Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Podłączenie laptopa pod końcówkę mocy PSX 500 soundman

29 Maj 2018 22:48 1023 35
  • Poziom 5  
    Witam.Posiadam kolumny estradowe firmy Soundman 250 RMS I końcówkę mocy też tej firmy.Podłączyłem ostatnio laptopa pod końcówkę mocy Soudman takim o to przewodem jak na zdjęciach,ale coś mi tu nie pasuje tzn.Do czego zmierzam.Bardzo cicho gra,nie ma takiej dynamiki ,basu itd,tak jakby się głos nakładał .Wiem o tym że powinien być tu jeszcze mixer .Ale jak do końca włożę jacka do laptopa to jest porażka.Musi być jack wysunięty i to sporo z gniazda tam ,gdzie się podłącza słuchawki.Myślałem że to wina leży w przewodzie ,bo miałem taką redukcję założoną.Ale jednak nie,bo kupiłem drugi przewód jednolity.Przewody umieszczone na zdjęciu.Gdzie Panowie leży przyczyna?Na pierwszym zdjęciu przewód z redukcją.Na drugim już w całości.A kolejne zdjęcia to końcówka mocy . Może ktoś coś podpowie.Pozdrawiam
  • Poziom 25  
    Wzmacniacz ma wejścia symetryczne, na przewodach stereo z rozgałęźnikiem nie ma prawa zagrać dobrze. Podajesz mu sieczkę na wejścia.
    Na tym jak napisałeś "jednolitym" powinno być dobrze - podajesz sygnał na końcówkę wtyku (tip), a sygnał w odwróconej fazie, który powinien być na pierścieniu (ring) zwierasz do masy. Tak to się właśnie robi przechodząc z symetryka na niesymetryk (balanced / unbalanced). Piszesz, że też dobrze nie gra...

Spróbuj zrobić własny kabel, w pełni zgodny ze sztuką:

Jack stereo - kable 2 x 2 żyły w ekranie - 2 x jack stereo

W jacku wyjściowym połącz dla lewego kanału pierwszą żyłę pierwszego kabla do główki wtyku, drugą żyłę i ekran do ekranu wtyku (zewrzyj), po drugiej stronie pierwszą żyłę do główki, drugą do pierścienia, ekranu nie podłączaj.
    Dla kanału prawego połącz pierwszą żyłę drugiego kabla do pierścienia, reszta tak samo jak w lewym kanale.

Oczywiście dla ułatwienia montażu możesz jako wtyku wyjściowego użyć "dużego" jacka, potem zastosować redukcję.
  • Poziom 5  
    Czyli jak kolego mam to zrobić bo nie rozumiem.Mam kupić 1 mały jack stereo ten który bedze wchodził do laptopa tak?Do tego dokupić 2 duże jacki 6,3 tak mam to rozumieć?Następnie kable tzn jakie?Może jakieś zdjęcie ?
  • Poziom 25  
    Hej!
    Kup (dla wygody) 3 duże jacki stereo i przewód taki:

lub taki, bardziej profesjonalny, ale grubszy:

Połącz to według schematu, wykorzystaj czerwone żyły kabli:

Powyższy schemat pokazuje przeniesienie kanałów lewego i prawego na wejścia kanałów wzmacniacza. Ty będziesz miał po stronie wzmacniacza jacki stereo, połącz w nich białe żyły do pierścienia, a po stronie laptopa zewrzyj białe żyły do masy, razem z ekranem.

Na koniec użyj redukcji duży/mały jack żeby wpiąć do laptopa.
  • Moderator Akustyka
    wojtasdm napisał:
    Na koniec użyj redukcji duży/mały jack żeby wpiąć do laptopa.

Mały męski i duży żeński? Zdecydowanie odradzam. Bardzo łatwo uszkodzić mechanicznie gniazdo w urządzeniu (laptopie).
  • Poziom 25  
    Masz oczywiście rację. Doradzam dużego jacka ze względu na łatwość montażu.
    Co do przejściówki to najlepiej z kawałkiem przewodu:

• Poziom 5  
    Witam,koledzy.Za chwilke będę jechał do sklepu po 3 te jacki duże,przejściówkę i kabel.Kolego wojtasdam,połączyć białe żyły do pierścienia,tzn: Pierścienie w jacku to (Ring).Sorki za tak może głupie pytanie.
  • Poziom 25  
    Tak:

TIP - końcówka, główka
    RING - pierścień
    SLEEVE - masa
  • Poziom 43  
    Na tym kablu z przejściówką, może być sieczka, bo na oba kanały wzmacniacza wysyłany jest sygnał z obu kanałów laptopa.
    Na tym kablu bez przejściówki, musi być dobrze (chyba że źle polutowany) i nie ma większego sensu, robienie dodatkowego kabla niesymetrycznego z symetrycznymi wtykami TRS.

