Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Odbiornik SDR dla Raspberry Pi

ghost666 19 Lip 2017 07:56 10290 8
 • Odbiornik SDR dla Raspberry Pi
  Większość platform komputerowych ma możliwość podłączenia sensorów które operują w pasmie audio (mikrofony) lub w zakresie światła widzialnego (np. kamery). Jednakże sensory na promieniowanie elektromagnetyczne w zakresie radiowym nie są popularne i do niedawna ciężko było z podobną łatwością co powyższe podłączać do komputerów systemy pozwalające na dowolne zbieranie fal radiowych.

  W zakresie fal radiowych znaleźć możemy tak radio i telewizję nadające programy dla ludności jak i różnego rodzaju systemy komunikacyjne - cyfrowe i analogowe. W czasach inwigilacji Internetu, komunikacja radiowa staje się coraz bardziej niezastąpiona, szczególnie, że do jej realizacji nie jest wymagany skomplikowany sprzęt.

  Jednocześnie, produkowane jest coraz więcej sensorów i urządzeń wejściowych dla naszych komputerów. Jeśli jesteście zainteresowany zbieraniem i analizowaniem fal radiowych, to jest to już możliwe i dosyć proste. Wystarczy prosty odbiornik i system SDR.

  SDR to tak zwane "radio definiowane programowo", czyli radio w którym wewnętrzna struktura radia - pasmo pracy, sposób modulacji etc - konfigurowane są programowo. Dzięki temu w jednym urządzeniu zintegrowane mogą być radia AM, FM etc na różne pasma częstotliwości. Tego rodzaju systemy SDR dostępne są w wielu formach, z których sporą część da się podłączyć do komputera, na przykład Raspberry Pi, aby zamienić go w odbiornik radiowy.

  Odbiornik SDR dla Raspberry Pi


  Wśród radioamatorów popularna jest rodzina układów kompatybilnych z SDRplay. Układy te pozwalają na stworzenie odbiorników pracujących w zakresie od 1 kHz do 2 GHz, które jeszcze kilkanaście lat temu kosztowałyby kilka tysięcy dolarów.

  SDRPlay dostępny jest do pobrania na kartę SD modułu Raspberry Pi 3 i ma pełne wsparcie systemu Linux dla tego komputera. Do stworzenia tego oprogramowania wykorzystano wiele otwartych pakietów SDR, takich jak SoapySDR czy Cubic SDR.

  Niezależnie od aplikacji, czy jest to radioastronomia, meteorologia, badanie (a może podsłuchiwanie) systemów komunikacyjnych czy rozwój infrastruktury Internetu Rzeczy, system SDR oparty na Raspberry Pi może być bardzo przydatny.

  Na poniższym filmie zaprezentowano możliwości opisanego oprogramowania dla popularnej 'Maliny'.  Źródło: https://www.rs-online.com/designspark/high-performance-sdr-radio-receiver-add-on-for-raspberry-pi-3?cm_mmc=PL-EM-_-DSN_20170703-_-DM66145-_-BOX2_URL1&cid=DM66145&bid=343268483


  Fajne! Ranking DIY
 • #2 19 Lip 2017 14:50
  gemiel
  Poziom 21  

  Jest bardzo wiele artykułów na temat podłączenia odbiornika SDR do Raspberry. Wystarczy wpisać w wyszukiwarce np. "raspberry pi sdr".
  Natomiast ten opisywany powyżej jest bardzo ogólnikowy. Filmik też niewiele wnosi.
  Kiedyś może była to nowość. Dzisiaj opowiadanie o tym, że można można zrobić odbiornik szerokopasmowy z taniego tunera USB jest spóźnione o kilka lat.

 • #3 20 Lip 2017 21:46
  ZbeeGin
  Poziom 38  

  Ale jaka frajda, że można odebrać i zdekodować np. meteo fax...

 • #4 21 Lip 2017 06:33
  Freddy
  Poziom 43  

  gemiel napisał:
  ... Kiedyś może była to nowość. Dzisiaj opowiadanie o tym, że można można zrobić odbiornik szerokopasmowy z taniego tunera USB jest spóźnione o kilka lat.
  Jakbyś nie zauważył kolego to jest DIY Zagranica - tłumaczenie artykułu, do którego masz link podany.
  Według mnie wcale nie jest to przestarzałe - daje wiele satysfakcji i możliwości wspaniałej zabawy.

 • #5 21 Lip 2017 09:38
  gemiel
  Poziom 21  

  Freddy napisał:

  Według mnie wcale nie jest to przestarzałe - daje wiele satysfakcji i możliwości wspaniałej zabawy.

  Nie chodziło mi o to, że korzystanie z SDR jest przestarzałe, tylko o "odkrywczość" artykułu. Sam korzystam czasami z SDR do różnych celów. Tylko, że temat znany jest od dawna i o wiele lepiej opisany w innych miejscach niż wskazany artykuł.

 • #6 21 Lip 2017 20:36
  Pittt
  Poziom 31  

  gemiel napisał:
  Tylko, że temat znany jest od dawna i o wiele lepiej opisany w innych miejscach niż wskazany artykuł.

  to podaj te linki, a wątek będzie bogatszy.

 • #8 02 Wrz 2017 10:51
  mkpl
  Poziom 37  

  Konwencjonalnego radia nic nie zastąpi. Byle Baofeng ma kilkakrotnie większą czułość i dynamikę niż RTL

 • #9 22 Wrz 2017 09:56
  gajowy01
  Poziom 12  

  mkpl napisał:
  Konwencjonalnego radia nic nie zastąpi. Byle Baofeng ma kilkakrotnie większą czułość i dynamikę niż RTL

  SDR nie jest tożsamy z RTL.
  Istnieją SDR-y, którym lepsze od Baofenga konwencjonalne radia nie maja szans dorównać parametrami.