Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Chiński "Air Mouse", model H1 - co to i jak działa. Recenzja

CMS 15 Lut 2018 20:29 7557 13
  • Chiński "Air Mouse", model H1 - co to i jak działa. Recenzja

Jeszcze dwa tygodnie temu nie miałem pojęcia o istnieniu tego typu gadżetów, a termin "Air Mouse" był mi całkowicie nieznany.
    Dnia pierwszego lutego roku pańskiego 2018, gościłem w jednym ze sklepów na warszawskim Wolumenie, celem nabycia potrzebnych mi części. Był to sklep dość drogi i zaglądam tam, w tak zwanej ostateczności. Tego pamiętnego dnia, gdy byłem jeszcze "nieświadomy", stałem sobie w kolejce i jak to zwykle bywa, miotałem wzrokiem, to tu, to tam. A nuż coś ciekawego wpadnie w oko.
    No i wpadło...
    W pewnym momencie wzrok mój przykuło pudełeczko z czymś, co wyglądało jak pilot od telewizora i tajemniczym napisem "Air mouse" w cenie 90 polskich złotych.
    Jako, że ostatnio miałem problemy z działaniem radiowej myszki bezprzewodowej (której do tej pory używaliśmy jako pilota do zmieniania np. odcinków serialu, gdy wylegiwaliśmy się w łóżeczku w tzw. leniwy weekend), od razu dało mi to do myślenia. Zanotowałem sobie hasło "Air mouse" do wygooglowania.
    Po sprawdzeniu w Google, co to takiego ten/ta Air Mouse, okazało się, że to taka "magiczna różdżka" pełniąca rolę myszki. Ot, machamy sobie ręką w powietrzu, niczym Harry Potter swoją różdżką i sterujemy kursorem na ekranie. No super sprawa, pomyślałem i zabrałem się za poszukiwania na Aliexpress. Tym sposobem wybrałem sobie urządzonko, które przypadło i do gustu pod względem wyglądu (bo w tej cenie, funkcjonalność wszystkie air mouse'y mają podobne). Chciałem przede wszystkim płaski spód - bez fizycznych przycisków.
    Wybór padł na model Air Mouse H1.
    Urządzenie komunikuje się z komputerem w paśmie 2,4GHz, a za wykrywanie ruchu oraz jego kierunku odpowiedzialny jest sześcioosiowy układ żyroskopowy. Tak przynajmniej twierdzi producent.
    Paczka przyszła dzisiaj, czyli zadziwiająco szybko.

Kilka zdjęć tego, co otrzymałem:

Ładne pudełeczko z okienkiem.

Chiński "Air Mouse", model H1 - co to i jak działa. Recenzja Chiński "Air Mouse", model H1 - co to i jak działa. Recenzja

Zawartość pudełeczka.

Jest też instrukcja. O dziwo po angielsku, aczkolwiek z błędami :), ale jest ich niewiele i całość jest czytelna.

Jeszcze kilka zdjęć samego urządzenia:

Chiński "Air Mouse", model H1 - co to i jak działa. Recenzja Chiński "Air Mouse", model H1 - co to i jak działa. Recenzja Chiński "Air Mouse", model H1 - co to i jak działa. Recenzja

"Pilot" prezentuje się bardzo ładnie. Front panel to wysokiej jakości plastik stylizowany na drapane i anodowane na czarno aluminium. Naprawdę robi wrażenie.
    Podświetlenie ma cztery tryby: wyłączone oraz trzy stopnie jasności - nie wiem po co, wystarczyłoby włączone, wyłączone, ewentualnie włączane automatycznie, gdy jest ciemno.
    Niestety klawiatura na "pleckach" już podświetlana nie jest, wydaje za to dźwięk przy każdym kliknięciu. Jest to jednocześnie pomocne, bo dobrze mieć jakiś rodzaj sprzężenia zwrotnego (choć ja osobiście, preferuję wibracje), ale też może utrudniać życie, gdy partner/partnerka, chce spać obok.

Przejdźmy zatem do możliwości prezentowanej zabaweczki.
    Urządzenie nie wymaga żadnych sterowników do działania. Instaluje się domyślnie jako "urządzenie interfejsu HID" i działa już kilka, kilkadziesiąt sekund (zależnie od szybkości platformy sprzętowej) od momentu podłączenia odbiornika (dongla) do wolnego portu USB).

Od tego momentu kursor na ekranie staje się przedłużeniem naszej ręki. Działa to naprawdę rewelacyjnie.
    Nie wiem czemu, ale ciągle mi się to kojarzy z Harrym Potterem i machaniem różdżkami. :)

Tylna część tej "powietrznej myszki" ma dwa zastosowania. Może pełnić funkcję klawiatury dotykowej (obsługuje co najmniej "dwupalcowy" dotyk) lub też touchpada (i w tym właśnie trybie działa domyślnie). Do przełączania funkcjonalności służy przycisk z boku urządzenia.

