Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Osprzęt kablowy
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Uproszczenie schematu radia lampowego MENUET 6204

16 Sty 2018 12:55 8811 217
 • Poziom 4  
  Witam szanownych kolegów
  Kochani, mam wielką prośbę, a mianowicie :
  Posiadam dwa odbiorniki radiowe lampowe Menuet 6204.
  Jeden jest już po naprawie i fajnie odbiera i również gramofon jest już w porządku, natomiast z drugiego radia chciałbym zbudować mały wzmacniacz lampowy. To drugie radio jest kompletne, lecz nie jest sprawne, ale lampy ma dobre, ponieważ zakładałem je do tego sprawnego i też ładnie gra. Własnie z tego drugiego chciałbym zbudować taki mały wzmacniacz, jaki jest w tym radiu do gramofonu.
  Bardzo proszę kolegów o zamieszczenie schematu tego radia i zaznaczenie tylko schematu wzmacniacza bez części radiowej.
  Jestem początkującym w tej branży, ale to mnie wciąga i jest to moje nowe kolejne hobby.
  Mam blachę nierdzewną polerowaną o gr 1,5 mm i z niej chciałbym zrobić chassis do tego mojego zamysłu.
  Jak już zamontuję podstawki do lamp, to zamieszczę tutaj fotkę.
  Bardzo proszę o pomoc i ciepło pozdrawiam.
  Mrysiu
 • Osprzęt kablowy
 • Osprzęt kablowy
 • Poziom 4  
  Witam
  Przepraszam kolegę Freddyego, bo coś pokręciłem z wysłaniem wiadomości.
  Dziękuję kolegom PITERRROWI oraz aksakalowi za pomoc.
  Mam kilka pytań odnośnie tego schematu :
  Czy w tym układzie koniecznie musi pracować lampa ,,magiczne oko'' ?
  Czy oznaczenia ,,nóżek'' lamp na schemacie dotyczą widoku na podstawkę z góry, czy od dołu ?
  Czy można gdzieś kupić podstawki ceramiczne do lamp EBL 21, ECH 21, EM 4 ?
  Wybaczcie Panowie te pytania, ale na razie jestem w tym temacie żółtodziobem.
  Pozdrawiam serdecznie
  Mrysiu
 • Specjalista - urządzenia lampowe
  Użycie "magicznego oka" jest nie obowiązkowe!
 • Poziom 4  
  Kolego aksakal, czy mógłbyś mi narysować schemat tego wzmacniacza bez lampy EM 4?
  Na schemacie widnieje lampa prostownicza AZ 1, a w moich odbiornikach są lampy AZ 4.
  Czy można zamienić AZ 4 na AZ 1 bez szkody dla działania układu ?
  Pozdrawiam
 • Pomocny post
  Specjalista - urządzenia lampowe
  Lampa AZ4 zabezpiecza do 2 razy większy prąd, czym AZ1. Wykorzystałem schemat, który wyłożył kolega w post#3. Myślę w schemacie oznaczenia nóżek lampy AZ1 błąd. Zgodnie not katalogowych u obu lamp jednakowe przepisanie nóżek . https://www.radiomuseum.org/tubes/tube_az4.html http://www.r-type.org/exhib/aaa0634.htm Uproszczenie schematu radia lampowego MENUET 6204 Wykorzystaj tę lampę która jest ustalona w radioodbiorniku . Jeśli lampa jest sprawna, to po co kupować nową.

