Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
OxomiOxomi
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Unitra DANIEL G-1100fs - Co to za kondensatory?

27 Jan 2017 10:30 2031 22
  • Level 9  
    Witam, dostałem rozgrzebany gramofon Unitra DANIEL G-1100fs. Na zdjęciach w sieci, wszędzie widnieją 2 czerwone kondensatory na płytce przy igłe (przylutowanie po stronie ścieżek - nie elementów). W schematach nic takiego nie znalazłem. Czy posiada ktoś może taki gramofon i byłby w stanie sprawdzić wartości tych kondensatorów i miejsca podłączenia?
    [30.03.2021, darmowy webinar] Nowoczesna diagnostyka maszyn, monitorowanie i przewidywanie awarii. Zarejestruj się
  • OxomiOxomi
  • Level 11  
    Podejrzewam, że były to kondensatory podłączone równolegle do cewek wkładki i służyły do dopasowania pojemności jej obciążenia. W praktyce można sobie odpuścić.
  • Level 37  
    gratiw wrote:
    Na zdjęciach w sieci, wszędzie widnieją 2 czerwone kondensatory

Gdzie? Podaj linkę.
  • Level 27  
    Np. tutaj: http://www.oldradio.pl/karta.php?840 , po prawej na środku.
    Na schemacie ich nie ma ale są zamontowane, puszczone w szereg z wkładką. W moim też tak jest, a raczej było bo odłączyłem je razem z układem wyciszania.
  • Level 19  
    W moim też były. Być może maja związek z układem wyciszania wkładki, który w Danielu jest elektroniczny. Tak sobie gdybam, ale może chodziło o zabezpieczenie wkładki przed stałym napięciem w przypadku awarii układu wyciszania.
  • OxomiOxomi
  • Level 12  
    Byneq wrote:
    Np. tutaj: http://www.oldradio.pl/karta.php?840 , po prawej na środku.
    Na schemacie ich nie ma ale są zamontowane, puszczone w szereg z wkładką. W moim też tak jest, a raczej było bo odłączyłem je razem z układem wyciszania.

Piszesz, że odłączyłeś układ wyciszania wkładki. Ja wlutowałem brakujące elementy od wyciszania wkładki do GS431. W nowszych wersjach nie było tego układu lecz miejsce na płytce było a na schemacie były zaznaczone elementy. Po uzupełnieniu wg schematu wyciszenie działa ale pojawia się buczenie. Daniel ma układ na tranzystorach BC148 a GS431 na BC158. Mam pytanie jak się ten układ zachowywał w Danielu i dlaczego go odłączyłeś?
  • Level 27  
    Bo też szukałem źródła buczenia, cichego ale strasznie drażniącego. Przerabiałem wtyczki z DIN na RCA i nie mogłem sobie z tym poradzić. Przy podniesionym ramieniu nie buczało bo działało wyciszanie, za to buczało w przerwach między nagraniami. Przełączenie ekranów okablowania w zasadzie nic nie pomogło i dopiero odłączenie wyciszania pozwoliło zniwelować buczenie. Jest jeszcze delikatnie słyszalne w jednym kanale i zależne od położenia ramienia - obstawiam że sieje trafo. Będę je próbował ekranować, jak tylko znajdę trochę czasu, bo na razie siedzę w pracy od rana do nocy. Generalnie działało to tak że przy podniesionym ramieniu wyciszanie działa. Po opuszczeniu ramienia (wyłącznik W6 na schemacie) wyciszanie się wyłącza i płynnie podgłaśnia sygnał z wkładki. Generalnie fajny bajer, ale zbyt kłopotliwy jak dla mnie.
  • Level 12  
    W moim przypadku w GS-431 jest inaczej. Bez tego układu wkładka cały czas daje sygnał na wyjście ale jest cicho. Tylko podczas stuknięcia windy przy podnoszeniu ramienia po zakończeniu płyty głośniki się wzbudzają. Jak dorobiłem to wyciszenie zgodnie ze schematem to jak talerz się obraca jest sygnał wkładki na wyjście ale nie buczy. Jak po zakończeniu płyty staje talerz i ramie się unosi wkładka jest wyciszona ale w głośnikach powstaje przydźwięk w postaci buczenia. Być może dlatego w nowszych gramofonach usunęli to wyciszenie. Oszczędności to w tym nie widzę bo to koszt ok.2 zł. Teraz myślę o zakupie Daniela więc zaczynam się trochę tym interesować. W Danielu takie wyciszenie to miałoby sens bo zauważyłem jak ramię jest w górze, talerz się obraca a ja szczoteczką ściągam kurz to w głośnikach słychać trzask jak przeskoczy ładunek elektryczny na płycie mimo, że igła nie ma styku z płytą.
  • Level 27  
    zygiprocesor wrote:
    zauważyłem jak ramię jest w górze, talerz się obraca a ja szczoteczką ściągam kurz to w głośnikach słychać trzask jak przeskoczy ładunek elektryczny na płycie mimo, że igła nie ma styku z płytą

