Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Unitra Diora DST-305K - Przestrojenie głowicy GF 25

Pkamil 21 Jan 2018 11:17 6033 33
Altium Designer Computer Controls
 • #1
  Pkamil
  Level 12  
  Witam,
  Niedawno zabrałem się za przestrojenie wyżej wymienionego radioodbiornika. Bazując na opisie podanej pod filmikiem: https://www.youtube.com/watch?v=pOluQ3gM0_8 ,wymieniłem elementy C100 na 10p oraz C106 na 6,8p, kondensatora C113 nie zlokalizowałem wygląda na do że fabrycznie nie był zamontowany chociaż na schemacie widnieje. Skróciłem również o 1 zwój z górnej części L103 oraz przelutowałem odczep bezpośredni tranzystora o jeden zwój w dół. Zakres przesunął się w górę max w okolice 95MHz.

  Unitra Diora DST-305K - Przestrojenie głowicy GF 25

  Śrubowałem kręcić trzema cewkami od dołu ale nie osiągnąłem żadnego efektu. Rdzeń cewki po prawej od kondensatora strojeniowego jest nie do ruszenia przez klej chyba.
  Proszę o radę jak mogę przesunąć zakres jeszcze w górę.
  Pozdrawiam
 • Altium Designer Computer Controls
 • #3
  Pkamil
  Level 12  
  Studiowałem ten wątek ale nie wiele mi to pomogło.
 • Helpful post
  #4
  DIORADIO
  Level 30  
  Na początek to pomierz napięcia jakie są na poszczególnych tranzystorach i podaj.Wymień tranzystory z BF 215 na BF 314 lub 414 w stopniu w.cz.i mieszaczu. W heterodynie na BF 195 lub 440 bo te 215 mogą nie przenosić tych częstotliwości. Zamiast kondensatorów które są lutowane równolegle do cewek wstaw trymery do 20 pF, będzie Ci się lepiej dostrajać. Można też wyliczyć jakie potrzebne są kondensatory do przestrojenia, ale z trymerami wygodniej.Rdzenie w cewkach muszą być kręcone na całej długości korpusu, jak są za lużne zabierasz siostrze lub dziewczynie majtki wyciągasz pojedyńczą gumkę i wkładasz w korpus, wtedy nie musisz zabezpieczać rdzenia np. woskiem. No i wkrętak do strojenia albo z mosiądzu albo z tworzywa sztucznego.
 • Helpful post
  #5
  Tomek Janiszewski
  Level 32  
  Pkamil wrote:
  Witam,
  Niedawno zabrałem się za przestrojenie wyżej wymienionego radioodbiornika.

  Aby łatwiej było dyskutować - wrzucam schemat głowicy GF25 z "RiK" bo od GF22 różni się ona nieznacznie, ale w istotny sposób:
  Unitra Diora DST-305K - Przestrojenie głowicy GF 25
  Quote:
  wymieniłem elementy C100 na 10p oraz C106 na 6,8p

  To są kondensatory obwodów sygnałowych w.cz. Tymczasem najistotniejsze dla przestrajania jest przestrojenie obwodu heterodyny. Już tylko to zapewniłoby odbiór w nowym zakresie, choć przy niewielkiej czułości. Bez przestrojenia zaś można liczyć jedynie na odebranie nowego zakresu w trybie lustrzanym (częstotliwość heterodyny mniejsza o 10,7MHz od odbieranej zamiast o tyleż większa) a więc przy znacznie zawężonych granicach. Skoro jak wynika z dalszej części posta przestroiłeś obwód heterodyny tylko nieznacznie (w zakresie OIRT powinien pracować na częstotliwościach ok. 75÷84 MHz, na CCIR zaś - 98,2÷118,7MHz) - najpewniej odbierasz kawałek CCIR właśnie w trybie lustra. Heterodyna pracowałaby w takim wypadku w zakresie 76,8MHz÷85MHz, a o pokryciu całego zakresu nie może być mowy.
  Quote:
  kondensatora C113 nie zlokalizowałem wygląda na do że fabrycznie nie był zamontowany chociaż na schemacie widnieje

  Nie ma bata: jeżeli istotnie nie występuje C113 - to musi istnieć jakiś inny kondensator o zbliżonej pojemności (wg schematu C113 miał 24pF) podobnie jak on bocznikujący sekcję heterodyny kondensatora strojeniowego (C112) i tym samym ustalający należyte granice zakresu przestrajania.
  Jakie pojemności mają kondensatory oznaczone na schemacie jako C108, C109 i C115? Znaczne ich zwiększenie względem tego co figuruje na schemacie dałoby podobny skutek jak obecność C113.
  Quote:
  Skróciłem również o 1 zwój z górnej części L103 oraz przelutowałem odczep bezpośredni tranzystora o jeden zwój w dół. Zakres przesunął się w górę max w okolice 95MHz.

  Cewek nie należy pochopnie grzebać. Przypomnę że za komuny kiedy to przestrajało się sprzęt z CCIR na OIRT częstokroć wystarczało dolutowanie dodatkowych kondensatorów do kondensatora strojeniowego. Następowało wówczas równoczesne przestrojenie obwodów w dół oraz zawężenie zakresu. Zatem obecnie należałoby postąpić odwrotnie: przede wszystkim usunąć zbędne pojemności z obwodów. Co więcej, okazuje się że dla pokrycia pełnego zakresu CCIR niezbędne jest nieznaczne powiększenie indukcyjności cewek w porównaniu z odbiorem zakresu OIRT. Przyjdzie Ci zatem najpewniej nawinąć cewkę heterodyny od nowa przywracając stan wyjściowy. Bez znalezienia kondensatora odpowiedzialnego za ustalenie zakresu przestrajania obwodu w paśmie OIRT nie masz co liczyć na pomyślny finał.
  Quote:
  Śrubowałem kręcić trzema cewkami od dołu ale nie osiągnąłem żadnego efektu.

  Zostaw na razie cewki obwodów sygnałowych (L101 i L102) w spokoju :!: Jeżeli nie występuje choćby ślad odbioru - nie pojawi się on i za sprawą przestrajania tych obwodów.
  Quote:
  Rdzeń cewki po prawej od kondensatora strojeniowego jest nie do ruszenia przez klej chyba.

  To jest właśnie cewka heterodyny i w jej sąsiedztwie należy spodziewać się C113 bo mimo wszystko wydaje się mało prawdopodobne aby istotnie go nie było. Na szczęście jej korpus wykonany jest z polietylenu, niewrażliwego na aceton i inne popularne rozpuszczalniki typu toluen, ksylen, Nitro etc. Wylutuj zatem całą cewkę (i tak zresztą czeka Cię jej nawinięcie), ściągnij z korpusu rowkowany karkas wraz z uzwojeniem (on wykonany jest z wrażliwego na niemal wszystkie rozpuszczalniki polistyrenu) i wrzuć korpus wraz z zaklejonym rdzeniem do małej buteleczki z odrobiną rozpuszczalnika, np. acetonu. Powinno puścić.

  Dodano po 23 [minuty]:

  DIORADIO wrote:
  Na początek to pomierz napięcia jakie są na poszczególnych tranzystorach i podaj.Wymień tranzystory z BF 215 na BF 314 lub 414 w stopniu w.cz.i mieszaczu. W heterodynie na BF 195 lub 440 bo te 215 mogą nie przenosić tych częstotliwości.

