Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Computer ControlsComputer Controls
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Zmotoryzowany uchwyt do mikroskopu

ghost666 13 Cze 2018 19:54 4725 5
 • Zmotoryzowany uchwyt do mikroskopu
  Użytkownik Reddit loansindi zakupił tani mikroskop do lutowania - jakkolwiek parametry optyczne były całkiem niezłe, to statyw nie nadawał się do niczego. Dlatego też postanowił wykonać własny.

  Wykorzystał on zmotoryzowany potencjometr z cyfrowej konsoli DMX. Jako że jest on wyposażony w silnik, który go przesuwa, wystarczyło wysterować go i zawiesić na nim mikroskop. Dzięki temu urządzenie będzie można wykorzystywać w dziesiątkach różnych ciekawych aplikacji.

  Zmotoryzowane potencjometry bardzo często występują obecnie w sprzęcie audio i kontrolerach oświetlenia estradowego. Dlatego też relatywnie nietrudno jest nabyć taki fader i wykorzystać go w projekcie takim jak ten.

  Sterowanie takim potencjometrem jest dosyć proste, jednakże pamiętać trzeba, że nie jest on przystosowany do przenoszenia jakichkolwiek obciążeń. Z tego powoduj ruch fadera może być trochę przerywany lub skokowy.

  Autor wykorzystał prosty układ z potencjometrem, który steruje zmotoryzowanym faderem. Przekręcając potencjometr można przesuwać go w górę i w dół, a wraz z nim zamontowany mikroskop.

  Mikroskop z takim uchwytem idealnie nadaje się do oglądania płytek drukowanych np. do inspekcji połączeń lutowanych. Dzięki temu montaż nawet najmniejszych elementów nie stanowi problemu.  Źródła:
  https://www.eeweb.com/featured-projects/motorized-microscope-mount
  https://www.reddit.com/r/electronics/comments/8c2er2/building_a_motorized_microscope_mount_out_of_old/

  Fajne! Ranking DIY
  Potrafisz napisać podobny artykuł? Wyślij do mnie a otrzymasz kartę SD 64GB.
  O autorze
  ghost666
  Tłumacz Redaktor
  Offline 
  Fizyk z wykształcenia. Po zrobieniu doktoratu i dwóch latach pracy na uczelni, przeszedł do sektora prywatnego, gdzie zajmuje się projektowaniem urządzeń elektronicznych i programowaniem. Od 2003 roku na forum Elektroda.pl, od 2008 roku członek zespołu redakcyjnego.
  ghost666 napisał 9546 postów o ocenie 7611, pomógł 157 razy. Mieszka w mieście Warszawa. Jest z nami od 2003 roku.
 • Computer ControlsComputer Controls
 • #2
  398216 Usunięty
  Poziom 43  
  ghost666 napisał:
  Mikroskop z takim uchwytem idealnie nadaje się do oglądania płytek drukowanych np. do inspekcji połączeń lutowanych.
  ghost666 napisał:
  pamiętać trzeba, że nie jest on przystosowany do przenoszenia jakichkolwiek obciążeń. Z tego powoduj ruch fadera może być trochę przerywany lub skokowy.
  Jak dla mnie jedno wyklucza drugie. Jak można odpowiednio ustawić ostrość, jeśłi "ruch...może być trochę przerywany lub skokowy"?
  ghost666 napisał:
  Dzięki temu montaż nawet najmniejszych elementów nie stanowi problemu.
  Jak już się zdoła ustawić ostrość...

  Nie wiem czy to mój odtwarzacz, czy faktycznie tak jest - na zamieszczonym filmiku ruch w dół do pewnego momentu jest płynny, ale pod koniec nagle opada - najprawdopodobniej skończył się ruch ślizgacza a silnik właśnie "przerwał". No i nie wiadomo (skoro w dół tak się dzieje) jak wygląda ruch w górę? Widać to na filmach w oryginalnym artykule. I nie wygląda to najlepiej niestety...
  Jeśli już robić coś takiego jak zmotoryzowanie mikroskopu, to bym raczej pomyślał nad wykorzystaniem do tego napędu z drukarki 3D (czy nawet zwykłej plujki) - gotowe moduły, lub części do nich są dostępne na Alliexpres.
  W każdym razie w takim stanie jak jest ten projekt - nie wróżę mu długiej pracy - albo konstruktor się w końcu wkurzy i ciepnie tym o beton (jak będzie musiał więcej czasu poświęcić na "łapanie ostrości" niż na lutowanie), albo silnik odmówi posłuszeństwa, albo pasek (napęd jest tam na pasku - co prawda zębatym, ale z tworzywa).
 • Computer ControlsComputer Controls
 • #6
  PiotrPitucha
  Poziom 33  
  Witam
  Te wszystkie super hiper mikroskopy mają dwie wady:
  - nawet jak w opisie jest 5Mpix to nie umywają się do starych aparatów 2,1Mpix;
  - odległość ostrzenia jest tak mała że lutowanie jest praktycznie niemożliwe, a jeśli ktoś nawet da radę, to przy tej odległości obiektyw zaparuje się kalafonią i będzie się nadawał wyłącznie do wyrzucenia.
  Kiedyś na Elektrodzie był opis przeróbki kamerki internetowej na mikroskop do lutowania, tam były odległości rzędu 30 cm o ile pamiętam.
  Jedyny pożytek z mikroskopu który kupiłem to odczytywanie napisów na scalakach SMD, ustawienie pod odpowiednim kątem do scalaka pozwala na odczytanie napisów praktycznie zatartych i nieczytelnych.