Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Miarkownik ciągu- duże wahania temperatury.

Rezystor240 28 Dec 2018 15:20 7704 105
Optex
    Rezystor240
    Level 41  
    Witam!

Posiadam miarkownik ciągu, dokładnie coś takiego:

Piec sterowany tym miarkownikiem, przykładowo miarkownik ma utrzymać temperaturę ustawioną na 50°C.
    Są olbrzymie wahania od 45 do nawet 60°C.
    Poczytałem trochę literatury i znalazłem taki artykuł:
    Link
    Teraz pytanie do Was, czy taka przeróbka wyważania coś pomoże?

Piec aktualnie jest sterowany oryginalnym sterownikiem, trzyma idealnie zadaną temperaturę.
    Oczywiście dmuchawa i te sprawy.
    I właśnie prze tę dmuchawę chciałbym przejść na miarkownik, jak wiadomo dmuchawa pobiera swoje 60W mocy, więc mało nie jest.

Piec około 30kW, pracuje grawitacyjnie, nieszczególnie związane z tematem ale raczej nie zaszkodzi.
  • Optex
    anchilos
    Level 36  
    Rezystor240 wrote:
    Piec aktualnie jest sterowany oryginalnym sterownikiem, trzyma idealnie zadaną temperaturę.
    Miarkownik nigdy nie dorówna dmuchawie sterowanej urządzeniem (sterownikiem ) o małej histerezie. Zawsze będzie bezwładność w obie strony. Pozdrawiam
  • Optex
    Rezystor240
    Level 41  
    anchilos wrote:
    Zawsze będzie bezwładność w obie strony.

To ja wiem, ale czy jest normalne +\- 10°C?
    Rozumiem +\- 3-4°C lecz nie tyle.
    I nie wiem czy ta przeróbka jest tego warta, czy zmieni tak dużą bezwładność?
    Xaveri
    Level 17  
    Możesz też wywiercić dodatkowe otwory w ramieniu i w ten sposób dobrać sobie długość dźwigni dzięki czemu zmiana temperatury da mniejszy uchył klapki więc wahania będą mniejsze. Miarkownik spokojnie da sobie z tym radę - przetestowane.
    płetwa
    Level 31  
    Czy dobrze go wyregulowałeś wg. instrukcji? Jak dobrze pamiętam trzeba ustawić 60*C, rozpalić, poczekać aż piec się "ustabilizuje" i łańcuszkiem ustawić szczelinę na 1mm (tak było u mnie). Zmieniałem też długość dźwigni wiercąc otwór w połowie klapki (za cholerę nie pamiętam po co to robiłem, minęło 5lat). Wahania temp. to +/- 3*C, ale mam strefowe ogrzewanie, każdy grzejnik ma elektrozawór. Zanim zamontowałem elektrozawory piec trzymał temp. z dokładnością do +/-1.

Przyjrzałem się zdjęciu i wychodzi na to że miarkownik mam taki sam.
    płetwa
    Level 31  
    Rezystor240 wrote:
    Raczej wszystko było dobierane na czuja.

No to instrukcja w łapkę i do kotłowni, dodam że nie da się tego ustawić za pierwszym razem.
    Musisz poświęcić "chwilę" i obserwować termometr i szczelinę pod klapką. Dobrze ustawiony miarkownik powinien trzymać niemal idealnie.

Chyba "rozbujałem" swój kocioł nieco powyżej 60*C, zamknąłem klapkę całkowicie, czekałem aż temp. spadnie na równe 60 i szybciutko łańcuszkiem szczelinę na 1mm. Oczywiście na miarkowniku 60*C.
    płetwa
    Level 31  
    Edytowałem post wyżej, spróbuj jak napisałem. Jeśli masz głowice termostatyczne lub inne zawory to odkręć na maks, jeśli jest pompa to włącz.
    Rezystor240
    Level 41  
    płetwa wrote:
    Jeśli masz głowice termostatyczne

Wszystkie grzejniki mają normalne zawory.

płetwa wrote:
    lub inne zawory to odkręć na maks

Jest zawór chociażby do grzania bojlera.