  Spokojnie dadzą radę. Pozwolę sobie przy tym zauważyć że BF414 oraz BF440 mają polaryzację pnp a więc prosto tak nie zastąpią BF215. Jeżeli już - to BF240 lub BF241 do mieszacza i heterodyny (można też użyć BF173 jeśli chce się mieć trazystory w obudowie metalowej). Do wzmacniacza w.cz. pracującego w konfiguracji WB nie bardzo by się one nadawały, ponieważ zastosowano w nich ekranowanie pola lutowniczego bazy od chipu kolektora, kosztem zwiększenia pojemności między emiterem a kolektorem. Nadają się tu natomiast BF314 (lub BF200 w metalu) które przeciwnie, mają obniżoną pojemność emiter-kolektor. Niestety mają zmienioną kolejność wyprowadzeń: EBC(M) zamiast BEC(M) jak to było w BF215 i trzeba będzie przeginać wyprowadzenia aby pasowały do druku.
  Natomiast zastąpienie BF215 przez B195 dałoby się streścić w słowach: Zamienił stryjek... Są to bowiem dokładnie te same struktury, jedynie w innych obudowach. Te plastikowe są nieco gorsze, z uwagi na brak ekranowania i zwiększone pojemności międzyelektrodowe.
  Quote:
  Zamiast kondensatorów które są lutowane równolegle do cewek wstaw trymery do 20 pF, będzie Ci się lepiej dostrajać.

  Pytanie za pół punkta: miałeś tę głowicę w ręku? Widziałeś tam gdzieś miejsce na trymery? To niestety nie głowica "Amatora Stereo", przestrajana takim samym kondensatorem ale wyraźnie większa.
  Quote:
  Rdzenie w cewkach muszą być kręcone na całej długości korpusu, jak są za lużne zabierasz siostrze lub dziewczynie majtki wyciągasz pojedyńczą gumkę i wkładasz w korpus, wtedy nie musisz zabezpieczać rdzenia np. woskiem.

  Nie polecam. Guma z czasem twardnieje i może unieruchomić rdzeń. A rozpuścić jej się nie da tak łatwo jak lakier a zwłaszcza wosk.
  Quote:
  No i wkrętak do strojenia albo z mosiądzu albo z tworzywa sztucznego.

  W praktyce nawet stalowy wkrętak może spełnić swoją rolę, choć nieco rozstraja obwód. Ważniejsze jest aby był dobrze dopasowany do bruzdy w rdzeniu, bo zbyt ciasny lub zbyt luźny może go łatwo rozłupać.
  EDIT: chyba miałem nosa z tym C108. Pęta się u mnie niewykorzystana póki co głowica GF25 (NOS) i jak na razie nic nie wskazuje na to aby ten stan rzeczy miał się zmienić, mam bowiem jeszcze kilka zapasowych głowic od Amatora, lepszych ze względu na trymery oraz korekcję przeciwszumową na wejściu wzmacniacza w.cz. Ale przydała się do zweryfikowania wcześniejszych przypuszczeń. Zlokalizowałem C108 oraz C109 i okazało się że mają one odpowiednio 30pF i 150pF podczas gdy na oficjalnym schemacie mają 4,7pF i 51pF. Na zdjęciu płytki jaką wymontowałem ze swojej głowicy
  Unitra Diora DST-305K - Przestrojenie głowicy GF 25
  widać je w okolicach tranzystora heterodyny (po prawej stronie kondensatora zmiennego): C108 to rurkowy, jasny kondensator u góry tranzystora, C109 to również rurkowy, ale ciemniejszy kondensator po lewej stronie tranzystora. Jeżeli tak samo jest u Ciebie (a wygląda na to że jest, nawet kolory kondensatorów się zgadzają tak że gdybym nie wymontował płytki z chassis można by pomyśleć że ukradłem Twoje zdjęcie ;) ) - wymień C108 na początek na 4,7pF, w miejsce zaś C109 wstaw dotychczasowy C108. Potem zobaczy się co dalej. Pamiętaj jednak o uprzednim wykonaniu nowej cewki L103, identycznej z oryginalną.
 • #6
  Pkamil
  Level 12  
  Dzięki Tomku za tak obszerną pomoc. Jak tylko zastosuję się do twoich rad niezwłocznie poinformuje Cię o rezultacie. Będzie to najprędzej w niedzielę bo na tygodniu jestem poza domem.
  Powiedz mi jak bedę odwracał zmiany w cewce L103 to lepiej zastować nowy drut nawojowy (jeśli znajdę), czy mogę dolutować ten zwój który odciąłem, ale czy na łączeniu cyna nie zmieni zbyt charakterystyki cewki?
 • Helpful post
  #7
  Tomek Janiszewski
  Level 32  
  Jak nie zdobędziesz srebrzanki, tu już lepiej użyj zwykłego drutu w emalii. Dodatkowe lutowanie na drodze prądu najpewniej bardziej obniżyłoby dobroć cewki niż brak srebrnej powłoki.
 • #8
  DIORADIO
  Level 30  
  Muszę uderzyć się w piersi, to błąd a nawet wielbłąd żeby coś radzić i nie sprawdzić jaki to tranzystor PNP czy NPN. A co do BF 215 to mam takie doświadczenie z nimi że na początku lat 70-tych jak Ślęża zaczęła nadawać II program TV na 25 kanale to robiliśmy przystawki na tych tranzystorach i jak nie chciały "chodzić" to robiliśmy taki "myk" że łączyliśmy emiter z masą tranzystora i to zaskakiwało. Co do Twoich wypowiedzi Tomku J. w temacie bardzo często je czytam bo warto. A te uszczypliwości w rodzaju: pytanie za pół punkta (chyba pół punktu) to sobie daruj bo jak ja zacząłem się tym zajmować (stroić i przestrajać głowice UKF) to podejrzewam że nie było Cię na świecie, więc mam spoooore doświadczenie. A jak nie było jeszcze" podręcznych "odczytów częstotliwości to każdą jedną głowicę przestrajałem w ten sposób że wylutowywałem kondensatory od cewek i wstawiałem trymery i stroiłem. A potem mierzyłem wartość trymera i wstawiałem kondensator stały. A co masz do wkrętaków o jakich pisałem? Takimi posługiwaliśmy się przy strojeniu odbiorników w Diorze. To fakt że można i stalowym, tylko zaraz będziesz miał pytanie od niedoświadczonego ,dlaczego tak się dzieje? Tylko nie wiem czy to spodoba się moderatorowi i ten post nie wyląduje w koszu.
 • Altium Designer Computer Controls
 • Helpful post
  #9
  Tomek Janiszewski
  Level 32  
  DIORADIO wrote:
  A co do BF 215 to mam takie doświadczenie z nimi że na początku lat 70-tych jak Ślęża zaczęła nadawać II program TV na 25 kanale to robiliśmy przystawki na tych tranzystorach i jak nie chciały "chodzić" to robiliśmy taki "myk" że łączyliśmy emiter z masą tranzystora i to zaskakiwało.

  Nigdy nie spotkałem się w zakresie CCIR z odmową współpracy ze strony BF215, dlatego mam zwyczaj je zostawiać. Tylko w niedawno przestrojonej (a właściwie przebudowanej, poczynając od wykonania nowej płytki) głowicy od Amatora pozwoliłem sobie na ekstrawagancję w postaci użycia zestawu polskich tranzystorów przewidywanych do pracy w telewizyjnych głowicach VHF ale nigdy tam nie wykorzystanemu, tj BF200 w stopniu w.cz., BF182 w mieszaczu i BF183 w heterodynie (zamiast dwóch ostatnich stosowano improwizację w postaci selekcjonowanych tranzystorów starszego typu, odpowiednio BF214A i BF214B), ponieważ zależało mi na dużym wzmocnieniu i małych szumach. Widać tamte przystawki cienkie jakieś były pod względem układowym skoro tranzystor BF215 musiał jechać na koksie :oops:
  Quote:
  A te uszczypliwości w rodzaju: pytanie za pół punkta (chyba pół punktu) to sobie daruj

  Istotnie, mogłem napisać: Pytanko za pół punkta i wtedy mucha nie siędzie :P
  Quote:
  bo jak ja zacząłem się tym zajmować (stroić i przestrajać głowice UKF) to podejrzewam że nie było Cię na świecie, więc mam spoooore doświadczenie.