Tryb Touchpad.

Tryb klawiatury dotykowej.

"Górna" strona pilota podzielona jest na trzy sekcje. W pierwszej mamy CZERWONY przycisk On/Off, przyciski od 0 do 9, Backspace oraz przycisk służący do programowania przycisków funkcyjnych.
    Niestety na chwilę obecną nie ustaliłem, czy przyciski od 0 do 9 są w ogóle przydatne.
    Druga sekcja zawiera przycisk O.K. otoczony kółkiem z kursorami: lewo, prawo, góra, dół. Mamy też przycisk "Home", który teoretycznie powinien działać jak "pokaż pulpit", a otwiera nowe okno domyślnej przeglądarki (przynajmniej u mnie). Przycisk "Back", "Menu" oraz "Mute". Wszystkie wymienione w tym punkcie działają poprawnie domyślnie (poza "Home").
    Sekcja trzecia (na samym dole), zawiera przycisk odpowiedzialny za regulację jasności podświetlenia (trzy stopnie) lub jego wyłączenie.
    Bardzo przydatny przycisk pozwalający na wyłącznie funkcji "różdżki", kiedy się "rozstroimy z ekranem", np. wychodząc z pokoju z "pilotem" w ręce. Możemy sobie wycelować prosto w kursor, wcisnąć przycisk i znowu mamy pełną kontrolę.
    Mamy tutaj także do dyspozycji przyciski Page Up i Page Down przydatne np. przy przeglądaniu forum elektroda :) oraz głośniej/ciszej. Są też przyciski przydatne podczas słuchania muzyki, takie jak następny/poprzedni utwór oraz szybkie przewijanie w przód i w tył. Niestety zabrakło Play i Stop/Pause.

Jeszcze kilka słów o kolejnej przydatnej funkcji. Pilocik czy tam Myszka potrafi się uczyć sygnałów z innych pilotów na podczerwień. Niestety mamy do dyspozycji (zaprogramowania) tylko pięć przycisków. Cztery kolorowe na dole (żółty, zielony, czerwony i niebieski) oraz czerwony ON/OFF na samej górze pilota (domyślnie działa on na komputer tak jak naciśnięcie przycisku "power", ale można go użyć jako przycisku IR i sterować np. telewizorem.

Brakuje mi trochę programowalnych przycisków IR, przydałoby się przynajmniej ze cztery sztuki więcej, ale jako zdalne sterowanie komputerem sprawdza się wyśmienicie. Jak na zabaweczkę za niecałe 50PLN ( są tańsze) jest to doskonałe rozwiązanie dla lubiących sobie poleniuchować w łóżeczku, oglądając serial ze swoją połówką lub 0,7, jak ktoś samotny. :D

Podsumowując - wydałem ~ 50PLN na coś, o czym dopiero co się dowiedziałem, a zupełnie przypadkiem, właśnie czegoś takiego poszukiwałem, tylko o tym nie wiedziałem. A teraz, pewnie przez najbliższy tydzień będę robił głupie żarty, a następnie urządzenie zagości na stałe przy mojej połowie łóżka. Jeszcze raz gorąco polecam tego typu (nie namawiam na konkretnie ten model) gadżet.

Niestety nie posiadam odpowiednich warunków do nagrania stosownego filmiku, a na YouTube nie ma recenzji tego modelu, więc musicie mi wierzyć na słowo. Można jednak znaleźć na YT recenzję bardzo podobnego modelu, tylko że "na pleckach" ma normalne klawisze zamiast dotykowego panelu. Obsługa "myszki" wygląda identycznie.

Fajne! Ranking DIY
    Darmowe szkolenie: Ethernet w przemyśle dziś i jutro. Zarejestruj się za darmo.
    O autorze
    CMS
    Administator HydePark
    Zabawę z elektroniką zacząłem jeszcze zanim poszedłem do zerówki. Zaczęło się od lutowania cynowych ludzików, a zaraz potem wytrawiłem swoją pierwszą płytkę i zmontowałem nadajnik FM. Oczywiście pod czujnym okiem Taty elektronika. Zawodowo związałem się z naprawą elektroniki około roku 2000 i działam w tej branży po dziś dzień. Któregoś dnia, kilkanaście lat temu, trafiłem na portal Elektroda.pl i już tutaj zostałem, z czasem zyskując rangę moderatora, a następnie administratora, oraz pobocznie redaktora.
    Specjalizuje się w: <SERWIS SZEROKO POJĘTY>, <NAPRAWY NIEMOŻLIWE>
    CMS napisał 6306 postów o ocenie 1506, pomógł 149 razy. Mieszka w mieście Warszawa. Jest z nami od 2004 roku.
    szczodros
    Poziom 18  
    Teraz mam dylemat co lepsze czy to co kolega pokazał czy jakaś Rii Mini do zestawu stary smartfon + tv jako taki pseudo Android Smart TV
    Zdzisław1980
    Poziom 21  
    Z tego co widzę u chińczyków to jest też wersja play - stop
    zamiast podświetlania
    j4rek
    Poziom 19  
    Wg filmów z testów dźwięk klawiszy klawiatury można wyłączyć - kombinacja FN + SPACJA (buzzer).
    CMS
    Administator HydePark
    j4rek napisał:
    Wg filmów z testów dźwięk klawiszy klawiatury można wyłączyć - kombinacja FN + SPACJA (buzzer).

