Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Zmotoryzowany uchwyt do mikroskopu

ghost666 13 Jun 2018 19:54 5286 5
Termopasty
 • Zmotoryzowany uchwyt do mikroskopu
  Użytkownik Reddit loansindi zakupił tani mikroskop do lutowania - jakkolwiek parametry optyczne były całkiem niezłe, to statyw nie nadawał się do niczego. Dlatego też postanowił wykonać własny.

  Wykorzystał on zmotoryzowany potencjometr z cyfrowej konsoli DMX. Jako że jest on wyposażony w silnik, który go przesuwa, wystarczyło wysterować go i zawiesić na nim mikroskop. Dzięki temu urządzenie będzie można wykorzystywać w dziesiątkach różnych ciekawych aplikacji.

  Zmotoryzowane potencjometry bardzo często występują obecnie w sprzęcie audio i kontrolerach oświetlenia estradowego. Dlatego też relatywnie nietrudno jest nabyć taki fader i wykorzystać go w projekcie takim jak ten.

  Sterowanie takim potencjometrem jest dosyć proste, jednakże pamiętać trzeba, że nie jest on przystosowany do przenoszenia jakichkolwiek obciążeń. Z tego powoduj ruch fadera może być trochę przerywany lub skokowy.

  Autor wykorzystał prosty układ z potencjometrem, który steruje zmotoryzowanym faderem. Przekręcając potencjometr można przesuwać go w górę i w dół, a wraz z nim zamontowany mikroskop.

  Mikroskop z takim uchwytem idealnie nadaje się do oglądania płytek drukowanych np. do inspekcji połączeń lutowanych. Dzięki temu montaż nawet najmniejszych elementów nie stanowi problemu.  Źródła:
  https://www.eeweb.com/featured-projects/motorized-microscope-mount
  https://www.reddit.com/r/electronics/comments/8c2er2/building_a_motorized_microscope_mount_out_of_old/

  Cool! Ranking DIY
  Can you write similar article? Send message to me and you will get SD card 64GB.
  About Author
  ghost666
  Translator, editor
  Offline 
  Fizyk z wykształcenia. Po zrobieniu doktoratu i dwóch latach pracy na uczelni, przeszedł do sektora prywatnego, gdzie zajmuje się projektowaniem urządzeń elektronicznych i programowaniem. Od 2003 roku na forum Elektroda.pl, od 2008 roku członek zespołu redakcyjnego.
  ghost666 wrote 10605 posts with rating 8944, helped 157 times. Live in city Warszawa. Been with us since 2003 year.
 • Termopasty
 • #2
  398216 Usunięty
  Level 43  
  ghost666 wrote:
  Mikroskop z takim uchwytem idealnie nadaje się do oglądania płytek drukowanych np. do inspekcji połączeń lutowanych.
  ghost666 wrote:
  pamiętać trzeba, że nie jest on przystosowany do przenoszenia jakichkolwiek obciążeń. Z tego powoduj ruch fadera może być trochę przerywany lub skokowy.
  Jak dla mnie jedno wyklucza drugie. Jak można odpowiednio ustawić ostrość, jeśłi "ruch...może być trochę przerywany lub skokowy"?
  ghost666 wrote:
  Dzięki temu montaż nawet najmniejszych elementów nie stanowi problemu.
  Jak już się zdoła ustawić ostrość...

  Nie wiem czy to mój odtwarzacz, czy faktycznie tak jest - na zamieszczonym filmiku ruch w dół do pewnego momentu jest płynny, ale pod koniec nagle opada - najprawdopodobniej skończył się ruch ślizgacza a silnik właśnie "przerwał". No i nie wiadomo (skoro w dół tak się dzieje) jak wygląda ruch w górę? Widać to na filmach w oryginalnym artykule. I nie wygląda to najlepiej niestety...
  Jeśli już robić coś takiego jak zmotoryzowanie mikroskopu, to bym raczej pomyślał nad wykorzystaniem do tego napędu z drukarki 3D (czy nawet zwykłej plujki) - gotowe moduły, lub części do nich są dostępne na Alliexpres.
  W każdym razie w takim stanie jak jest ten projekt - nie wróżę mu długiej pracy - albo konstruktor się w końcu wkurzy i ciepnie tym o beton (jak będzie musiał więcej czasu poświęcić na "łapanie ostrości" niż na lutowanie), albo silnik odmówi posłuszeństwa, albo pasek (napęd jest tam na pasku - co prawda zębatym, ale z tworzywa).
 • Termopasty
 • #6
  PiotrPitucha
  Level 33  
  Witam
  Te wszystkie super hiper mikroskopy mają dwie wady:
  - nawet jak w opisie jest 5Mpix to nie umywają się do starych aparatów 2,1Mpix;
  - odległość ostrzenia jest tak mała że lutowanie jest praktycznie niemożliwe, a jeśli ktoś nawet da radę, to przy tej odległości obiektyw zaparuje się kalafonią i będzie się nadawał wyłącznie do wyrzucenia.
  Kiedyś na Elektrodzie był opis przeróbki kamerki internetowej na mikroskop do lutowania, tam były odległości rzędu 30 cm o ile pamiętam.
  Jedyny pożytek z mikroskopu który kupiłem to odczytywanie napisów na scalakach SMD, ustawienie pod odpowiednim kątem do scalaka pozwala na odczytanie napisów praktycznie zatartych i nieczytelnych.