  Spore, ale może już niezbyt aktualne, a nawet częściowo zapomniane?
  Quote:
  A jak nie było jeszcze" podręcznych "odczytów częstotliwości to każdą jedną głowicę przestrajałem w ten sposób że wylutowywałem kondensatory od cewek i wstawiałem trymery i stroiłem. A potem mierzyłem wartość trymera i wstawiałem kondensator stały.

  Zakładałeś z góry że Autor tematu dysponuje miernikiem pozwalającym mierzyć pojemności z dokładnością pojedynczych pF? Takie rzeczy daleko nie w każdym multimetrze. A należało zacząć od zastanowienia się dlaczego głowica jest tak oporna na przestrajanie. Do znalezienia odpowiedzi nie musiałem nawet jej uruchamiać.
  Quote:
  A co masz do wkrętaków o jakich pisałem? Takimi posługiwaliśmy się przy strojeniu odbiorników w Diorze. To fakt że można i stalowym, tylko zaraz będziesz miał pytanie od niedoświadczonego ,dlaczego tak się dzieje?

  Więc i uprzedziłem z góry co się może dziać. Gorzej byłoby gdyby nie odkleiwszy wcześniej rdzenia rozłupał go wkrętakiem a choćby i mosiężnym, nie zdążywszy nawet założyć gumki od majtek :cry:
  Quote:
  Tylko nie wiem czy to spodoba się moderatorowi i ten post nie wyląduje w koszu.

  Przeżyłem już tutaj niejedno łącznie z banem, zawsze na tle konfliktu ze starymi wyjadaczami.
 • #10
  Pkamil
  Level 12  
  Tomku mam prośbę, potrzebuje grubość tego drutu nawojowego do cewki 103, i jeśli dobrze rozumie to powinien być drut miedziany posrebrzany ?
 • #11
  Tomek Janiszewski
  Level 32  
  Pkamil wrote:
  Tomku mam prośbę, potrzebuje grubość tego drutu nawojowego do cewki 103, i jeśli dobrze rozumie to powinien być drut miedziany posrebrzany ?

  Φ0,8mm lub Φ1mm spokojnie może być. Najlepiej oczywiście srebrzony.
 • #13
  Tomek Janiszewski
  Level 32  
  wada wrote:
  Dlaczego psujecie cewki - zamiast stosować rdzenie aluminiowe - tak jak robiła oryginalnie Diora i wiele innych firm :?:

  A gdzie jest powiedziane że przestrajaniu z OIRT na CCIR powinno towarzyszyć zmniejszenie indukcyjności cewki (do czego prowadziłoby zarówno skrócenie uzwojenia jak i zastąpienie rdzenia ferrytowego aluminiowym bądź mosiężnym) a nie ich zwiększenie? Zmniejszanie indukcyjności było aktualne w latach, gdy zakres CCIR kończył się na 100MHz a nie 108MHz. Zmniejszać należy jedynie pojemności obwodów. Czy koniecznie będę musiał udowadniać powyższe rachunkami?
 • #14
  Pkamil
  Level 12  
  Tomek Janiszewski wrote:
  wymień C108 na początek na 4,7pF, w miejsce zaś C109 wstaw dotychczasowy C108. Potem zobaczy się co dalej. Pamiętaj jednak o uprzednim wykonaniu nowej cewki L103, identycznej z oryginalną.


  Zrobiłem zgodnie z powyższą instrukcją, no i działa Panie, śliczne dzięki. Zakres jest może odrobinkę ponad 108 MHz ale mi to nie przeszkadza. Radio odbiera czyściutko bez zakłóceń. Jedynie teraz po włączeniu przycisku stereo nie zapala się żaróweczka i pojawiają się lekkie szumy.
 • Helpful post
  #15
  yogi009
  Level 43  
  Tomek Janiszewski wrote:
  Jak nie zdobędziesz srebrzanki, tu już lepiej użyj zwykłego drutu w emalii. Dodatkowe lutowanie na drodze prądu najpewniej bardziej obniżyłoby dobroć cewki niż brak srebrnej powłoki.


  Drut miedziany bez emalii i roztwór lapisu (dostępny w aptece) i mamy drut posrebrzany.
 • #16
  Tomek Janiszewski
  Level 32  
  Pkamil wrote:
  Zrobiłem zgodnie z powyższą instrukcją, no i działa Panie, śliczne dzięki. Zakres jest może odrobinkę ponad 108 MHz ale mi to nie przeszkadza.

  Ale zbyt szeroki zakres przestrajania heterodyny (czego objawem jest zbyt szeroki zakres częstotliwości odbieranych) może uniemożliwić poprawne zestrojenie obwodów wejściowych, co pogarsza czułość głowicy. Wskazane byłoby zawęzić ten zakres; ponieważ nie ma trymera pozostaje zwiększenie C108. Można zamiast tego dołożyć C113, ale z tego co pisali gdzie indziej nie ma on miejsca na płytce, był podlutowywany do końcówek cewki L103.
  Quote:
  Radio odbiera czyściutko bez zakłóceń. Jedynie teraz po włączeniu przycisku stereo nie zapala się żaróweczka i pojawiają się lekkie szumy.

  Niedobrze, dekoder też nie działa? To świadczyłoby o zbyt niskim poziomie sygnału na wyjściu detektora stosunkowego a tym samym wzmacniacza p.cz. i głowicy. Próbowałeś dołączyć na początek lepszą antenę?
  Najpewniej jednak częstotliwości rezonansowe obwodów wejściowych głowicy mocno odbiegają od odbieranych. Próbowałeś stroić cewkami L101 i L102 na maksimum sygnału?

  Dodano po 7 [minuty]:

  yogi009 wrote:
  Drut miedziany bez emalii i roztwór lapisu (dostępny w aptece) i mamy drut posrebrzany.

  W ten sposób powstaje bardzo cienka a więc i nietrwała powłoka, do tego jeszcze jak to zwykle bywa przy bezprądowym srebrzeniu (lub miedziowaniu), kiedy to metal bardziej szlachetny osadza się na mniej szlachetnym kosztem powierzchniowego rozpuszczenia się tego ostatniego - bardzo słabo się trzymająca. Właśnie w celu uniknięcia rozpuszczania się miedzi w roztworze zawierającym srebro stosuje się przy elektrolitycznym srebrzeniu nie azotan ale mniej agresywny chemicznie cyjanek srebra (ściślej mówiąc cyjanek srebrosodowy lub srebropotasowy). Z oczywistych względów taka operacja w warunkach domowych jest niebezpieczna. Stefan Sękowski w "Galwanotechnice domowej" opisywał sposób srebrzenia z użyciem nietoksycznego jodku srebropotasowego, ale łatwiej będzie nabyć gotową srebrzankę, choćby na warszawskim Wolumenie obok stacji metra Wawrzyszew.
 • #17
  Pkamil
  Level 12  
  Przy okazji ostatnich zakupów zaopatrzyłem się w trymery: od 4-10 pF i chyba 10-50 pF, w weekend podmienie C108 na trymer i zacznę testować. Jeśli chodzi o cewki to powiem szczerze że kręciłem tymi na dole, po lewej i prawej, środkowej nie ruszałem bo u mnie jako jedyna ma trójkątną końcówkę. Ale mimo wychylenia rdzenia w skrajne położenia nie zauwałyłem żeby była jakać poprawa (ale to było na mojej poprzedniej konfiguracji, czyli przed ostatnim wekendem).
 • #18
  Tomek Janiszewski
  Level 32  
  Pkamil wrote:
  Przy okazji ostatnich zakupów zaopatrzyłem się w trymery: od 4-10 pF i chyba 10-50 pF, w weekend podmienie C108 na trymer i zacznę testować