płetwa wrote:
    jeśli jest pompa to włącz

Pompa, jest w instalacji. Nieużywana od kilku(nastu) lat.
    Instalacja chodzi grawitacyjnie, pracuje bardzo dobrze.
    Pompa jednak pobiera prąd.
    A założenie tego tematu jest takie aby wyłączyć sterownik, i kontrolę temperatury kotła powierzyć miarkownikowi ciągu.
    płetwa
    Level 31  
    Rezystor240 wrote:
    Pompa jednak pobiera prąd.
    A założenie tego tematu jest takie aby wyłączyć sterownik, i kontrolę temperatury kotła powierzyć miarkownikowi ciągu.

Zrozumiałem Twoje założenia, włącz ją (jeśli jeszcze działa) tylko na czas kalibracji miarkownika.
    Homo_toxicus
    Level 21  
    Miarkownik powinien raczej dość dokładnie utrzymywać temperaturę. Jako, że jestem użytkownikiem kotła dokładnie tej samej firmy jak w przytoczonym przez Kolegę linku, pozwolę sobie zamieścić swoje rozwiązania dotyczące miarkownika:

1. przeciwwaga - pomaga termostatowi podnieść ciężką klapkę do sterowania dopływem powietrza, w moim przypadku jest żeliwny odlew:
    UWAGA: przeciwwagę montować przy zimnym kotle.

2. zmieniona długość ramienia na dolnej klapce - zanitowany mały kątownik montażowy - w pierwszym momencie łańcuszek podnosi klapkę pod takim kątem, że jego termostat jest dość mocno obciążony:

3. regulację temperatury zrealizowałem w ten sposób, ze skracam go kółkami do kluczy zaczepionymi na kolejnych ogniwach łańcuszka. Rozstaw kółek dobrałem doświadczalnie - ma to wielką zaletę - nie trzeba kręcić miarkownikiem co wydatnie ułatwia obsługę dla niewykwalifikowanego, żeńskiego personelu:
    Na dolnej klapce również są 3 małe kółka od kluczy - daje to razem z tymi górnymi 12 ustawień temperatury od 36° do 60°C

Przyczyną takich skoków temperatury może być zbyt mały przepływ wody przez kocioł przy dużym wsadzie opału i kiedy miarkownik pozwoli na rozpalenie wsadu, zamknięcie daje efekt dopiero po ostudzeniu całej masy kotła.

P.S. W tak zwanym "międzyczasie" Kolega Płetwa wspomniał o włączeniu pompy to może potwierdzić moją teorię o zbyt małym przepływie (grawitacja ma zbyt małą efektywność). Osobiście palę z pompą którą sterownik załącza przy temperaturze około 25-30°C - dokładność miarkownika to ok +/-2°C

Dodano po 10 [minuty]:

Temperatury dla Ciebie obowiązujące to te które widzisz "normalnie" (a nie do góry nogami). Tak przynajmniej wygląda to w większości przypadków.
    Rezystor240
    Level 41  
    Homo_toxicus wrote:
    Jako, że jestem użytkownikiem kotła dokładnie tej samej firmy jak w przytoczonym przez Kolegę linku,

Mój kocioł to zupełnie coś innego, z tego zestawu tylko miarkownik się zgadza.

Homo_toxicus wrote:
    1. przeciwwaga

Chyba ja zrobię, poza tym nic mnie to nie kosztuje.

Homo_toxicus wrote:
    zmieniona długość ramienia na dolnej klapce

Łańcuszek mam fabrycznie przyczepiony do szybra.

Homo_toxicus wrote:
    Przyczyną takich skoków może być zbyt mały przepływ wody przez kocioł przy dużym wsadzie opału

Przepływ wody jest dość szybki, już 20 minut po rozpaleniu grzejnik na 1 piętrze jest ciepły.
    Poza tym pojemność całej instalacji to kilkadziesiąt litrów wody, więc też trochę potrwa zanim woda się nagrzeje.

