory wszystkie się kręcą. Komputer stoi na biurku obok mnie, więc zawsze wszystko mam pod kontrolą. Obudowa jest otwarta, ale mimo zaburzonej cyrkulacji powietrza przez to temperatury są niższe niż przy zamkniętej obudowie. Karta graficzna też jest podpięta dobrze. Co najwyżej go odkurzę jutro. Okresowo czyszcze komputer, ostatnio 2 miesiące temu więc nie jest taki brudny, ale go przedmucham jeszcze. Czyli raczej eliminujecie zasilacz jako przyczynę usterki?
  • Termopasty
    Rockmancar
    Level 13  
    Spróbuj wymienić pastę, zobacz czy podziała, bo skoro tak szybko reaguje to być może pasty już w ogóle nie ma (możesz skontrolować?). Ponadto podkręcony procesor potrzebuje więcej niż referencyjne chłodzenie Intela, na przyszłość polecam zainwestować w coś wydajniejszego.

Dodano po 1 [minuty]:

Jakub17 wrote:
    Czyli raczej eliminujecie zasilacz jako przyczynę usterki?

Gdyby to był zasilacz sam w sobie, to nie byłoby w ogóle rozruchu. Nie można go jednak wykluczać, bo któremuś podzespołowi może brakować tej mocy. Najwięcej z tego zestawu "zjada" grafika, więc możesz też sprawdzić co podziała przełączenie się na zintegrowaną.
    Jakub17
    Level 6  
    Wyłączyć OC przez zworke CMOSa albo baterie na płycie głównej? Bo mówie, do BIOSA nie wejde, komputer nie uruchamia się do tego etapu. Chłodzenie referencyjne czyli to które znalazłem w pudełku z procesorem, nie kupowałem silniejszego bo nie widziałem potrzeby. Procek Procesor ma zablokowany mnożnik, więc jest podkręcony "symbolicznie", nie jest to jakieś hardkorowe OC.
    masterpcradom

Level 13  
    Proponuję zdjąć procesor z socketu i obejrzec styki zarówno procesora jak i socketu.Takie sytuacje zwłaszcza z co chwilowymi resetami mogą być spowodowane brakiem połączenia na styku procesora lub zwarciem socketu.
    kosa94b
    Level 10  
    2 lata to trochę długo, po takim czasie pasta na podkręconym procku procesorze może nie dawać już rady, zawsze wymiana pasty to mniejszy koszt i na pewno nie będzie zbędny.
    Jakub17
    Level 6  
    Dobra, dzięki za pomysły. Posprawdzam to wszystko w weekend, bo od rana do nocy jestem na uczelni a widze że bede musiał się troche dłużej z tym pobawić. Napiszę Wam czy coś podziałało w weekend. Gdybyście mieli jeszcze jakieś sugestie to proszę piszcie.
    Rockmancar
    Level 13  
    @Jakub17

Zrób oględziny prockaprocesora. Sprawdź styki, jak mówi kolega oraz pastę. Zanim to zrobisz raz uruchom komputer, dotykiem sprawdź tak szybko jak możesz jak bardzo jest ciepły. Zdaj nam raport z tych oględzin, zasilacz póki co odstawiamy na bok.
    Jakub17
    Level 6  
    Okej, posprawdzam to. Podejrzewałem zasilacz bo ostatnio są jakieś kłopoty z dostawą energii u mnie i co chwila wyłaczają i załaczają prąd, więc pomyślałem że takie impulsowe dostarczanie mocy do zasilacza mogło go uszkodzić. Teraz już będę odłączał zasilanie do kompa po skończonej pracy, bo to jest skandaliczne co oni wyprawiają.
    masterpcradom

Level 13  
    Znam ten ból ciągłych zaników energii. Z doświadczenia wiem ,że nawet markowe zasilacze nie są wstanie w pełni zabezpieczyć komputera przed skutkami tego. Bo o ile niwelują zwykle skoki napięcia to nie wytworzą sztucznie napięcia gdy zanika, a to jest najbardziej niebezpiecznie dla sprzętu elektronicznego.Nagły zanik napięcia podczas pracy.Jeśli mówisz o takim przypadku tym bardziej problem może tkwić w procesorze bądź płycie głównej.Zasilacz na razie zostawmy, bo nie musi to być on, a wykluczmy inne możliwości.Ponieważ zwłaszcza jeśli zasilacz padł to reszta nie musi być sprawna
    PiotrPitucha
    Level 33  
    Witam
    Jeśli chodzi tylko 2 sekundy to podejrzewam wyłącznik.
    Komputer włącza się po zwarciu i rozwarciu wyłącznika, jeśli wyłącznik pozostanie zwarty to nastąpi jego wyłączenie.
    Na Twoim miejscu odłączyłbym wyłącznik i uruchomił komputer zwierając na chwilę styki na gnieździe.
    99% masz z tym kłopot.
    Z pewnością nie jest to problem termiczny, w 2 sekundy komputer nie zdążyłby się przegrzać.
    Pozdrawiam