  Dodano po 3 [minuty]:

  Uproszczenie schematu radia lampowego MENUET 6204
 • Poziom 4  
  Witam
  Ślicznie dziękuję za pomoc.
  Oczywiście mam sprawne lampy AZ 4 i mam jedną AZ1 sprawną z odbiornika radiowego CZARDASZ, którego paczkę zjadły korniki, ale został środek ze sprawnymi lampami. Teraz muszę zakupić nowe oporniki oraz kondensatory, bo tych starych z radia chyba nie warto wykorzystywać.
  Wybacz mi przyjacielu, ale będę jeszcze kilka razy prosił Cię o pomoc.
  Pozdrawiam
 • Poziom 4  
  Witam
  Po krótkich poszukiwaniach udało mi się znaleźć na Forum schemat odbiornika MENUET 6204 wraz z wartościami oporników oraz kondensatorów.
  I tutaj kolejne moje pytanie : Czy trzeba ściśle przestrzegać podanej mocy oporników z zachowaniem ich oporności ?
  Np. opornik 10 k 0,25 W - czy może być 10 k - 0,5 W ?
  Czy zwiększenie mocy rezystorów nie wpłynie ujemnie na działanie układu ?
  Jestem w trakcie poszukiwania podzespołów i może ktoś z kolegów wie, gdzie można by zakupić w jednym sklepie wszystkie oporniki oraz kondensatory ?
  To na razie tyle. Pozdrawiam wszystkich ciepło
  Mrysiu
 • Pomocny post
  Specjalista - urządzenia lampowe
  Moc rezystorów zwiększać można, nawet pożytecznie .Lecz zwiększać moc więcej niż do 2 razy nie ma sensu - zwiększają się gabaryty i koszt rezystorów.
 • Poziom 4  
  Witam
  Kolego Aksakal, mam takie oto pytanko : Czy w warunkach domowych można sprawdzić sprawność kondensatora elektrolitycznego ?
  Mam dwa kondensatory podwójne 2x32uF 500/550 V, jeden polski z 1976 r, a drugi niemiecki z 1968 r i nie wiem, który wykorzystać w swoim układzie.
  Wzrokowo oba wyglądają w porządku, a nie posiadam żadnych przyrządów a przede wszystkim nie posiadam żadnego doświadczenia w sprawdzaniu takich rzeczy. Może po prostu użyję któregoś z nich i w układzie się okaże, czy jest sprawny.
  Naczytałem się tutaj na temat formatowania takich kondensatorów, ale to jeszcze temat nie dla mnie.
  Proszę o jakąś poradę, a tymczasem ciepło pozdrawiam.
  Mrysiu
 • Specjalista - urządzenia lampowe
  Kolego, mrysiu! Uwzględniając, że nie masz doświadczenia nim dać rekomendacji chcę uprzedzić, że w lampowym radioodbiorniku jak i w wzmacniaczu wykorzystuje się przemienne ( AC ) napięcie 230V i stałe ( DC ) anodowe napięcie, które może przekraczać 300-320V. Takie napięcie przy nie umiejętnym zachowaniu może być śmiertelne niebezpiecznym dla człowieka. Teraz względem sprawdzenia kondensatorów w domowych warunkach. Gdyby miałeś chociażby woltomierz i omomierz to to znacznie by uprościło sprawdzenie kondensatorów. W pierwszych -że ciebie zmusza zamienić kondensatory, które wykorzystują się w radioodbiorniku . Zamiana ma sens tylko przy pełnym rezonie, że kondensatory radioodbiornika są nie sprawne czy utraciły pojemność. Zamiana dla zamiany nie ma sensu, tym więcej, że wskazane tobą kondensatory ma nie mniej lat, czym oryginalne. Uwzględniając twoje ograniczone możliwości spróbuj formowac kondensatory, które są ustalone w radioodbiorniku. Można formować i bez demontażu tych kondensatorów . Dla tego wydal lampy z podstawek, ( AZ1 nie wydalać ! ) . Odlutuj drut, łączący nóżka AZ1 z kondensatorem С40 i między ta nóżką 1 AZ1 i C40 przylutuj rezystor 20 - 50kOm 3-5W. Włącz radioodbiornik do sieci, a przez 10-20 minut wyłącz , rozładuj kondensatory( dla tego między С40 i masą włącz żarówkę 230V 20-60W ) . Dla rozładowania kondensatorów można wykorzystać i rezystor 100-200 Om 2-3W . I przypominam - ostrożność, ostrożność i jeszcze raz ostrożność!!!. Skontroluj temperaturę korpusu kondensatorów i rezystora. Jeśli grzanie elementów jest nie duże znów włącz do sieci i zostaw włączonym na 15 - 20 godzin . W większości wypadków tego czasu wystarcza dla formowania. Jakościowy kondensator zachowuje ładunek od kilku godzin do 1-2 dnie.