Dodano po 2 [minuty]:

Homo_toxicus wrote:
    Temperatury dla Ciebie obowiązujące to te które widzisz "normalnie"

W takim razie w jakim celu są te napisane białym drukiem?
    roman 18
    Level 23  
    Kolego, czy przypadkiem tego problemu ze zbyt dużym wahaniem temperatur nie będzie wentylator zamontowany na kanale nadmuchu, czy to przez niego nie dostaje piec powietrza i nie zakłóca działania miarkownika. Jeżeli ma to działać bez pompy to po jakiego grzyba włączać ją do ustawiania miarkownika. Dobrze ustawiony miarkownik będzie miał wahania 2 lub 3 stopnie w jedną lub drugą stronę. pozdrawiam.
    Homo_toxicus
    Level 21  
    Rezystor240 wrote:
    ..Łańcuszek mam fabrycznie przyczepiony do szybra.

...Przepływ wody jest dość szybki, już 20 minut po rozpaleniu grzejnik na 1 piętrze jest ciepły.
    Poza tym pojemność całej instalacji to kilkadziesiąt litrów wody, więc też trochę potrwa zanim woda się nagrzeje.

Homo_toxicus wrote:
    Temperatury dla Ciebie obowiązujące to te które widzisz "normalnie"

W takim razie w jakim celu są te napisane białym drukiem?

Po "ogarnięciu" tematu warto poobserwować jakiej siły potrzebuje ramię miarkownika do podniesienia klapki - może warto dać mu "wsparcie" dłuższym ramieniem?

Tak czy owak - grawitacja nie wymieni tak szybko wody w kotle jak pompa - daję 98% szansy na to że z pompą sytuacja się ustabilizuje.
    Można to sprawdzić paląc w kotle minimalną ilością paliwa. Wtedy temperatury będą szybciej reagować.

Gdybyś miarkownik przykręcił do bocznej ścianki i stanął naprzeciw niego nadruki się "odwrócą" :-)
    Rezystor240
    Level 41  
    roman 18 wrote:
    Jeżeli ma to działać bez pompy to po jakiego grzyba włączać ją do ustawiania miarkownika.

Właśnie tego nie jestem w stanie pojąć.

Dodano po 2 [minuty]:

roman 18 wrote:
    Kolego, czy przypadkiem tego problemu ze zbyt dużym wahaniem temperatur nie będzie wentylator zamontowany na kanale nadmuchu, czy to przez niego nie dostaje piec powietrza i nie zakłóca działania miarkownika.

Dmuchawa ma swój 'szyberek' taka dźwignia, podczas działania dmuchawy się podnosi.
    Jeśli były próby na miarkowniku dźwignia była w dole, więc powietrze się nie dostawało do pieca przez wentylator.
    Homo_toxicus
    Level 21  
    Rezystor240 wrote:
    roman 18 wrote:
    Jeżeli ma to działać bez pompy to po jakiego grzyba włączać ją do ustawiania miarkownika.

Bez pompy będzie regulować ale z takimi wahaniami jak u Kolegi, z pompą temperatura kotła szybciej reaguje na regulację dopływem powietrza i dzięki temu jest stabilniejsza. Generalnie w większości instalacji pompa poprawia sprawność układu.
    Rezystor240
    Level 41  
    Homo_toxicus wrote:
    Tak czy owak - grawitacja nie wymieni tak szybko wody w kotle jak pompa - daję 98% szansy na to że z pompą sytuacja się ustabilizuje.

Jeśli tak, to będzie nie opłacalne dla mnie.

Stan obecny, bez (włączonej) pompy i działającym sterownikiem zużycie prądu to około 60W.

Planując włączyć pompę i korzystać z miarkownika zamiast sterownika, zużycie prądu wzrośnie.
    Homo_toxicus
    Level 21  
    Rezystor240 wrote:
    Homo_toxicus wrote:

Jeśli tak, to będzie nie opłacalne dla mnie.

Stan obecny, bez (włączonej) pompy i działającym sterownikiem zużycie prądu to około 60W.

Planując włączyć pompę i korzystać z miarkownika zamiast sterownika, zużycie prądu wzrośnie.

