Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Skrzynia biegów polonez - Do jakich jeszcze silników pasuje oprócz poloneza?

16 Cze 2018 18:06 1566 7
  • Poziom 26  
    Witam serdecznie wszystkich.
    Otóż od pewnego czasu razem z kolegą rozglądamy się za podzespołami do pojazdu własnej konstrukcji a mianowicie do ładowarki przegubowej. Mamy już dużo części a mimo to nie mamy silnika czyli serca całego układu. Mamy jednak skrzynię biegów od poloneza 1.6 4 biegową i do tego silnik 1.5 z poloneza sprawny lecz niestety beznyniak co w takowych konstrukcjach nie wygląda zbyt przyjaźnie dla oka. Chciałbym do tej skrzyni dopasować inny silnik w wersji dieslowej lecz nie mogę znaleźć takowego który by pasował. Czy wie ktoś może od jakiego samochodu pasował by silnik do tej skrzyni biegów? Słyszałem gdzieś, że stare peugeoty i citroeny lecz te które widziałem mają całkowicie inne rozstawy otworów do skrzyni.
    Skrzynia biegów polonez - Do jakich jeszcze silników pasuje oprócz poloneza?Skrzynia biegów polonez - Do jakich jeszcze silników pasuje oprócz poloneza?
  • Poziom 26  
    Ja poszukał bym czegoś ze stajni Fiat , Zakładałem kiedyś silnik od Fiata 132 (nie pamiętam czy P)ze skrzynią Polonez do samochodu Gaz 69 M. Wszystko dało się połączyć z zachowaniem napędu 4 x 4 , Może coś Fiat 131 Mirafori był w dieslu 1.6 . Silnik którego kol.szuka musi mieć rozrusznik po prawej stronie . Ale jako ciekawostkę dodam że budowałem Quada z silnikiem Zaz 1200 łącząc go z płaską skrzynią biegów od motocykla Dniepr . Dało się mimo największego problemu jakim był ,, dzwon ,, obudowa sprzęgła . Trzymam kciuki za prace.
  • Poziom 26  
    T5 napisał:
    1.9 Diesel ze stajni peugeota. Kiedyś jeździłem polonezem z takim silnikiem :)

A jakiś konkretny model, rok itp.?
    rynio_di napisał:
    Zakładałem kiedyś silnik od Fiata 132 (nie pamiętam czy P)ze skrzynią Polonez do samochodu Gaz 69 M. Wszystko dało się połączyć z zachowaniem napędu 4 x 4 , Może coś Fiat 131 Mirafori był w dieslu 1.6

Bardziej chodziło mi o silniki które można kupić w obecnych czasach na skupach złomu na przykład. Silniki klasy fiat 126p, 132p itp ciężko jest znaleźć w przyzwoitych cenach na skupach złomu. Ostatnio będąc na skupie złomu widziałem jak rozbierali silnik malucha z przeznaczeniem na odzysk. Silnik zapewne sprawny ale widocznie nie opłaca się im go trzymać w magazynie i zastanawiać się czy się sprzeda(zamrożony pieniądz).
  • Poziom 43  
    T5 napisał:
    1.9 Diesel ze stajni peugeota. Kiedyś jeździłem polonezem z takim silnikiem

To oczywiście nieprawda. Są 3 rodzaje skrzyń poloneza, czyli polskie silniki benzynowe, rover i Dizel.
    Każda ma inny dzwon, przełożenie i wyjście na linkę prędkościomierza.

Ogólnie skrzynia plastelina seryjny silnik ją mieli nie nadaje się do niczego.

DO ładowarki kup silnik ze skrzynią z dizla , zespawaj dyfer i już masz wyjścia na 2 mosty napędowe za free.
    Najpewniej jakiś 2.0 HDI z jak najwolniejszą skrzynią.
  • Poziom 26  
    Wiem, że skrzynia to plastelina sam miałem okazję się o tym przekonać. Lecz zależy mi raczej na tym aby takowa skrzynia pozostała choć by z względu na fakt, że do mojej konstrukcji pasuje idealnie. Za skrzynią biegów będzie zwolnica (przekładnia redukująca obroty) a następnie mosty od lublina lub stara jakiegoś(jeszcze szukam).
  • Moderator Samochody
    T5 napisał:
    1.9 Diesel ze stajni peugeota. Kiedyś jeździłem polonezem z takim silnikiem
    Do XUD9 była skrzynia z innym dzwonem - dłuższym i innego kształtu, do tego rozrusznik po drugiej stronie jak pamiętam. Ogólnie nie warto sobie nią tyłka zawracać - wyjątkowo mało trwała i awaryjna, wiecznie rozlatujące się łożysko wałka sprzęgłowego, ścinające się synchronizatory itd. Chcesz zestaw z dieslem do ładowarki - to jak wyżej poradzono, jakikolwiek przednionapędowiec, z zespawanym na sztywno mechanizmem różnicowym - masz od razu skrzynię z reduktorem i wyjściem na przedni napęd.