Ja przerobiłem połączenia wg. opisu Grzegorza Markowskiego, czyli żyła sygnałowa lewego kanału i jej ekran bezpośrednio do kabla zakończonego RCA, tak samo prawy kanał.
    Masa ramienia do obudowy gramofonu i do tego przewód zakończony widełkami do uziemienia na wzmacniaczu. Żadnych trzasków przy szczotkowaniu nie mam. Jedynie stuk przy opuszczaniu i podnoszeniu ramienia, ale przynajmniej cholerstwo nie buczy :)
  • Level 12  
    Podoba mi się ten sposób połączenia przewodów sygnałowych. Jak najkrócej bezpośrednio do wyjścia. Czyli najmniejszy wpływ na zakłócenia przez elektronikę sterowania gramofonu. Wracając do początku tematu to te czerwone kondensatory jeżeli są połączone szeregowo z wkładką to obcinają niskie pasmo częstotliwości czyli zakłócenia o niskich częstotliwościach jak buczenie. Dawno temu jak testowałem wkładki to na MF100 miałem przester i powstawało lekkie buczenie. Kupiłem więc wkładkę MF102 i wtedy okazało się, że jest słabszy sygnał a dźwięk dosyć płaski. Kompromisem tego było zastosowanie wkładki MF102 z igłą od MF100. Zmniejszyłem przez to przester ale dźwięk był lepszy niż na kpl. MF102. Dziś mam SHURE M75G i uważam, że dźwięk jest dużo lepszy ale kiedyś o istnieniu takich wkładek nie miałem pojęcia. Jeżeli w gramofonie Daniel była wkładka MF100 i zastosowano te 2 kondensatory to zmniejszono właśnie ten przester i obcięto zakłócenia o niskich częstotliwościach z którymi miałem właśnie problem w GS431. W nowszych Gramofonach tam gdzie była wkładka MF102 lub MF104 nie było potrzeby stosowania tych kondensatorów.
  • Level 11  
    No właśnie podłączę się do wątku. Ja w swoim Danielu mam te dwa, czerwone kondensatory z napisem 100 nM 250V i zastanawiam się czy je zostawić czy się ich pozbyć. Mam wkładkę AT95e. Zastanawiam się czy one działają omomierz pokazuje nieskończoność, ale może one mają małą pojemność i nie widać ich ładowania.
  • Level 11  
    Grzegorz Markowski wrote:
    Jeśli nie zmieniasz nic poza tym w układzie, to je zostaw.

Hej Grzegorz,
    nie zmieniłem nic. Jedynie denerwuje mnie strzał podczas "Auto stop" płyty. Czy to może być wina kondenstorów czy wszystkie Daniele tak mają?