Ale pompa wcale nie musi być dużej mocy. Jeżeli układ pracuje grawitacyjnie to opory w układzie nie są duże i myślę że pompa na poziomie poboru mocy w granicach 70W da radę bez problemu.

Obecne 60W to moc pobierana przez wentylator i w zasadzie przy sprawnym "układzie wydechowym" naturalny ciąg powinien zapewnić poprawną pracę. Ani sterownik pompy ani wentylatora (o ile nie jest to jedno urządzenie pozwalające na sterowanie jednym i drugim) nie zużyją zbyt wiele energii.
    roman 18
    Level 23  
    Kolego, ten szyberek potrafi być nieszczelny, a przy dobrym ciągu kominowym może go uchylać i łapać powietrze.Kolego większość tu piszących wie jakie zadanie spełnia pompa w instalacji jak również wentylator w procesie palenia, ale koledze chodzi o to aby wyeliminować zużycie prądu lub ograniczyć do minimum. pozdrawiam.
    Rezystor240
    Level 41  
    Homo_toxicus wrote:
    Ani sterownik pompy ani wentylatora (o ile nie jest to jedno urządzenie pozwalające na sterowanie jednym i drugim) nie zużyją zbyt wiele energii.

Tak to jest jeden sterownik, pompa jest odłączona bo instalacja pracuje grawitacyjnie.
    Homo_toxicus
    Level 21  
    Najmniej prądożerne jest palenie czysto "grawitacyjne" z wykorzystaniem naturalnego ciągu. Ale wszystko zależy od indywidualnych warunków danej instalacji.

Tym nie mniej, z czystej ciekawości spróbowałbym palenia pompa + miarkownik ) o ile naturalny ciąg jest ok.
    Rezystor240
    Level 41  
    roman 18 wrote:
    koledze chodzi o to aby wyeliminować zużycie prądu lub ograniczyć do minimum.

Tak dokładnie o to chodzi.
    Aby piec pracował sam, bez pobory prądu.

Dodano po 1 [minuty]:

Homo_toxicus wrote:
    Najmniej prądożerne jest palenie czysto "grawitacyjne" z wykorzystaniem naturalnego ciągu.

Cug jest bardzo dobry, i właśnie dlatego chciałbym wyłączyć dmuchawę i temperaturę kontrolować miarkownikiem.
    Homo_toxicus
    Level 21  
    Rezystor240 wrote:
    ...Aby piec pracował sam, bez pobory prądu.

Niech Kolega spróbuje zapalić mała ilością paliwa i wtedy zobaczy zachowanie temperatur z wykorzystaniem miarkownika.

Rezystor240 wrote:
    ..Cug jest bardzo dobry, i właśnie dlatego chciałbym wyłączyć dmuchawę i temperaturę kontrolować miarkownikiem.

Utrzymanie stabilnej temperatury i dużego wsadu w kotle może być trudne.
    płetwa
    Level 31  
    Rezystor240 wrote:
    roman 18 napisał:

A no po to żeby proces kalibracji przyspieszyć z pompą piec szybciej się ustabilizuje.
    Rezystor240
    Level 41  
    Homo_toxicus wrote:
    Niech Kolega spróbuje zapalić mała ilością paliwa i wtedy zobaczy zachowanie temperatur z wykorzystaniem miarkownika.

Małą ilość, to z 10kg węgla trzeba zasypać.

Aktualnie piec jest rozpalony, działa na dmuchawie. Więc ewentualne próby będą jutro, jak wygaśnie.
    Homo_toxicus
    Level 21  
    Problem może się ewentualnie pojawić przy włączeniu pompy nieczynnej od długiego czasu. Może nawet nie ruszyć z miejsca, pomijając to, że zassie wszystkie "FUJ" jakie w tej instalacji się poodkładały i filtr będzie od razu do czyszczenia.

Dodano po 1 [minuty]:

Rezystor240 wrote:
    ...Małą ilość, to z 10kg węgla trzeba zasypać.

A jaki to jest kocioł moc/typ/producent?