Ps. przy takich kłopotach często wyciągałem klawisz, czyściłem i pryskałem na plastik WD40, kłopoty z zacinaniem były mechaniczne.
    Rockmancar
    Level 13  
    Jakub17 wrote:
    Co rozumiecie przez określenie "sprawdź styki"? Na co ma być wyczulona moja uwaga? Jak mam sprawdzić czy styka, jakoś mirnikiem się pobawić czy cos?

Jeśli chodzi o to sprawdzanie procesora to po prostu wzrokowo, czy styki nie są poprzepalane, czy są równo. Jednakże...

Warto sprawdzić to, co pisze kolega Piotr. Odłącz włącznik od płyty głównej (Power SW) zarówno plus jak i minus i zewrzyj chociażby śrubokrętem, zobacz jak wtedy przebiegnie proces uruchamiania.

Edit: Szybko tu lecą posty, za powtarzanie przepraszam ;)
    masterpcradom

Level 13  
    optycznie zobacz ,czy styki socketu nie są powyginane połamane , czy nie ma braków lub zwarć zobacz też na procesorze,czy nie są osmolone lub zabrudzone np pasta termoprzewodzącą bądź kurzem
    Rockmancar
    Level 13  
    Jakub17 wrote:
    A jeszcze mam pytanie czy po takim okresie jak 2-3 lata pasta termoprzewodząca bedzie zdatna do użycia? Bo zostało mi jej trochę. Używałem pasty Revoltec Cooling THERMAL GREASE DIAMOND

Zaaplikuj trochę jej na palec, rozsmaruj ją drugim i zobacz czy jest gęsta, albo czy nie ma grudek.
    masterpcradom

Level 13  
    Jak dobra by nie była po ok2-3 latach na podkręconym używanym systematycznie sprzęcie pasta niemal na 100% jest do wymiany.Sprawdź czy brudzi czy jest sucha , czy nie jest rozwarstwiona oraz czy nie ma w niej braków
    kosa94b
    Level 10  
    Revoltec Cooling THERMAL GREASE DIAMOND - ta pasta jest nic nie warta, ona zawsze ma słabą konsystencję. Osobiście polecam ARCTIC COOLING Mx2
    310artur
    Level 43  
    Zacznij od początku będzie szybciej.
    Rozbierz go (procesora nie wyciągaj chłodzenia nie zdejmuj) nie wiem co to za herezje tu są posiane - BIOS zdąży się pokazać nawet jak chłodzenie zdejmiesz nim CPU się przegrzeje.

Krok 1 reset zworką BIOS.
    Jak nie pomoże wyjmij płytę z obudowy. Odepnij wszystko prócz CPU jego chłodzenia i sppeakera. Uruchamiaj śrubokrętem zwierając piny PWR na stole. Zobacz czy wtedy wstanie (powinna beepać na znak braku RAM).

Sam zasilacz możesz pomierzyć jak masz miernik na sucho choćby. Podłącz mu jakiś dysk stary albo coś w charakterze obciążenia minimalnego (ponoć niektóre zasilacze tego potrzebują żeby się wysterować) i odpal zwierając zielony z czarnym w kostce 24ATX. Ogólnie możesz go odpić od płyty i włączyć w ten sposób dowiesz się czy sam w sobie działa.
    masterpcradom

Level 13  
    310artur wrote:
    Zacznij od początku będzie szybciej.
    Rozbierz go (procesora nie wyciągaj chłodzenia nie zdejmuj) nie wiem co to za herezje tu są posiane - BIOS zdąży się pokazać nawet jak chłodzenie zdejmiesz nim CPU się przegrzeje.