Druga sprawa, o ile mogę zapytać eksperta. Jak w prost sposób wyłączyć funkcję "Auto stop" na czas ustawienia antyskatingu ?
  • Level 12  
    Ustaw miernik na pomiar pojemności jeżeli posiada. Jak są one podłączone, szeregowo czy równolegle? W zależności od podłączenia to obcinają górne pasmo lub dolne. Jaka była wkładka fabrycznie założona? Ja w swoim Danielu nie posiadam tych kondensatorów i obecnie mam wkładkę AT95E.
  • Level 11  
    zygiprocesor wrote:
    Ustaw miernik na pomiar pojemności jeżeli posiada. Jak są one podłączone, szeregowo czy równolegle? W zależności od podłączenia to obcinają górne pasmo lub dolne. Jaka była wkładka fabrycznie założona?

Ale ja piszę teraz o elektrolitach 222uf i 100uf na 16V w układzie wyciszenia wkładki. Wcześniej pisałem o dwóch kondziach foliowych 100nF na 250V. Grzegorz pisał, żeby nie ruszać. Miernik z pomiarem pojemność jedzie/płynie/leci do mnie z Chin ;) Może będę miał pożyczony od kolegi to sprawdzę.

Fabryczna wkładka to MF-100 na licencji Ternorala.

Odnośnie pytania, te kondensatory foliowe są połączone szeregowo z kabelkiem z wkładki R i L i potem sygnał idzie na kabel do wzmacniacza.

zygiprocesor wrote:
    Ja w swoim Danielu nie posiadam tych kondensatorów i obecnie mam wkładkę AT95E.
    Czy po ich wylutowaniu jest jakaś różnica? Ten zabieg to chwila i ich nie ma :) Z tego co gdzieś czytałem miały one filtrować szumy w dolnym zakresie.
  • VIP Meritorious for electroda.pl
    bruner wrote:

Hej Grzegorz,
    nie zmieniłem nic. Jedynie denerwuje mnie strzał podczas "Auto stop" płyty. Czy to może być wina kondenstorów czy wszystkie Daniele tak mają?

"Strzał" mechaniczny czy w głośnikach od wkładki? Teoretycznie układ wyciszania powinien, zewrzeć wyjścia wkładki do masy zanim zacznie działać mechanika.

Quote:
    Druga sprawa, o ile mogę zapytać eksperta. Jak w prost sposób wyłączyć funkcję "Auto stop" na czas ustawienia antyskatingu ?

Jak ustawiasz antyskating? Płytą testową czy na pustej przestrzeni na końcu płyty?
    Pewnie to drugie. Niestety nie wiem jak to zrobić.

Tenorel, a nie "Ternoral". :-)

Istnieje też opcja całkowitego pominięcia układu wyciszania, z jego wycięciem z gramofonu, i podłączenia wkładki bezpośrednio do kabla sygnałowego.
  • Level 11  
    bruner wrote:

Hej Grzegorz,

"Strzał" mechaniczny czy w głośnikach od wkładki? Teoretycznie układ wyciszania powinien, zewrzeć wyjścia wkładki do masy zanim zacznie działać mechanika.

Strzał w głośnikach, taki chwilowy brummm.
    Quote:

Jak ustawiasz antyskating? Płytą testową czy na pustej przestrzeni na końcu płyty?
    Pewnie to drugie. Niestety nie wiem jak to zrobić.
    Sposób trzeci na płytę CD stroną nośnika. Kładę ją na środku i włączam gramiaka. Płyta jest śliska i jak przestanie igła po niech jechać to znak, że antyskating jest dobrze ustawiony.

Quote:
    Tenorel, a nie "Ternoral". :-)

Racja, błąd pisarski ;)

Quote:
    Istnieje też opcja całkowitego pominięcia układu wyciszania, z jego wycięciem z gramofonu, i podłączenia wkładki bezpośrednio do kabla sygnałowego.

To raczej mnie nie interesuje.