 • Poziom 4  
  Witam
  Pożyczyłem od jednego gościa miernik uniwersalny LAVO 2. jest w nim voltomierz od 0,3 - 1000 V, amperomierz od 0,3 - 1000mA, oraz omomierz
  Om i Kom. Mogę go odkupić za kilka złotych, więc to zrobię i będę miał na początek jako taki miernik. Jest to bardzo stary miernik ze wskazówką, ale zadbany, i jak mówi jego właściciel, rzadko był używany. Czy taki miernik może pomóc w sprawdzaniu kondensatorów ?
  Pozdrawiam Mrysiu
 • Specjalista - urządzenia lampowe
  Nie patrząc na swój solidny wiek - początek produkcji 1969 rok - konstruktor Janusz Mroz - ten miernik przed teraźniejszy czas dobry wariant dla użycia początkującymi i nie tylko. Jego godność - prostota eksploatacji. Na żal nie ma opcji wymiaru pojemności, lecz pozwala sprawdzić kondensatory na zwarcie i prąd upływu. Kondensatory dużej pojemności można ocenić w przybliżeniu i na stratę pojemności jeśli porównywać mierzoną pojemność z gwarantowano sprawnym kondensatorem . Rekomendacje dla sprawdzenia zdatności do użytku miernika. W pierwszej kolejności należy sprawdzić bilans strzałki wskaznika. Dla tego należy wracać miernik pod różnymi kątami jak pionowo tak i poziomo . We wszystkich przepisach korpusu miernika strzelca wskaznika powinien, w idealnym wypadku, znajdować się na 0 czy w ostateczności nie zbaczać od tej pozycji więcej niż na 2-3 dzielenia skali. Większe odchylenie wskazuje, że w trakcie eksploatacji miernik być może padał na podłogę czy drugim sposobem otrzymał cios . I zrozumiale, że miernik należy sprawdzić na prawidłowe świadczenia wyników wymiarów na wszystkich zasięgach.
 • Poziom 4  
  Witam
  Sprawdziłem miernik, tak jak mówiłeś, czyli przechylałem go w różne strony a wskazówka zawsze na zero, czyli jest o.k.
  Otrzymałem od właściciela kilka wskazówek odnośnie użytkowania i już zapłaciłem za niego całe 10 zł. Pomiar napięcia i prądu jest łatwy, gorzej z omomierzem, ale i to opanuję. Już robię listę potrzebnych oporników i kondensatorów i jutro będę miał pytanie odnośnie typu kondensatorów, ale to jutro. Dziś życzę miłego wieczoru.
  Mrysiu
 • Poziom 4  
  Witam
  Chciałbym już zakupić rezystory oraz kondensatory i w związku z tym mam kilka pytań :
  Rezystory ceramiczne, węglowe czy metalizowane ?
  Potencjometry w oryginale są z charakterystyką - 220 k - A, 1 M -C. Takich z charakterystyką C nie mogę znaleźć, czy więc może być A, czy lepiej B
  A teraz kondensatory : W oryginalnym układzie są następujące :
  KRP-3000 pF - 400 V
  KRP- 5100 pF - 250 V
  KRP- 0,01 uF - 250 V
  KRP- 0,02 uF - 400 V
  KRPe- 0,02 uF - 250 V - chyba jakiś ekranowany
  KRP- 0,5 uF - 250 V
  Takich kondensatorów już chyba nie produkują, bo nie mogę ich znaleźć (nie chodzi o pojemność tylko o materiał )
  W układzie są zalewane smołą, papierowe i chyba styrofleksowe.
  Jakie miałbym kupić z taką pojemnością, bo większość w sprzedaży, to kondensatory ceramiczne.
  Bardzo proszę o dobrą radę.
  Pozdrawiam
 • Specjalista elektronik
  Prawdopodobnie oryginalne były węglowe, ale metalizowane powinny być lepsze, a węglowe nie wiem, czy byś znalazł. Inna sprawa, że może są sprawne i nie warto wymieniać?