Widzę ,że kolega troszeczkę wie, ale myli fakty i nie do końca ma pojęcie. Oczywiście twoje rady co do resetu bios i reszty nie są szkodliwe i mogą być dobre, jednak nic powyżej twojego posta nie jest herezją jak niesłusznie napisałeś.
    Reasumując kolega autor gdy się zabierze powinien sprawdzić stan procesora i socketu, potem przejść do resetu bios i sprawdzenia modułów ram i na koniec zabrać się za zasilacz.
    Bo jak wspominałem może to być brudny jeden styk procesora, a zasilacz mimo wszystko niekoniecznie sprawny i na odwrót może być to tylko zasilacz. Srawdzenie wszystkiego nie zaszkodzi niczemu a wykluczymy kolejne możliwości i skontrolujemy czy nic poważniejszego nie nastąpiło.
    Co do odpalania na zwarcie, to sprawdzi prędzej płytę i przycisk aniżeli co innego.
    Jakub17
    Level 6  
    Z BIOSEM, to jest taka historia, że nie mogę do niego wejść z tego powodu, że zanim pokaże się na ekranie cokolwiek, jak np. użycie skrótu klawiszowego, by wejść do BIOS, to komputer jest już dawno wyłączony. OK, sprawdzę wszystko, co mi tutaj zaproponowaliście i zdam raport w weekend. Mam nadzieję, że cokolwiek pomoże.
    310artur
    Level 43  
    Odpalanie na zwarcie to tylko sugestia żeby autor nie kombinował jak tu przypiąć włącznik jak płyta jest na stole.
    Herezją jest założenie że procesor przegrzewa się w kilka sekund i rozprawa na 10 postów o pastach termoprzewodzących.
    Nikt nawet nie zapytał czy coś pojawia się na ekranie albo czy głośnik systemowy coś sygnalizuje. (ja zakładam że nie i nie czyli reset przed końcem POST)
    Sprawdzanie wszystkiego ma sens. Tu się zgadzamy - ale sprawdzanie lepiej zacząć od początku niż od końca. Dlatego łatwiej to rozebrać i sprawdzić na sucho zasilacz, później uruchamiać płytę w minimalnej konfiguracji.

Co do niemożności wejścia do BIOS - odpięcie dysku załatwi sprawę. Komputer nie wystartuje jak nie będzie miał z czego ;)

A tak nawiasem mówiąc - objaw wskazuje najbardziej na zwarcie. Czyli uszkodzona płyta główna lub na uszkodzenie samego zasilacza. Dlatego od tego wypada zacząć wszelkie testy. Zamiast niepewnym zasilaczem katować wszystkie podzespoły w nadziei że jego zabezpieczenia nie zadziałają za którymś razem i upalą cały sprzęt...
    kosa94b
    Level 10  
    Kolega napisał "komputer pada zaraz po uruchomieniu. Pochodzi dwie sekundy i się wyłącza. " - ja rozumiałem przez to że uruchamia się do systemu i wtedy chodzi dwie sekundy. Dla mnie uruchomienie komputera to przejście do systemu. I w takiej sytuacji chłodzenie może być przyczyną. Co do samego komputera, jeżeli objaw jest taki że od razu po wciśnięciu power komputer gaśnie to najprędzej obstawiałbym właśnie zasilacz .
    kosa94b
    Level 10  
    Więc może autor niech doprecyzuje (dzięki temu zminimalizujemy jałową dyskusję) :)
    Jakub17
    Level 6  
    Tak więc wyjaśniam że komputer wyłącza się po 2-3 sekundach od wciśnięcia przycisku power. Na ekranie nic się nie pojawia, nie ma komunikatów dźwiękowych. Przepraszam za nieprecyzyjne sformułowanie. Również wydaje mi się że sprawa przegrzewania się sprzętu jest mało prawdopodobna, jest to zbyt krótki czas by osiągnąć krytyczną temperaturę. Zbierając wasze pomysły do kupy proponujecie:

1.Sprawdzenie wadliwego działania wyłacznika
    2.Reset zworką CMOS
    3.Zbadać zasilacz miernikiem pod niewielkim obciążeniem lub spróbować uruchomić odpięty od zestawu zasilacz.
    4.Oględziny płyty głównej i gniazda procesora oraz pasty termoprzewodzącej.
    5. Spróbować wejść do biosu i zbadać odczyty temperatur.

Oczywiście kolejność w jakiej to wypisałem nie oznacza kolejności wykonania tych czynności.
    Są jeszcze jakieś pomysły? Niestety sprawdzić to wszystko mogę dopiero w weekend, dopiero wróciłem z uczelni. W tygodniu nie mam czasu.

A odnośnie uszkodzonego zasilacza: jaka jest szansa by w warunkach domowych naprawić taki zasilacz jeżeli uda mi się zlokalizować gdzie powstaje zwarcie(o ile występuje)? Macie jakieś doświadczenie w naprawianiu zasilaczy? Jakie usterki zasilacza da się naprawić w domu, jakie być może sami naprawiliście?