  Szkoda trymera, będziesz musiał go mocno zmasakrować aby dał się wstawić w miejsce C108. Ewentualnie przedłużyć mu końcówki drutem, co z kolei wprowadzi niepożądane pojemności oraz indukcyjności rozproszone. Prościej i pewnej będzie zaopatrzyć się w szereg kondensatorów: 5,6pF, 6,8pF, 8,2pF i ewentualnie 5,1pF, 6,2pF oraz 7,5pF.
  Quote:
  Jeśli chodzi o cewki to powiem szczerze że kręciłem tymi na dole, po lewej i prawej

  Prawa jak już wiesz należy do heterodyny i ma wpływ na zakres odbieranych częstotliwości. Ustala się przy jej pomocy dolną granicę, górną zaś - przez dobór kondensatora. Te regulacje są niestety współzależne, dlatego należy powtórzyć je kilkakrotnie, aż do uzyskania zadowalającego rezultatu. Lewa należy do obwodu antenowego (L101) i podobnie jak cewka obwodu międzystopniowego (L102) ma wpływ na czułość głowicy. I tutaj strojeniem cewek ustawia się maksymalną czułość na dole zakresu, doborem zaś kondensatorów - na górze. Ale na wstępie musisz uzyskać prawidłowe dostrojenie obwodów w.cz. przynajmniej w jednym punkcie, pośrodku skali.
  Quote:
  środkowej nie ruszałem bo u mnie jako jedyna ma trójkątną końcówkę.

  Trafił mi się kiedyś wkrętak z wymiennymi końcówkami, z których jedna miała kształt łagodnie ściętego trójkątnego ostrosłupa, i znakomicie nadawała się do strojenia cewek z takimi rdzeniami, mimo że była wykonana ze stali. Możesz spróbować dopiłować taką końcówkę z mosiężnego a nawet miedzianego drutu, choć będzie wymagało to dużej cierpliwości, tym bardziej że niestarannie opiłowana końcówka może rozsadzić rdzeń.
  Quote:
  Ale mimo wychylenia rdzenia w skrajne położenia nie zauwałyłem żeby była jakać poprawa (ale to było na mojej poprzedniej konfiguracji, czyli przed ostatnim wekendem).

  To by znaczyło że obwody w.cz. są mocno odstrojone od częstotliwości odbieranych, stąd niechybnie niezadawalający odbiór. Jak już się uda wykręcić ów rdzeń z trójkątnym otworem - możesz spróbować zamienić go z rdzeniem znajdującym się w cewce heterodyny. Po ustawieniu go w położenie zapewniające odbiór pełnego zakresu CCIR (i dobraniu w tymże celu C108) więcej już nie trzeba będzie nim kręcić, a dzięki rdzeniowi z typowym nacięciem będziesz miał ułatwione strojenie cewki L102. Musisz dobierać kondensatory C100 oraz C106 tak aby w pewnym położeniu rdzenia uzyskać ostre maksimum odbieranego sygnału. Najtrudniej będzie natrafić na nie po raz pierwszy, ponieważ nie wiemy gdzie tak naprawdę jesteśmy. Można podlutować dodatkowe kondensatory równolegle do istniejących (nawet i prowizorycznie od strony druku) a jak nie da to efektu - zastąpić C100 i C106 mniejszymi, a nawet usunąć całkowicie.
 • #19
  Pkamil
  Level 12  
  Tak aby lepiej to zobrazować:
  Unitra Diora DST-305K - Przestrojenie głowicy GF 25
  W weekend poinformuje o wynikach testów.
 • #20
  wada

  VIP Meritorious for electroda.pl
  Tomek Janiszewski wrote:
  wada wrote:
  Dlaczego psujecie cewki - zamiast stosować rdzenie aluminiowe - tak jak robiła oryginalnie Diora i wiele innych firm :?:
  Zmniejszanie indukcyjności było aktualne w latach, gdy zakres CCIR kończył się na 100MHz a nie 108MHz. Zmniejszać należy jedynie pojemności obwodów. Czy koniecznie będę musiał udowadniać powyższe rachunkami?


  A więc Proszę to udowodnić.
  Dla ułatwienia to agregat strojeniowy ma 3 sekcje przestrajane od 5 do 18pF - czyli zmienia o 13pF.
  A oryginalna cewka mieszacza ma około 115nH
  A to ułatwi tobie liczenie http://ekalk.eu/lc_pl.html

  I według mnie to przykładowa cewka mieszacza dla CCIR ma mieć 90nH i kondensator przy jej zmniejszony o 16pF - czyli zamiast 27pF to około 10pF


  PS.:
  Tomek Janiszewski wrote:
  Aby się nie powtarzać - domorosłym szpecom od przestrajania głowic polecam lekturę ...

  Tomku - zastanów się co piszesz...
  https://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.php?p=16984609#16984609
 • #21
  Tomek Janiszewski
  Level 32  
  wada wrote:
  size=18]A więc Proszę to udowodnić.[/size]
  Dla ułatwienia to agregat strojeniowy ma 3 sekcje przestrajane od 5 do 18pF - czyli zmienia o 13pF.
  A oryginalna cewka mieszacza ma około 115nH
  A to ułatwi tobie liczenie http://ekalk.eu/lc_pl.html

  Rozczarowałem się: oczekiwałem że kalkulator wyliczy pojemność wypadkową bocznikującą kondensator zmienny na podstawie zadanych granic przestrajania (o paddingu gdybyśmy takowy chcieli zastosować w obwodzie heterodyny dla uzyskania zestrojenia trójpunktowego już nie mówiąc) a tu tylko L,C i f. Więc i tak muszę skorzystać z wyprowadzonych wcześniej przez siebie wzorów.
  Quote:
  I według mnie to przykładowa cewka mieszacza dla CCIR ma mieć 90nH i kondensator przy jej zmniejszony o 16pF - czyli zamiast 27pF to około 10pF