Bez przedwzmacniacza/miksera, z laptopa nie wysterujesz odpowiednio końcówki mocy.

Pozdrawiam.
  • Poziom 5  
    Witam.Nie poradziłem sobie ze zrobieniem tego -przewodu.Tzn.zrobiłem ale z mizernym skutkiem.Kupiłem 3 duże jacki stereo,jeden mniejszy ten który wchodzi do laptopa i przejściówkę.Nigdzie nie mogłem dostać u siebie przewodu z dwoma żyłami i masą.Więc kupiłem 3 żyłowy.Wszystko na załączonym obrazku.Nie wiem ,może złe wyprowadzenia porobiłem przewodami z jacka ten co wychodzi z laptopa do dwóch jacków na końcówkę mocy.Robiłem według schematu ,wyżej umieszczonego.To bez mixera się nie obejdzie?Tak jak pisałem grać gra z lekko wyciągniętym jackiem z laptopa.Jak go wepchnę do końca jest bardzo cicho.Ewidentnie tak mi się wydaje że trzeba zmienić lub zamienić przewody w jackach,ale który z którym :) Pozdrawiam
  • Poziom 34  
    No ma wejścia MONO, jedno Lewe i jedno Prawe.
    Taki kabel będzie odpowiedni.

Czemu nakupiłeś wtyków TRS (stereo)?
  • Poziom 5  
    Czyli muszę kupić taki przewód ,jak wyżej.
    Chyba ,że jeszcze raz się pokuszę o zrobienie samemu go,bo mam 2 x jack 6,3 również mono w domu i jacka 3.5 w stereo.Tylko jaki przewód tam jest ilu żyłowy.Może jeszcze raz mi ktoś podrzuci schemacik wyprowadzenia przewodów z jacka 3.5 stereo na dwa jacki 6.3 mono.

Dodano po 1 [minuty]:

No właśnie kurcze nie wiem
  • Poziom 34  

Przewód "DWA RAZY ŻYŁA W EKRANIE".
    NIE dwie żyły w ekranie.
    W każdym sklepie powinni zakumać.
  • Poziom 5  
    Aha teraz już rozumiem.Powinni wiedzieć chyba w sklepie typowo elektronicznym,choć dziś miałem problem kupieniem przewodu do tego co robiłem dzisiaj
  • Poziom 43  
    alibaba14051978 napisał:
    Panowie,a może do tej końcówki jest potrzeby taki kabel.Może ta końcówka ma wejścia mono?

Przecież masz już taki kabel! Pokazałeś go na czwartej fotce, zamieszczonej w Twoim pierwszym poście.
    Niepotrzebnie tracisz kasę na niepotrzebne wtyki i przewody. Napisałem przecież:
    DjMapet napisał:
    Na tym kablu bez przejściówki, musi być dobrze (chyba że źle polutowany) i nie ma większego sensu, robienie dodatkowego kabla niesymetrycznego z symetrycznymi wtykami TRS.
    alibaba14051978 napisał:
    To bez mixera się nie obejdzie?

A ile jeszcze razy trzeba Ci to uświadamiać?:
    DjMapet napisał:
    Bez przedwzmacniacza/miksera, z laptopa nie wysterujesz odpowiednio końcówki mocy.

..w tym i innym Twoim temacie!!!? :-(

alibaba14051978 napisał:
    Więc kupiłem 3 żyłowy

To możesz sobie z niego zrobić jakiś przedłużacz sieciowy, bo do stworzenia kabla audio się nie nadaje. :not:
    Jak juz koniecznie chcesz zrobić sobie kabel, to musisz kupić przewód stereo, czyli dwie żyły i każda ma mieć ekran (oplot), takiego typu: http://sklep.rmaudio.pl/sygnalowe-gitarowe-au...-przewod-kabel-stereo-podwojny-sygnalowy.html

Pozdrawiam.
  • Poziom 5  
    Domyślam się że nie nadaje,ale nie mieli takiego przewodu 2 żyłowego w ekranie,wiec kupiłem 3 żyłowy.i ta trzecią żyłę chciałem wykorzystać jako ekran :)
  • Poziom 43  
    alibaba14051978 napisał:
    kupiłem 3 żyłowy.i ta trzecią żyłę chciałem wykorzystać jako ekran :)
    :) Dobre... jak sama nazwa wskazuje ekran ma EKRANOWAĆ (czytaj otulać przewód/y sygnałowy/e). Co zaekranuje trzecia żyła w kablu?
  • Poziom 25  
    Dobra, zrobi jak chce, albo jak mu poradzicie. Ja tu nie piszę bajek, robi mu się pewnie jeszcze pętla masy (wysunięcie jacka pomaga), więc ekranu po jednej stronie (symetr.) może nie podłączać..
    Co do wysterowania, rzeczywiście przejście z sym na niesym trochę obetnie sygnał, tym bardziej im dłuższy kabel. Mikser może tu pomóc.

