Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Sklep HeluKabelSklep HeluKabel
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Fiat SC - Światła dzienne już na zapłonie?

19 Lip 2018 19:07 1803 58
    kortyleski
    Poziom 42  
    Ee tam . Tranzystor, kondensator, dwa rezystory i dioda. Do tego przekaźnik. Laik zmontuje w godzinę, elektronik w 10 minut z papierosem w zębach
  • Sklep HeluKabelSklep HeluKabel
    kierbedz4
    Poziom 35  
    Ja od kilkunastu lat najpierw w maluchu a obecnie w CC światła do jazdy dziennej mam podłączone bezpośrednio pod światła postojowe poprzez przekażnik i w chwili włączenia świateł mijania cewka przekażnika ściąga kotwicę i odłącza światła do jazdy dziennej.Każdy obwód lampy światła dziennego jest zabezpieczony bezpiecznikiem 5A Przez kolejnych kilka lat nie mam problemu przy przeglądach technicznych samochodu.
    Maarkiz
    Poziom 8  
    A jaki masz rozstaw tych świateł?
    mczapski
    Poziom 39  
    kierbedz4 napisał:
    Ja od kilkunastu lat najpierw w maluchu a obecnie w CC światła do jazdy dziennej mam podłączone bezpośrednio pod światła postojowe

A temat rozpoczął się od wątpliwości jaka będzie reakcja diagnosty. Wt ym przypadku winien odmówić potwierdzenia zgodności z przepisami, czyli sprawności pojazdu. Zatem nie ma się czym chwalić.
    Użytkownik usunął konto
    Poziom 1  
  • Sklep HeluKabelSklep HeluKabel
    amator2000
    Poziom 21  
    lisiorrr333 napisał:
    Gdy włączymy postojówki automatycznie zapalą się także dzienne, gdy włączymy mijania dzienne zgasną, bo dostaną plus po obu stronach.

gdy włączymy "mijania" - dzienne nie zgasną bo dostaną minus przez włókna pozycyjnych, tak mi się wydaje ...
    :D
    Użytkownik usunął konto
    Poziom 1  
    amator2000
    Poziom 21  
    lisiorrr333 napisał:
    amator2000 napisał:
    gdy włączymy "mijania" - dzienne nie zgasną bo dostaną minus przez włókna pozycyjnych, tak mi się wydaje ...

Kiedy pozycyjne nadal świecą po włączeniu mijania przecież ;)

zamiast wariantu z pozycyjnymi - dałbym "dzienne" jednym końcem do plusa po zapłonie a drugi koniec do plusa na "mijania" - wtedy "dzienne" zapalają się bez konieczności włączania "pozycyjnych"
    Użytkownik usunął konto
    Poziom 1  
    Jarzabek666
    Poziom 30  
    lisiorrr333 napisał:
    Swoją drogą w starszych autach (pierwsza rejestracja do roku 2009) dopuszczalne jest podłączenie świateł dziennych tak, by mogły się palić razem z postojówkami (a wyłączały się po włączeniu mijania).

Przeczytaj dokładnie te rozporządzenie aż skumasz o co chodzi. A nawet i trzy razy jak nie rozumiesz.

K3 napisał:
    Światła dzienne powinny się automatycznie włączać, kiedy urządzenie włączające lub wyłączające silnik znajduje się w położeniu umożliwiającym pracę silnika.

Podstawa: Rozporządzenie Ministra Infrastruktury w sprawie warunków technicznych pojazdów oraz zakresu ich niezbędnego wyposażenia.
    Strona 66: http://prawo.sejm.gov.pl/isap.nsf/download.xsp/WDU20160002022/O/D20162022.pdf
    kortyleski
    Poziom 42  
    Czyli kluczyk na on i mają się świecić. I bardzo dobrze, ktoś uwzględnił samochody z systemem start-stop czy hybrydy. Wyobraźmy sobie właśnie w hybrydzie drl sterowane ładowaniem. Podczas jazdy na elektryku mogą się nie zapalić. W startstopie będzie disco na każdym skrzyżowaniu.
    Jarzabek666
    Poziom 30  
    kortyleski napisał:
    Wyobraźmy sobie właśnie w hybrydzie drl sterowane ładowaniem.