  No to jedziemy, jak red. Rachoń mawia.
  Obliczamy najpierw parametry obwodów w zakresie OIRT.
  Przyjmujemy granice obowiązujące w końcowym okresie użytkowania tego pasma 65,5÷74MHz, choć przypominam że w starszych odbiornikach było ono okrojone do 73MHz a niedasie wykluczyć że i taki odbiornik trafi na warsztat.
  Dla sygnałowego obwodu strojonego wypadkowa pojemność bocznikująca kondensator (uwzględniająca zarówno pojemność wzmacniacza plus pojemności montażowe jak i początkową pojemność kondensatora strojeniowego) powinna wynosić:
  Ct=ΔC/((fg/fd)²-1) gdzie ΔC - zakres zmian pojemności kondensatora (tutaj 13pF), fg - górna granica zakresu przestrajania obwodu) (74MHz), fd granica dolna (65,5MHz)
  Podstawiając do wzoru powyższe liczby otrzymujemy:
  Cts=13pF/((74MHz/65.5MHz)²-1)=47,04pF
  I dopiero teraz można skorzystać z kalkulatora w celu wyliczenia dokładnej indukcyjności cewki. W tym celu podstawiamy wyliczoną pojemność bocznikującą oraz częstotliwość górną i otrzymujemy Ls=98,34nH
  Sprawdźmy jeszcze na wszelki wypadek jaką to częstotliwość otrzymamy po zwiększeniu pojemności w obwodzie o ΔC=13pF, tj. do 60,04pF. Wychodzi 65.50MHz, a więc wzór jakim posłużyłem się przy obliczaniu Ct był dobry. Czy i jego będę musiał wyprowadzać?
  Powtarzamy całą procedurę dla obwodu heterodyny, gdzie granice przestrajania zostają przesunięte w górę o 10,7MHz. Tak więc fd=65,5MHz+10,7MHz=76,2MHz, fg=74MHz+10,7MHz=84,7MHz.
  Tym razem Cth=13pF/((84.7MHz/76.2MHz)²-1)=55,19pF. Po skorzystaniu z kalkulatora otrzymujemy Lh=64.00nH; kontrolnie po zwiększeniu C o 13pF otrzymujemy znów częstotliwość dolną 76,20MHz.
  Tak więc przyjęte na wstępie założenie że cewka mieszacza (cokolwiek miałoby to znaczyć) w zakresie OIRT ma 115nH nijak się ma do powyższych obliczeń przy pozostałych przyjętych założeniach. Jeżeli istotnie tyle ma - znaczyłoby to że radio odbierało znacznie szerszy zakres niż było to potrzebne. Ale gdyby nawet tak było i być miało - znaczyłoby to że i po przestrojeniu zachowanie podobnie szerokiego marginesu byłoby wskazane. Ewentualnie mogło znaczyć że cewka 115nH po wlutowaniu w płytkę obniżyła swoją indukcyjność, np. wskutek bliskiego sąsiedztwa dużego elementu metalowego (korpus kondensatora zmiennego, ekran, pole masy na płytce drukowanej).
  Na razie jednak załóżmy że tego marginesu nie ma i nie będzie również po przestrojeniu. Obliczamy zatem wymagane parametry obwodu sygnałowego w obecnie obowiązującym zakresie CCIR (87,5MHz÷108MHz)
  Cts=13pF/((108MHz/87.5MHz)²-1)=24,83pF Ls=87,46nH kontrolnie fd wychodzi 87,50MHz
  Dla obwodu heterodyny wymagany zakres przestrajania wynosi 98,2MHz÷118,7MHz. Tym razem
  Cth=13pF/((118,2MHz/98,2MHz)²-1)=28,19pF Lh=63.77nH; kontrolnie wyliczona fd=98,20MHz
  Tak więc o ile dla obwodu sygnałowego istotnie okazało się konieczne zmniejszenie indukcyjności cewki do niecałych 90nH (ale nie ze 115nH lecz z niecałych 100nH) o tyle dla obwodu heterodyny (najistotniejszego dla przestrojenia głowicy!) indukcyjność praktycznie się nie zmieniła.
  Jeżeli jednak przestrajamy starszy nieco odbiornik w którym górna granica odbieranego pasma wynosiła nie 74MHz lecz 73MHz (na pewno tyle miała pierwsza polska tranzystorowa "Izabella" ale i w znacznie późniejszych latach ten stan rzeczy się nie zmienił; wystarczy wpisać w google frazę: OIRT 73MHz lub 65.5 73MHz albo też przejrzeć zdjęcia i parametry odbiorników na oldradio.pl) to wyniki będą inne. W takim wypadku pojemności oraz indukcyjności obwodów wyniosą:
  Cts=13pF/((73MHz/65.5MHz)²-1)=53,69pF Ls=88,53nH
  Cth=13pF/((83.7MHz/76.2MHz)²-1)=62,94pF Lh=57,44nH
  Tym razem to indukcyjność obwodu sygnałowego po przestrojeniu z OIRT na CCIR zmniejszyła się w znikomym tylko stopniu, natomiast indukcyjność obwodu heterodyny zwiększyła się wyraźnie.
  Do kompletu wyliczę jeszcze jak należałoby przestroić obwody na stary zakres CCIR (87,5÷100MHz)
  Cts=13pF/((100MHz/87,5MHz)²-1)=42,47pF Ls=59,64nH
  Cth=13pF/((110,7MHz/98,2MHz)²-1)=48,01pF Lh=43,05nH
  I teraz postaram się zestawić wyniki w formie tabelki

  L,C | OIRT nowy (65,5÷74) | OIRT stary (65,5÷73) | CCIR nowy (87,5÷108) | CCIR stary (87,5÷100)
  Cts | 47,04pF .................. | 53,69pF .................. | 24,83pF .................... | 42,47pF
  Cth | 55,19pF .................. | 62,94pF .................. | 28,19pF .................... | 48,01pF
  Ls .| 98,34nH .................. | 88,53nH .................. | 87,46nH .................... | 59,64nH
  Lh .| 64,00nH .................. | 57,44nH .................. | 63.77nH .................... | 43,05nH

  Tak więc (pomijając nieaktualne już przestrajanie na stary zakres CCIR kiedy to rzeczywiście było konieczne bardzo znaczne zmniejszenie indukcyjności cewek - ostatnia kolumna vs dwie pierwsze) w jednym tylko przypadku konieczne było zmniejszenie indukcyjności cewki: chodziło o cewkę obwodu sygnałowego w odbiorniku który fabrycznie odbierał rozszerzony zakres OIRT (do 74MHz) Nie była to jednak zmiana na tyle duża aby z góry zakładać wymianę rdzenia ferrytowego na metalowy, a co dopiero obcinać zwoje. W pozostałych zaś przypadkach cewki praktycznie zachowywały pierwotną indukcyjność, z wyjątkiem indukcyjności cewki heterodyny odbiornika dostosowanego do pierwotnego zakresu OIRT (do 73MHz) którą należało wyraźnie zwiększyć. Wszystko to potwierdza moją generalną tezę: wystrzegać się pochopnego skracania cewek!
  Co zaś do stosowania rdzeni mosiężnych lub aluminiowych - istotnie były one stosowane w wielu odbiornikach, także tych na zakres OIRT, przy czym najczęściej w cewkach heterodyny, podczas gdy w pozostałych stosowano rdzenie ferrytowe. Przykładem może być głowica Amatora Stereo którą całkiem niedawno nie tylko przestroiłem, ale i wykonałem do niej nową płytkę dostosowaną do lepszych tranzystorów (BF200, BF182 i BF183 zamiast BF195) oraz zasilaną napięciem ujemnym zamiast dodatniego jak to było w oryginale.
  Quote:
  Tomek Janiszewski wrote:
  Aby się nie powtarzać - domorosłym szpecom od przestrajania głowic polecam lekturę ...

  Tomku - zastanów się co piszesz...
  https://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.php?p=16984609#16984609
  Ależ ja sam jestem domorosłym szpecem ;), bo chociaż ukończyłem studia na Wydziale Elektroniki PW, to nikt mnie tam przestrajania głowic nie uczył. Mam jednak w tym wieloletnią, choć wyłącznie amatorską praktykę, włączając w to przestrajanie a właściwie przebudowę na pełen zakres CCIR głowic lampowych, w tym także uchodzących za wyjątkowo oporne odlewanych głowic ELWRO.