  Kondensatory KRP - zobacz http://wermutman.w.interiowo.pl/kondensatory.html - podejrzewam, że KRP znaczy "kondensator radialny papierowy" - i jeśli tak jest i nie jest hermetycznie zamknięty (pewnie nie jest), to raczej do wymiany, najlepiej na styrofleksowe, albo poliestrowe.

  Ceramiczne dzielą się na dwa rodzaje, I mają małe pojemności (może do 1nF), II duże (od 1nF); II nadają się tylko do takich miejsc w układzie, gdzie jest potrzebna pojemność, ale mało jest istotne, jaka - a to dlatego, że ich pojemność zależy od napięcia i od temperatury.
 • Poziom 4  
  Witam
  Dziękuję kolego Jta za odpowiedź. Potencjometry oraz oporniki już zakupiłem i udało mi się kupić kondensator 0,5 uF 250V.
  Oczywiście mam już kondensator elektrolityczny 2x32uF 350/385V . Problem mam ze znalezieniem pozostałych kondensatorów.
  Jakimi kondensatorami zastąpić ten 0,01 uF250V, 0,02 uF 250V na schemacie z literką,,e'', oraz 0,02uF 400V , Uzwojenie pierwotne trafo głośnikowego zwarte kondensatorem 3000 pF - czy może być 3300 piko, bo takie są, ale ceramiczne.
  Kondensator 5100 pF 250V - jakim go zastąpić, i ile to będzie w nF ?
  Koledzy pomóżcie, bo chciałbym do wiosny ukończyć moje pierwsze przedsięwzięcie.
  Z nastaniem wiosny będę aż do jesieni pracował w pasiece przy pszczołach i do jesieni nie będzie czasu na takie hobby.
  Pomóżcie
  Pozdrawiam
 • Poziom 4  
  Witam
  Trochę nie wyspany ale w dobrym humorze, ponieważ do pierwszej w nocy czytałem w necie na temat kondensatorów.
  Znalazłem wiele ciekawych informacji, np. taką, że 22 nF to 0,02 uF itd, czyli kolejny problem już rozwiązałem. Poczytałem też o tym, że do takiego układu lampowego bardzo dobre będą kondensatory polipropylenowe itp, itd.
  Ale mam pytanie - czy takie kondensatory posiadają jakąś biegunowość, której trzeba przestrzegać montując je w układzie ?
  To na razie na tyle. Pozdrawiam ciepło z deszczowego dzisiaj Roztocza.
  Mrysiu
 • Specjalista elektronik
  Może warto odróżniać kondensatory metalizowane (np. MKSE) - mają znacznie większe straty, i do pewnych zastosowań się nie nadają, np. proponuję nie podłączać takiego do uzwojenia pierwotnego transformatora głośnikowego). Polipropylenowe (bez M na początku oznaczenia) powinny być bardzo dobre.

  Dla tych kondensatorów nie ma znaczenia, gdzie jest '+', a gdzie '-', ale ich okładziny na ogół nie są równoważne, i często jedna ich strona jest oznaczona paskiem. On oznacza okładzinę zewnętrzną - jeśli kondensator jest jedną stroną połączony z masą, to właśnie tą. Jest to zwłaszcza istotne dla kondensatora przy transformatorze głośnikowym (choć tam strona z paskiem może być podłączona do +zasilania), bo inaczej napięcie zmienne na okładzinie zewnętrznej dawałoby zakłócenia, oraz dla kondensatorów między torem sygnału, a masą, dla których okładzina zewnętrzna podłączona do toru sygnału działałaby jako "antena" zbierająca zakłócenia.