Żaden producent z pełną homologacją nie ma systemu włączania sterowania po ładowaniu. To tylko lampy chińskie mają z podrobioną homologacją. Taki system nie spełnia norm ECE-R87 i ECE-R48

Oczywiście ktoś wcześniej poruszał temat:

Automatyczne włączanie/wyłączenie świateł dziennych równocześnie z włączeniem/wyłączeniem zapłonu (ECE-R48). Światła mogą się nie włączyć, jeśli: pojazd jest wyposażony w automatyczną skrzynię biegów i znajduje się ona w pozycji P lub zaciągnięty jest hamulec ręczny lub pojazd nie ruszył z miejsca od czasu włączenia zapłonu

Przepis ECE-R87 i ECE-R48 (wyciąg)
    Regulamin EKG ONZ nr 87 określa specyficzne wymagania dotyczące świateł do jazdy dziennej, nr 48 natomiast wymagania techniczne dla pojazdów (implementowany poprzez Rozporządzenia Ministra Infrastruktury w sprawie warunków technicznych pojazdów[...]).

Intensywność światła reflektora do jazdy dziennej od 400 do 1200 kandeli.
    Minimalna powierzchnia świetlna każdej lampy to 25 cm²
    Automatyczne włączanie/wyłączenie świateł dziennych równocześnie z włączeniem/wyłączeniem zapłonu (ECE-R48). Światła mogą się nie włączyć, jeśli: pojazd jest wyposażony w automatyczną skrzynię biegów i znajduje się ona w pozycji P lub zaciągnięty jest hamulec ręczny lub pojazd nie ruszył z miejsca od czasu włączenia zapłonu.
    Włączanie i wyłączenie świateł dziennych bez użycia dodatkowych narzędzi.
    Automatyczne wyłączenie świateł dziennych przy włączeniu świateł mijania lub przeciwmgłowych (jednakże nie przy krótkotrwałym włączeniu świateł drogowych).
    Światła powinny mieć naniesiony w sposób trwały znak homologacji E razem z numerem identyfikacyjnym kraju wystawiającego certyfikat (np. E04 Holandia, E11 Wielka Brytania, E1 Niemcy, E20 Polska), oznaczenie typu reflektora RL wraz z numerem wersji regulaminu na podstawie którego otrzymany został certyfikat (aktualnie RL00), numer certyfikatu oraz nazwę producenta. Oznaczenia nie mogą być zmywalne lub łatwo usuwalne i powinny być widoczne po zamontowaniu świateł.
    Konstrukcja świateł z niewymiennym źródłem światła (np. zbudowanych z diod LED) nie powinna umożliwiać ich serwisowania. W przypadku uszkodzenia choćby jednej diody, światło należy wymienić na nowe.
    Nie jest wymagane utrzymanie maksymalnej odległości 40cm od obrysu pojazdu (przepis wprowadzony 6 poprawką Regulaminu EKG ONZ nr 48, 18.11.2012).
    Użytkownik usunął konto
    Poziom 1  
    Jarzabek666
    Poziom 30  
    lisiorrr333 napisał:
    Co ma dopuszczenie dla aut rejestrowanych do 31 grudnia 2009 możliwości świecenia dziennych razem z pozycyjnymi do tego, jak mają się uruchamiać?
    lisiorrr333 napisał:
    Swoją drogą w starszych autach (pierwsza rejestracja do roku 2009) dopuszczalne jest podłączenie świateł dziennych tak, by mogły się palić razem z postojówkami (a wyłączały się po włączeniu mijania).

Dopuszczone jest "by ze światłami dziennymi świeciły się inne światła" ale nie odwrotnie. Uruchamiania dla starych i nowych jest bez zmian..

lisiorrr333 napisał:
    Na przegląd podłączam tak by paliły się na zapłonie, a po przeglądzie cyk i zapalają się dopiero uzyskaniu ładowania w instalacji.

Policja też to sprawdza i dowodzik może polecieć.

A temat był o tym

lisiorrr333 napisał:
    Czy wymagane jest, by światła dzienne zapalały się już po przekręceniu kluczyka na zapłon, czy mogą się zapalać dopiero gdy odpalę silnik?

Wiec podałem przepisy które wszystko tłumaczą.
    Użytkownik usunął konto
    Poziom 1  
    Jarzabek666
    Poziom 30  
    [quote="lisiorrr333"] Pomijam już fakt, że każdy sprzedawany na polskim rynku Opel Corsa z 2016 roku i późniejsze powinien mieć przerabianą instalację[/quote]

Jasne, pierw się dowiedz co to za światła bo wiedzę masz mizerną.