  Proponuję zatem bacznie śledzić rozwój wydarzeń w niniejszym temacie. Autor dał się już wpuścić w maliny niepotrzebnie skracając cewkę heterodyny w "Atenie Stereo". Gdy jednak zastosował się do moich rad, włączając w to wykonanie nowej cewki identycznej z tą zniszczoną - od pierwszej pyty uzyskał odbiór w oczekiwanym zakresie. Pozostało mu jeszcze doprowadzenie do porządku obwodów sygnałowych, ale nie widzę powodu aby i tu sobie nie poradził z moją pomocą.
 • #22
  wada

  VIP Meritorious for electroda.pl
  Przyjąłeś trochę złe założenia - popatrz na skalę tego radia
  https://www.oldradio.pl/karta.php?numer=85
  https://www.youtube.com/watch?v=41ZvTAS0YFQ
  Wskazówka idzie sporo dalej niż napisy na skali 65 ... 74 MHz.
  Z mojej 40 letniej praktyki to te głowice działały w zakresie 65 - 75 MHz , a swego czasu przerzuciłem tego setki sztuk w serwisie - sprawdzane wobuloskopem jak i generatorami Wcz.
  Ja obliczam sumę pojemności kondensatorów i złącza tranzystora, ty przyjmujesz sobie średnią - ale na jeden diabeł wychodzi.
  A więc policz sobie ponownie oryginalny zakres 65 - 75 MHz i co się stanie jak tylko odejmiesz pojemności, bo mi wychodzi przestrajanie wówczas od 88 do 119 MHz (lub 83 - 108 MHz) - prawie 30 MHz, zamiast 20 MHz - trochę sporo dla przykładowego mieszacza.
  Z tego powodu założyciel tematu nie może się poprawnie wstroić kręcąc rdzeniami ferrytowymi które zwiększają indukcyjność, musiał by się prawie całkowicie wykręcić (rdzeń prawie całkowicie wykręcony ale wówczas jest problem z usztywnieniem go aby nie mikrofonował), lub wkręcić aluminiaka co zmniejsza indukcyjność.

  Prosta metoda w takich skrajnych wypadkach, to wykręcić rdzeń i przybliżać powoli z boku do cewki kawałek ferrytu, lub aluminium - i patrzeć przy czym jest poprawna reakcja obwodu.
  W niektórych sprzętach (nie polskich) głęboko w cewce był wklejony krótki rdzeń ferrytowy, a precyzyjne dostrajanie było od góry rdzeniem aluminiowym, lub mosiężnym - czasami to też stosowałem przy przestrajaniu.
  Jeszcze mi się nie przytrafiła głowica która nie dała by się przestroić na poprawny zakres CCIR (87,5…108 MHz)

  PS.:
  Ten temat dotyczy:
  Unitra Diora DST-305K - Przestrojenie głowicy GF 25
  inne bzdury są tu niepotrzebne !
 • #23
  Tomek Janiszewski
  Level 32  
  wada wrote:
  Wskazówka idzie sporo dalej niż napisy na skali 65 ... 74 MHz.

  Ano przyznaję - nie zwróciłem uwagi na skalę tego i pokrewnych odbiorników, od germanowego "Fagota" poczynając. :oops:
  Quote:
  Ja obliczam sumę pojemności kondensatorów i złącza tranzystora, ty przyjmujesz sobie średnią - ale na jeden diabeł wychodzi.

  Przyjąłem wszystko co mogło się trafić, od pojemności kondensatorów po pojemność montażu. Cts lub Cth w tamtych wzorach reprezentuje sumę wszelkich pojemności stałych, jawnych lub nie. Musi wynosić tyle ile obliczyłem, skoro znany jest zakres przestrajania oraz różnica między pojemnością maksymalną i minimalną kondensatora strojeniowego. Co prawda, w odniesieniu do obwodów sygnałowych nie musi to być zupełnie ścisłe, jako że optymalne dostrojenie nie występuje zwykle na krańcach zakresu, lecz w ich pobliżu. Zakres zmian częstotliwości obwodu sygnałowego jest przy zestrojeniu dwupunktowym nieco szerszy niż zakres zmian częstotliwości heterodyny. Uzyskuje się wówczas bardziej równomierną czułość w całym zakresie przestrajania.
  Quote:
  A więc policz sobie ponownie oryginalny zakres 65 - 75 MHz i co się stanie jak tylko odejmiesz pojemności

  Wedle życzenia. Najpierw liczę parametry oryginalnych obwodów.
  Cts=13pF/((75MHz/65MHz)²-1)=39,23pF
  Ls=114,79nH
  I teraz rzeczywiście mamy indukcyjność 115nH, tak jak założyłeś na wstępie.
  Cth=13pF/((85,7MHz/75,7MHz)²-1)=46,16pF
  Lh=74,72nH
  Quote:
  bo mi wychodzi przestrajanie wówczas od 88 do 119 MHz (lub 83 - 108 MHz)

  Zdecydowanie wybieram tę drugą opcję, bowiem zakres CCIR zostanie i wówczas całkowicie pokryty, a niezbędne zmiany pojemności kondensatorów okażą się mniejsze niż wtedy gdy dolną granicę nowego zakresu przestrajania podciągnie się aż do 87,5MHz.
  A więc zostawiamy indukcyjności takie jakie były i liczymy niezbędne nowe pojemności a następnie wypadkowe dolne granice przestrajania obwodów, korzystając już tylko z kalkulatora.
  Przy fgs=108MHz oraz Ls=114,79pF wypadkowa pojemność bocznikująca kondensator zmienny (uwzględniająca też jego pojemność początkową, tak jak było to dotychczas) powinna wynosić
  Cts=18,92pF
  I z taką to pojemnością uzyska się po dołożeniu ΔC=13pF dolną granicę przestrajania obwodu sygnałowego
  fds=83,15MHz - zgodnie z tym co sam obliczyłeś.
  Powtarzając powyższą procedurę dla obwodu heterodyny (i przyjmując fgh=118,7MHz oraz obliczone wcześniej Lh=74,72nH) uzyskuje się
  Cth=24,06pF
  fdh=95,54MHz.
  Ale to przecież nie zakres przestrajania obwodów sygnałowych, lecz właśnie zakres przestrajania obwodu heterodyny decyduje o zakresie odbieranych częstotliwości! W niniejszym przykładzie dolna częstotliwość odbierana przez głowicę wyniesie:
  fd=fdh-10,7MHz=95,54MHz-10,7MHz=84,84MHz zamiast prawidłowych 87,5MHz. Wszystkiego 2,66MHz różnicy. Chyba się zgodzisz że taki wynik to już nie dramat? Oczywiście, pomijam na razie kompletny brak współbieżności wynikający z o wiele za szerokiego zakresu przestrajania obwodów wejściowych z niezmienionymi indukcyjnościami cewek, ale jak już wielokrotnie podkreślałem - pierwszym etapem powinno być doprowadzenie do porządku obwodu heterodyny.
  Quote:
  - prawie 30 MHz, zamiast 20 MHz - trochę sporo dla przykładowego mieszacza.

  A tym razem jak już widać - to Ty mocno przesadziłeś :D ;)
  Quote:
  Z tego powodu założyciel tematu nie może się poprawnie wstroić kręcąc rdzeniami ferrytowymi które zwiększają indukcyjność

  Rzeczywiście prawidłowe indukcyjności dla odbioru CCIR (obliczone w poprzednim poście, dla przypomnienia Ls=87,46nH oraz Lh=63,77nH) są teraz wyraźnie mniejsze od oryginalnych, szczególnie w przypadku obwodów sygnałowych. Ale pojemności musiały i w tym przypadku zostać zmniejszone o wiele bardziej, nawet przy zmniejszonych do prawidłowej wartości indukcyjnościach cewek: z 39,23pF do 24,83pF dla obwodów sygnałowych i z 46,16pF do 28,19pF dla obwodu heterodyny.
  Quote:
  musiał by się prawie całkowicie wykręcić (rdzeń prawie całkowicie wykręcony ale wówczas jest problem z usztywnieniem go aby nie mikrofonował), lub wkręcić aluminiaka co zmniejsza indukcyjność.