W instrukcji tego nie znalazłem, ale sprawdzę.
    novcio
    Poziom 13  
    @Szyszkownik Kilkujadek też się nad tym zastanawiałem. Zaleta air mouse to niewątpliwie "pełna" klawiatura przy wyszukiwaniu filmów. Chociaż wpisać można też telefonem. Ciekawostka mam berryboota który uruchamia KODI lub Raspbiana. Podczas pierwszego uruchamiania w berryboot nie działa mi pilot (HDMI-CEC). Kodi jest pierwszy na liście i gdy się uruchomi to włącza CEC adapter. Wtedy mogę zrobić restart systemu i menu berry boota działa pilot przez HDMI, ale tylko do pierwszego odłączenia zasilania, potem znowu trzeba najpierw włączyć kodi.

@CMS Czy masz możliwość przetestowania tego pilota na raspberry pi 3 z systemem berryboot?
    CMS
    Administator HydePark
    novcio napisał:

@CMS Czy masz możliwość przetestowania tego pilota na raspberry pi 3 z systemem berryboot?

Nie mam. Nie widzę jednak powodu, dla którego miałby nie działać.
    paavo91
    Poziom 19  
    Czy ktoś z posiadających ten sprzęt może sprawdzić jak działa u niego wpisywanie cyfr a konkretnie "1"? U mnie występuje problem, trzymając Fn i wciskając Q, raz działa , raz nie działa. Zgłosiłem już to do sprzedawcy i czekam na odpowiedź.

Dodano po 3 [minuty]:

Tak wygląda ten problem: https://www.youtube.com/watch?v=Hxz3o8yCm7A
    CMS
    Administator HydePark
    paavo91 napisał:
    Czy ktoś z posiadających ten sprzęt może sprawdzić jak działa u niego wpisywanie cyfr a konkretnie "1"?

qqqq23345566611111111111qqq1q11111111q11122222qqq111212qqqqqqqaqqqqqq11q1q11q1qqqq112222211qqqqqq2333444444334444555566677778

Faktycznie z jedynką coś jest nie tak. Ale cyfry zdecydowanie wygodnie wpisuje się na klawiaturze numeryczne.
    george2002

Poziom 20  
    Kurczę no rewelacja, mam do teraz airmouse Measy RC9 ale to to majstersztyk, ciekawe jak to w środku wygląda haredwareowo :) kupiłbym ale ten głupi z "1qqq11qqq" błąd mnie trochę zniechęca :D
    Można liczyć na linka do aukcji ali :) ?

PS
    Fajna recenzja, nie kumam co pani mówi ale śmiesznie jest :D
    CMS
    Administator HydePark
    Nie mogę podać bezpośredniego linka, ale wystarczy wpisać w wyszukiwarkę "air mouse h1" zaznaczyć darmową wysyłkę i sortowanie wg ceny.
    Pablo2015
    Poziom 18  
    CMS napisał:
    Urządzenie komunikuje się z komputerem w paśmie 2,4GHz, a za wykrywanie ruchu oraz jego kierunku odpowiedzialny jest sześcioosiowy układ żyroskopowy.

Nie ma czegoś takiego jak sześcioosiowy układ żyroskopowy. Pomijając zagadnienia z pomiarów odchyleń kątowych, najprawdopodobniej w środku siedzi 3 osiowy żyroskop oraz 3 osiowy akcelerometr.
    CMS
    Administator HydePark
    Pablo2015 napisał:
    Nie ma czegoś takiego jak sześcioosiowy układ żyroskopowy. Pomijając zagadnienia z pomiarów odchyleń kątowych, najprawdopodobniej w środku siedzi 3 osiowy żyroskop oraz 3 osiowy akcelerometr.

Dla mnie też dziwnie to brzmiało, ale nie mogłem znaleźć żadnej innej informacji.

Przychylam się do Twojej wersji.