  Ceramiczny przy transformatorze głośnikowym nie jest za dobry - po pierwsze, zwykle obie okładziny są na zewnątrz, po drugie, jego pojemność zależy od temperatury - w rezultacie charakterystyka częstotliwościowa wzmacniacza będzie się zmieniała w miarę rozgrzewania się odbiornika.
 • Specjalista - urządzenia lampowe
  Te kondensatory nie posiadają biegunowośći.
 • Poziom 4  
  Witam ponownie
  Panowie, proszę mi wyjaśnić taką rzecz : Jeżeli w układzie pracuje kondensator o napięciu znamionowym np. 0,5 uF/400V. to czy można go zastąpić kondensatorem 0,5 uF - 600V ?
  Czy kondensatory o wyższym napięciu znamionowym, aniżeli wynika to ze schematu nie wpływają ujemnie na pracę układu ?
  Pozdrawiam wszystkich początkujących
  Mrysiu
 • Poziom 4  
  Bardzo dziękuję za szybką odpowiedź.
  W taki sposób krok po kroku zdobywam podstawowe informacje w tym temacie
  Dziękuję i pozdrawiam
 • Poziom 37  
  Kol Aksakal czy nie jest zbędne uruchamianie diody W EBL21 ( nóżka 6) .Niewiele to wnosi oprócz poboru zbędnego prądu? W innych opracowaniach anody diod były połączone z katodą. Ma to jakieś znaczenie dla pracy lampy?

  Kolego autorze tu masz ( znalezioną na elektrodzie ) inna propozycję przebudowy. Możesz to częściowo https://obrazki.elektroda.pl/3372036800_1517136280.jpg wykorzystać - masz dwa wejścia o róznej czułości.
 • Specjalista - urządzenia lampowe
  Tak , nogi diody powinny być odłączone od obwodu, połączone razem z masą.Schemata z linku kolegi rozszerza możliwości wzmacniacza, ale wymaga starannej instalacji wejścia mikrofonowego.
 • Poziom 4  
  Witam
  Dziękuję Ci kolego Zworys za schemat troszkę rozbudowanego wzmacniacza.
  Na ten czas pozostanę przy pierwszej wersji, ponieważ zakupiłem już prawie wszystkie podzespoły i brakuje mi już jedynie dwóch kondensatorów.
  W tym drugim schemacie są trochę inne wartości podzespołów, a jeżeli uda mi się zbudować ten wzmacniacz - oczywiście z pomocą kolegów z Forum - to spróbuję na jesień zbudować ten nieco rozbudowany. Mam już nawet do drugiego trafo sieciowe oraz głośnikowe, a także mam lampy, a podzespoły powoli przez lato kupię. Sprzedam ze cztery słoiki miodu i wystarczy na wszystko.
  Kolego Zworys, jeżeli jutro zamieszczę tutaj spis wszystkich podzespołów z Twojego schematu, to czy pomógłbyś wraz z innymi kolegami podać dokładne wartości oporników i kondensatorów ? Byłbym Ci bardzo wdzięczny.
  Miłego wieczoru wszystkim życzę
 • Poziom 4  
  Witam
  Na Roztoczu było dzisiaj bardzo ładnie i słonecznie i nawet troszkę pszczółki zaczęły wylatywać z uli. a wracając do tematu, to zamieszczam jeszcze raz link ze schematem kolegi Zworysa i bardzo proszę o podanie dokładnych parametrów wszystkich podzespołów.
  https://obrazki.elektroda.pl/3372036800_1517136280.jpg
  P1 Rs1 Rt
  P2 Rk1 Rk2
  P3 Rn Rf
  Rs2 Rv
  R1 Ra1
  R2 Ra2
  R3 Rs3

  C1 C2 Cs1 Cs2
  Ck1 Ck2 Cv1 Cv2
  Cc Cr Cf
  Nie wiem,czy przejrzyście wypisałem te podzespoły, ale bardzo proszę o podawanie dokładnych wartości
  Dziękuję i pozdrawiam