Tak na koniec:
    https://community.avid.com/forums/p/58612/328439.aspx

"An unbalanced-to-balanced connection should use a 3-conductor (balanced) wire. The explanation behind this technique is somewhat complicated, and it is beyond the scope of this article. For an in-depth look at the technical explanation for this solution, read section 5.4, "Shield Wires", of The Clean Audio Installation Guide. ( http://www.benchmarkmedia.com/caig/ )

The connecting cable should have the cold signal conductor of the cable tied to ground at the source-side only (the unbalanced end of the cable). The load-side of the cable will be connected in a typical balanced configuration."

https://www.soundonsound.com/sound-advice/q-there-better-balanced-unbalanced-cabling-solution

"The signal side of the unbalanced output (quarter-inch plug tip) is connected to the 'hot' side of the balanced input (quarter-inch plug tip), while the 'trick' part is to connect the ground side of the unbalanced output (quarter-inch plug sleeve) to the 'cold' side of the balanced input (quarter-inch ring). In that way the balanced input 'sees' the wanted signal between its hot and cold inputs, as it should, but the unbalanced output's ground isn't connected directly to the balanced input's ground any more, so there can't be a ground loop!"

I wiele innych...
  • Poziom 34  
    wojtasdm napisał:
    Co do wysterowania, rzeczywiście przejście z sym na niesym trochę obetnie sygnał, tym bardziej im dłuższy kabel. Mikser może tu pomóc.

Zmienią się poziomy jakimi operujemy, ale żadna długość kabla niema tu nic do rzeczy.
  • Poziom 43  
    Teraz już wie, ale dziwię się, że w sklepie mu taki przewód sprzedali. Chyb że nie dość dokładnie wytłumaczył o co mu chodzi, albo trafił na większego ignoranta w temacie od siebie.

DjMapet napisał:
    możesz sobie z niego zrobić jakiś przedłużacz sieciowy,

Teraz tak patrzę, czy to nie jest czasem aluminium, bo jak tak, to nawet na przedłużacz się nie nadaje.

Pozdrawiam.
  • Poziom 43  
    DjMapet napisał:
    Teraz tak patrzę, czy to nie jest czasem aluminium, bo jak tak, to nawet na przedłużacz się nie nadaje.
    Po ilości nitek w żyle i kolorze ich można równie dobrze podejrzewać, że to przewód stalowy pomiedziowany po wierzchu. Większość chińskich kabli sieciowych jest robiona przy użyciu podobnego kabla. A najśmieszniejsze (żart) jest to, że na wtyczce dumnie widnieje 16A...
  • Poziom 25  
    Justyniunia napisał:
    Zmienią się poziomy jakimi operujemy, ale żadna długość kabla niema tu nic do rzeczy.

Nie chce mi się już roztrząsać tego tematu, autor ma już chyba dość... ;)

Odnośnie Twojego kabla:

https://www.prosoundweb.com/topics/audio/conn...ed_outputs_to_balanced_inputs_and_vice_versa/

For consumer to pro interfaces, the widely used hookup of Figure 1 uses shielded single-conductor cable and an RCA to XLR adapter or ready-made adapter cables built as shown.

Unfortunately, it has 0 dB of ground noise rejection – and wastes all the potential noise rejection of the balanced input! Sadly, the availability of such adapters or cables leads many unwary users to create this noise-prone connection. Performance is especially poor when cables are long, since the entire interface is unbalanced, allowing both audio and ground noise to flow in the cable shield.

Wraz ze wzrostem długości rosną zakłócenia i "marnieje" sygnał.
  • Poziom 34  
    Zgodzę się jeśli chodzi o małe sygnały (poziomy "mikrofonowe")
    Przy sygnałach "liniowych" niema to aż takiego znaczenia.

Przykład:
    Pogrzeb byłego prezydenta.
    Transmisja na telebim, do tego nagłośnienie, wszystko leci z dekodera.
    Dekoder w jednym z pokojów w klasztorze, telebim i reszta na ogrodach.
    70m kabla, z jednej strony CHINCH z drugiej TS 6,3mm (połączenie niesymetryczne) - żadnych problemów ze spadkiem sygnału, czy zakłóceniami.

Tutaj Kolega potrzebuje 2-3m kabla i operuje sygnałem liniowym, po co go straszyć teorią?!