Jeszcze jedna sprawa, w ramieniu wszystkie kabelki sygnałowe są żółte, pewnie fabryka nie miała innych kolorów. Na jednym z nich jest farbą czerwoną zrobiona kreska, przez chwilę myślałem, że monter oznaczył sobie Prawy kanał. Miernikiem ciężko zmierzyć przez tę cholerną obudowę. Chyba sprawdzę to na podłączonym wzmacniaczu poprzez dotknięcie kanału lewego i prawego :) Byłyby jaja jakby się mu pomyliły kanały ;)
    Quote:
    ... Sposób trzeci na płytę CD stroną nośnika. Kładę ją na środku i włączam gramiaka. Płyta jest śliska i jak przestanie igła po niech jechać to znak, że antyskating jest dobrze ustawiony.

I tu jest haczyk. W takiej metodzie, siła antyskatingu jest ustawiona prawidłowo, gdy ramię powoli "zjeżdża" do środka.
    To jest taka odmiana tego https://www.sound-smith.com/faq/how-do-i-adjust-anti-skating-my-cartridge sposobu.
  • Level 11  
    Quote:
    ... Sposób trzeci na płytę CD stroną nośnika. Kładę ją na środku i włączam gramiaka. Płyta jest śliska i jak przestanie igła po niech jechać to znak, że antyskating jest dobrze ustawiony.

I tu jest haczyk. W takiej metodzie, siła antyskatingu jest ustawiona prawidłowo, gdy ramię powoli "zjeżdża" do środka.
    To jest taka odmiana tego https://www.sound-smith.com/faq/how-do-i-adjust-anti-skating-my-cartridge sposobu.

O proszę, to nie wiedziałem. Przeczytam artykuł. Wobec tego potrenuje na bernardzie, tam mam przycisk autostop - off, a w Danielku przydałby się jak diabli i nie ma. Dorobię go, może ktoś inny pomoże lub podpowie, co zrobić, żeby go czasowo wyłączyć.

Dodano po 22 [minuty]:

Dla wyłączenia układu Stop w Danielu wystarczy wyjąć żarówkę w układzie fotorezystora i Voila :) Ramię dochodzi do końca, ale nie załącza funkcji :)

Dodano po 1 [godziny] 3 [minuty]:

Quote:

W którym miejscu "Brodacz" mówi, że przy ustawieniu antyskatingu na płytę CD musi igła zmierzać ku środkowi ?
  • Level 36  
    bruner wrote:
    No właśnie podłączę się do wątku. Ja w swoim Danielu mam te dwa, czerwone kondensatory z napisem 100 nM 250V i zastanawiam się czy je zostawić czy się ich pozbyć. Mam wkładkę AT95e. Zastanawiam się czy one działają omomierz pokazuje nieskończoność, ale może one mają małą pojemność i nie widać ich ładowania.

Omomierzem mozesz jedynie sprawdzic czy ow element nie ma zwarcia, a pojemnosc i sprawnosc kondensatora to raczej jakims testerem lub multimetrem na zakresie do tego przeznaczonym czyli w tym przypadku najmniejszym zakresie.
    bruner wrote:
    ...

W którym miejscu "Brodacz" mówi, że przy ustawieniu antyskatingu na płytę CD musi igła zmierzać ku środkowi ?

Napisałem, że to odmiana tego sposobu:

Unitra DANIEL G-1100fs - Co to za kondensatory?

Płyta CD zamiast płyty winylowej i jej pustego miejsca pomiędzy "czystymi" rowkami na końcu zapisu.
  • Level 11  
    zadam64 wrote:
    bruner wrote:

Omomierzem mozesz jedynie sprawdzic czy ow element nie ma zwarcia, a pojemnosc i sprawnosc kondensatora to raczej jakims testerem lub multimetrem na zakresie do tego przeznaczonym czyli w tym przypadku najmniejszym zakresie.

Tester będzie w mierniku Aneng AN8008 już za moment. Sprawdziłem omomierzem na zakresie "200" najniższa wartość i pokazuje wartość przez ułamek sekundy i potem nieskończoność. Znaczy się ładuje :) Ale czy pojemność ma właściwą to sprawdzę za parę dni.