  Ten etap jeszcze przed Autorem tematu. Musi najpierw sprowadzić zakres przestrajania do takiej wartości aby zachować rozsądne marginesy z każdej ze stron (tak powiedzmy po 300kHz; zapobiegnie to pojawieniu się odbioru lustrzanego stacji o częstotliwości 108MHz w pobliżu dolnej granicy zakresu przestrajania co stałoby się gdyby ustalić ją poniżej 86,6MHz) a następnie uzyskać jako taką współbieżność obwodów wejściowych. Obniżenia indukcyjności cewek nie uniknie (tak jak i zwiększenia pojemności w obwodzie heterodyny), pytanie tylko jakimi środkami trzeba będzie to osiągnąć. Na razie bez obcinania i wymiany rdzenia uzyskał pokrycie zakresu CCIR ze sporym jak to przyznał zapasem. Gdyby jednak zaczął od skrócenia cewki heterodyny (co zresztą i przedwcześnie zrobił) lub wymiany rdzenia na metalowy to nie wiedząc o zwiększonej w tym egzemplarzu głowicy pojemności C108 i C109 względem tego co figuruje na schemacie a co wynikło z niezamontowania kondensatora C113 - nie przybliżyłby się do celu nawet o krok, tylko bezskutecznie próbowałby rozszerzyć zakres odbioru lustrzanego.
  Quote:
  Prosta metoda w takich skrajnych wypadkach, to wykręcić rdzeń i przybliżać powoli z boku do cewki kawałek ferrytu, lub aluminium - i patrzeć przy czym jest poprawna reakcja obwodu.

  Będzie miał teraz okazję wypróbować jej użyteczność w tym konkretnym przypadku, gdy przyjdzie mu wychwycić rezonans obwodów sygnałowych. Jeżeli jednak są one zbytnio odstrojone od częstotliwości odbieranych - może tego nie wystarczyć jeżeli nie dobierze się kondensatorów w tych obwodach.
  Quote:
  Jeszcze mi się nie przytrafiła głowica która nie dała by się przestroić na poprawny zakres CCIR (87,5…108 MHz)

  Również nie potrafię sobie wyobrazić tak opornej głowicy (o ile tylko nie zastosowano archaicznych tranzystorów, generujących powyżej swojej częstotliwości częstotliwości granicznej fT takich jak OC615, OC171, AF125, AF135, SF.T357, ΓT322 bo wtedy można spodziewać się zrywania drgań bez dokonania niejednokrotnie znacznych zmian nominałów elementów innych niż te wchodzące w skład obwodów rezonansowych), przynajmniej dopóki mówimy o głowicach strojonych kondensatorem zmiennym. Z głowicami strojonymi wariometrem jest znacznie trudniej, trzeba z góry nastawiać się na wykonanie nowych cewek a zwykle i karkasów o ściankach cieńszych niż oryginalne. Tym niemniej i takie głowice mam na swoim koncie, poza tymi lampowymi także głowice naszych samochodowych "Safari" z których jeden, po wykonaniu od podstaw całego toru odbiorczego AM/FM oraz umieszczonych poza obudową klasycznego stereodekodera na cewkach i tranzystorach oraz równie retrotechnicznego wzmacniacza na komplementarnych parach germanowych AD161/162 funkcjonuje od 2012 roku na moim jachciku:
  http://www.forum-trioda.pl/viewtopic.php?f=8&...6&p=192413&hilit=zamek+kr%C3%B3lewski#p192413
  http://www.forum-trioda.pl/viewtopic.php?f=48&t=29593&hilit=jachcie#p307180
  Quote:
  PS.:
  Ten temat dotyczy:
  Unitra Diora DST-305K - Przestrojenie głowicy GF 25
  inne bzdury są tu niepotrzebne !

  Ale jak się okazało - przestrajając GF25 warto znać też identyczną na pierwszy rzut oka GF22, bo może się okazać że zastosowane tam rozwiązania (zwiększona pojemność kondensatora sprzężenia zwrotnego C108 przy równoczesnym braku kondensatora C113 służącego tylko do zawężania zakresu przestrajania) mogą znaleźć zastosowanie i w tematycznej GF25.
 • #24
  wada

  VIP Meritorious for electroda.pl
  Quote:
  Ls=114,79pF

  Chyba co nieco się pośpieszyłeś i kilka razy coś ci się pomyliło - warto zwracać uwagę na to co piszesz.
  Zwróciłeś kiedyś uwagę na to że jak jest za duża indukcyjność, i zostawi się trochę pustki na początku skali - to robi się ona logarytmiczna ?
  Wówczas w środku skali mamy 90 MHz zamiast 100 MHz a na końcu są upchane wszystkie stacje, że aż problem jest z dostrojeniem do jakiejś.
  Quote:
  Z głowicami strojonymi wariometrem jest znacznie trudniej, trzeba z góry nastawiać się na wykonanie nowych cewek a zwykle i karkasów o ściankach cieńszych niż oryginalne. Tym niemniej i takie głowice mam na swoim koncie, poza tymi lampowymi także głowice naszych samochodowych "Safari"

  czyli lubisz psuć i robić zbędne wynalazki - a wystarczy pomyśleć - i podziałać samymi rdzeniami. :D
  https://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.php?p=5336348#5336348
 • #25
  Tomek Janiszewski
  Level 32  
  wada wrote:
  Quote:
  Ls=114,79pF

  Chyba co nieco się pośpieszyłeś i kilka razy coś ci się pomyliło - warto zwracać uwagę na to co piszesz.

  Dzięki za zwrócenie uwagi, poprawiłem jednostki, bo liczby były podane prawidłowo.
  Quote:
  Zwróciłeś kiedyś uwagę na to że jak jest za duża indukcyjność, i zostawi się trochę pustki na początku skali - to robi się ona logarytmiczna ?

  To zrozumiałe: producent kondensatorów zmiennych stara się tak dobierać kształt płytek aby skala była zbliżona do liniowej przy określonej, typowej w danym zastosowaniu pojemności trymera (ściślej mówiąc, sumarycznej pojemności równoległej) w wyniku czego przy pojemności mniejszej należy spodziewać się zagęszczenia stacji od góry po przestrojeniu na CCIR, gdzie pojemność równoległa z natury jest mniejsza. Zwłaszcza wtedy gdy ustawi się 87,5MHz na początku skali zamiast 108MHz na końcu.
  Quote:
  Wówczas w środku skali mamy 90 MHz zamiast 100 MHz a na końcu są upchane wszystkie stacje, że aż problem jest z dostrojeniem do jakiejś.