Ktoś wspomniał o mikserze (słusznie z resztą) prócz wstępnej regulacji wzmocnienia i korekcji barwy, będziesz miał pewność, że odpowiednio wysterujesz swoją końcówkę mocy. Pomyśl o nim.
  • Poziom 25  
    Ależ oczywiście, że dla 3m są to sprawy pomijalne.

70m ok, ale cała linia jest NIESYMETRYCZNA. Połącz to "Twoim" kabelkiem, zmieniając niesymetryk na symetryk...
  • Poziom 43  
    wojtasdm napisał:
    Wraz ze wzrostem długości rosną zakłócenia i "marnieje" sygnał.
    Owszem, ale dopiero po przekroczeniu jakiejś długości może to być odczuwalne. Przy łączeiu urządzeń audio które oddalone są od siebie o kilka metrów nie ma znaczenia czy sygnał jest czy nie jest przesyłany symetrycznie. Jedyne co to, że z racji na wykorzystanie tylko "połówki" sygnału symetrycznego zmniejszy się on na wejściu symetrycznym. W każdym razie zakłóceń ("marnienia") sygnału nie będzie na tyle, by można było to zauważyć. Cały czas mowa oczywiście o sygnale rzędu setek miliwoltów.
    Co innego przy przesyłaniu sygnałów o małej amplitudzie - kilku mV - taki sygnał jest na pewno bardziej narażony na "zmarnienie" - bo proporcjonalnie sygnał zakłócający (z zewnętrznych pól elektromagnetycznych) jest taki sam jak w pierwszym wypadku.
    W każdym razie Twój przykład i upieranie się na tym, ze sygnał MUSI być przeprowadzany z urządzenia na urządzenie symetrycznie w tym wypadku nie ma sensu i poparcia w praktyce.
    A zresztą - nawet sygnał o poziomie kilku mV (na przykład z mikrofonu dynamicznego) na krótkie odległości - rzędu pojedynczych metrów można w większości wypadków przesyłać asymetrycznie i też nic złego się nie dzieje.

A z życia wzięte...Miałem kiedyś konieczność nagłośnienia dużej sali bankietowej (tu sprawa prosta) gdzie prócz dyskoteki był i dość spory zespół. Wszystko cacy, ale zleceniodawca zażyczył sobie w ostatniej chwili by nagłośnić również oddaloną o jakieś 35 metrów (w linii prostej) inną salę tym samym sygnałem co główna. Ciągnięcie przewodów głośnikowych nie wchodziło w grę, więc szybki wypad do pobliskiego (na szczęście pobliskiego i otwartego) sklepu, zakup przewodu (jedna żyłą w ekranie) dwóch wtyczek "JACK mono" i zalutowanie ich do kabla. Na końcu tej linii wzmacniacz - końcówka mocy o typowej czułości wejścia 0 dB. Sygnał wysyłany również z wyjścia na główne końcówki (z gniazda "podaj dalej" ) też asymetrycznego. I co? I nic. Żadnego brumu, żadnego "zmarnienia" sygnału nie było. Był za to czysty niezakłócony sygnał co osobiście sprawdziłem i dlatego też to piszę.
  • Poziom 34  
    Dekoder - wyjście RCA (niesymetryczne), wzmacniacz - wejście TRS (symetryczne, ale wtyk TS - zimny połączony z glebą)

wojtasdm napisał:
    70m ok, ale cała linia jest NIESYMETRYCZNA.

... i to właśnie radzę autorowi.
  • Poziom 5  
    Zrobiłem ten przewód tak jak zamieściła Justynunia ,sugerując się schematem .Owszem teraz gra i lewy i prawy kanał można powiedzieć solidnie,dość głośno.Ale zrobiłem małe porównanie jeszcze na tym wcześniejszym przewodzie,gdzie oba jacki 6.3 są w stereo i jack 3.5 także ,z lekko wyciągniętym jackiem z laptopa,to możecie mi wierzyć lub nie,to jest kolosalna różnica w dynamice i głośności .Z tym że również jest słychać głos na laptopie.Ale jest niebo a ziemia.Ręce mi już opadają. Najwyrazniej musi być tu jednak ten mikser.
  • Poziom 25  
    NIKT nie czytał mojego pierwszego posta, ale wszyscy mają mnie za wioskowego głupka. To mój ostatni post w tym temacie.
    Taki kabel już miałeś, sam pisałeś, że nie grało na nim dobrze. Teraz zrobiłeś drugi taki sam...

PS
    Dla testu wyeliminuj jeszcze pętlę masy, spróbuj odłączyć ekran od wtyku po stronie wzmacniacza.
  • Poziom 5  
    ok odłącze te ekrany od masy od strony jacków które się wpina w końcówkę mocy