W ogóle nie wiem po co zakładałeś temat bo teraz to jest tak pierw się pytasz a potem i tak swoje racje dajesz a broń boże jak ktoś napisze przeciwnie niż ty myślisz.
    Użytkownik usunął konto
    Poziom 1  
    Jarzabek666
    Poziom 30  
    Opel corsa D nie ma DRL a sterownik uruchamia przednie światła mijania po uruchomieniu silnika...
    Użytkownik usunął konto
    Poziom 1  
    Jarzabek666
    Poziom 30  
    lisiorrr333 napisał:
    I pierwszy pan jesteś do oceniania czyjejś wiedzy.

Instrukcji obsługi nie oszukasz...
    Corsa E
    Fiat SC - Światła dzienne już na zapłonie?

A wtedy mi się pmyliło bo nie doczytałem że 2016r
    Użytkownik usunął konto
    Poziom 1  
    Jarzabek666
    Poziom 30  
    lisiorrr333 napisał:

Jarzabek666 napisał:
    Żaden producent z pełną homologacją nie ma systemu włączania sterowania po ładowaniu. To tylko lampy chińskie mają z podrobioną homologacją.

Więc DRL Magneti Marelli i Philipsa możecie sobie wyrzucić do kosza, bo to chińszczyzna z podrobioną homologacją. Słuchajcie drodzy internauci i uczcie się

K3 napisał:
    BC109B napisał:
    Autor chce wiedzieć czy się do niego doczepi diagnosta w czasie przeglądu, jeśli światła do jazdy dziennej włączą się dopiero po uruchomieniu silnika?

Doczepi. Światła dzienne powinny się automatycznie włączać, kiedy urządzenie włączające lub wyłączające silnik znajduje się w położeniu umożliwiającym pracę silnika.

Podstawa: Rozporządzenie Ministra Infrastruktury w sprawie warunków technicznych pojazdów oraz zakresu ich niezbędnego wyposażenia.
    Strona 66: http://prawo.sejm.gov.pl/isap.nsf/download.xsp/WDU20160002022/O/D20162022.pdf

Dziennik ustaw jest jasny
    Marian B
    Poziom 35  
    Rozgorzała długa dyskusja na temat świateł dziennych, włączania, wyłączania, itp.
    Proponuje zastosować jako światła dzienne światła mijania o obniżonej mocy za za pomocą PWM. Odpada problem montażu dodatkowych świateł, włączania/wyłączania np. przy wjeżdzie do tunelu, w oświetlonym terenie zabudowanym (w mieście) można jeżdzić na światłach mijania o obniżonej mocy całą dobę bez zawracania sobie głowy pilnowaniem przełączenia w odpowiedniej chwili, np. po zmroku. Z mojej praktyki eksploatacyjnej wynika, że światła mijania na pełną moc trzeba włączyć tylko przy wyjeżdzie w nocy poza miasto. Niejako przy okazji został też rozwiązany "łagodny start" żarówek, co bardzo wpływa na wydłużenie ich trwałości.
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.php?p=13360783#13360783
    Jarzabek666
    Poziom 30  
    Marian B napisał:
    można jeżdzić na światłach mijania o obniżonej mocy całą dobę bez zawracania sobie głowy

Prawnie nie można, każda lampa posiadając homologacje ma wytyczne co do źródła. I tez jest tu podane.

Ja nic nie mam przeciwko temu róbcie co chcecie diagnosta przymknie oko, policjant też, ale nie zdziwcie się kiedyś jak wam ubezpieczyciel odmówi.
    Marian B
    Poziom 35  
    W przepisach niema nic na temat napięcia zasilającego żarówki. Jest tylko wymóg stosowania odpowiedniej żarówki do odpowiedniego klosza/reflektora. Jest cały szereg samochodów w których jest stosowane fabrycznie obniżenie napięcia dla "świateł dziennych", np. BMW, Mercedes i inne.
    Jarzabek666
    Poziom 30  
    Marian B napisał:
    W przepisach niema nic na temat napięcia zasilającego żarówki. Jest tylko wymóg stosowania odpowiedniej żarówki do odpowiedniego klosza/reflektora

Mylisz się jest rozporządzenie 112 ekg onz

Marian B napisał:
    Jest cały szereg samochodów w których jest stosowane fabrycznie obniżenie napięcia dla "świateł dziennych", np. BMW, Mercedes i inne.

Ale to były jeszcze stare czasy i nielegalne prawnie w niektórych krajach.
    Użytkownik usunął konto
    Poziom 1