  I dlatego oczywiście wskazane jest zawęzić granice strojenia tak aby skala była w pełni wykorzystana, ale to dopiero na dalszym etapie. Na razie chodziło o to aby w ogóle uzyskać prawidłowy a nie lustrzany odbiór, i to się udało.
  Quote:
  czyli lubisz psuć i robić zbędne wynalazki - a wystarczy pomyśleć - i podziałać samymi rdzeniami. :D

  Co do Safari to ono i tak nie miało nawet panela czołowego, więc zrobienie czegoś co go zastąpi było konieczne. A wolałem nie sprawdzać jak będzie się przy odbiorze stereo spisywał uproszczony tor odbiorczy UKF oryginalnego radia. Safari 2 z którego pochodzi większość filtrów p.cz. miał wszak tylko 5 obwodów 10,7MHz a jeden spośród jego trzech stopni p.cz. FM był oporowy(!). Również i Safari 5 (z którego z kolei pochodzi chassis wraz z wariometrem) nie podobało mi się, bo i tam był jeden stopień oporowy, doszedł tylko filtr ceramiczny FCM10,7 za to pozostałe filtry były kiepskimi obwodami 7×7 w krajowym wykonaniu. To co widziałeś na zdjęciu - to zupełnie nowa konstrukcja, z dodatkowym stopniem p.cz. tylko dla 10,7MHz oraz mieszaczem AM zwolnionym z tej funkcji, co pozwoliło usytuować cały wzmacniacz p.cz. w jednej linii a więc zminimalizować możliwość wzbudzeń, zwłaszcza że wypadły wszelkie przełączniki AM/FM z toru p.cz. Przełączane jest tylko zasilanie głowicy UKF i mieszacza AM oraz wyjścia demodulatorów na wejście stereodekodera. Zupełnie jak w radiach w rodzaju Śnieżki czy Tarabana, wykorzystującego UL1211, gdzie również mieszacz AM nie jest angażowany do wzmacniania p.cz. UKF. Ostateczne mamy trzy rezonansowe stopnie p.cz. FM i cztery dwuobwodowe filtry pasmowe 10,7MHz (wliczając w to detektor stosunkowy). To absolutne minimum jakie powinno być w odbiornikach stereo.
  Quote:
  https://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.php?p=5336348#5336348

  Dzięki, sprawdzę kiedyś co się da w ten sposób uzyskać, bo kilka nieprzestrojonych głowic lampowych jeszcze mam. Aczkolwiek nie pamiętam czy jest wśród nich przynajmniej jedna głowica starszego typu jaką pokazałeś. Ta nowsza ma obwód p.cz. bez własnego ekranu, całkowicie schowany w chassis, ceramiczne trymery dyskowe zamiast śrubkowych i co najistotniejsze - kondensatory 10pF +12pF w mostku heterodyny, zamiast 2 × 15pF. Tam pewnie przyjdzie wstawić jeszcze mniejsze, np. 6,8pF + 8,2pF (co zresztą i robiłem). Pomysł ze spinaczem podoba mi się, aczkolwiek zrobię to porządniej, formując na kółku nadlew z żywicy Epidian. A co ze stabilnością tak przestrojonej głowicy, bo kondensator 27pF usunąłeś, podobnie jak i czyniłem ja? Zachodzi podejrzenie że miał on za zadanie kompensować zmiany indukcyjności cewek (miał odpowiednio dobraną zależność pojemności od temperatury) i bez niego odbiór pływa w pierwszych kilkunastu minutach. Były też pomysły aby rdzenie ferrytowe (podejrzewane o to że przy zwiększonej częstotliwości roboczej mają już bardzo kiepskie parametry) zastępować mosiężnymi, ale ci co tak robili skarżyli się na zrywanie drgań. Wygląda na to że dobroć cewek ulega drastycznemu pogorszeniu po wstawieniu metalowego rdzenia, bowiem wypchnięte przez rdzeń pole magnetyczne nie ma po prostu gdzie się pomieścić za sprawą ciasnych ekranów. Inaczej jest w przypadku głowic fabrycznie wyposażonych w rdzenie mosiężne: miejsca wokół cewek jest nieporównanie więcej i można kombinować np. ze zwiększeniem średnicy rdzeni:
  http://www.forum-trioda.pl/viewtopic.php?f=11&t=19564&p=210434&hilit=zgrzeba%C4%87#p210434
 • #26
  wada

  VIP Meritorious for electroda.pl
  Tomku - znów rozpisujesz się nie na temat.
  Poprawnie przestrojona głowica ma odbierać poprawny zakres CCIR (87,5…108 MHz) a odbiór 100 MHz w miejscu gdzie pisze na skali 70 MHz. Tą liniowość uzyskuje się po zmniejszeniu indukcyjności cewek, a logarytmiczna skala jest po prostu niedopuszczalna.
  Tomku przestań pisać o etapach, przestrojenie głowicy to 15 minut pracy, a pół godziny to już totalne marnotrawstwo czasu.
  Do Autora tematu - jak masz już takie przestrajanie heterodyny to w torze wejściowym jak i w mieszaczu zmniejsz kondensatory w obwodzie rezonansowym o 16 pF i spróbuj dostroić cewki w okolicach odbieranego 89 MHz - wykręcając rdzenie lub wymienić je na aluminiaki, jak w okolicach 107 MHz będzie spory spadek czułości należy zamontować trymery i dostroić ten koniec odbieranego zakresu.
  Czynność dostrajania początku i końca zakresu warto powtórzyć przynajmniej pięciokrotnie.
 • #27
  Tomek Janiszewski
  Level 32  
  wada wrote:
  Poprawnie przestrojona głowica ma odbierać poprawny zakres CCIR (87,5…108 MHz) a odbiór 100 MHz w miejscu gdzie pisze na skali 70 MHz. Tą liniowość uzyskuje się po zmniejszeniu indukcyjności cewek, a logarytmiczna skala jest po prostu niedopuszczalna

  Przestrajając głowice (a zwłaszcza przebudowując, kiedy to wykonuję nowe płytki drukowane) zwykle dokładam padding w szereg z kondensatorem przestrajającym heterodynę, aby przynajmniej formalnie uzyskać zestrojenie trójpunktowe. Przy okazji skala zagęszcza się nieco od dołu. Ale w GF25 lepiej tego nie robić, tam i bez paddingu jest wystarczająco ciasno.
  Quote:
  Do Autora tematu - jak masz już takie przestrajanie heterodyny to w torze wejściowym jak i w mieszaczu zmniejsz kondensatory w obwodzie rezonansowym o 16 pF

  Już zmniejszył: patrz pierwszy post:
  Pkamil wrote:
  wymieniłem elementy C100 na 10p oraz C106 na 6,8p,

  więc o dalsze 16pF już ich nie zmniejszy. Z tego co napisałeś wynikałoby że C100 powinien mieć około 2pF, C106 zaś - 11pF. Zmniejszenie tych kondensatorów o jednakową wartość wyglądałoby logicznie: obwody z cewkami L101 i L102 mają być dostrojone do tej samej częstotliwości.
 • #28
  wada

  VIP Meritorious for electroda.pl
  Tomek Janiszewski wrote:

  więc o dalsze 16pF już ich nie zmniejszy. Z tego co napisałeś wynikałoby że C100 powinien mieć około 2pF, C106 zaś - 11pF. Zmniejszenie tych kondensatorów o jednakową wartość wyglądałoby logicznie: obwody z cewkami L101 i L102 mają być dostrojone do tej samej częstotliwości.

  i o to mi chodziło - bo oba obwody wyglądają podobnie
  ja od razu wsadzam trymery zamiast tych pojemności i widząc na wobuloskopie kilkakrotnie sprawdzam początek i koniec zakresu i mam w kilka minut idealnie zestrojone.
  Przy okazji też sprawdzam czy pośrednia 10,7 MHz jest poprawnie zestrojona i ma odpowiednią szerokość pasma, bo dużo osób stroi to na uchometr i maksimum sygnału - przez co pasmo się zawęża i na stereo szumi i trzeszczy.
 • #29
  Pkamil
  Level 12  
  Powiem szczerz że się już trochę pogubiłem. Jak na razie walczę z poprawnym ustawieniem zakresu, z dołem nie ma większych problemów, na z górą nie mogę sobie poradzić. Nadal nam się stosować to tej instrukcji ?
  Tomek Janiszewski wrote:
  Prawa jak już wiesz należy do heterodyny i ma wpływ na zakres odbieranych częstotliwości. Ustala się przy jej pomocy dolną granicę, górną zaś - przez dobór kondensatora. Te regulacje są niestety współzależne, dlatego należy powtórzyć je kilkakrotnie, aż do uzyskania zadowalającego rezultatu